بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات روروک

روروک

روروک کودک در طبقه‌بندی لوازم سیسمونی نوزاد در میان اقلام بازی و سرگرمی قرار می‌گیرد. پدر و مادرها در هنگام خرید روروک پرسش‌های زیادی دارند. بهترین مدل روروک کودک چه ویژگی‌هایی دارد و در هنگام خرید روروک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مدل‌های مختلف روروک چه تفاوت‌هایی دارند و بهترین روروک بچه کدام است؟ مزایا و معایب خرید روروک بچه چیست؟  بهترین مارک‌های روروک کدام هستند و برندهای معتبر خارجی چه فرقی با سایر برندها دارند؟ برای جواب دادن به این گونه سؤالات و انتخاب بهترین روروک، لازم است با انواع مدل‌های موجود در بازار آشنایی نسبی داشته و نکات متعددی را هم برای راحتی کودک و هم برای راحتی والدین مورد توجه قرار دهید.

انواع روروک کودک

روروک به طور کلی از یک فریم توخالی چرخدار تشکیل می‌شود که در داخل آن محلی برای نشستن بچه‌ها تعبیه می‌شود. اکثر مدل‌های روروک از زمانی که بچه‌ها بتوانند به تنهایی نشسته و سر و گردن خود را کنترل کنند تا زمان رسیدن به وزن ۱۲ کیلوگرم قابل استفاده هستند. بچه‌ها با نشستن در داخل روروک می‌توانند با کمک چرخ‌ها حرکت کرده و برای راه رفتن تمرین کنند. البته برخی از مدل‌های روروک به صورت ثابت و بدون چرخ طراحی می‌شوند که ممکن است برای برخی خانواده‌ها انتخاب بهتری محسوب شود.

روروک چرخدار

رایج‌ترین نوع روروک، مدل‌های چرخدار هستند که بچه‌ها می‌توانند با کمک آن به اطراف خود حرکت کرده و بازی کنند. در سنینی که بچه‌ها کنجکاوی زیادی برای یادگیری و کشف محیط پیرامون دارند، بازی با روروک برای آنها هیجان‌انگیز است. با این حال باید به این نکته توجه کنید که این مدل‌ها می‌توانند خطرآفرین باشند و خانواده‌ها باید محیط امنی برای بازی کودک فراهم سازند. بنابراین پیش از انتخاب و خرید این مدل‌ها، در مورد بایدها و نبایدهای استفاده از روروک مطالعه کرده و مطمئن شوید که این وسیله با سبک زندگی شما سازگار است.

روروک ثابت

مدل‌های روروک ثابت به اندازهٔ روروک‌های معمولی برای بچه‌ها هیجان‌انگیز نیستند اما در عوض ایمنی بیشتری دارند. اکثر این مدل‌ها یک صفحهٔ زیرپایی پلاستیکی نیز دارند که به صورت انحنا‌دار طراحی شده و به راحتی کودک در حین ایستادن کمک می‌کند. در انتخاب این مدل‌ها بهتر است به قابلیت چرخش ۳۶۰ درجهٔ صندلی و کیفیت اسباب‌بازی‌ها توجه کنید تا مطمئن شوید مدل انتخابی به اندازهٔ کافی برای بچه‌ها سرگرم کننده است. همچنین برخی مدل‌ها قابلیت استفاده به عنوان میز غذا را نیز دارند که برای غذا دادن به بعضی بچه‌ها کاربردی است.

روروک چندکاره

روروک از زمانی که بچه‌ها بتوانند کنترل سر و گردن خود را به راحتی حفظ کرده و به تنهایی بنشینند تا وزن ۱۰ الی ۱۲ کیلوگرم به کار گرفته می‌شود. البته متخصصان توصیه می‌کنند بعد از اینکه بچه‌ها سعی کردن روی پای خود بایستند استفاده از روروک متوقف شود تا بچه‌ها بیشتر برای راه رفتن تلاش کنند. این موضوع باعث می‌شود عمر این وسیله نسبتاً کوتاه باشد. مدل‌های چندکاره قابلیت روروک را افزایش داده و به خانواده‌ها اجازه می‌دهند به مدت بیشتری از محصول خریداری شده استفاده کنند.

روروک و واکر

از محبوب‌ترین مدل‌های روروک چندکاره، مدل‌های روروک و واکر هستند. در این مدل‌ها، پس از اینکه بچه‌ها تلاش کنند با تکیه به دیوار روی پای خود بایستند، استفاده از روروک متوقف شده و از واکر برای بازی کردن بچه‌ها در حین راه رفتن بهره‌گیری می‌شود. واکرها با طراحی سرگرم کنندهٔ خود بچه‌ها را به تحرک و تلاش بیشتر برای راه رفتن تشویق می‌کنند. بعضی مدل‌ها می‌توانند تا ۳ سالگی متناسب با رشد کودک به صورت ماشین سواری، اسکوتر یا دوچرخه بدون رکاب نیز مورد استفاده قرار گیرند. در صورت انتخاب این مدل‌ها، بهتر است در مورد بایدها و نبایدهای واکر نیز مطالعه کرده و مطمئن شوید که مدل انتخابی برای استفاده در هر دو حالت استاندارد است.

روروک و نی نی لای لای

یکی دیگر از مدل‌های روروک چندکاره، مدل‌هایی هستند که قابلیت تبدیل به نی نی لای لای و راکر را دارند. این مدل‌ها در یک ردهٔ سنی به دو شکل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند: روروک برای بازی و سرگرمی و نی نی لای لای برای خواب و استراحت بچه‌ها در بین روز. این مدل‌ها پس از رسیدن بچه‌ها به محدودیت وزنی تعیین شده توسط تولید کننده کنار گذاشته می‌شوند. مزیت این مدل‌ها این است که لازم نیست ۲ وسیلهٔ مجزا برای خواباندن بچه‌ها و بازی کردن آنها خریداری کنید.

روروک و تشک بازی

این مدل‌ها نیز در همان بازهٔ زمانی استفاده از روروک به دو شکل متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند: روروک برای بازی به صورت ایستاده و تشک برای بازی به صورت خوابیده. کاربرد دومنظوره ارزش آموزشی این وسیلهٔ بازی را افزایش داده و به تقویت مهارت‌های متعدد کودکان کمک می‌کند. بازی به صورت ایستاده به تقویت عضلات پاها، حفظ تعادل و هماهنگی دست و چشم کمک می‌کند. بازی به صورت خوابیده نیز به تقویت ستون فقرات، افزایش دامنهٔ حرکتی در بالاتنه کمک خواهد کرد.

بهترین مدل روروک کودک چه مدلی است؟

انتخاب بهترین روروک بچه از بین مدل‌های متنوع ممکن است کمی سخت باشد. در حالت کلی بهترین روروک به نیازها، بودجه و تا حدی ترجیح شخصی خانواده‌ها بستگی دارد. با در نظر گرفتن اهداف مختلف از خرید روروک می‌توان به صورت کلی به نکات زیر اشاره کرد:

  • در صورتی که هدف شما از خرید روروک، استفاده به عنوان وسیلهٔ بازی و سرگرمی برای بچه‌های پرجنب‌وجوش یا افزایش تحرک آنان است مدل‌های چرخدار معمولی و مدل‌های چندکاره با قابلیت تبدیل به واکر و ماشین بازی می‌توانند انتخاب مناسبی محسوب شوند. اما لازم است فضای مناسبی برای بازی کردن بچه‌ها فراهم سازید.
  • در صورتی که فضای کمی در خانه دارید یا نگران آسیب دیدن کودک یا دیوارها و لوازم منزل هستید مدل‌های روروک ثابت انتخاب بهتری محسوب می‌شوند. می‌توانید با انتخاب مدل‌های چندکاره که امکان تبدیل به تشک بازی یا نی نی لای لای را دارند از قابلیت‌های بیشتری برای نگهداری از کودک و بازی آنها بهره بگیرید.

یک روروک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

حتماً برای شما جای سؤال است که در هنگام خرید روروک بچه به چه نکاتی توجه کنید و روروک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ به طور کلی یک روروک خوب باید از نظر طراحی و امکانات با نیازها و توقعات شما هماهنگ باشد. برای این منظور می‌توانید به چند دسته از نکات توجه کنید.

ایمنی و راحتی کودک

اولین و مهمترین ویژگی یک روروک خوب داشتن ایمنی کافی برای جلوگیری آسیب دیدگی در کودک است. روروک‌ها از جمله لوازمی هستند که در صورت طراحی غیراستاندارد می‌توانند برای کودک خطرآفرین باشند و شما باید توجه ویژه‌ای نسبت به انتخاب مدل استاندارد داشته باشید.

کیفیت ساخت

جنس بدنه، مواد اولیهٔ مورد استفاده در ساخت محصول، نوع طراحی چرخ‌ها و مواردی از این قبیل، نکات ظریفی هستند که یک محصول استاندارد را از سایر محصولات متمایز می‌کنند. در هنگام خرید لوازم نوزاد به دلیل حساسیت بچه‌ها لازم است توجه ویژه‌ای به کیفیت ساخت مدل انتخابی داشته باشید تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود.

امکانات

بیشتر مدل‌های جدید روروک امکاناتی فراتر از عملکرد اصلی خود ارائه می‌کنند که می‌تواند برای بسیاری از خانواده‌ها مهم باشد. راحتی بچه‌ها، طراحی جذاب و داشتن امکانات مناسب برای بازی و سرگرمی دومین موضوعی است که در بررسی یک روروک خوب مورد توجه قرار می‌گیرد.

سهولت استفاده برای والدین

در نهایت، استفاده و نگهداری از روروک برای والدین آسان و بدون دردسر باشد. روروک‌ها لوازم نسبتاً جاگیری هستند و به دلیل حرکت می‌توانند به فرش، پارکت و لوازم خانه آسیب بزنند. بنابراین در انتخاب مدل مناسب باید به چنین نکاتی توجه کنید.

نکات مهم در خرید روروک کودک برای ایمنی و سلامتی کودک

روروک بچه‌ها را قادر می‌سازد روی پاهای خود بایستند و به اطراف خانه حرکت کنند. این تجربه اگرچه برای کودک لذت‌بخش است اما می‌تواند خطراتی نیز داشته باشد. سقوط از پله‌ها، تصادف با دیوار و لوازم منزل، دسترسی به اشیاء و کشیدن رومیزی از جمله خطرات رایج در هنگام استفاده از روروک هستند. والدین در هنگام استفاده از روروک باید به دقت مراقب کودک باشند. اما برندهای معتبر نیز نکات متعددی را برای طراحی استاندارد روروک مد نظر قرار می‌دهند که لازم است در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد.

عرض روروک

مدل‌های استاندارد روروک به صورت پهن و عریض طراحی می‌شوند. این موضوع اگرچه باعث می‌شود روروک کمی جاگیر باشد اما از نظر ایمنی بسیار مهم است. برخی متخصصان توصیه می‌کنند در انتخاب و خرید روروک مدل‌هایی را انتخاب کنید که عرض آنها از عرض درهای خانه بیشتر باشد تا بچه‌ها نتوانند دور از چشم والدین از اتاقی که در حال بازی هستند خارج شوند.

سینی پهن و عریض

بچه‌ها با قرار گرفتن در داخل روروک دسترسی بیشتری به لوازم پیرامون خود دارند که می‌تواند برای آنها خطر‌آفرین باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بچه‌ها، در درجهٔ اول والدین باید محیط را کنترل کرده و تمامی لوازم شکستنی، اشیاء داغ و مواد شیمیایی را از دسترس بچه‌ها دور نگه دارند. در بعضی مدل‌ها روروک نیز با کمک سینی پهن و عریض از دسترسی بچه‌ها به لوازم پیرامون جلوگیری می‌شود که ایمنی وسیله را افزایش می‌دهد.

ترمز ایمنی خودکار

برای جلوگیری از سقوط بچه‌ها از پله یا ارتفاع، مدل‌های جدید به سیستم قفل خودکار چرخ‌ها مجهز هستند. با این فناوری در صورتی که یکی از چرخ‌ها ارتفاعی کمتر از سایر چرخ‌ها داشته باشد حرکت روروک متوقف می‌شود. مدل‌های مختلف روروک از نظر سیستم قفل ایمنی یکسان نیستند. به عنوان مثال بعضی مدل‌ها دارای ۶ استاپر و بعضی فقط دو استاپر دارند. برای یک انتخاب ایده‌آل، بهتر است مدل‌های مختلف را از نظر عملکرد ترمز ایمنی خودکار مقایسه کنید.

لاستیک ضد لغزش

سر خوردن و سقوط با روروک می‌تواند با آسیب به سر و سایر اعضای بدن کودک همراه باشد. به همین دلیل در مدل‌های ایمن با کیفیت ساخت بالا از لاستیک ضد لغزش برای کاهش احتمال سر خوردن بچه‌ها با روروک بهره‌گیری می‌شود. بعضی برندها جوراب‌های مخصوص با دانه‌های پلاستیکی عرضه می‌کنند که توصیه می‌شود در هنگام بازی با روروک پوشانده شود تا از سر خوردن پای کودک در حین دویدن جلوگیری شود.

ارتفاع صندلی

زمانی که بچه‌ها در داخل روروک قرار می‌گیرند باید پاهای آنها کاملاً روی زمین قرار بگیرد و نباید روی نوک پا بایستند. بنابراین ارتفاع صندلی روروک را با قد کودک خود کنترل کنید و مطمئن شوید که مدل انتخابی برای آنها مناسب است. در اکثر مدل‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع نیز وجود دارد که امکان استفاده از محصول در صورت رشد بچه‌ها را افزایش می‌دهد.

پشتی و پدهای صندلی

در هنگام نشستن در داخل روروک عضلات ران و لگن بچه‌ها در وضعیت غیرطبیعی قرار می‌گیرد و این موضوع می‌تواند راه رفتن آنها را دچار اشکال کند. به همین دلیل متخصصان کودک توصیه می‌کنند مدت زمان بازی کودکان با روروک محدود شود. در عین حال، برای کاهش تنش در پاها بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که صندلی آن روکش نرم و راحتی داشته باشد. همچنین دقت کنید که پشتی صندلی بلند باشد و تکیه‌گاه مناسبی را برای ستون فقرات کودک فراهم سازد.

کمربند ایمنی

یکی از مشکلات احتمالی در هنگام استفاده از روروک، سقوط بچه‌ها و احتمال بروز آسیب دیدگی در نواحی سر و گردن است. به همین جهت به محض اینکه احساس کنید کودکان به اندازهٔ کافی رشد کرده‌اند و برای بیرون آمدن از روروک تلاش می‌کنند باید استفاده از روروک را متوقف کنید. در عین حال برخی مدل‌ها مجهز به کمربند ایمنی هستند که احتمال بیرون آمدن و سقوط بچه‌ها از داخل روروک را کاهش می‌دهد.

نکات فنی در انتخاب مدل استاندارد روروک

بسیاری از مدل‌های روروک موجود در بازار ممکن است از نظر امکانات و طراحی مشابه یکدیگر باشند. اما ایمنی روروک تنها به قابلیت‌ها و امکانات آن بستگی ندارد و کیفیت ساخت نیز نقش پررنگی در این زمینه دارد. برای بررسی کیفیت ساخت مدل انتخابی می‌توانید به موارد زیر توجه کنید.

بدنهٔ محکم و مقاوم

بعضی از مدل‌های روروک به طور کامل از جنس پلاستیک هستند و برخی مدل‌ها به صورت ترکیبی از فریم فلزی با سینی پلاستیکی ساخته می‌شوند. مدل‌های دارای فریم فلزی جمع و جورتر هستند و مقاومت بیشتری دارند. مدل‌های دارای فریم پلاستیکی برای ایجاد پایداری کافی عریض‌تر هستند. در هر دو حالت باید دقت کنید که بدنه به اندازهٔ کافی محکم باشند و به راحتی واژگون نشوند.

لبه‌های نرم و بدون زدگی

تمام اجزای روروک را بررسی کنید و مطمئن شوید هیچ اثری از لبه‌های زیر، خش و زدگی وجود ندارد. وجود لبه‌های زبر می‌تواند به بریدگی دست و پای بچه‌ها در حین بازی منجر شود. خش و زدگی بر روی بدنه و اجزای روروک نشان دهندهٔ کیفیت ساخت پایین بوده و به این معنی است که محصول انتخاب شده ایمنی و دوام کافی را ندارد. همچنین عدم وجود منافذ کوچک در بین اجزای مختلف را بررسی کنید و مطمئن شوید احتمال گیر کردن دست و انگشت کودک در بین قطعات روروک وجود ندارد.

استفاده از مواد غیرسمی برای کودکان

پلاستیک‌های رایج همچون وینیل (PVC)، پلی استایرن (PS) و پلی کربنات (PC) حاوی مواد مضر همچون فتالات هستند که می‌توانند مشکلات متعددی همچون بیماری‌های تنفسی و حساسیت پوستی در بچه‌ها ایجاد کنند. برندهای معتبر تولید کنندهٔ لوازم کودک از مواد اولیهٔ استاندارد و فاقد مواد مضر برای کودک بهره‌گیری می‌کنند که می‌تواند خیال خانواده‌ها را از بابت سلامتی فرزندان راحت کند.

چرخ‌های باکیفیت و روان با چرخش ۳۶۰ درجه

چرخ‌های واکر باید محکم و مقاوم باشند و بهتر است قطر آنها حداقل ۵ سانتی‌متر باشد. همچنین حرکت روان چرخ‌ها اهمیت زیادی برای احساس راحتی بچه‌ها هنگام بازی با روروک دارد. به طور کلی چرخ‌های لاستیکی برای استفاده روی زمین چوب یا پارکت و چرخ‌های پلاستیکی برای استفاده روی فرش انتخاب بهتری هستند. برخی مدل‌های جدید با چرخ‌های ژله‌ای تولید می‌شوند که هم روی فرش و هم روی پارکت حرکت روان و راحتی دارند. قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه در چرخ‌ها، هدایت روروک را برای بچه‌ها بسیار ساده‌تر می‌کند.

نکات مهم در خرید روروک کودک برای آموزش و سرگرمی بچه‌ها

هدف از خرید روروک سرگرم کردن بچه‌ها و کمک به رشد مهارت‌های آنها در سنین پایین است. به همین دلیل در بسیاری از مدل‌ها امکانات بیشتری برای بازی کردن و آموزش کودکان در نظر گرفته می‌شود. این امکانات از جمله ویژگی‌های ضروری برای یک روروک خوب محسوب نمی‌شوند اما ارزش آموزشی برخی مدل‌ها را افزایش داده و می‌توانند بر حسب ترجیح شخصی خانواده‌ها مورد توجه قرار گیرند.

پنل موزیکال و رقص نور

بسیاری از مدل‌های روروک لوازمی همچون پنل موزیکال و رقص نور دارند که ضمن سرگرم کردن بچه‌ها در یادگیری و تشخیص اصوات به آنها کمک می‌کند. این مدل‌ها نیاز به باتری خواهند دارند و بهتر است پیش از خرید نوع و تعداد باتری‌های مورد نیاز را مد نظر قرار دهید. برخی والدین ممکن است به صدای برخی پنل‌ها حساسیت داشته باشند و دچار سردرد شوند. بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب و خرید مدل مورد نظر کیفیت صداها از نظر والدین را نیز مد نظر قرار دهید.

اسباب‌بازی‌ها

اسباب‌بازی‌های در نظر گرفته شده برای روروک‌ها در مقایسه با سایر لوازم بازی کودک همچون واکر تنوع کمتری دارند و برای ردهٔ سنی زیر یک سال مناسب هستند. با این حال، برخی مدل‌ها امکان اضافه کردن اسباب‌بازی‌های بیشتر را فراهم می‌سازند. در اکثر مدل‌ها امکان جدا کردن سینی بازی نیز وجود دارد که برای جلوگیری از حواس‌پرتی بچه‌ها در حین بازی و راه رفتن کاربردی است.

صندلی قابل چرخش

در مورد مدل‌های روروک ثابت انتخاب مدل‌هایی که صندلی آنها قابل چرخش ۳۶۰ درجه دارد می‌تواند به حرکت کردن و سرگرم شدن بیشتر بچه‌ها کمک کند. بچه‌ها با قرار گرفتن در داخل روروک می‌توانند به دور سینی بازی چرخیده و اسباب‌بازی‌های مختلف را پیدا کنند که علاوه بر سرگرمی نقش آموزشی نیز دارد.

نکات مهم در خرید روروک کودک برای راحتی والدین

والدین در سنین پایین کودک مشغله‌های فراوانی دارند و یکی از نکات مهم در انتخاب لوازم بازی و سرگرمی بچه‌ها، سهولت نگهداری از آن برای پدر و مادر است. اگر فضای کمی برای قرار دادن روروک در اختیار داشته باشید یا مراحل نصب و استفاده از محصول پیچیده باشد، دچار دردسر خواهید شد.

قابلیت تاشو

همان طور که گفته شد عرض روروک باید زیاد باشد تا ایمنی محصول افزایش پیدا کند. این ویژگی روروک‌ها را به لوازم نسبتاً بزرگ و دست و پاگیری تبدیل می‌کند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید روروک مدل‌های تاشو را مد نظر قرار دهید تا در حین جابه‌جایی یا انبار کردن وسیله مشکلات کمتری داشته باشید. در هنگام تست محصول راحت و سریع بودن سیستم تاشو را بررسی کنید و مطمئن شوید مدل انتخابی به راحتی و بدون اشکال باز و بسته می‌شود.

شستشو و پاکسازی آسان

روکش‌ها و پدهای صندلی روروک باید قابلیت جداسازی و شستشو با ماشین لباسشویی را داشته باشند تا حفظ نظافت وسیله برای والدین دشوار نباشد. در بعضی مدل‌ها امکان جداسازی قطعات و شستشوی جداگانهٔ آنها نیز وجود دارد که پاکسازی وسیله در شرایط خاص را به مراتب ساده‌تر می‌کند. این موضوع به خصوص برای سینی روروک که بچه‌ها در تماس مستقیم با آن هستند اهمیت زیادی دارد.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

روروک هانگر مدل 4in1

روروک کودک هانگر مدل 4 در 1
5,450,000 تومان

روروک بی بی ترند مدل Trend 3

روروک کودک بی بی ترند مدل ترند 3
3,600,000 تومان

روروک و واکر چیکو مدل 123

محصول 3 کاره چیکو شامل روروک،واکر کودک و ماشین سواری مدل 123
11,300,000 تومان

روروک 2 کاره BEBeko مدل 1118

روروک دو کاره کودک ببکو مدل 1118
تومان

روروک 3 کاره baby4life مدل Car

روروک 3 کاره بیبی فورلایف طرح ماشین
1,350,000 تومان

روروک 3 کاره hauck مدل Ride on ۱-۲-۳

روروک سه کاره هاوک، برند آلمان
1,850,000 تومان

روروک hauck مدل Player

روروک هاوک مدل Player
590,000 تومان

روروک Kikka Boo مدل Fantasia

روروک ثابت کودک کیکابو مدل فانتزی
790,000 تومان

روروک Weina مدل Beat Music

روروک وینا
365,000 تومان

روروک ثابت Bright Stars مدل Bounce a round

روروک ثابت کودک Bounce a round
1,350,000 تومان

روروک ثابت Hauck مدل Jump Around

روروک ثابت هاوک، برند آلمان
890,000 تومان

روروک ثابت Hauck مدل Play Around

روروک ثابت هاوک مدل Play Around
700,000 تومان
Close