بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات پستانک

پستانک

مدل‌های متنوعی از پستانک نوزاد در بازار وجود دارند و این موضوع می‌تواند موجب سردرگمی والدین در هنگام خرید پستانک شود. آشنایی با انواع پستانک و تفاوت‌های آنها با یکدیگر می‌تواند تصمیم‌گیری را ساده‌تر کند.

پستانک و ملزومات

همچنین بهتر است در هنگام خرید پستانک به برخی ویژگی‌های کاربردی توجه کنید تا مطمئن شوید مدل انتخابی برای بچه‌ها ایمن و مناسب است.

آشنایی با انواع پستانک نوزاد

مدل‌های مختلف پستانک در طرح‌ها، رنگ‌ها و اشکال متنوعی عرضه می‌شوند. اما تقسیم‌بندی انواع پستانک معمولاً بر اساس شکل نوک پستانک صورت می‌گیرد. مدل‌های مختلف پستانک از نظر فرم نوک پستانک به انواع معمولی یا گیلاسی، استوانه‌ای و ارتودنسی تقسیم‌‌بندی می‌شوند.

ممکن است برندهای مختلف اسامی متفاوت دیگری برای معرفی مدل‌های پستانک خود انتخاب کنند. اما آنچه برای شما مهم است، فرم نوک پستانک است نه اسمی که روی بسته درج شده است. با آشنایی با ویژگی‌های هر یک از فرم‌های پستانک، خودتان به راحتی می‌توانید آنها را از یکدیگر تشخیص دهید.

پستانک معمولی یا گیلاسی

پستانک‌های معمولی همان مدل‌هایی هستند که اکثر ما با آن بزرگ شده‌ایم. نوک این این مدل‌ها شکل کروی کامل دارد و به همین دلیل پستانک گیلاسی نیز نامیده می‌شود. پستانک‌های گیلاسی عملکرد مناسبی در آرام کردن بچه‌ها دارند و در ماه‌های اول تولد از مدل‌های مناسب محسوب می‌شوند.

پس از دندان درآوردن نوزاد بهتر است استفاده از پستانک گیلاسی متوقف شود. مطالعات نشان داده‌اند در هنگام استفاده از پستانک‌های معمولی، احتمال بروز برخی ناهنجاری‌های دندانی افزایش پیدا می‌کند. نرسیدن دندان‌های بالا و پایین به یکدیگر و یا ایجاد فرم خرگوشی دندان‌ها از مواردی هستند که احتمال بروز آن با این پستانک‌ها بیشتر است.

پستانک استوانه‌ای

در طراحی پستانک‌های استوانه‌ای از فرم نیپل مادر الهام گرفته شده است؛ انتهای پستانک اندکی انحنادار است و در سطح مقطع، مساحت آن بیشتر است که محل مناسبی برای قرارگیری لب‌های نوزاد فراهم می‌سازد. طرز مکیدن پستانک استوانه‌ای مشابه زمانی است که بچه‌ها می‌خواهند از سینه مادر شیر بخورند. به همین دلیل این مدل‌ها برای مادرانی که به نوزاد شیر می‌دهند انتخاب ایده‌آلی محسوب می‌شوند و کمترین تأثیر منفی را روی شیر خوردن نوزاد دارند.

پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی در قسمت بالا، شکلی شبیه به پستانک گیلاسی دارد. اما به شکل حباب کامل طراحی نشده و کف آن صاف است و مشابه نوک رژ جامد، حالت مورب دارد. در بعضی مدل‌ها نیز هر دو سمت پستانک ارتودنسی کاملاً صاف است. طوری که انگار هوای داخل پستانک معمولی را خالی کرده و آن را از دو طرف صاف کرده باشید.

پستانک ارتودنسی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بچه‌ها شروع به دندان درآوردن کرده باشند. این مدل‌ها کمترین تأثیر منفی را روی فرم دندان‌های نوزاد دارند. با این حال، احتمال بروز ناهنجاری‌های دندانی حتی با پستانک‌های ارتودنسی نیز صفر نیست و همچنان احتمال بروز برخی ناهماهنگی‌ها بین فک بالا و پایین وجود دارد. بنابراین، در استفاده از هر مدلی، خانواده‌ها باید نکات ضروری را در زمینه سلامت دهان و دندان نوزاد رعایت کرده و به تدریج پستانک را حذف کنند.

پستانک پروانه‌ای

یک مدل رایج از انواع پستانک، پستانک پروانه‌ای است. علت این نام‌گذاری به فرم محافظ یا گارد پستانک مربوط می‌شود که شکل بال‌های پروانه را دارد. این فرم، نسبت به فرم‌های قدیمی تطابق بیشتری با شکل دهان نوزاد دارد و با خالی شدن فضای زیر بینی، نفس کشیدن را برای بچه‌ها راحت می‌کند. نوک پستانک پروانه‌ای می‌تواند به صورت گیلاسی، استوانه‌ای یا ارتودنسی طراحی شده باشد و این موضوع کاملاً مستقل از شکل گارد پستانک است.

چگونه بهترین مدل پستانک را انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید بهترین مدل پستانک نوزاد تا حد زیادی به خلقیات و روحیات نوزاد بستگی دارد. اگر بچه‌ها نتوانند بدون کمک والدین پستانک را دهان خود نگه دارند، به این معنی است که مدل انتخابی برای آنها مناسب نیست. با این حال، برخی نکات همچون شیرخوار بودن و دندان درآوردن نیز در اولویت‌بندی نوع پستانک تأثیرگذار هستند.

پستانک مناسب برای نوزاد شیرخوار

اگر خودتان به نوزاد شیر می‌دهید، مهم است که استفاده از پستانک روی شیر خوردن بچه‌ها تأثیر منفی نگذارد. توصیه می‌شود اول پستانک‌های استوانه‌ای را مد نظر قرار دهید که بیشترین شباهت را به فرآیند شیر خوردن نوزاد دارند. اگر بچه‌ها با این مدل راحت نباشند، در درجه بعدی استفاده از پستانک‌های گیلاسی توصیه می‌شود. اگر بچه‌ها این مدل را نیز پس بزنند، می‌توانید سایر مدل‌ها را امتحان کنید.

پستانک مناسب پس از دندان درآوردن نوزاد

پس از دندان درآوردن بچه‌ها تنها مدل پستانک مناسب، پستانک‌های ارتودنسی است. این مدل‌ها کمترین تأثیر منفی روی فک و آرواره‌ها و فرم دندان بچه‌ها را دارند. اگر کودک با پستانک ارتودنسی راحت نباشد، سعی کنید استفاده از پستانک را تنها به زمان خواب محدود کرده و به تدریج آن را به کلی حذف کنید.

نکات مهم برای خرید پستانک برای نوزاد

به طور کلی بهتر است برای انتخاب نوع پستانک با پزشک اطفال یا دندانپزشک مشورت کنید. با این حال، برخی ویژگی‌ها مانند رنگ پستانک و فرم ظاهری آن سلیقه‌ای هستند. با در نظر گرفتن برخی نکات کاربردی در هنگام خرید پستانک می‌توانید مدل‌های مناسب‌تری را انتخاب کنید.

جنس پستانک

اکثر مدل‌های پستانک از جنس سیلیکون یا لاستیک لاتکس ساخته می‌شوند. پستانک‌های سیلیکونی دوام بیشتری دارند و بو نمی‌گیرند. همچنین پاکسازی سیلیکون آسان‌تر است و بسیاری از مدل‌ها قابلیت جوشاندن یا شستشو در ماشین ظرفشویی را نیز دارند.

لاتکس نوعی لاستیک طبیعی با ریشه گیاهی است. پستانک‌های لاتکس نرم‌تر بوده و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند که برای بچه‌ها دلپذیرتر است. اما دوام لاتکس کمتر از سیلیکون است و زودتر بو می‌گیرد. همچنین اکثر مدل‌های لاتکس قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را ندارند. بعضی نوزادان نیز ممکن است به لاتکس حساسیت داشته باشند که در این صورت تنها مدل‌های سیلیکونی را می‌توانید انتخاب کنید.

سایز پستانک

منظور از سایز پستانک، ابعاد نوک پستانک است که در داخل دهان نوزاد قرار می‌گیرد. معمولاً مدل‌های مختلف در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ عرضه می‌شوند و تقسیم‌بندی آنها بر اساس رده سنی به شکل زیر صورت می‌گیرد:

  • سایز کوچک: رده سنی زیر ۶ ماه
  • سایز متوسط: ۶ ماهگی تا ۲ سالگی
  • سایز بزرگ:‌ بعد از ۲ سالگی

با این حال، ممکن است تولید کنندگان مختلف سایزبندی‌های خاص خود را داشته باشند. به عنوان مثال، در برخی برندها، سایزبندی در رده سنی زیر یک سال با فواصل سه ماهه صورت می‌گیرد. بنابراین بهتر است در هنگام خرید پستانک به رده سنی مناسب که در توضیحات محصول ذکر شده است توجه کنید.

شکل محافظ پستانک

محافظ یا گارد پستانک بخشی است که نوک پستانک را از دستگیره آن جدا می‌کند و مانع قرار گرفتن بقیه بخش‌های پستانک در دهان نوزاد می‌شود. بهتر است گارد پستانک اندکی انحنا داشته و با شکل دهان نوزاد منطبق باشد. مدل‌های پروانه‌ای با ایجاد فضای خالی برای بینی نوزاد، از مدل‌های ایده‌آل برای محافظ پستانک هستند. ابعاد محافظ پستانک نیز اهمیت زیادی دارد. حداقل قطر باید ۴ سانتی‌متر باشد تا بتواند مانع کافی در برابر بلعیده شدن پستانک ایجاد کند.

قابلیت گردش هوا

تعبیه سوراخ‌هایی روی محافظ پستانک، امکان گردش هوا را فراهم ساخته و به بچه‌ها اجازه تنفس می‌دهد. این سوراخ‌ها همچنین از جمع شدن آب دهان نوزاد در پشت محافظ و ایجاد حساسیت پوستی نیز جلوگیری می‌کنند. در بعضی از مدل‌ها، محافظ پستانک به صورت کاملاً توخالی طراحی می‌شود که فرم ایده‌آلی برای گردش هواست. با این حال، تنوع این مدل‌ها از نظر نوع نوک پستانک محدود است و ممکن است نتوانید مدل دلخواه خود را با این طراحی پیدا کنید.

رنگ و طراحی پستانک

پستانک‌ها قطعات بسیار کوچکی هستند که بچه‌ها ممکن است آن را در هر جایی بیندازند. بنابراین بهتر است رنگ پستانک را طوری انتخاب کنید که در تضاد با لوازم منزل بوده و به راحتی بتوانید آن را پیدا کنید. بعضی مدل‌ها همچنین دارای شب‌نما هستند که تشخیص پستانک در تاریکی را ساده‌تر می‌کند. رنگ و طراحی پستانک همچنین می‌تواند روی علاقه‌مندی بچه‌ها به استفاده از آن تأثیرگذار باشد.

شکل و فرم ظاهری پستانک

بهترین مدل‌های پستانک مدل‌های یک تکه هستند طوری که هیچ یک از اجزا از هم جدا نشوند. مدل‌هایی که در آن دستگیره پستانک ثابت و یک‌تکه باشد نسبت به مدل‌هایی که دستگیره چرخان است و حرکت می‌کند ایمنی بیشتری دارند. در برخی مدل‌های جدید، در داخل پستانک مواد مایعی قرار گرفته و یا اکسسوری‌های فانتزی به آن اضافه می‌شود که از نظر پزشکان بهتر است از این مدل‌ها اجتناب کنید.

اکسسوری‌های پستانک

بعضی از مدل‌های پستانک با اکسسوری‌های جانبی همچون زنجیر عرضه می‌شوند که به دور گردن یا دست نوزاد پیچیده شده یا پستانک را به تخت نوزاد متصل می‌کنند. پزشکان و مراجع قانونی استفاده از چنین لوازمی را توصیه نمی‌کنند و آن را برای نوزاد خطرناک می‌دانند. در صورت انتخاب مدل‌هایی که قابلیت اتصال به لباس نوزاد را دارند، دقت کنید که طول زنجیر پستانک کوتاه باشد و امکان انداختن آن دور گردن وجود نداشته باشد.

فاقد مواد سمی و مضر

ممکن است بر روی برخی از مدل‌ها عباراتی همچون فاقد فتالات و BPA را مشاهده کنید و نسبت به انتخاب سایر مدل‌ها دچار تردید شوید. باید بدانید که در کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده از فتالات و سایر مواد مضر در تولید هر مدلی از پستانک ممنوع است. بنابراین تمامی مدل‌های تولید شده توسط برندهای مطرح دنیا این ویژگی را دارند حتی اگر در توضیحات محصول ذکر نشده باشد.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

پستانک Avent مدل Classic

پستانک اونت مدل کلاسیک
120,000 تومان

پستانک Avent مدل Freeflow

پستانک اونت مدل جریان آزاد
168,000 تومان

پستانک Avent مدل Night Time

پستانک اونت مدل زمان خواب
168,000 تومان

پستانک Camera

پستانک کمرا تمام سیلیکون،مناسب برای استفاده بالای 3ماه،ارتودنسی :شستی
20,000 تومان

پستانک Suavinex مدل rose et bleu

پستانک سوآنکس مدل رز و بلو ساخت اسپانیا
32,000 تومان

پستانک Tommee Tippee مدل Air Style

پستانک دو عددی، قابلیت عبور هوا،طراحی ارتودنسی، موجود در دو رده سنی ۰ تا ۶ ماه و ۶ تا ۱۸ ماه
33,000 تومان

پستانک Tommee Tippee مدل Night Time

پستانک دو عددی تامی تیپه ،طراحی ارتودنسی، مناسب ۶ تا ۱۸ ماه
30,000 تومان

پستانک UMEE

پستانک UMEE برای پشتیبانی از دهان و محافظت از لثه و دندان، سیستم عبور هوای آن مانع از فشار بر روی صورت کودک هنگام خواب و کاهش التهاب پوست میشود، ساخت هلند
24,000 تومان

پستانک بالون‌دار UMEE

پستانک بالوندار UMEE از هر گونه ضربه به دهان و فک کودک جلوگیری می کند.کودک ممکن است هنگام چهار دست و پا رفتن ، دویدن و بازی با زمین یا وسایل برخورد کند این بالون از کودک در برابر خطرات ناشی از ضربه محافظت می‌کند،سیستم عبور هوای آن مانع از فشار بر روی صورت کودک هنگام خواب و کاهش التهاب پوست میشود، ساخت هلند
35,000 تومان

پستانک تاشو Disney

9,500 تومان

پستانک دو عددی بالون‌دار UMEE

پستانک بالوندار UMEE از هر گونه ضربه به دهان و فک کودک جلوگیری می کند.کودک ممکن است هنگام چهار دست و پا رفتن ، دویدن و بازی با زمین یا وسایل برخورد کند این بالون از کودک در برابر خطرات ناشی از ضربه محافظت می‌کند،سیستم عبور هوای آن مانع از فشار بر روی صورت کودک هنگام خواب و کاهش التهاب پوست میشود، ساخت هلند
45,000 تومان 49,000 تومان

پستانک دوعددی Suavinex مدل rose et bleu

پستانک دوعددی سوآنکس مدل رز و بلو ساخت اسپانیا
52,000 تومان
Close