بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات پودر بچه

پودر بچه

پودر بچه از اقلام کاربردی در حفظ بهداشت دایپر نوزاد است که با جذب رطوبت و بوی نامطبوع پوشک، کمک زیادی به راحتی نوزاد می‌کند. اما یک پودر نوزاد خوب چه ویژگی‌هایی دارد و در هنگام خرید پودر نوزاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

پودر بچه

آشنایی با انواع پودر نوزاد و ترکیبات رایج در ساخت پودر کودک به شما کمک می‌کند به راحتی به این سوالات پاسخ داده و یک محصول کارا و ایمن انتخاب کنید.

پودر بچه چیست؟

انواع پودر بچه را می‌توان از نظر ترکیبات سازنده و نوع عملکرد تقسیم‌بندی کرد. برخی از مدل‌های پودر کودک صرفاً برای خشک نگه داشتن ناحیه پوشک و جلوگیری از سوختگی پای نوزاد کاربرد دارند. بعضی از مدل‌ها دارای ترکیبات بیشتری هستند و در صورت بروز سوختگی پای نوزاد می‌توانند برای درمان و رفع التهاب مورد استفاده قرار گیرند.

پودر بچه برای پیشگیری از سوختگی پای نوزاد

کاربرد اولیه پودر بچه، جذب رطوبت است که باعث می‌شود پوست حساس کودک کمتر در معرض رطوبت قرار بگیرد. بدین ترتیب از ایجاد التهاب و سوختگی پای نوزاد جلوگیری می‌شود. تالک (Talc)، نشاسته ذرت (cornstarch) و جوش شیرین (Baking soda) سه ماده پایه رایج در تولید انواع پودر کودک برای جلوگیری از سوختگی هستند.

بسیاری از مراجع و متخصصان در خصوص استفاده از پودرهای ساخته شده بر پایه تالک هشدار می‌دهند و استفاده از این ماده در برخی کشورها به کلی ممنوع شده است. علت این امر کوچک بودن ذرات تالک است که احتمال استنشاق و آسیب به ریه‌های نوزاد را دارد. ذرات جوش شیرین و نشاسته ذرت نسبت به تالک بزرگ‌تر هستند و احتمال کمتری دارد بتوانند به ریه‌های نوزاد نفوذ کنند.

پودر بچه برای درمان سوختگی پای نوزاد

اگر به دنبال پودر مناسب برای رفع سوختگی پای نوزاد هستید، باید محصولاتی را انتخاب کنید که ترکیبات بیشتری نسبت به ترکیبات پایه دارند. این نوع پودرها با برچسب دارویی یا «medicated» مشخص می‌شوند. این محصولات اغلب بر پایه نشاسته ذرت هستند و در ترکیبات‌شان از زینک اکساید استفاده می‌شود که ماده رایجی در ساخت انواع کرم‌های سوختگی پای نوزاد محسوب می‌شود.

پودر بچه مایع

مدل‌های پودر بچه مایع، ترکیبات مشابه با پودرهای معمولی را دارند. با این تفاوت که با افزودن برخی مواد روغنی حالت مایع به خود می‌گیرند. مزیت این مدل‌ها این است که ذرات پودر در هوا پخش نمی‌شوند و اثر فوری در خنک کردن پوست نوزاد دارند. همچنین به دلیل جذب بیشتر، لایه نازک‌تری از پودر استفاده می‌شود.

با توجه به بحث‌های صورت گرفته در خصوص آثار منفی پودر نوزاد و به خصوص پودرهای بر پایه تالک بر روی سیستم تنفسی نوزاد، مدل‌های پودر کودک مایع در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

نکات مهم برای خرید پودر بچه

در هنگام انتخاب و خرید پودر نوزاد، لازم است ترکیبات محصول را به دقت بررسی کنید. برچسب‌های ضدحساسیت و عدم استفاده از مواد عطری، تا حد زیادی خیال شما از نظر حساسیت‌های پوستی راحت می‌کنند. پودر کودک همچنین از نظر سلامت تنفسی نوزاد اهمیت دارد و محصول انتخابی باید فاقد مواد مضر برای کودکان و ترجیحا بدون تالک باشد.

ضدحساسیت یا هایپوآلرژنیک

پوست نوزاد ۳ تا ۵ برابر حساس‌تر از پوست بزرگسالان است. در خرید پودر کودک برای نوزاد بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که تست‌های حساسیت بیشتری روی آنها انجام شده باشد. این محصولات با برچسب هایپوآلرژنیک (Hypoallergenic) عرضه می‌شوند که به معنی کاهش احتمال بروز حساسیت نسبت به محصولات عادی است.

عاری از مواد سمی

برخی از برندها محصولات خود را با برچسب‌هایی همچون طبیعی (Natural) و ارگانیک (Organic) عرضه می‌کنند. با وجود اینکه استفاده از مواد طبیعی در ترکیبات پودر کودک معمولاً با خطرات کمتری همراه است، اما نظارت قانونی خاصی بر روی درج این عناوین بر روی یک محصول وجود ندارد.

برای اطمینان از عدم استفاده از ترکیبات سمی و مضر، باید به دنبال برچسب عاری از مواد سمی (Non-toxic) باشید. همچنین می‌توانید ترکیبات و توضیحات محصول را مطالعه کرده و مطمئن شوید که محصول انتخابی فاقد پارابن، فتالات، و رنگ‌های شیمیایی است. سدیم بورات (بوراکس) و دی ام دی ام هیدانتوین (DMDM hydantoin) از دیگر ترکیباتی هستند که می‌توانند موجب بروز حساسیت‌های پوستی در نوزاد شوند.

عاری از تالک

اینکه تالک تا چه حد برای سیستم تنفسی نوزاد مضر است هنوز جای بحث و بررسی دارد. در بعضی کشورهای اروپایی تولید و عرضه پودرهای بر پایه تالک به کلی ممنوع است. در برخی کشورها همچون آمریکا و کانادا، استفاده از تالک در تولید پودر نوزاد ممنوع نیست اما مدل‌های جایگزین مانند نشاسته ذرت محبوبیت بیشتری دارند.

 به طور کلی با توجه به هشدارهای موجود، بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند احتیاط کرده و تنها محصولات فاقد تالک را خریداری کنند. بسیاری از برندها نیز نسبت به این حساسیت آگاهی داشته و عبارت Talc-free و عاری از تالک را در توضیحات محصول ذکر می‌کنند که خیال شما را از این نظر راحت می‌کند.

عاری از مواد عطری

در بعضی از مدل‌های پودر بچه، برای کاهش بوی دایپر از مواد عطری استفاده می‌شود. با این حال ترکیبات عطری می‌توانند عامل حساسیت پوستی شده یا در صورت بروز سوختگی پای نوزاد، وضعیت سوختگی را وخیم‌تر کنند. استفاده از پودر کودک به دلیل جذب رطوبت به خودی خود نقش مؤثری در کاهش بوی بد دایپر دارد و بهتر است از خرید مدل‌های عطری اجتناب کنید.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

پودر بچه جانسون

پودر کودک جانسون
96,000 تومان

پودر مایع babycoccole

پودر مایع (تالک) نوزاد و کودک بی بی کوکول
189,000 تومان

پودر کودک Chicco

پودر کودک چیکو
36,000 تومان
Close