بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات شامپو بدن کودک و صابون بچه

شامپو بدن کودک و صابون بچه

شامپو بدن کودک بهتر است یا صابون بچه؟ شامپو بدن و صابون چه فرقی با هم دارند؟ در هنگام خرید شامپو بدن برای بچه‌ها به چه نکاتی توجه کنیم؟ در هنگام خرید لوازم بهداشتی و حمام برای نوزاد، پرسیدن چنین سوالاتی رایج است.

شامپو بدن کودک و صابون بچه

 آشنایی با تفاوت‌های صابون بچه و انواع شامپو بدن و توجه به نکات کاربردی برای خرید شامپوی کودک می‌تواند به شما در یک انتخاب رضایت‌بخش کمک کند.

آشنایی با انواع شامپو و صابون بچه

صابون بچه و شامپو بدن کودک برای پوست‌های معمولی رایج‌ترین محصولات برای شستن بچه‌ها در حمام محسوب می‌شوند با این حال ممکن است برای بعضی بچه‌ها لازم باشد از محصولات مخصوص برای پوست‌های حساس یا بسیار حساس استفاده کنید.

صابون بچه

صابون بچه قدیمی‌ترین و رایج‌ترین ماده پاک کننده برای شستن بدن نوزادان و کودکان است. امروزه با انواع شوینده‌های جدید با قابلیت‌های متعدد، استفاده از صابون به اندازه گذشته متداول نیست. اما همچنان صابون‌های استاندارد و مخصوص کودکان در بازار وجود دارند که با پوست اکثر بچه‌ها سازگار بوده و به خوبی نیازهای خانواده برای حمام کردن نوزاد را برطرف می‌سازند.

برندهای معتبر در تولید صابون بچه تلاش می‌کنند از مواد مضر و شوینده‌های قوی که در ترکیبات صابون‌ها رایج هستند اجتناب کرده و محصولات فاقد رنگ و مواد معطر کننده شیمیایی باشند. در مقابل از ترکیبات طبیعی همچون شیر و عصاره جو دو سر برای افزایش رطوبت‌رسانی و تقویت پوست بهره‌گیری می‌شود.

شامپو بدن کودک

شامپوهای بدن مخصوص کودکان شوینده‌های بسیار ملایمی هستند که بدون ایجاد حساسیت پوستی، بدن بچه‌ها را تمیز می‌کنند. بعضی از مدل‌های شامپو بدن فاقد مواد صابونی هستند. در این شامپوها چربی و ترکیبات قلیایی رایج در ساخت صابون‌ها با مواد طبیعی و گیاهی جایگزین شده است که از آسیب به پوست جلوگیری می‌کند.

عدم استفاده از مواد صابونی در ترکیب شامپو همچنین باعث می‌شود آثار و بقایای مواد شوینده کمتر روی پوست باقی بماند. بعضی از مدل‌های شامپو بدن دو کاره هستند و به طور همزمان برای شستن سر و بدن نوزاد کاربرد دارند که باعث می‌شود حمام کردن بچه‌ها بسیار آسان‌تر باشد.

شامپو بدن برای پوست حساس نوزاد

برای اکثر بچه‌ها که پوست معمولی دارند، مدل‌های رایج شامپو بدن کودک که توسط برندهای معتبر تولید شده باشد مناسب است. اما برای نوزادی که پوست خشک، حساس و مستعد اگزما دارند بهتر است با مشورت پزشک از محصولات ویژه پوست‌های حساس و بسیار حساس استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید به جای شامپو بدن از محلول و ژل‌های شوینده استفاده کنید که ترکیبات ملایم‌تری نسبت به شامپو و صابون دارند.

شامپو حباب‌ساز

بعضی از بچه‌ها به دلیل تغییر دمای بدن حمام رفتن را دوست ندارند. پر کردن وان کودک با کف و حباب باعث می‌شود یک لایه عایق نازک تشکیل شده و اطراف کودک را در بر بگیرد که به آنها احساس امنیت می‌دهد. با این حال محصولات حباب‌ساز و کف‌ساز معمولا باعث خشکی پوست می‌شوند و استفاده از آنها برای نوزاد و بچه‌های بسیار کوچک توصیه نمی‌شود. همچنین بهتر است مدت حمام با کف کوتاه باشد.

شامپو بدن کودک بهتر است یا صابون بچه؟

یکی از سوالات رایج در خرید لوازم شوینده بدن برای نوزاد، انتخاب میان شامپو بدن و صابون بچه است. هر یک از این مواد مزایا و معایب خاص خود را دارند.

  • بزرگترین مزیت شامپو بدن نسبت به صابون، بهداشت بیشتر و احتمال کمتر آلودگی است. امکان جمع شدن جرم و باکتری روی صابون وجود دارد که می‌تواند به پوست نوزاد منتقل شده و سلامتی کودک را به خطر اندازد.
  • قابلیت آبرسانی اکثر مدل‌های شامپو بدن بیشتر از صابون است. در صورت انتخاب صابون، بهتر است مدل‌هایی را خریداری کنید که ترکیبات مرطوب کننده داشته باشند تا قابلیت آبرسانی آنها اندکی افزایش یابد.
  • صابون‌ها، حتی مدل‌هایی که برای کودکان تولید می‌شوند اندکی حالت قلیایی دارند و احتمال بیشتری دارد باعث خشکی و حساسیت پوست شوند. هم در انتخاب شامپو و هم صابون، باید به دنبال مدل‌هایی باشید که PH آنها خنثی و تا حد امکان نزدیک به PH طبیعی پوست باشد.
  • مزیت صابون‌ها این است که ترکیبات ساده‌تری دارند و احتمال اینکه از مواد شیمیایی مضر در ساخت آنها استفاده شود کمتر است. همچنین اکثر صابون‌ها قیمت مناسب‌تری نسبت به شامپوی بدن دارند.

نکات مهم برای خرید شامپو بدن کودک و صابون بچه

در هنگام خرید صابون و شامپو برای کودکان لازم است ترکیبات سازنده محصول را بررسی کرده و به ویژگی‌هایی همچون هایپوآلرژنیک بودن، عدم استفاده از ترکیبات مضر، فاقد عطر و مواد صابونی و PH خنثی توجه کنید.

توصیه می‌شود پیش از شستن بچه‌ها با شامپو بدن و صابون کودک، یک بار از محصول انتخابی برای شستن صورت خود استفاده کنید تا از عدم بروز حساسیت، خشکی و کشیدگی پوست مطمئن شوید. همچنین اگر قصد استفاده از شامپو برای سر و بدن را دارید، نسوختن چشم‌ها در هنگام استفاده از شامپو را نیز بررسی کنید.

سازگاری با پوست

بسیاری از مدل‌های شامپو بدن و صابون کودک برای پوست‌های معمولی تولید می‌شوند. با این حال برای بچه‌هایی که پوست حساس و مستعد اگزما دارند لازم است مدل‌هایی را انتخاب کنید که با پوست آنها سازگاری بیشتری داشته و به طور ویژه برای کاهش التهاب و حساسیت پوستی تولید شده باشد.

شفاف و بدون رنگ

در تولید شامپو بدن احتمال استفاده از مواد شیمیایی همچون انواع عطرها و رنگ‌ها بیشتر است. بسیاری از متخصصان پوست توصیه می‌کنند در هنگام خرید به دنبال محصولاتی باشید که شفاف و بی‌رنگ هستند. هر چه شامپو شفاف‌تر باشد، احتمال اینکه مواد مضر در ترکیبات آن به کار رفته باشد کمتر است.

بدون کف

با اینکه کف شامپو و صابون برای بچه‌ها جذاب است و آنها را به حمام رفتن تشویق می‌کند، اما شوینده‌هایی که کف زیادی دارند حاوی مقادیر بیشتری از سورفاکتانت‌ها هستند که موجب آسیب به بافت حساس پوست می‌شود. توصیه می‌شود برای نوزاد تازه متولد شده، از محصولات حباب‌ساز و شامپوهایی که کف زیادی دارند استفاده نکنید.

عاری از مواد معطر کننده

مدل‌های مناسب و ایمن شامپو بدن و صابون بچه بوی ملایمی دارند که ناشی از ترکیبات طبیعی به کار رفته در محصول است. به عنوان مثال استفاده از عطر بابونه و لاوندر به دلیل ایجاد احساس آرامش در تولید شامپوهای بچگانه رایج است.

عطر تند و غلیظ نشان دهنده استفاده از مواد معطر کننده شیمیایی است که باعث خشکی و تحریک پوست می‌شود. در هنگام خرید شامپو بدن از انتخاب این مدل‌ها اجتناب کرده و به برچسب Fragrance-free توجه کنید.

هایپوآلرژنیک و PH خنثی

در فرمولاسیون محصولات هایپوآلرژنیک از موادی که احتمال حساسیت پوستی نسبت به آنها وجود دارد اجتناب شده و تنها ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین ترکیبات به کار گرفته می‌شوند که احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک را به حداقل می‌رساند. هر چه PH شامپو به حالت خنثی نزدیک‌تر باشد، احتمال از بین رفتن چربی طبیعی پوست و آسیب به بافت پوست کاهی پیدا می‌کند.

فاقد مواد مضر و مواد صابونی

سولفات‌ها و به خصوص سدیم لوریل سولفات، مهمترین خطوط قرمز در خرید صابون و شامپو برای نوزاد هستند که باعث تخریب پوست و بروز ترک‌های پوستی می‌شوند. نیاسینامید، گلیسیرین، سرامیدها و الکل از دیگر مواد ممنوعه در مواد شوینده برای کودکان محسوب می‌شوند.

انواع مواد نگهدارنده همچون پارابن، متیل کلرو ایزوتیازولینون، متیل ایزوتیازولینون، اسید سالیسیلیک، فرمالدئید و متیل دیبرومو گلوتارونیتریل نیز می‌توانند موجب تحریک پوست، قرمزی، جوش و آکنه شوند و باید از آنها اجتناب شود.

ترکیبات طبیعی و تقویت کننده

در برخی از مدل‌های شامپو بدن کودک از مواد طبیعی و گیاهی استفاده می‌شود که از خشکی پوست و نابودی چربی پوست جلوگیری می‌کنند. روغن‌های طبیعی همچون روغن زیتون و روغن نارگیل، عصاره جو دوسر، شیر و انواع ویتامین‌ها همچون ویتامین E از جمله موادی هستند که به ترکیبات شامپوها اضافه شده و می‌توانند به آبرسانی و تقویت پوست کمک کنند.

تست شده توسط متخصصان پوست

در نهایت تنها محصولاتی را انتخاب کنید که توسط متخصصان پوست تست و تأیید شده باشند.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

شامپو سر و بدن چیکو

شامپو سر و بدن نوزاد و کودک چیکو
285,000 تومان

شامپو بدن Chicco

شامپو بدن چیکو
280,000 تومان

شامپو 1 × 2 موستلا

شامپو 2 در 1 نوزاد و کودک موستلا
660,000 تومان

شامپو بدن Johnson's

شامپو بدن جانسون
55,000 تومان

شامپو بدن Mothercare

300ml
35,000 تومان

شامپو بدن شیر Mothercare

300ml
35,000 تومان

شامپو سر و بدن Petite Planet از Johnson's

شامپو سر و بدن نوزاد و کودک Petite Planet از جانسون
135,000 تومان 150,000 تومان

شامپو سر و بدن پناتن مدل Bad & Shampoo

شامپو سر و بدن نوزاد و کودک پناتن مدل Bad & Shampoo
345,000 تومان

شامپو سر و بدن فوق حساس پناتن مدل Bad & Shampoo

شامپو سر و بدن فوق حساس نوزاد و کودک پناتن مدل Bad & Shampoo
262,000 تومان

صابون babycoccole مدل Cream

صابون کرمی بی بی کوکول
22,000 تومان

صابون Johson's

100گرم
3,500 تومان

صابون شیری Johnson's

100گرم
3,500 تومان
Close