بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات دستمال مرطوب کودک و نوزاد

دستمال مرطوب کودک و نوزاد

زیر دسته را انتخاب کنید

یک دستمال مرطوب خوب برای نوزاد و کودک چه ویژگی‌هایی دارد و در هنگام خرید دستمال مرطوب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ دستمال مرطوب از جمله لوازم بهداشتی کاربردی است که تعویض پوشک نوزاد در موقعیت‌های خاص را برای والدین بسیار آسان می‌کند.

دستمال مرطوب نوزاد و کودک

گاهی نیز به دلیل ابتلای کودکان به حساسیت پوستی و سوختگی پای نوزاد والدین ترجیح می‌دهند به جای شستشوی مکرر بچه‌ها که باعث التهاب و خشکی پوست می‌شود، از دستمال مرطوب کودک استفاده کنند. اما تمامی مدل‌های دستمال مرطوب نوزاد عملکرد یکسانی ندارند و برای یک خرید رضایت‌بخش و اطمینان از سلامتی نوزاد لازم است به نکات متعددی توجه کنید.

آشنایی با انواع دستمال مرطوب کودک

با اینکه مدل‌های مختلف دستمال مرطوب کودک از نظر کیفیت و ترکیبات سازنده تفاوت‌های چشمگیری با یکدیگر دارند، اما از نظر شکل ظاهری و کاربرد تفاوت چندانی با هم ندارند. می‌توان مدل‌های مختلف را به دستمال مرطوب معمولی برای بدن، دستمال مرطوب بر پایه آب و دستمال مرطوب مخصوص دهان و دندان تقسیم‌بندی کرد.

دستمال مرطوب بدن

رایج‌ترین و متداول‌ترین مدل‌های دستمال مرطوب نوزاد، مدل‌های معمولی هستند که به آب، روغن، مواد آبرسان و مقادیر بسیار اندکی محلول شوینده آغشته هستند. با اینکه از دستمال مرطوب برای هر منظوری می‌توان استفاده کرد اما بیشترین کاربرد آنها پاک کردن ناحیه دایپر است.

گاهی اوقات شستن مکرر بچه‌ها با آب و مواد شوینده موجب ناراحتی پوستی آنها شده و بافت حساس پوست را تخریب می‌کند. پاک کردن ناحیه پوشک با دستمال مرطوب، علاوه بر جلوگیری از حساسیت پوستی در بچه‌ها کار والدین را نیز ساده‌تر می‌کند. این ویژگی به خصوص در زمان‌های مسافرت و اوقاتی که برای تعویض پوشک عجله دارید بسیار کاربردی است.

کاربرد رایج دیگر دستمال مرطوب، پاک کردن دور دهان بچه‌ها در هنگام دندان درآوردن است. زیرا بچه‌ها در این زمان به شدت احساس بی‌تابی و بی‌قراری می‌کنند و دور دهان آنها به طور دائم با آب بزاق‌شان کثیف می‌شود که می‌تواند موجب قرمزی و سوختگی دور لب بچه‌ها شود.

دستمال مرطوب بر پایه آب

در دستمال مرطوب بر پایه آب، از هیچ نوع ماده معطر کننده و ترکیبات شیمیایی استفاده نمی‌شود و ترکیبات این محصولات حاوی ۹۹ درصد آب خالص و مقادیر بسیار جزئی ترکیبات التیام‌بخش طبیعی همچون عصاره میوه‌ها و گیاهان است.

این نوع دستمال مرطوب برای انواع پوست‌ها حتی با وجود اگزما و حساسیت پوستی مناسب است به طوری که در کشورهای اروپایی در بسیاری از مهد کودک‌ها تنها از دستمال‌های مرطوب بر پایه آب برای تمیز کردن بچه‌ها استفاده می‌شود. با این حال از نظر بسیاری از والدین، این مدل‌ها به عنوان دستمال یک بار مصرف قیمت بالایی دارند و بهتر است در زمان‌های خاص همچون سوختگی پای نوزاد و التهاب پوستی مورد استفاده قرار گیرند.

دستمال مرطوب لثه، دهان و دندان

توصیه می‌شود قبل از ۳ ماهگی و دندان درآوردن بچه‌ها، برای حفظ بهداشت دهان نوزاد از دستمال برای پاک کردن بقایای شیر استفاده شود. بعضی از مدل‌های دستمال مرطوب به طور ویژه برای این منظور طراحی شده‌اند و به شما اجازه می‌دهند این کار را آسان‌تر و با بهداشت بیشتری انجام دهید. 

نکات مهم برای خرید دستمال مرطوب نوزاد و کودک

اولین نکاتی که در هنگام خرید دستمال مرطوب توجه را جلب می‌کنند نوع بسته‌بندی،‌ شکل ظاهری و سهولت استفاده از محصول هستند. با این حال، گاهی ممکن است در ترکیبات بهترین محصولات از نظر طراحی و کاربرد، از برخی مواد مضر و آسیب‌رسان استفاده شده باشد. بنابراین پس از انتخاب مدل دلخواه خود، لازم است ترکیبات محصول را نیز بررسی کنید تا از ایمنی آن برای نوزاد مطمئن شوید.

مناسب برای پوست نوزاد

بسیاری از مدل‌های دستمال مرطوب نوزاد برای پوست معمولی مناسب هستند. اما برخی از مدل‌ها نیز به طور ویژه برای پوست‌های حساس یا بسیار حساس عرضه می‌شوند. مقادیر مواد شیمیایی در این مدل‌ها کمتر بوده و بافت دستمال نرم‌تر است تا احتمال تحریک پوستی کاهش پیدا کند. اگر نوزاد شما پوست حساس دارد، بهتر است این مدل‌ها را مد نظر قرار دهید.

رطوبت دستمال مرطوب نوزاد و کودک

نداشتن رطوبت کافی باعث خواهد شد در هنگام پاک کردن بچه‌ها فشار بیشتری به پوست وارد شود. از طرف دیگر رطوبت بیشتر موجب می‌شود اثر نم روی بدن بچه‌ها باقی بماند. رطوبت دستمال مرطوب کودک باید متوسط باشد طوری که بتوانید به راحتی و بدون فشار بیش از حد به بدن بچه‌ها به طور کامل آثار کثیفی را از روی پوست آنها پاک کنید و رطوبت دستمال روی بدن باقی نمانده و احساس چسبندگی ایجاد نکند.

مقاومت الیاف دستمال

بعضی از مدل‌های دستمال مرطوب کودک با کمی فشار به راحتی پاره شده یا سوراخ می‌شوند که نشان از ضعیف بودن الیاف دستمال دارد. دستمال‌هایی با الیاف ضعیف به جز احتمال پارگی و نخ‌کش شدن در حین استفاده، احتمال بیشتری دارد که آثار پرز روی بدن بچه‌ها باقی بگذارند.

برای سنجش مقاومت دستمال، در هنگام تست آنها را در چندین جهت بکشید و میزان نخ‌کش یا پاره شدن دستمال و کیفیت الیاف آن را بسنجید. انتخاب مدل‌هایی با الیاف قوی‌تر خیال شما را از بابت کیفیت محصول مطمئن می‌سازد.

درپوش پلاستیکی

دستمال مرطوب کودک نباید در معرض هوای آزاد قرار گیرد. در بعضی از محصولات از روکش چسبی برای پوشش بسته استفاده می‌شود که برای بسته‌های کوچک با تعداد کم مناسب است. زیرا پوشش چسبی به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و محافظت کافی فراهم نمی‌کند.

در صورت خرید بسته‌های بزرگ، بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که درپوش پلاستیکی دارند و به مدت طولانی‌تری حفاظت کافی از محتویات بسته را فراهم می‌سازند. برخی برندها به طور مجزا کیف‌های درب‌دار مخصوصی برای نگهداری دستمال مرطوب عرضه می‌کنند که در صورت انتخاب محصولات فاقد درپوش می‌تواند کاربردی باشد.

قابلیت تجزیه

بعضی از مدل‌های دستمال مرطوب با عنوان قابل تجزیه (biodegradable) عرضه می‌شوند. این برچسب به معنی امکان انداختن دستمال‌ها در داخل چاه توالت است که کار والدین برای دور انداختن دستمال‌های کثیف را بسیار آسان می‌کند. با این حال باید بدانید که این موضوع تا حدی به سیستم سرویس بهداشتی بستگی دارد و در سیستم سپتیک، حتی این مدل‌ها را نمی‌توانید در داخل چاه توالت بیندازید.

چیدمان دستمال‌ها

در بعضی از بسته‌بندی‌ها، چیدمان دستمال‌ها به گونه‌ای است که با بیرون آمدن یک دستمال، چندین دستمال دیگر از بسته خارج میشوند و باز گرداندن دستمال‌های اضافه به داخل بسته از نظر بهداشتی چندان ایده‌آل نیست. برخی برندها در چیدمان  طراحی هوشمندانه‌تری داشته و شیارهای مخصوصی روی درپوش تعبیه می‌کنند تا در هر بار فقط یک دستمال از بسته خارج شود. 

تعداد و قیمت

دستمال مرطوب نوزاد از جمله اقلام مصرفی است که تا مدت‌ها به آن نیاز خواهید داشت. مقایسه تعداد دستمال‌های موجود در هر بسته و قیمت هر بسته به شما کمک می‌کند تا بهترین محصول را هم از نظر قیمت و هو کیفیت انتخاب کرده و در طولانی مدت در هزینه‌های نگهداری از نوزاد و کودک صرفه‌جویی کنید.

برچسب هایپوآلرژنیک

برچسب هایپوآلرژنیک به معنی عدم استفاده از مواد حساسیت‌زا در ترکیبات محصول و کاهش احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک است. به طور کلی توصیه می‌شود از محصولاتی استفاده کنید که دارای این برچسب باشند و PH آنها برای حفظ چربی طبیعی پوست بالانس شده باشد.

ترکیبات مورد استفاده در دستمال مرطوب کودک و نوزاد

دستمال مرطوب از دو بخش تشکیل می‌شود: دستمال و مواد مرطوب کننده. ترکیبات اصلی مورد استفاده در تولید دستمال مرطوب شامل آب، روغن‌های طبیعی، محلول شوینده و مواد نگهدارنده هستند. در هنگام خرید دستمال مرطوب، بهتر است ترکیبات به کار رفته در هر یک از این اجزا را به صورت جداگانه بررسی کنید.

جنس الیاف

الیاف رایج مورد استفاده در تولید دستمال مرطوب نوزاد شامل کتان، پلی استر، ویسکوز، سلولوز، پروپلین و الیاف بامبو هستند. به طور معمول مدل‌هایی که از الیاف طبیعی ساخته می‌شوند بیشتر توصیه می‌شوند. موضوعی که در توضیحات بسیاری از محصولات ذکر نمی‌شود آن است که در ساخت اکثر مدل‌ها، حتی با الیاف طبیعی از چسب‌های شیمیایی و پلاستیک استفاده می‌شود. محصولاتی که از پلاستیک در فرآیند تولید استفاده نمی‌کنند، معمولاً در بخش توضیحات فاقد پلاستیک بودن محصول را ذکر می‌کنند.  

ترکیبات مرطوب کننده

روغن‌های رایج مورد استفاده در تولید دستمال مرطوب کودک مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، گلیسیرین و روغن آفتابگردان، علاوه بر کمک به پاکسازی پوست، یک لایه آبرسان نازک نیز روی پوست تشکیل می‌دهند. با این حال، برخی از روغن‌ها ممکن است حساسیت‌زا باشند و در صورت داشتن سابقه حساسیت پوستی به برخی ترکیبات خاص، بهتر است این موضوع را در هنگام خرید محصول بررسی کنید.

مواد شوینده

سورفکتانت های ملایم مانند لوریل گلوکوزید یا دی سدیم کوکوآمفودی استات از جمله مواد شوینده رایج مورد استفاده در دستمال‌های مرطوب کننده هستند که معمولاً حساسیت آلرژیک خاصی به همراه ندارند. اما از محصولاتی حاوی ترکیبات قوی مانند سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لورت سولفات (SLES) باید اجتناب کنید.

مواد نگهدارنده

همچون مواد شوینده، مواد نگهدارنده مورد استفاده در تولید دستمال‌های مرطوب نیز درجات مختلفی دارند. استفاده از یک ماده نگهداره ملایم برای حفظ کیفیت دستمال مرطوب و جلوگیری از رشد باکتری‌ها اجتناب‌ناپذیر است. عصاره دانه گریپ فروت، مقادیر جزئی بنزالکونیوم کلرید و اسید سیتریک از جمله نگهدارنده‌های ملایم محسوب می‌شود.

در مقابل فنوکسی اتانول، بنزیل الکل، بنزوات سدیم یا متیل کلرو ایزوتیازولینون از جمله مواد آسیب‌رسان هستند که باید از آنها اجتناب شود.

مواد معطر کننده

توصیه می‌شود برای جلوگیری از تحریک پوست و بروز حساسیت نوزاد و کودک از محصولات بهداشتی معطر اجتناب کنید. با این حال، بسیاری از والدین و بچه‌ها ممکن است به دستمال‌های معطر علاقه بیشتری داشته باشند و تصمیم‌گیری در این مورد تا حدی سلیقه‌ای است. با این حال، همچنان محصولاتی که بوی غلیظی دارند چندان توصیه نمی‌شوند.

ادامه مطلب ...

 

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

دستمال مرطوب کودک جانسون مدل Ultimate Clean

دستمال مرطوب نوزاد و کودک جانسون مدل ultimate clean
79,000 تومان

دستمال مرطوب کودک پمپرز مدل New Baby

دستمال مرطوب نوزاد و کودک پمپرز مدل New Baby
150,000 تومان

دستمال مرطوب کودک پمپرز مدل On-the-Go

دستمال مرطوب نوزاد و کودک پمپرز مدل On-the-Go
120,000 تومان

دستمال مرطوب Chicco مدل Salviettine Detergenti

دستمال مرطوب نوزاد و کودک چیکو مدل Salviettine Detergenti
180,000 تومان

دستمال مرطوب بی بی کوکول

دستمال مرطوب بی بی کوکول
271,000 تومان

دستمال مرطوب کودک داو مدل Rich Moisture

دستمال مرطوب نوزاد و کودک داو مدل Rich Moisture
210,000 تومان

دستمال مرطوب چیکو مدل اولترا سافت

دستمال مرطوب نوزاد و کودک اولترا سافت چیکو
180,000 تومان

دستمال مرطوب پریما

دستمال مرطوب پریما
130,000 تومان

دستمال مرطوب دست و دهان بیبی سیل

دستمال مرطوب بیبی سیل مناسب دست و دهان کودک
380,000 تومان

گوش پاک کن MotherCare

105,000 تومان

دستمال مرطوب الکلی بیبی سیل

دستمال مرطوب کودک بیبی سیل
25,000 تومان

دستمال مرطوب جانسون

دستمال مرطوب نوزاد و کودک جانسون
از 45,000 تومان

دستمال مرطوب چیکو مدل Salviettine Detergenti

دستمال مرطوب نوزاد و کودک چیکو مدل Salviettine Detergenti
200,000 تومان

دستمال مرطوب دکتر براون مدل Tooth and Gum

دستمال مرطوب پاک کننده دهان، دندان و لثه نوزاد و کودک دکتر براون
156,000 تومان

دستمال مرطوب ضد حساسیت Johnson's

دستمال مرطوب ضد حساسیت جانسون
50,000 تومان
Close