بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک

تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک

اگر بدن بچه‌ها گرم و تب‌دار به نظر برسد، اولین قدم در تشخیص وضعیت سلامتی نوزاد این است که پدر و مادر دمای بدن را اندازه‌گیری کنند. این موضوع ساده و سرراست به نظر می‌رسد.

تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک

اما اگر قصد خرید تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک نوزاد را داشته باشید، سوالات متعددی برایتان پیش خواهد آمد. انواع مدل‌های تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک چه تفاوتی دارند و بهترین مدل تب‌سنج نوزاد چه ویژگی‌هایی دارد؟

آشنایی با انواع تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک

مدل‌های کاربردی و متنوع دیگری از انواع تب‌سنج نوزاد و دماسنج کودک در بازار عرضه می‌شود که می‌توانید مورد توجه قرار دهید. انواع مدل‌های تب‌سنج دیجیتالی، تب‌سنج گوشی و تب‌سنج پیشانی از جمله مدل‌هایی رایج و مورد تأیید هستند که برای اندازه‌گیری دمای بدن نوزاد به کار می‌روند.

تب‌سنج دیجیتالی نوزاد

تب‌سنج‌های دیجیتالی به سنسورهای حرارتی الکترونیکی مجهز هستند که می‌تواند در عرض یک دقیقه یا کمتر دمای بدن را خوانده و نمایش دهد. انواع تب‌سنج‌های دیجیتالی می‌توانند در نواحی مختلف بدن همچون دهان، رکتوم و زیر بغل قرار گرفته و حرارت بدن نوزاد را نشان دهند.

دمای رکتال، دقیق‌ترین ناحیه برای اندازه‌گیری دمای بدن نوزاد است و تب‌سنج‌های رکتال تنها حالت قابل قبول تب‌سنج برای نوزادان تازه متولد شده محسوب می‌شوند. قرار دادن تب‌سنج‌های دهانی به شکل صحیح در دهان نوزاد ار چندانی آسانی نیست و دقت تب‌سنج در ناحیه زیربغل به اندازه دو ناحیه دیگر بالا نیست.

تب‌سنج گوشی نوزاد

این تب‌سنج‌ها به یک اسکنر مادون قرمز مجهز هستند که با قرارگیری در داخل کانال گوش می‌تواند دمای بدن را اندازه‌گیری کند. تب‌سنج‌های گوشی به طور کلی دقت زیادی دارند. با این حال عواملی همچون جرم گوش و انحنا یا کوچک بودن کانال گوش می‌توانند دقت آن را تحت تأثیر قرار دهند. این مدل‌های تب‌سنج نوزاد سرعت مناسبی دارند و برای نوزاد بالای شش ماهه بی‌خطر هستند.

تب‌سنج پیشانی نوزاد

این مدل‌ها نیز به یک اسکنر مادون قرمز مجهز هستند که دمای شریان گیجگاهی (تمپورال آرتری) در پیشانی را برای تشخیص دمای بدن اندازه‌گیری می‌کند. این مدل‌ها از نظر سهولت استفاده بسیار کاربردی هستند و حتی زمانی که بچه‌ها خواب باشند می‌توانید از آن برای اندازه‌گیری دمای بدن نوزاد استفاده کنید. برای استفاده از این مدل‌ها نیز توصیه می‌شود نوزاد بالای ۶ ماه داشته باشد.

دماسنج اتاق و حمام کودک

علاوه بر مدل‌های مختلف تب‌سنج نوزاد برای اندازه‌گیری دمای بدن نوزاد، برخی مدل‌های ویژه دماسنج کودک نیز برای اندازه‌گیری دمای اتاق کودک و دمای آب حمام در بازار وجود دارند که در نوع خود می‌توانند بسیار کاربردی باشند. با کمک این دستگاه‌ها پدر و مادر می‌توانند به طور منظم وضعیت دما و گاه رطوبت اتاق نوزاد را زیر نظر داشته باشند.

بچه‌های کوچک نمی‌توانند دلیل ناراحتی خود را به والدین بگویند و تنها با گریه کردن نامساعد بودن شرایط را نشان می‌دهند. در صورتی که ناراحتی و ناآرامی کودک به دما و رطوبت نامناسب اتاق ربط داشته باشد، یک دماسنج کودک می‌تواند تا حد زیادی به تشخیص این وضعیت و کنترل شرایط محیطی برای جلوگیری از ناراحتی نوزاد کمک کند.

بسیاری از مدل‌های دماسنج مخصوص نوزاد به قابلیت‌های کاربردی همچون نمایشگرهای بزرگ با کدهای رنگی LED و هشدار بالا یا پایین بودن دمای اتاق مجهز هستند که مدیریت محیط نوزاد را برای والدین بسیار ساده‌تر می‌کند. همچنین برخی مدل‌ها قابلیت اندازه‌گیری رطوبت محیط را نیز دارند که در مناطق بیش از حد خشک یا بیش از حد مرطوب کارایی قابل توجهی در تشخیص دلایل ناراحتی نوزاد خواهد داشت.

بهترین مدل تب‌سنج نوزاد کدام است؟

انتخاب نوع تب‌سنج تا حد زیادی به سن نوزاد و سپس ترجیح شخصی خانواده‌ها بستگی دارد. انواع تب‌سنج‌های مناسب برای رده سنی نوزاد و کودک را می‌توان به شکل زیر طبقه‌بندی کرد:

 • قبل از شش ماهگی: تب‌سنج دیجیتالی رکتال
 • پس از شش ماهگی: تب‌سنج رکتال، تب‌سنج گوشی، تب‌سنج پیشانی
 • پس از ۴ سالگی کودک: تب‌سنج گوشی، تب‌سنج پیشانی، تب‌سنج دیجیتالی دهانی، تب‌سنج دیجیتالی زیربغل

از چه مدل‌های تب‌سنج کودک اجتناب کنیم؟

زمانی دماسنج‌های جیوه‌ای رایج‌ترین ابزار اندازه‌گیری تب و دمای بدن بودند. اما امروزه استفاده از تب‌سنج‌های جیوه‌ای چندان توصیه نمی‌شوند. چرا که احتمال شکستگی و تبخیر جیوه و تنفس آن توسط افراد وجود دارد. تب‌سنج‌های نواری و پستانک‌های تب‌سنج‌دار از دیگر محصولاتی هستند که متخصصان استفاده از آنها را به خانواده‌ها توصیه نمی‌کنند.

در تئوری، ایده جالبی به نظر می‌رسد که به کمک پستانک بتوانید دمای بدن کودک را اندازه‌گیری کنید. با این حال،‌ برای خواندن دقیق دمای بدن لازم است نوزاد پستانک را به مدت ۳ الی ۵ دقیقه در داخل دهان خود نگه دارد که برای اکثر بچه‌ها کار دشواری است. همچنین این مدل‌ها برای نوزاد تازه متولد شده قابل استفاده نیستند.

بهترین مدل‌های تب‌سنج نوزاد و کودک چه ویژگی‌هایی دارند؟

امروزه مدل‌های متنوعی از تب‌سنج‌های دیجیتالی در بازار وجود دارند که ممکن است انتخاب را برای خانواده‌ها سخت کند. اولین ویژگی مهم در خرید یک تب‌سنج مناسب، کیفیت ساخت و دقت مدل انتخابی است. با انتخاب مدل‌های محبوب از برندهای سرشناس و مورد تأیید پزشکان و متخصصان، خیال‌تان تا حد زیادی از بابت این نکته راحت می‌شود.

سایر ویژگی‌های کاربردی که در هنگام انتخاب و خرید تب‌سنج نوزاد می‌توانید مورد توجه قرار دهید عبارتند از:

 • اندازه‌گیری سریع: طوریکه مجبور نباشید چندین دقیقه برای مشاهده نتایج صبر کنید
 • طراحی ارگونومیک با بدنه پهن: برای جلوگیری از اذیت شدن نوزاد و کنترل بیشتر والدین در حین کار کردن با تب‌سنج
 • طراحی چندکاربردی: بعضی از مدل‌های امروزی می‌توانند به اشکال مختلف همچون اندازه‌گیری دمای پیشانی و داخل گوش مورد استفاده قرار گیرند که دست شما را برای انتخاب حالت مناسب باز می‌گذارد.
 • طراحی ضدآب: داشتن قابلیت شستشو و پاکسازی به خصوص در خصوص تب‌سنج‌های رکتال اهمیت ویژه‌ای دارد
 • صفحه‌نمایش خوانا: ابعاد مناسب و قابلیت نمایش در شب
 • قابلیت‌های کاربردی اضافه: همچون نمایش دما به صورت کدهای رنگی، هشدار تب بدن، دستیار صوتی چندزبانه
 • ذخیره نتایج: برخی مدل‌ها با داشتن حافظه و یا امکان اتصال به اپلیکیشن گوشی هوشمند، امکان ذخیره نتایج را برای شما فراهم می‌سازند.
 • مورد تأیید سازمان‌های ناظر بر لوازم بهداشتی و طبی همچون سازمان غذا و دارو
ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

تب سنج دیجیتال Nikted مدل ario

تب سیج دیجیتال نوزاد و کودک Nikted مدل آریو
1,350,000 تومان

تب سنج Rossmax مدل HA500

145,000 تومان

تب سنج Rossmax مدل RA600

تب سنج گوشی مادون قرمز Rossmax
131,000 تومان

تب سنج Tommee Tippee

تب سنج تامی تیپی
498,000 تومان

تب سنج گوشی Summer

تب سنج گوشی سامر
208,000 تومان

دماسنج Rikang مدل Frog

دماسنج حمام و اتاق کودک ریکانگ مدل قورباغه
55,000 تومان

دماسنج اتاق و حمام اونت

دماسنج اتاق و حمام نوزاد و کودک اونت
330,000 تومان

دماسنج مدل اسب آبی Rikang

دماسنج مدل اسب آبی ریکانگ
55,000 تومان

سری یکبار مصرف تب سنج تامی تیپی

سری تب سنج تامی تیپی
146,000 تومان
Close