بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات پوشک و سطل پوشک

پوشک و سطل پوشک

بهترین پوشک برای نوزاد چه مدلی است؟ برای نوزاد پوشک یک بار مصرف بخریم یا پوشک پارچه‌ای قابل شستشو؟ در هنگام خرید پوشک به چه نکاتی دقت کنیم؟ آیا خرید سطل پوشک ضروری است؟

پوشک بچه و سطل پوشک

این‌ها از جمله سوالاتی هستند که اندکی پیش از تولد و در چند سال اول تولد نوزاد ذهن والدین را به خود مشغول می‌کنند. برای خرید بهترین پوشک و سطل پوشک لازم است با انواع مدل‌های موجود در بازار و مزایا و معایب هر یک آشنایی داشته باشید.

آشنایی با انواع پوشک و سطل پوشک

مدل‌های مختلف پوشک را می‌توان به دو دسته کلی پوشک یک بار مصرف و پوشک پارچه‌ای قابل شستشو تقسیم‌بندی کرد. پوشک‌های یک بار مصرف خود از نظر میزان جذب و سایزبندی انواع متفاوتی دارند که توجه به آن می‌تواند تأثیر پررنگی در راحتی پوشک انتخاب شده برای نوزاد شما داشته باشد.

پوشک پارچه‌ای قابل شستشو

پوشک‌های پارچه‌ای از ترکیب الیاف طبیعی مانند کتان، فلانل، بامبو و حتی گاهی ابریشم با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی استر تولید می‌شوند. مزیت بزرگ این مدل‌ها، صرفه اقتصادی در طولانی مدت است. با این حال شستن و تمیز کردن آنها می‌تواند برای والدین پردردسر باشد.

مزیت دیگر پوشک‌های پارچه‌ای این است که گردش هوای بیشتری در داخل فضای پوشک فراهم می‌کنند و این موضوع به خنک شدن پوست نوزاد کمک می‌کند. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند کاهش دمای محیط دایپر از برخی مشکلات همچون کاهش میزان اسپرم در بزرگسالی جلوگیری می‌کند.

پوشک یک بار مصرف

پوشک‌های یک بار مصرف به دلیل فناوری‌های پیشرفته‌ای که در تولید آنها به کار می‌رود، با ابعاد کوچک‌تر قدرت جذب بالاتری دارند. قدرت جذب بالای این پوشک‌ها باعث می‌شود احتمال سوختگی پای کودک کاهش یابد. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند در صورت بروز سوختگی پای بچه‌ها، تا زمان بهبودی فقط از پوشک‌های یک بار مصرف استفاده شود.

مزیت دیگر پوشک‌های یک بار مصرف، سهولت استفاده از آن برای والدین است. بسیاری از مدل‌ها با قابلیت‌های کاربردی همچون نشانگر رطوبت عرضه می‌شوند که کار پدر و مادر را در چک کردن پوشک آسان می‌کند. با این حال، ترکیبات شیمیایی به کار رفته در تولید برخی مدل‌ها می‌تواند برای بعضی از بچه‌ها حساسیت‌زا باشد.

انواع پوشک یک بار مصرف

پوشک‌های یک بار مصرف با کاربردهای متنوعی عرضه می‌شوند. از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین انواع پوشک یک بار مصرف را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوشک روزانه: پوشک‌های روزانه همان مدل‌های رایج پوشک هستند که می‌توانند در طول شبانه‌روز برای پوشک کردن بچه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.
  • پوشک شب: قدرت جذب پوشک‌های مخصوص شب حدود ۲۵٪ بیشتر از پوشک‌های معمولی است و می‌توانند به مدت ۱۲ ساعت مورد استفاده قرار گیرند.
  • پوشک Pull-Ups: این مدل از پوشک‌ها که گاهی با عنوان «شورت آموزشی یک بار مصرف» نیز عرضه می‌شوند انواع خاصی از پوشک یک بار مصرف هستند که در کمرشان کش‌هایی تعبیه شده و می‌توانند مانند شورت آموزشی مورد استفاده قرار گیرند. با این تفاوت که یک بار مصرف هستند و قابلیت شستشو ندارند.

انواع سطل پوشک

انواع مختلف سطل پوشک به دو دسته کلی سطل پلاستیک و سطل فلزی تقسیم‌بندی می‌شوند. مدل‌های سطل پوشک پلاستیکی رایج‌تر هستند و از نظر ظرفیت، طراحی و امکانات تنوع بیشتری دارند. با این حال، عمر مفید سطل پلاستیکی کوتاه است و ممکن است با گذر زمان بو بگیرد.

سطل‌های پوشک فلزی عملکرد بهتری در جلوگیری از پخش شدن بوی دایپرها دارند و به مرور زمان بو نمی‌گیرند. دوام و کیفیت ساخت سطل‌های فلزی نسبت به مدل‌های پلاستیکی بالاتر است. ناگفته پیداست که مدل‌های سطل فلزی معمولاً قیمت بالاتری دارند. همچنین تنوع محصولات کمتر از مدل‌های پلاستیکی است.

چگونه بهترین مدل پوشک را انتخاب کنیم؟

انتخاب از بین پوشک‌های یک بار مصرف یا پارچه‌ای تا حد زیادی به سلیقه و ترجیح شخصی بستگی دارد. به طور کلی می‌توان انواع پوشک‌ها را از نظر سهولت استفاده، هزینه و راحتی نوزاد با یکدیگر مقایسه کرد.

سهولت استفاده

به طور کلی استفاده از پوشک‌های یک بار مصرف بسیار آسان‌تر است. مراحل باز و بسته کردن پوشک‌های پارچه‌ای معمولا پیچیده‌تر است. همچنین تعداد دفعات تعویض پوشک‌های پارچه‌ای بیشتر از پوشک‌های یک بار مصرف است و شستن آنها نیز می‌تواند کار پردردسری باشد.

راحتی نوزاد

این موضوع کاملاً به تجربه شخصی بستگی دارد و می‌تواند از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد. پوشک‌های پارچه‌ای از جنس نخ‌های طبیعی تولید می‌شوند و اندکی بزرگتر هستند که فضای بیشتری برای گردش هوا فراهم می‌سازد و برای برخی بچه‌ها راحت‌تر است.

در مقابل، پوشک‌های یک بار مصرف قدرت جذب بالایی دارند و محیط پوشک بیشتر خشک می‌ماند که از سوختگی پای نوزاد جلوگیری می‌کند. با این حال مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید پوشک‌های یک بار مصرف ممکن است موجب حساسیت پوستی شده یا در برخی بچه‌ها، به خصوص کودکان مبتلا به آسم مشکلات تنفسی به همراه داشته باشد.

هزینه

هزینه پوشک‌های یک بار مصرف بیشتر از مدل‌های پارچه‌ای است. با این حال، باید هزینه‌های جانبی برای شستن و خشک کردن پوشک‌های پارچه‌ای همچون مواد شوینده مخصوص نوزاد و آب و برق مورد نیاز برای ماشین لباسشویی را نیز در محاسبات خود لحاظ کنید.

در هنگام خرید پوشک به چه نکاتی توجه کنیم؟

اولین ملاک برای خرید پوشک مناسب، انتخاب صحیح سایز و تناسب آن با وزن و جثه بچه‌هاست. قدرت جذب مناسب، الیاف نرم و راحت و عدم ایجاد حساسیت پوستی موارد دیگری هستند که مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی قابلیت‌ها همچون باز و بسته شدن آسان، سایزبندی کامل و نمایشگر سطح رطوبت نیز مواردی هستند که دردسرهای والدین در استفاده از دایپر را کاهش می‌دهند.

سایز پوشک

اولین نکته مهم در خرید پوشک مناسب برای نوزاد، سایز آن است. در انتخاب سایز پوشک باید به این موضوع توجه کنید که سایزبندی‌های برندهای مختلف می‌توانند با هم متفاوت باشند. بر روی بسته هر پوشک، دستورالعمل انتخاب سایز بر اساس سن و وزن بچه‌ها عرضه می‌شود. در صورت نیاز به تعویض برند پوشک، برای انتخاب سایز باید دستورالعمل برند جدید را مجدداً بررسی کنید تا از انتخاب سایز مناسب مطمئن شوید.

متداول‌ترین سایزهای پوشک، ۹ سایز هستند:

  • سایز Preemie برای نوزادان نارس
  • سایز Newborn برای نوزادان تازه متولد شده
  • سایزهای ۱ تا ۷ متناسب با رشد کودک

تولید سایزهای بسیار کوچک همچون Preemie و بسیار بزرگ مانند سایز ۷ متداول نیست و برخی از این برندها، هیچ محصولی در این سایز ندارند. اما در صورت ضرورت، با کمی جستجو می‌توانید محصولاتی با سایز دلخواه خود پیدا کنید.

قدرت جذب

میزات جذب رطوبت مهم‌ترین نکته‌ای است که در هنگام خرید پوشک مورد توجه قرار می‌گیرد. پوشک باید بتواند مقادیر بسیاری از رطوبت را بدون نشتی یا تغییر شکل و افتادگی پوشک جذب کند. اگر شما به طور مرتب با مشکلاتی همچون نشتی پوشک مواجه می‌شوید یا تعداد دفعات تعویض پوشک بیشتر از حد معمول است، به این معنی است که قدرت جذب مدل انتخابی برای نوزاد شما مناسب نیست.

نرم و قابل تنفس

پوشک باید بافت نرم و قابل تنفس داشته باشد و گردش هوا به داخل پوشک را مسدود نکند. اگر نوزاد شما پوست حساسی دارد و مدل‌های متداول پوشک موجب ایجاد لکه و خارش پوست می‌شوند بهتر است مدل‌هایی با برچسب Ultra Soft را امتحان کنید که نرم‌تر از پوشک‌های رایج هستند و به طور ویژه برای پوست‌های حساس تولید می‌شوند.

کشش‌پذیری و تناسب

پوشک باید به خوبی به دور بدن نوزاد کیپ شود و فضایی برای نشتی نداشته باشد. در عین حال، کشش‌پذیری پوشک نیز بسیار مهم است تا کودک اذیت نشود و اثر پوشک روی پوست باقی نماند. اگر به طور مکرر آثار قرمزی روی پاها و شکم نوزاد مشاهده می‌کنید، به این معنی است که سایز پوشک برای نوزاد متناسب نیست و یا پوشک کشش کافی ندارد.

نمایشگر درجه رطوبت

بعضی از مدل‌هایی جدید پوشک با نمایشگر میزان رطوبت عرضه می‌شوند. بر روی این پوشک‌ها خط‌های سفیدی وجود دارد که با افزایش میزان رطوبت در داخل پوشک زرد می‌شوند. این قابلیت چک کردن زمان تعویض پوشک برای والدین را بسیار ساده‌تر می‌کند.

داشتن سایزبندی کامل

بچه‌ها به سرعت رشد می‌کنند و شما به طور مرتب باید سایز پوشک آنها را تغییر دهید. اگر نوزاد به پوشکی عادت کند که سایزبندی آن کامل نیست، در رده‌های سنی بعدی باید مراحل آزمون و خطا برای پیدا کردن پوشک جدید را تکرار کنید. بنابراین بهتر است از همان ابتدا برندهایی را انتخاب کنید که سایزبندی کامل دارند تا با گذر زمان برای پیدا کردن برند جدید پوشک دچار دردسر نشوید.

سهولت باز و بسته کردن

اکثر مدل‌های پوشک یک بار مصرف معمولاً دستورالعمل ساده و سرراستی برای باز و بسته کردن دارند و از این نظر دردسری برای پدر و مادر ایجاد نمی‌کنند. اما در صورت خرید مدل‌های پارچه‌ای، بهتر است بیشتر به نحوه باز و بسته کردن محصول دقت کنید.

برخی از مدل‌هایی جدید پوشک پارچه‌ای به شکل دکمه‌دار طراحی می‌شوند که باز و بسته کردن آن آسان‌تر است. همچنین بعضی مدل‌ها به تسمه‌های مخصوصی مجهز هستند که به کیپ شدن اطراف پوشک و جلوگیری از نشتی آلودگی به بیرون از پوشک کمک می‌کند.

در هنگام خرید سطل پوشک به چه نکاتی توجه کنیم؟

ظرفیت سطل بر اساس تعداد دایپر، کارایی سطل در کاهش بو و داشتن فیلتر بوگیر، طراحی درب سطل و نحوه جمع‌آوری دایپرها از جمله مواردی هستند که در انتخاب و خرید سطل پوشک مورد توجه قرار می‌گیرند.

ظرفیت سطل پوشک

مهمترین نکته در خرید سطل پوشک، ظرفیت آن است. مدل‌های مختلف سطل پوشک می‌توانند بین ۱۵ تا ۵۰ دایپر ظرفیت داشته باشند. در صورت انتخاب مدل‌های کوچکتر لازم است به صورت روزانه سطح پوشک را تخلیه کنید. ظرفیت مدل‌های متداول در حدود ۳۰ دایپر است که می‌تواند به مدت چندین روز شما را از بیرون بردن کیسه دایپرها معاف کند.

فیلتر بوگیر

هدف اصلی از خرید سطل پوشک جلوگیری از پخش شدن بوی دایپرها در محیط منزل است و به عنوان یک قابلیت حداقلی، تمامی مدل‌ها باید به یک لایه درزگیر لاستیکی جهت جلوگیری از نشت بو به بیرون مجهز باشند. در بعضی از مدل‌ها فیلترهای مخصوصی برای جذب بیشتر بو و جلوگیری از رشد باکتری در نظر گرفته می‌شود که سطح بهداشت و کارایی محصول را افزایش می‌دهد.

ساختار درب

نحوه باز و بسته شدن درب سطل و قابلیت آن در جلوگیری از نشت بو موضوع دیگری است که ممکن است مورد توجه قرار گیرد. در عین کارایی مناسب در جلوگیری از انتقال بو به بیرون، باز و بسته کردن درب نباید برای والدین سخت و پیچیده باشد. بعضی مدل‌های سطل دایپر به قفل مخصوص کودک نیز مجهز هستند که از باز شدن تصادفی درب توسط بچه‌ها جلوگیری می‌کند.

نحوه جمع‌آوری دایپرها

موضوع مهم دیگر در انتخاب سطل مناسب برای پوشک‌ها، نحوه جمع‌آوری دایپرهای کثیف و بیرون بردن آنهاست. بعضی مدل‌ها با پک پلاستیک مخصوص عرضه می‌شوند که همچون سطل زباله معمولی در داخل سطل قرار گرفته و پس از پر شدن گره زده شده و به بیرون منتقل می‌شود. گاهی حتی می‌توانید از کیسه‌های زباله معمولی در داخل این سطل‌ها استفاده کنید.

بعضی مدل‌ها طراحی پیشرفته‌تری دارند و قرارگیری پلاستیک در داخل سطل با کمک کاست سطل پوشک صورت می‌گیرد. این کاست‌ها مراحل قرار دادن کیسه جمع‌آوری دایپرها و بیرون آوردن آن از سطل را بسیار آسان می‌کنند. همچنین پلاستیک تعبیه شده در داخل کاست‌ها به طور ویژه برای جمع‌آوری دایپر تولید شده و از نشت هر گونه رطوبت و بو به بیرون و کثیفی جلوگیری می‌کند.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

سطل پوشک تامی تیپی مدل Twist & Click

سلط پوشک تامی تیپی (تامی تیپ) مدل Twist & Click
4,450,000 تومان

کاست سطل پوشک تامی تیپی

کاست کیسه سطل پوشک نوزاد تامی تیپی
5,300,000 تومان

پوشک Bebest

32,000 تومان

پوشک Prima

پوشک پریما تحت لیسانس پمپرز ساخت ترکیه
235,000 تومان

پوشک استخری پریما

پوشک استخری پمپرز (پریما)
315,000 تومان

پوشک پمپرز مدل Premium

پوشک نوزاد پمپرز مدل پریمیوم
48,000 تومان

سطل پوشک تامی تیپی

سطل بسته بندی پوشک تامی تیپی
1,145,000 تومان

سطل پوشک کوربل مدل Standard

سطل پوشک بدون بو نوزاد و کودک کوربل
980,000 تومان

کاست سطل پوشک کوربل

کاست سطل بسته بندی پوشک کوربل
از 325,000 تومان
Close