بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات لگن کودک - تبدیل توالت فرنگی

لگن کودک - تبدیل توالت فرنگی

لگن آموزشی کودک از جمله لوازم کاربردی برای آموزش استفاده از سرویس بهداشتی به بچه‌ها است. والدین ممکن است سوالات متعددی در هنگام خرید لگن آموزشی کودک داشته باشند.

اینکه مدل‌های مختلف توالت فرنگی کودک و تبدیل توالت فرنگی کودک چه تفاوت‌هایی با هم دارند و در هنگام خرید لگن آموزشی به چه نکاتی باید توجه کنیم از جمله سوالات رایج در این زمینه محسوب می‌شوند. برای پاسخ به این سوالات و انتخاب بهترین مدل لگن آموزشی کودک، لازم است با انواع مدل‌های لگن آموزشی موجود در بازار و مزایا و معایب هر یک آشنا باشیم.

انواع لگن آموزشی کودک

مدل‌های لگن آموزشی کودک از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع به نظر می‌رسند اما از نظر نحوهٔ عملکرد، به دو دستهٔ اصلی تقسیم می‌شوند: توالت فرنگی کودک و رابط سرویس فرنگی. بعضی مدل‌ها نیز با طراحی ابتکاری می‌توانند به صورت دوکاره مورد استفاده قرار گیرند. در این بخش، به معرفی انواع لگن آموزشی می‌پردازیم.

توالت فرنگی کودک

مدل‌های توالت فرنگی، به شکل یک سرویس بهداشتی کوچک طراحی شده‌اند و دارای محفظهٔ مخصوصی هستند که نقش کاسه توالت را داشته و دفعیات کودک در داخل آن جمع می‌شود. والدین پس از هر بار استفادهٔ کودک از لگن آموزشی، باید کاسهٔ آن را شسته و برای استفادهٔ بعدی تمیز کنند. بعضی از این مدل‌ها طراحی ساده‌تری داشته و صرفاً به شکل یک استوانهٔ مخزن‌دار با اشکال بانمک همچون حیوانات تولید می‌شوند.

تبدیل سرویس فرنگی

یک نوع رایج دیگر از لگن آموزشی، رابط‌هایی هستند روی سرویس فرنگی نصب می‌شوند و به بچه‌ها اجازه می‌دهند از سرویس بهداشتی بزرگسالان استفاده کنند. این مدل‌ها بسیار ساده، کوچک و کاربردی هستند. بعضی از این مدل‌ها یک پایهٔ تاشو دارند و با باز شدن پایه‌ها، بچه‌ها می‌توانند مانند توالت فرنگی کودک روی آن بنشینند. اما به جای مخزن، یک کیسهٔ پلاستیکی داخل آن قرار می‌گیرد و در نهایت والدین می‌توانند پس از تخلیه محتویات کیسه در سرویس بهداشتی، آن را دور بیندازند و نیازی به شستشو در هر بار استفاده وجود ندارد.

صندلی آموزشی توالت فرنگی

بعضی از مدل‌های رابط سرویس فرنگی به صورت یک صندلی نردبانی طراحی می‌شوند روی سرویس فرنگی بزرگسال قرار می‌گیرند. این مدل‌ها پایداری بیشتری نسبت به رابط‌های معمولی داشته و محل مناسبی برای قرار دادن پای بچه‌ها دارند. با استفاده از این وسیله بچه‌ها راحت‌تر به استفاده از سرویس معمولی عادت می‌کنند و مشکل عدم تناسب سرویس فرنگی با قد آنها حل می‌شود. با این حال این مدل‌ها اندکی جاگیر هستند.

لگن آموزشی چندمرحله‌ای

یک مدل رایج دیگر از انواع لگن آموزشی، مدل‌هایی هستند که ابتدا به صورت توالت فرنگی کودک مورد استفاده قرار می‌گیرند اما امکان جدا کردن قطعات و استفاده از آن به عنوان رابط سرویس فرنگی و زیرپایی کودک در سرویس بهداشتی وجود دارد. بدین ترتیب، آموزش کودکان برای استفاده از سرویس بهداشتی در چند مرحله و به طور تدریجی صورت می‌گیرد.

بهترین مدل لگن آموزشی کودک کدام است؟

پاسخ به این سؤال به شرایط زندگی، خلقیات کودکان و نیازهای خاص خانواده‌ها بستگی دارد. در صورتی که سرویس بهداشتی منزل فاقد توالت فرنگی باشد، مدل‌هایی همچون رابط توالت فرنگی و صندلی آموزشی خود به خود منتفی می‌شوند. در غیر این صورت، بهتر است با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر یک از مدل‌ها، بهترین مدل بر حسب اولویت‌های خانواده انتخاب شود. در ادامه به مهمترین مزایا و معایب هر یک از مدل‌ها می‌پردازیم.

مزایا و معایب توالت فرنگی کودک

بزرگترین مزیت لگن آموزشی این است که این وسیله متناسب با قد بچه‌ها طراحی شده است و یادگیری استفاده از آن برای بچه‌ها آسانتر است. به همین دلیل بچه‌ها مقاومت کمتری در برابر این وسیله نشان می‌دهند. با این حال، شستن محفظهٔ آن در هر بار استفاده می‌تواند برای والدین کاری پرزحمت باشد. سایر مزایا و معایب این مدل‌ها به شرح زیر هستند.

مزایای توالت فرنگی کودک

 1. این مدل‌ها در مکان‌هایی غیر از سرویس بهداشتی نیز قابل استفاده هستند و می‌توانند حتی قبل از شروع به آموزش دستشویی کردن به بچه‌ها، برای عادت دادن کودک به نشستن روی لگن مورد استفاده قرار گیرند.
 2. اکثر مدل‌ها ابعاد نسبتا کوچکی داشته و می‌توانند در هنگامر گردش و سفرهای کوتاه مورد استفاده قرار گیرند.
 3. به دلیل عدم وجود شیر آب، طراحی مخصوص بچه‌ها و عدم لزوم استفاده در داخل سرویس بهداشتی، انتخاب ایده‌آل برای بچه‌هایی محسوب می‌شوند که مشکل ترس از سرویس بهداشتی را دارند.
 4. ابعاد متناسب با قد کودک و عدم معلق ماندن پاها در حین استفاده از سرویس باعث می‌شوند بچه‌ها در حین استفاده از سرویس دچار خستگی نشوند و برای بلند شدن از سرویس عجله نکنند.

معایب توالت فرنگی کودک

 1. این وسیله نسبت به مدل‌های رابط توالت فرنگی، ابعاد بزرگتری داشته و باید محل مناسبی برای نگهداری آن در منزل پیدا کنید که می‌تواند پردردسر باشد.
 2. ابعاد آن به قدری کوچک نیست که بتوانید همه جا آن را همراه داشته و در محیط‌های عمومی و لوازم نقلیه همچون هواپیما و قطار استفاده کنید.

مزایا و معایب رابط سرویس فرنگی (تبدیل توالت فرنگی)

مدل‌های تبدیل توالت فرنگی کودک، شبیه‌ترین تجربه به استفاده از سرویس بهداشتی را برای کودک فراهم می‌سازند و بچه‌ها سریع‌تر در استفاده از سرویس بهداشتی مستقل می‌شوند. اما سرویس‌های بهداشتی معمولی به طور کلی برای استفادهٔ کودکان طراحی نشده‌اند و این موضوع می‌تواند به مشکلات متعددی منجر شود. مزایا و معایب استفاده از رابط سرویس فرنگی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد.

مزایای تبدیل توالت فرنگی

 1. از آنجایی که رابط ابعاد بسیار کوچکی دارد، می‌توانید آن را داخل سرویس بهداشتی نگهداری کنید و دردسر کمتری با جمع کردن آن دارید.
 2. بچه‌ها مستقیما از سرویس بهداشتی برای دفع استفاده می‌کنند و بر خلاف لگن آموزشی والدین نیازی به شستشوی مکرر این وسیله ندارند.
 3. این مدل‌ها به دلیل ابعاد کوچک‌شان قابلیت جابه‌جایی زیادی دارند و می‌توانند در فضاهای عمومی، هواپیما و قطار نیز مورد استفاده قرار گیرند.

معایب تبدیل توالت فرنگی

 1. علت ترس بسیاری از بچه‌ها از سرویس بهداشتی، ابعاد بزرگ سرویس بهداشتی و فوبیای سقوط در داخل آن است. اگر بچه‌ها چنین مشکلاتی داشته باشند، استفاده از رابط سرویس به رفع نگرانی‌های آنان کمک چندانی نمی‌کند.
 2. احتمال تکان خوردن و جابه‌جایی رابط در حین نشستن بچه‌ها روی سرویس وجود دارد که می‌تواند موجب ترس آنها از سرویس بهداشتی شود.
 3. سایر اعضای خانواده در هنگام استفاده از سرویس، باید رابط را از آن جدا کنند.
 4. به طور کلی به دلیل عدم رواج سرویس فرنگی در ایران، کاربرد این مدل‌ها محدود است.

در خرید لگن کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب بهترین مدل لگن آموزشی تصمیم چندان پیچیده‌ای محسوب نمی‌شود. کافیست مدلی را انتخاب کنید که برای بچه‌ها جذاب بوده و استفاده از آن برایشان راحت باشد. نگهداری و پاکسازی لگن آموزشی برای والدین اندکی پرزحمت است اما می‌توانید با انتخاب بعضی مدل‌ها که طراحی بهتری دارند، تا حدی این مشکل را کمرنگ کنید. در یک بیان کلی، برای انتخاب یک مدل مناسب می‌توانید به ۳ نکتهٔ زیر توجه کنید.

 • طراحی استاندارد و کارایی مناسب
 • جذابیت برای کودکان
 • سهولت نگهداری برای والدین

ویژگی‌های لگن آموزشی استاندارد

یک مدل استاندارد لگن آموزشی از نظر ابعاد و طراحی با ارگونومی بدن کودک سازگار است و بچه‌ها در هنگام نشستن روی آن احساس راحتی می‌کنند. عدم سر خوردن پایه‌ها روی زمین و طرح مناسب برای جلوگیری از کثیف شدن اطراف و لباس‌های بچه‌ها، ویژگی‌های دیگری هستند که می‌توانند در این زمینه مورد توجه قرار گیرند.

ارتفاع متناسب با قد کودک

ارتفاع مدل‌های مختلف لگن آموزشی با هم متفاوت است و شما باید در هنگام خرید کردن این نکته را مد نظر قرار داده و مدلی را انتخاب کنید که ارتفاع آن با قد کودک شما متناسب باشد. پس از نشستن روی لگن، پای بچه‌ها باید به راحتی روی سطح صاف زمین قرار گیرد و زانوی آنها تحت فشار نباشد.

پایداری کافی

احتمال خسته شدن بچه‌ها، جست و خیز و بلند شدن آنها در حین استفاده از لگن آموزشی وجود دارد. مهم است که این وسیله پایداری کافی داشته باشد و به سادگی به تکان خوردن بچه‌ها واژگون نشود یا بچه‌ها را واژگون نکند. بسیاری از مدل‌های استاندارد از برندهای معتبر، دارای لغزش‌گیرهای لاستیکی در کف لگن هستند که از سر خوردن آن روی زمین جلوگیری می‌کند.

طرح زینی

بسیاری از مدل‌های لگن آموزشی کودک طرح زینی داشته و یک برجستگی در قسمت‌های جلو و عقب دارند. وجود این قسمت‌های برجسته هم به حفظ تعادل در بچه‌ها کمک کرده و هم از چکیدن تصادفی مواد آلوده روی زمین جلوگیری می‌کند. در بعضی مدل‌ها، ارتفاع قسمت پشتی بیشتر بوده و یک تکیه‌گاه مناسب برای نشستن راحت‌تر بچه‌ها فراهم می‌کند.

ویژگی‌های یک لگن آموزشی جذاب برای کودکان

لگن آموزشی می‌تواند تأثیر چشمگیری روی اشتیاق بچه‌ها برای یادگیری استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشد. بنابراین مهم است که بچه‌ها به مدل انتخابی علاقه‌مند باشند. در هنگام خرید لگن آموزشی بچه‌ها را همراه خود ببرید و مدلی را انتخاب کنید که از دیدن آن به هیجان بیایند.

  • بعضی مدل‌ها امکانات سرگرمی بیشتر همچون شبیه‌سازی صدای آب، استیکرهای جایزه و پخش موزیک دارند که می‌تواند برای بعضی بچه‌ها جذاب باشد.
  • شما همچنین می‌توانید به طور جداگانه استیکرهای مورد علاقهٔ بچه‌ها را خریداری کرده و طبق نظر آنها در قسمت‌های مختلف لگن آموزشی بچسبانید یا به عنوان جایزه استفاده کنید.
 • بعضی مدل‌ها دارای صندلی نرم هستند که فضای راحت‌تری برای نشستن بچه‌ها فراهم کرده و می‌تواند علاقه‌مندی کودکان به استفاده از لگن آموزشی را افزایش دهد.
 • بعضی از مدل‌ها یک محفظهٔ دستمال کاغذی نیز دارند که به بچه‌ها در دسترسی آسان به دستمال و آموزش مسائل بهداشتی کمک می‌کند.
 • مدل‌های دارای دستگیره می‌توانند به حفظ تعادل و کاهش استرس بچه‌ها کمک کنند.

نکات مهم برای راحتی کار والدین

مدل‌های لگن آموزشی کودک موجود در بازار از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع هستند. بعضی مدل‌ها طراحی پیچیده‌تری داشته و با ابعاد بزرگتر و امکانات سرگرم کنندهٔ متعدد همراه هستند. این مدل‌ها برای بچه‌ها جذاب‌تر هستند. با این حال، ممکن است تعداد قطعات زیاد و ابعاد بزرگ وسیله برای والدین دردسرآفرین باشد. بنابراین باید حد تعادل در این زمینه را پیدا کرده و مدلی را انتخاب کنید که در عین جذابیت برای کودک، نگهداری از آن برای پدر و مادر پردردسر نباشد.

قابلیت شستشوی آسان

بدون شک اولین نکته که در خرید هر مدلی از لگن آموزشی مورد توجه قرار می‌گیرد، امکان پاکسازی آسان آن است. این موضوع در مورد مدل‌های مخزن‌دار که هر بار باید شسته شوند اهمیت بیشتری دارد.

کاسه قابل جدا شدن

جدا شدن آسان قطعات یکی دیگر از نکاتی است که با فراهم کردن پاکسازی سریع و آسان، دردسرهای استفاده از لگن آموزشی را کاهش می‌دهد.

کیف حمل

بعضی از مدل‌های رابط سرویس بهداشتی، قابلیت حمل و استفاده در محیط‌های عمومی همچون قطار و هواپیما را دارند. با این حال، جابه‌جا کردن این وسیله به دلیل آلودگی احتمالی ممکن است برای برخی خانواده‌ها خوشایند نباشد. مدل‌هایی که دارای کیف حمل مخصوص هستند این دغدغه را تا حد زیادی برطرف می‌کنند.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

تبدیل توالت فرنگی کودک مادرشید MS1892

تبدیل توالت فرنگی کودک
235,000 تومان

تبدیل توالت فرنگی کودک مادرشید مدل MS01

تبدیل توالت فرنگی کودک
199,000 تومان

لگن کودک هانگر مدل He0805

لگن کودک 3کاره هانگر مدل He0805
1,600,000 تومان

تبدیل توالت فرنگی The First Years

تبدیل توالت فرنگی فرست یرز
75,000 تومان

توالت فرنگی آموزشی کودک سامر

1,776,000 تومان

لگن آموزشی با دستمال کاغذی Summer

لگن آموزشی کودک سامر
1,550,000 تومان

لگن آموزشی سامر

لگن آموزشی کودک سامر
887,000 تومان

لگن آموزشی فیشر پرایس مدل Royal

لگن آموزشی کودک فیشر پرایس مدل رویال
825,000 تومان
Close