بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات آغوشی نوزاد و ساک حمل

آغوشی نوزاد و ساک حمل

خرید آغوشی نوزاد و ساک حمل نوزاد در ماه‌های اولیه تولد بچه‌ها می‌تواند بار بزرگی را از دوش والدین بردارد. اما انتخاب بهترین مدل آغوشی و ساک حمل نوزاد از بین چندین مدل جذاب و کاربردی می‌تواند کار سختی باشد.

راهنمای خرید آغوشی و ساک حمل نوزاد

آشنایی با انواع آغوشی نوزاد و تفاوت‌های اساسی هر یک با سایر مدل‌ها، انتخاب مدل مناسب را برای خانواده‌ها آسان می‌کند. برای یک خرید رضایت‌بخش همچنین توصیه می‌شود ویژگی‌های مهم آغوشی برای ایمنی نوزاد و سلامتی والدین را به طور جداگانه مد نظر قرار دهید و مطمئن شوید مدل انتخابی‌تان از هر نظر قابل اعتماد است.

آشنایی با مدل‌های مختلف آغوشی نوزاد

تنوع مدل‌های آغوشی و ساک حمل نوزاد نسبتاً زیاد است و هر یک از مدل‌ها کاربردهای خاص خود را دارند. با این حال، مدل‌های مختلف آغوشی را می‌توان به ۳ دستهٔ اصلی تقسیم کرد: آغوشی کلاسیک یا کوله‌ای، آغوشی قنداقی پارچه‌ای و آغوشی حلقه‌ای. انواع ساک حمل نوزاد را نیز می‌توان به دو نوع قابل نصب روی کالسکه نوزاد و ساده تقسیم‌بندی کرد. برای انتخاب بهترین مدل آغوشی یا ساک حمل نوزاد لازم است با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و کاربرد هر یک از مدل‌ها آشنا باشید.

آغوشی کلاسیک یا کوله‌ای

آغوشی‌های کلاسیک و کوله‌ای ظاهرا مشابه هم بوده و شکلی شبیه کوله‌پشتی دارند که نوزاد در داخل آن قرار می‌گیرد. تفاوت جزئی این مدل‌ها آن است که در داخل آغوشی‌های کوله‌ای یک فریم آلومینیومی نیز تعبیه می‌شود و برای بچه‌های سنگین، پیاده‌روی طولانی و کوهنوردی با بچه‌ها مناسب هستند. این مدل‌ها سنگین بوده و برای استفادهٔ روزمره توصیه نمی‌شوند.

آغوشی کلاسیک شبیه یک کوله‌پشتی پددار معمولی است و به دلیل شکل ظاهری، ممکن است گاهی از اصطلاح آغوشی کوله‌ای برای این مدل‌ها نیز استفاده شود. آغوشی کلاسیک سبک‌تر بوده و برای استفادهٔ روزمره کاملاً مناسب است. در طراحی و ساخت این مدل‌ها از تسمه‌ها و سگگ‌هایی استفاده شده است که به والدین اجازه می‌دهد اندازهٔ آغوشی را متناسب با قد و جثهٔ خود تنظیم کنند.

بعضی از مدل‌ها فقط به صورت رو به جلو یا رو به عقب می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. اما اکثر مدل‌های جدید، قابلیت استفاده در چند حالت را دارند که دست والدین را برای انتخاب بهترین حالت باز می‌گذارد. از آنجایی که بچه‌ها باید کاملا داخل آغوشی کیپ شوند، این مدل‌ها برای نوزاد کوچک چندان مناسب نیستند. به طور معمول توصیه می‌شود زمانی از آغوشی کوله‌ای استفاده کنید که بچه‌ها کنترل کافی روی سر و گردن خود داشته باشند.

یکی از مزایای این مدل‌ها نسبت به آغوشی پارچه‌ای و حلقه‌ای این است که یادگیری نحوهٔ استفاده از آن ساده‌تر است. شما خیلی سریع می‌توانید طرز باز و بسته کردن آغوشی کلاسیک و تنظیم تسمه‌ها با کمک سگگ‌ها را یاد بگیرید. همچنین کنترل صحیح نشستن بچه‌ها در داخل این نوع آغوشی آسان‌تر است.

آغوشی قنداقی پارچه‌ای

آغوشی قنداقی پارچه‌ای یا آغوشی پیچیدنی، یک پارچه سبک و مقاوم است که به دور بدن مادر و نوزاد پیچیده می‌شود. این مدل‌ها ارتباط طبیعی بین نوزاد و مادر را حفظ می‌کنند و به خاطر تنظیم کردن ابعاد آغوشی بر اساس جثهٔ کودک، برای نوزاد تازه متولد شده مناسب هستند. با این حال، ابعاد آغوشی پارچه‌ای کوچک است و برای بچه‌هایی که اندکی سنگین‌تر هستند چندان مناسب نیست.

یادگیری نحوهٔ گره زدن آغوشی پارچه‌ای زمان می‌برد و نیاز به دقت بیشتری دارد. به همین دلیل بعضی مادران ممکن است در ابتدا کلافه شده و تصور کنند این وسیله کارایی کافی را ندارد. اما با مشاهدهٔ آموزش‌های ویدیویی و یاد گرفتن نحوهٔ بستن این مدل‌ها، استفاده از آنها بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از مدل‌های کوله‌ای خواهد بود. چرا که بسیار سبک هستند و لازم نیست برای مدت طولانی با تسمه‌ها و سگگ‌ها درگیر باشید.

آغوشی حلقه‌ای

آغوشی حلقه‌ای نیز مشابه با آغوشی پارچه‌ای، یک پارچهٔ سبک و ساده است و برای ماه‌های اولیه تولد و بچه‌های کوچکتر کاربرد بیشتری دارد. تفاوت اصلی آغوشی حلقه‌ای این است که به جای گره زدن، دو انتهای پارچه از یک یا دو حلقه عبور داده می‌شود. این ساختار به استفادهٔ آسان از آغوشی کمک می‌کند. همچنین امکان بستن این آغوشی در چند حالت مختلف وجود دارد که به شما کمک می‌کند بتوانید راحت‌تر به بچه‌ها شیر بدهید.

یکی از معایب آغوشی حلقه‌ای آن است که توزیع وزن در آن یکنواخت نیست و فشار وزن روی یکی از شانه‌ها بیشتر از دیگری است. مشکل دیگر آغوشی حلقه‌ای که ممکن است بعضی افراد با آن راحت نباشند، پارچهٔ اضافی است که پس از بستن و تنظیم کردن آغوشی باقی می‌ماند و می‌تواند دست و پاگیر باشد. به مادران توصیه می‌شود این پارچه اضافی را زیر نوزاد قرار دهند. بدین ترتیب احتمال گیر کردن پارچه اضافی به جاهای مختلف و بروز آسیب برای مادر و کودک به حداقل می‌رسد.

ساک حمل نوزاد

در شش ماه اول تولد، راحت‌ترین و ایمن‌ترین وضعیت برای بچه‌ها خوابیدن روی یک سطح کاملاً صاف و یکنواخت است. ساک حمل نوزاد و کریکات تنها نوع لوازم حمل نوزاد هستند که امکان قرارگیری در این وضعیت را برای نوزاد فراهم می‌سازند. مدل‌های سادهٔ ساک حمل نوزاد، صرفاً برای جابه‌جایی نوزاد کاربرد دارند. اما بعضی مدل‌های ساک حمل و کریکات‌ها قابلیت نصب بر روی کالسکه نوزاد را هم دارند.

بزرگترین مزیت ساک حمل نسبت به آغوشی، قرارگیری بچه‌ها در راحت‌ترین وضعیت، یعنی وضعیت خوابیده است. با این حال استفاده از این وسیله می‌تواند برای پدر و مادر پردردسر باشد و مزیت خالی بودن دست‌ها در حین جابه‌جایی بچه‌ها را نخواهید داشت. علاوه بر این، تعامل و ارتباط میان والدین و نوزاد در هنگام استفاده از آغوشی عمیق‌تر است.‌

بهترین مدل آغوشی و ساک حمل نوزاد کدام است؟

با در نظر گرفتن مزایا و معایب مدل‌های مختلف آغوشی و ساک حمل نوزاد، ممکن است انتخاب بهترین مدل دشوار به نظر برسد. با این حال،‌ هر یک از کالاهای موجود در بازار برای برخی خانواده‌ها کارایی بیشتری خواهند داشت و بهترین مدل آغوشی، مدلی است که پاسخگوی نیازهای شما باشد. سن نوزاد، سبک زندگی، و شرایط آب‌وهوایی سه مورد از مهمترین عوامل در انتخاب بهترین مدل آغوشی محسوب می‌شوند.

سن نوزاد

مدل‌های آغوشی پارچه‌ای، آغوشی حلقه‌ای و ساک حمل نوزاد، بیشترین کاربرد را تا ۶ ماهگی دارند و بعد از آن به سرعت برای بچه‌ها کوچک می‌شوند. بسیاری از مدل‌های آغوشی کلاسیک و کوله‌ای می‌توانند حتی تا خردسالی و وزن ۱۸ کیلوگرم نیز به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گیرند. اما استفاده از این مدل‌ها تا قبل از ۶ ماهگی چندان توصیه نمی‌شود.

در بعضی مدل‌های آغوشی کوله‌ای، با طراحی محافظ سر و گردن، امکان استفاده از محصول از ۳ ماهگی فراهم می‌شود. اما کارشناسان نوزاد همچنان این مدل‌ها را برای بچه‌های زیر ۶ ماه که هنوز کنترل سر و گردن خود را ندارند توصیه نمی‌کنند.

سبک زندگی

سبک زندگی همواره یک عامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب لوازم سیسمونی نوزاد است. اینکه بیشتر اوقات مشغول انجام چه کاری هستید، تأثیر مستقیمی در میزان کارایی یک وسیله برای شما دارد. برخی از نکات مهم در رابطه با سبک زندگی که می‌توانند برای انتخاب مدل مناسب آغوشی مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  1. اگر می‌خواهید در منزل و در حین انجام کارهای ضروری خود بچه‌ها را بغل کنید، مدل‌های آغوشی پارچه‌ای به خاطر وزن سبک و راحتی مناسب هستند.
  2. در صورتی که دوست دارید برای انجام کارهای بیرون از منزل همچون خرید کردن بچه‌ها را همراه خود ببرید، مدل‌های کوله‌ای به خاطر توزیع یکنواخت وزن راحت‌تر خواهند بود.
  3. در صورتی که زیاد رانندگی می‌کنید، مدل‌های حلقه‌ای می‌توانند برایتان راحت‌تر باشند. چرا که می‌توانید به سرعت بچه‌ها را داخل آغوشی قرار داده و آن را تنظیم کنید.
  4. در صورتی که پدر و مادر بخواهند از یک آغوشی مشترک برای جابه‌جایی بچه‌ها استفاده کنند، باید روی مدل‌های تمرکز کنید که امکان تنظیم ابعاد آنها بر اساس مشخصات فیزیکی هر یک از والدین وجود داشته باشد.
  5. در صورتی که قرار است بچه‌ها به مدت طولانی (چندین ساعت) در حین جابه‌جایی باشند، استفاده از ساک حمل نوزاد یا کریکات ضروری است. در ۴ ماه اول تولد که زمان رشد ریه‌هاست، قرارگیری نوزاد در وضعیت نشسته و نیمه‌خوابیده به مدت طولانی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

فصل و شرایط آب‌وهوایی

در مناطق گرم و فصل تابستان، آغوشی‌های حلقه‌ای و پارچه‌ای سبک هم برای مادر و هم برای کودک راحت‌تر هستند. همچنین ممکن است بخواهید در هوای سرد بعد از بستن آغوشی، کت یا پالتوی خود را روی بچه بکشید که در این صورت استفاده از مدل‌های سبک و کوچک راحت‌تر است.

آغوشی‌های کوله‌ای دارای هودی و کلاه، گزینه مناسبی برای آب و هوای خنک یا کمی سرد محسوب می‌شوند. در فصل زمستان و مناطق سردسیر، ساک حمل نوزاد با کاور زمستانی می‌تواند بیشترین حفاظت از نوزاد در برابر سرما را فراهم سازد.

ویژگی‌های یک آغوشی ایمن برای نوزاد

هر وسیله‌ای که بتوانید با آن نوزاد را جابه‌جا کنید لزوما گزینه مناسبی برای این کار نیست. طرز قرار گرفتن بچه‌ها در داخل آغوشی نقش مهمی در سلامتی جسمانی و رشد صحیح آنها دارد. آغوشی باید کاملاً دور بدن بچه‌ها کیپ شود و هیچ فضای خالی بین بدن نوزاد و دیواره‌ها وجود نداشته باشد. همچنین صاف نشستن کودک در داخل آغوشی بسیار مهم است.

استانداردهای خاصی برای بررسی وضعیت بدنی بچه‌ها در داخل آغوشی وجود دارند. اینکه پاها و زانوها به چه شکلی قرار بگیرند، سر و گردن چه زاویه‌ای داشته باشد و بچه‌ها در چه ارتفاعی نسبت به مادر قرار گیرند، مهمترین نکات در انتخاب یک آغوشی ایمن و استاندارد برای نوزاد محسوب می‌شوند.

موقعیت صحیح پای کودک (M)

نشستن بچه‌ها در داخل آغوشی‌های غیراستاندارد باعث می‌شود مفاصل ران و لگن در وضعیت غیرمتعادلی قرار گرفته و فرم پاها را دچار اشکال شود. برای جلوگیری از این مشکل، پاها و زانوها باید اندکی بالاتر از باسن قرار بگیرند و به اصطلاح شکل M انگلیسی داشته باشند. اگر پاها از دو طرف آغوشی معلق و آویزان باشند، یعنی مفاصل کودک در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

  • در مدل‌های جدید آغوشی کوله‌ای، بخش نشیمنگاه به صورت خاصی طراحی می‌شود که از قرارگیری پاها در وضعیت نامناسب جلوگیری می‌کند. این مدل‌ها با عناوین مختلفی معروف هستند (به عنوان مثال: 3D Hip Seat) و این قابلیت در توضیحات محصول ذکر می‌شود.
  • در مدل‌های آغوشی پارچه‌ای و حلقه‌ای، تنظیم این وضعیت بر عهده والدین است و باید طرز قرار گرفتن پاهای بچه‌ها در داخل آغوشی را یاد گرفته و کنترل کنید.

حفاظت از ستون فقرات و گردن

ستون فقرات و گردن بچه‌ها باید کاملا صاف باشد. اگر چانه بچه‌ها به سمت جلو خم شود، یعنی بچه‌ها کاملا صاف ننشسته‌اند و احتمال بسته شدن راه تنفسی آنها وجود دارد. به عنوان یک قانون، چانهٔ نوزاد باید حداقل ۲ انگشت با سینه فاصله داشته باشد.

قد آغوشی باید به اندازه‌ای باشد که از گردن بچه‌ها حفاظت کند. اگر سر به سمت عقب خم شود، یعنی پشتیبانی کافی از گردن وجود ندارد. در بعضی از مدل‌های جدید آغوشی، یک لایه پد برای حفاظت اضافه در ناحیهٔ گردن تعبیه می‌شود که ایمنی را افزایش می‌دهد.

ارتفاع نسبت به پدر و مادر

بچه‌ها باید در ارتفاع مناسبی نسبت به پدر و مادر قرار گیرند. برای کنترل کردن این موضوع می‌توانید پس از بستن آغوشی برای بوسیدن کف سر نوزاد به سمت جلو خم شوید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید یعنی ارتفاع قرارگیری کودک مناسب است.

ویژگی‌های یک آغوشی خوب برای پدر و مادر

یکی از مهمترین دلایل تصمیم‌گیری برای خرید آغوشی راحت‌تر شدن کار پدر و مادر در حین انجام کارهای روزمره و جابه‌جایی نوزاد است. بنابراین مهم است که در طراحی مدل انتخابی، نیازهای پدر و مادر به خوبی مورد توجه قرار گرفته باشد. عدم بروز کمردرد و شانه‌درد، چندکاره بودن و استفادهٔ آسان نکات مهمی هستند که در این زمینه مورد توجه قرار می‌گیرند.

جلوگیری از کمردرد

مدل‌های آغوشی کوله‌ای از نظر کاهش میزان فشار وارد شده به شانه و کمر والدین، عملکرد بهتری نسبت به مدل‌های حلقه‌ای و پارچه‌ای دارند. اکثر این مدل‌ها دارای کمربندهای عریضی هستند که دور کمر والدین پیچیده می‌شود و از خم شدن و قرارگیری ستون فقرات در وضعیت نامناسب جلوگیری می‌کند.

تسمه‌های شانه‌ای که به صورت پددار طراحی می‌شوند، میزان فشار وارد شده به شانه‌ها را تعدیل می‌کنند. بهتر است هنگام خرید چندین بار آغوشی را امتحان کرده و به کیفیت، راحتی و ضخامت پدها توجه کنید. هر چقدر تسمه‌های آغوشی پهن‌تر باشند و تعداد آنها بیشتر باشد، توزیع وزن یکنواخت‌تر بوده و میزان فشار وارد شده به تک تک نواحی بدن کاهش پیدا می‌کند.

با این حال اگر تعداد تسمه‌ها بیش از حد زیاد و ابعاد آنها بیش از حد بزرگ باشد، باز و بسته کردن آغوشی سخت‌تر شده و دست و پای والدین در هنگام استفاده بسته می‌شود. بنابراین بهتر است حد متعادلی را در نظر بگیرید و مدلی را انتخاب کنید که در عین حفظ سلامتی، پیچیده و پردردسر نباشد.

چندکاره بودن

بعضی از مدل‌های آغوشی تنها برای یک رده سنی خاص مناسب هستند یا فقط در یک وضعیت (رو به جلو یا به صورت کوله‌پشتی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که در مدل‌های جدید می‌توان با قابلیت تنظیم تسمه‌ها، آغوشی را متناسب با سن بچه‌ها در وضعیت‌های مختلفی تنظیم کرده و به مدت طولانی‌تری از آن استفاده کرد.

۲ حالت پایه و مهم که می‌توانید در هنگام انتخاب مدل‌های چندکاره مد نظر قرار دهید امکان قرارگیری به صورت رو به مادر و امکان قرارگیری در وضعیت مورب برای شیردهی است. قابلیت بستن آغوشی در حالت‌های متنوع و بیشتر همچون امکان نشاندن بچه‌ها رو به بیرون برای دیدن محیط پیرامون، یا به صورت کوله‌پشتی نیز مواردی هستند که ممکن است با بالا رفتن سن بچه‌ها کاربردی باشند.

استفاده و نگهداری آسان

در هنگام امتحان کردن و خرید آغوشی، مطمئن شوید که می‌توانید به تنهایی تمامی تسمه‌ها را تنظیم کرده و سگگ‌ها را ببندید. اگر مراحل لازم برای تنظیم آغوشی پیچیده و طولانی باشد، احتمال فراموشی و بی‌دقتی وجود خواهد داشت که می‌تواند سلامتی والدین یا نوزاد را به خطر بیندازد. ابعاد آغوشی بعد از تا شدن موضوع دیگری است که ممکن است برای برخی خانواده‌ها حائز اهمیت باشد. اگر فضای کافی برای نگهداری از لوازم جاگیر ندارید، بهتر است مدل‌های کوچک و جمع‌وجور را مد نظر قرار دهید.

سایر نکات مهم در خرید آغوشی و ساک حمل نوزاد

آغوشی و ساک حمل هر دو از جمله لوازمی هستند که در تماس مستقیم با نوزاد قرار می‌گیرند و مهم است که در تولید آنها از مواد شیمیایی مضر و سمی استفاده نشده باشد. در غیر این صورت، احتمال بروز حساسیت‌های پوستی و مشکلات تنفسی برای نوزاد وجود خواهد داشت. فارغ از اینکه چه مدلی را انتخاب می‌کنید، بهتر است محصولات استاندارد از برندهای معتبر را مد نظر قرار داده و از خرید کالاهای متفرقه اجتناب کنید.

کیفیت ساخت

پارچهٔ مورد استفاده در ساخت آغوشی و ساک حمل نوزاد باید قابلیت تنفس و گردش هوا را داشته باشد و باعث تعریق بچه‌ها نشود. در مود مدل‌های کلاسیک و کوله‌ای، ضدآب بودن پارچهٔ رویه موضوع دیگری است که بهتر است مورد توجه قرار گیرد. جنس پارچه نباید طوری باشد که باعث سر خوردن دست پدر و مادر شود. کیفیت و دوام لوازم الحاقی کوچک مثل زیپ‌ها، تسمه‌ها و سگگ‌ها نیز نقش مهمی در کارایی کلی و عمر مفید محصول دارد.

شستشو و پاکسازی آسان

لوازم حمل و جابه‌جایی بچه‌ها همواره در معرض آلودگی قرار دارند و در مورد آغوشی به دلیل شیر دادن به بچه‌ها و احتمال ریختن شیر و آب دهان نوزاد، احتمال کثیف شدن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین امکان پاکسازی آسان و قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی ویژگی حیاتی و مهمی است که در هنگام خرید باید از آن مطمئن شوید. در مورد مدل‌های آغوشی کوله‌ای و ساک حمل نوزاد بهتر است قابلیت پاکسازی بخش‌های کثیف شده با دستمال نم‌دار نیز مورد توجه قرار گیرد.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

آغوشی چیکو مدل اولترا سافت

آغوشی نوزاد چیکو مدل Ultra Soft
1,400,000 تومان

آغوشی Be Cool مدل Koala

240,500 تومان

آغوشی Concord مدل Wallabee

آغوشی نوزاد و کودک کونکورد مدل Wallabee
1,350,000 تومان

آغوشی KikkaBoo مدل Hoody

آغوشی نوزاد کیکابو مدل Hoody
485,000 تومان

آغوشی اینفنتینو مدل Cuddle Up

آغوشی نوزاد و کودک اینفنتینو
3,400,000 تومان

آغوشی جویی مدل Savvy

آغوشی نوزاد و کودک جویی مدل ساوی
7,500,000 تومان
Close