بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آیا واکر و جامپر کودک، در یادگیری راه رفتن کودک تاثیر گذارند؟

آیا واکر و جامپر کودک، در یادگیری راه رفتن کودک تاثیر گذارند؟

 یادگیری راه رفتن کودک تقریبا از انتهای 10 ماهگی آغاز می‌شود و تا 15 ماهگی ادامه دارد. بعضی از کودکان زودتر از این هنگام و بعضی‌ها دیرتر از این زمان راه رفتن را آغاز می‌کنند. اما آیا می‌دانید چه چیزی باعث می‌شود تا کودک شما برای راه رفتن تشویق شود؟ حتما به خوبی می‌دانید که واکر و جامپرهای کودک وسایلی هستند که برای یادگیری راه رفتن به کودک در تمامی مراکز خرید در دسترس هستند. اما به راستی آیا این وسایل در راه رفتن کودک نقش مثبت دارند؟ در این بخش قصد داریم به بررسی کامل نقاط مثبت و منفی استفاده از این وسایل آموزشی برای راه رفتن کودک بپردازیم. با ما همراه باشید.

جامپر و واکر کودک در یادگیری راه رفتن کودک تاثیر منفی دارند یا مثبت؟

تقریبا می‌توان گفت سوال تمام پدر و مادرهایی که دلبند تازه متولد شده دارند این است که آیا واکر و جامپر کودک در یادگیری راه رفتن کودک تاثیر مطلوب دارد یا خیر؟ زمانی که کودک دلبند شما اولین گام‌هایش را برمی‌دارد، قطعا در کنار ذوق و خوشحالی که دارید، کمی هم نگران او هستید. زیرا او راه طولانی برای یادگیری قدم برداشتن و راه رفتن در پیش دارد و در این مسیر ممکن است خطراتی نیز او را تهدید کند. معمولا تمام پدر و مادرها دلبند نوپای خود را برای راه رفتن حمایت می‌کنند. بسیاری از افراد از جامپرها و واکرها کمک می‌گیرند تا در عین حمایت کودکشان را از خطراتی که پیش رو دارد، حفظ کنند. اما آیا می‌دانید استفاده از این وسایل خوب است یا بد؟

 

 

به طور کلی و طبق نظر کارشناسان یادگیری راه رفتن کودک زمانی موفق واقع می‌شود که کودک شما تلاش کردن را یاد بگیرد. شاید استفاده از واکر و جامپر کودک به عنوان یک وسیله تشویقی و تمرینی برای آموزش گام برداشتن مناسب باشد، اما برای حمایت و آموزش هرگز. اگر احساس نگرانی و دلهره را کمی کنار بگذاریم و حقایق را در نظر بگیریم باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که کودک باید همه چیز را تجربه کند تا به نتیجه برسد، اجازه دهید کودکتان گاهی زمین بخورد تا متوجه شود اگر در برداشتن گام‌هایش سست عمل کند، چه اتفاقی می‌افتد. البته باید از دور مراقب او باشید تا خطر و آسیب جدی سلامت کودکتان را تهدید نکند. به طور مثال اگر نزدیک یک وسیله تیز یا بُرنده است، باید او را هدایت کنید. اما فرصت خطا کردن را از کودکتان نگیرید.

واکر فیشر پرایس مدل Puppyواکر Baby Walkers مدل 7660جامپر کودک مدل Frog


استفاده از جامپرکودک و واکر نوزاد در صورتی که فقط جنبه تمرینی داشته باشد، مناسب است. با این کار کودکتان یاد می‌گیرد که چگونه پاهایش را برای کام‌های استوار تقویت کند. اما در صورتی که بخواهید کلا از این وسایل برای حمایت صددرصد کودک در راه رفتن استفاده کنید، اصلا مناسب نیست. زیرا فرصت تلاش کردن را از کودکتان می‌گیرید.

چه موقعی از واکر و جامپرکودک برای یادگیری راه رفتن کودک استفاده کنیم؟

حال که متوجه شدید قدم‌های اولیه کودک را چگونه حمایت کنید، شاید این سوال در ذهن شما نقش ببندد که چه موقع از جامپر و واکر برای کودک استفاده کنیم؟ بهترین زمان برای استفاده از جامپر کودک و واکر زمانی است که کودک شما اولین تلاش‌هایش را برای ایستادن و قدم برداشتن نمایان می‌کند. بعضی از کودکان به دلیل ترسی که از زمین خوردن دارند، شاید ریسک نکنند و در خصوص راه رفتن تنبلانه عمل کنند. این موضوع باعث می‌شود تا کودک شما دیرتر راه بیفتد. بنابراین برای یادگیری راه رفتن کودک بهتر است تا در مراحل اولیه از جامپر کودک یا واکر استفاده کنید. اما سعی کنید که استفاده از آن را برای طولانی مدت مجاز نگذارید. زیرا در این صورت کودکتان متکی به این وسایل بار می‌آید و صرفا با وجود آنها برای راه رفتن تلاش می‌کند.

واکر Yaya Duck مدل Discovery Carجامپر کودک 2in1 مدل Fitnessروروک و واکر چیکو مدل 123


به طور مثال اگر اجازه دادید در روز کودکتان ده دقیقه با جامپر کودک یا واکر تمرین راه رفتن کند، مابقی روز او را برای تلاش بیشتر تشویق کنید. سعی کنید دست‌هایش را بگیرید و واکنش مثبتی نسبت به گام برداشتن او نشان دهید. این کارها باعث می‌شود تا کودک هم برای آموزش و یادگیری راه رفتن تلاش کند و هم باعث می‌شود تا فراموش کند که گاهی با استفاده از جامپر و یا واکر تمرین و تلاش می‌کرده است. البته خوب است تا در سنین پایین‌تر شما از جامپر و واکر برای کودکتان استفاده کنید. به طور مثال در 7 یا 8 ماهگی اجازه دهید کودک با استفاده از این وسایل راه رفتن را تمرین کند. این کار باعث می‌شود تا او برای آموزش راه رفتن تلاش کند.

کارشناسان و پژوهشگران در این باره چه می‌گویند؟

طبق تحقیقات و بررسی‌های پژوهشگران در خصوص یادگیری راه رفتن کودک با استفاده از جامپر کودک و واکر کودک  باید بگوییم این وسایل صرفا برای تمرین هستند و به هیچ عنوان جنبه حمایتی ندارند. به همین دلیل والدین نباید هیچ‌گاه مانع تلاش و یادگیری کودکشان شوند. طبق نظر کارشناسان هیچ کدام از وسایل حرکتی مانند جامپر کودک و واکر باعث آموزش کامل راه رفتن به کودک نمی‌شوند. بلکه این وسایل تنها جنبه کمک آموزشی دارند و شما باید برای تشویق بیشتر کودک از آنها استفاده کنید.

کارشناسان در خصوص یادگیری راه رفتن کودک معتقدند که شما می‌توانید از وسایل دیگری برای تشویق کودکتان استفاده کنید. به طور مثال کفش یا دمپایی‌های زیبا برای کودکتان تهیه کنید و شما هم یک کفش یا دمپایی مناسب بپوشید. سپس کنار کودکتان راه بروید و با زبان بدنتان به او بفهمانید که از شما تقلید کند. یا می‌توانید پاهای کوچک دلبندتان را روی پاهای خودتان قرار دهید و سپس دست‌هایش را در دستانتان بگیرید و راه بروید. همه این کارها باعث ترغیب کودک برای راه رفتن می‌شود. پس سعی کنید یادگیری راه رفتن کودک را به عهده خودش بگذارید، نه وسایل کمک آموزشی.

جامپر کودک little Angel مدل 913جامپر کودک Konig Kids مدل Jungleجامپر کودک Bright Starts مدل Nemo

 
قطعا هر پدر و مادری می‌خواهد فرزندش پروسه طبیعی رشد و تکامل را طی کند. دیر راه افتادن کودک ممکن است بعضی از والدین را مضطرب و نگران کند. به همین علت شما می‌توانید برای آموزش و یادگیری  راه رفتن کودکتان از جامپر و واکر به عنوان وسایل کمک آموزشی استفاده کنید. بهتر است تا 80 درصد از این یادگیری را به تلاش کودکتان اختصاص دهید و تنها 20 درصد از آن را به عهده جامپرکودک و واکر کودک بگذارید. 

منبع:babycenter

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close