بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
مشاهده محصولات تشک بازی

تشک بازی

زیر دسته را انتخاب کنید

تشک بازی کودک وسیله پیچیده‌ای نیست اما ممکن است انتخاب یک مدل از بین انبوه طرح‌های متنوع و جذاب موجود در بازار کار سختی باشد. برای انتخاب بهترین مدل تشک بازی، بهتر است با انواع مدل‌ها و مزایای هر یک آشنایی داشته باشید.

راهنمای خرید تشک بازی کودک

تعیین انتظارات خانواده از خرید تشک بازی و توجه به ویژگی‌های یک تشک بازی خوب موضوعات دیگری هستند که می‌توانند در تصمیم‌گیری و انتخاب مدل مناسب کمک کننده باشند.

آشنایی با انواع تشک بازی کودک

وقتی صحبت از تشک بازی می‌شود، معمولا مدل‌های پلی جیم با اسباب‌بازی‌های معلق در بالای سر بچه‌ها بیشتر توجه ما را جلب می‌کنند. اما تنوع مدل‌های تشک بازی موجود در بازار بیشتر است و ممکن است بعضی از بچه‌ها با سایر مدل‌ها ارتباط بهتری برقرار کنند. پلی جیم، تشک پازلی، تشک آبی، و تشک بقچه‌ای از جمله مدل‌های محبوب تشک بازی محسوب می‌شود.

پلی جیم (Play Gym)

پلی جیم همان شکل رایج تشک‌های بازی است که از یک تشک نرم با یک یا دو قوس کمانی با اسباب‌بازی‌های معلق در بالای سر بچه‌ها تشکیل می‌شود. علت محبوبیت این مدل‌ها، ارزش آموزشی بالا و جمع کردن چندین قابلیت در یک محصول است. این مدل‌ها با اسباب‌بازی‌های متنوع، به افزایش تحرک و تقویت ماهیچه‌های حرکتی بچه‌ها در حین بازی کمک می‌کنند.

در هفته‌های اول، قرار گرفتن اسباب‌بازی‌های مختلف در اطراف سر بچه‌ها، به افزایش دامنه دید آنان کمک می‌کند. به مرور، بچه‌ها سعی می‌کنند دست خود را به اسباب‌بازی‌ها رسانده و آنها را بگیرند که باعث می‌شود برای غلت زدن، خزیدن، چهار دست و پا راه رفتن و ایستادن تلاش کنند. لمس کردن اسباب‌بازی‌های متنوع با بافت‌های مختلف نیز به بهبود حس لامسه و مهارت‌های حرکتی ظریف کودکان کمک می‌کند.

استفاده و نگهداری از پلی جیم برای والدین نیز آسان است، چراکه تمامی اسباب‌بازی‌ها یک جا جمع می‌شوند و امکان تا کردن تشک نیز وجود دارد. در بعضی مدل‌ها قوس‌های نگهدارندهٔ اسباب‌بازی نیز انعطاف‌پذیر هستند و شما می‌توانید آنها را به شکل دلخواه دربیاورید تا فضای کمی را اشغال کنند.

تشک بازی پازلی (Puzzle Play-mat)

تشک‌های بازی پازلی از قطعات فومی در رنگ‌های متنوع تشکیل شده‌اند که مثل تکه‌های پازل به هم چسبیده یا از هم جدا می‌شوند. بعضی از مدل‌ها طرح‌های ساده متشکل از رنگ‌های مختلف دارند. اما در بعضی مدل‌ها بر روی قطعات پازل اشکال مختلفی همچون تصاویر حیوانات، حروف الفبا و اعداد درج می‌شود.

در ماه‌های اول، رنگ‌های متفاوت و بافت تشک توجه کودکان را جلب کرده و فضای امنی برای سرگرم شدن بچه‌ها به مدت طولانی در یک نقطه فراهم می‌سازد. با بزرگ شدن بچه‌ها، جدا کردن و سر هم کردن قطعات تشک، یادگیری الفبا و اعداد به تقویت مهارت‌های حرکتی و شناختی بچه‌ها در حین بازی کردن کمک می‌کند.

یکی از مزایای تشک‌های پازلی، امکان نگهداری آسان آن با جدا کردن قطعات تشک است. همچنین والدین می‌توانند تعداد قطعات تشک را متناسب با رشد بچه‌ها و فضایی که در اختیار دارند کم و زیاد کنند. این قابلیت در هنگام مسافرت یا حضور در خانه اقوام نیز کاربردی است و می‌توانید تعدادی از قطعات را برای بازی کردن بچه‌ها همراه داشته باشید.

تشک بازی آبی

مدل‌های تشک بازی آبی از جنس پلاستیک شفاف ساخته می‌شوند که داخل آن با مایع ژله‌ای یا آب پر شده و اسباب‌بازی‌های کوچکی به صورت ماهی و حیوانات آبزی دیگر در داخل آب شناور هستند. در اکثر مدل‌ها لبه‌های تشک به صورت برجسته و ارگونومیک طراحی می‌شود که بچه‌ها را به باقی ماندن در محدودهٔ خود تشویق کرده و برای استفاده در تامی تایم نیز ایده‌آل است.

دنیای زیر آب به دلیل ناشناخته بودن، پتانسیل زیادی برای تحریک حس کنجکاوی و خلاقیت بچه‌ها دارد و می‌تواند تا ساعت‌ها ذهن کودک را به خود مشغول کند. پدر و مادر می‌توانند از این تشک برای قصه‌گویی و برقراری ارتباط با دنیای کودک استفاده کنند.

ویژگی خاص این مدل‌ها قرار گرفتن اسباب‌بازی‌ها در داخل تشک است که می‌تواند برای والدین مزیت محسوب شود. زیرا از پراکنده شدن اسباب‌بازی‌ها جلوگیری می‌شود. با این حال، این ویژگی می‌تواند برای بعضی بچه‌ها ناخوشایند باشد چون امکان لمس کردن اشیاء داخل آب وجود ندارد. همچنین امکان تا کردن این وسیله وجود نخواهد داشت.

تشک بازی بقچه‌ای

یک نوع جالب از تشک‌های بازی کودک مدل‌های بقچه‌ای هستند. این تشک‌ها شکل دایره‌ای دارند و در حاشیه‌های آن بندهایی تعبیه شده است که با کشیدن آنها تشک به شکل بقچه جمع می‌شود و اسباب‌بازی‌ها در داخل تشک قرار می‌گیرند. این ویژگی برای عادت دادن کودکان خردسال به انضباط فردی کاربردی است و بچه‌ها یاد می‌گیرند در محدودهٔ تشک بازی کرده و پس از پایان بازی به سادگی اسباب‌بازی‌های خود را در همان محل جمع کنند.

با کمک این وسیله نگهداری و جمع کردن لوازم بازی کودک برای والدین نیز به مراتب ساده‌تر می‌شود. مزیت دیگر این مدل‌ها نسبت به سایر مدل‌های تشک بازی کودک آن است که در رده‌های سنی بالاتر نیز همچنان می‌توانید از آن استفاده کنید. کافیست همگام با رشد کودک اسباب‌بازی‌های داخل بقچه را عوض کرده و لوازم سرگرمی جدید متناسب با روحیات بچه‌ها خریداری کنید.

بهترین مدل تشک بازی کودک چه مدلی است؟

انتخاب بهترین مدل تشک بازی کودک به نیازهای خانواده و هدف شما از خرید تشک بازی بستگی دارد. ابعاد فضایی که برای قرار دادن تشک بازی در نظر گرفته‌اید و مدت زمانی که می‌خواهید از تشک بازی استفاده کنید عوامل دیگری هستند که در انتخاب مدل مناسب نقش دارند.

  • در صورتی که صرفاً یک تشک نرم برای بازی کردن بچه‌ها مورد نیاز باشد، مدل‌های تشک بازی پازلی و بقچه‌ای می‌توانند گزینه‌های مناسبی محسوب شوند.
  • مدل‌های پلی جیم انتخاب مناسب برای خانواده‌هایی هستند که می‌خواهند بچه‌ها را به تحرک و سرگرمی بیشتر تشویق کنند.
  • تشک بازی پلی جیم معمولا به مدت چند ماه بچه‌ها را سرگرم می‌کند. مدل‌های بقچه‌ای و پازلی می‌توانند بعد از بزرگتر شدن بچه‌ها نیز به اشکال مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی‌های یک تشک بازی خوب

کیفیت تشک مهمترین موضوعی است که در خرید تشک بازی مورد توجه قرار می‌گیرد. تشک باید به اندازهٔ کافی ضخیم بوده و پدهای آن قابلیت ضربه‌گیری مناسبی داشته باشد. اگر کف منزل سفت و از جنس پارکت است، اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود. طراحی و ترکیب رنگی، بافت‌های متنوع، قابلیت استفاده برای تامی تایم و امکان پاکسازی، ویژگی‌های مهم دیگری هستند که لازم است مود توجه قرار گیرند.

ترکیب رنگی تشک

در اوایل تولد، بچه‌ها تنها تا فاصلهٔ ۲۰ الی ۳۵ سانتی‌متری خود را تشخیص می‌دهند و بینایی آنها همچنان در حال رشد است. بنابراین بهتر است رنگ تشک را با زمینه روشن انتخاب کنید و لبه‌های آن از رنگ‌های اصلی یا مشکی باشد تا بچه‌ها به راحتی لبهٔ تشک را تشخیص دهند. ترکیب سیاه و سفید، یکی از بهترین ترکیب‌های رنگی است که تشخیص آن از روزهای اول تولد برای کودکان آسان است. ترکیب قرمز و سفید نیز ترکیب رایج دیگری است که بچه‌هابه خوبی با آن ارتباط برقرار می‌کند.

طراحی تشک بازی

بعضی از مدل‌های تشک بازی، طرح‌ها و تم‌های خاصی همچون اعداد، حروف و حیوانات دارند که در رده‌های سنی پایین بار آموزشی وسیله را افزایش می‌دهد. اما این نوع طراحی باعث می‌شود تشک جذابیت خود را برای بچه‌های بزرگتر از دست بدهد. بعضی مدل‌ها طراحی خنثی دارند و شما می‌توانید در سنین بالاتر نیز با تغییر اسباب‌بازی‌ها، همچنان از تشک برای تعیین محدوده بازی کودک استفاده کنید. انتخاب از بین این دو گزینه، به مدت زمانی که می‌خواهید از تشک بازی استفاده کنید بستگی دارد.

بافت‌های متنوع

در بعضی از مدل‌ها، برخی از قسمت‌های تشک بافت متفاوتی نسبت به سایر قسمت‌ها دارند. روکش‌های کبریتی، مخملی و چروکیده از جمله بافت‌های رایجی هستند که به اشکال مختلف روی تشک بازی طراحی شده و به افزایش حساسیت لامسهٔ کودک و تشخیص بافت‌های مختلف کمک می‌کنند. در بعضی مدل‌ها، در اطراف تشک وسایل کوچکی همچون زنگ و جغجغه تعبیه می‌شود که با حرکت بچه‌ها صدا تولید کرده و آنها را کنجکاو و سرگرم می‌کند.

مناسب برای تامی تایم

مدت زمانی که بچه‌ها روی شکم خود قرار گرفته و سعی می‌کنند روی دست و پای خود بلند شوند، به اصطلاح تامی تایم (Tommy Time) نامیده می‌شود. تامی تایم از فعالیت‌های مهم در ماه‌های اولیه تولد است که ماهیچه‌های شکم، بازو و شانهٔ بچه‌ها را تقویت کرده و به آنها کمک می‌کند توانایی لازم برای کنترل سر و گردن خود را کسب کنند.

بسیاری از مدل‌ها تشک بازی قابلیت استفاده برای تامی تایم را دارند و این موضوع در توضیحات محصول ذکر می‌شود که بهتر است به آن توجه کنید. در بعضی از مدل‌ها نیز یک بالشتک مخصوص برای این منظور در نظر گرفته می‌شود که زیر سینه و شکم بچه‌ها قرار گرفته و به یادگیری راحت‌تر کمک می‌کند.

قابلیت شستشو و پاکسازی

تشک بازی هر روز برای بازی کردن استفاده خواهد شد و این موضوع احتمال تجمع آلودگی و باکتری‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین مهم است که بتوانید به طور مرتب آن را پاکسازی و ضدعفونی کنید. در حالت ایده‌ال، رویه تشک قابلیت شستشو را دارد. در بعضی مدل‌ها نیز امکان پاکسازی آسان و سریع رویه با دستمال نم‌دار وجود دارد که کار را برای پدر و مادر آسان می‌کند.

ویژگی‌های یک پلی جیم خوب

در مدل‌های تشک بازی پلی جیم، یک یا دو قوس کمانی بالای سر بچه‌ها تعبیه می‌شود که عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های مختلفی از آن معلق هستند و تلاش برای بازی کردن با این اسباب‌بازی‌ها به رشد بچه‌ها کمک می‌کند. برای انتخاب یک پلی جیم مناسب لازم است کیفیت اسباب‌بازی‌ها، امکان جابه‌جایی و تغییر چیدمان اسباب‌بازی‌ها را مد نظر قرار دهید.

اسباب‌بازی‌های کاربردی

بعضی از مدل‌های تشک بازی طوری طراحی می‌شوند که توجه افراد بزرگسال را بیشتر از کودکان جلب می‌کنند. این موضوع می‌تواند در انتخاب مدل مناسب گمراه کننده باشد. به دنبال مدل‌هایی باشید که اسباب‌بازی‌های آن ارزش آموزشی داشته و به یادگیری بچه‌ها کمک کنند. برای این منظور بهتر است مطالعات بیشتر در مورد انواع اسباب‌بازی‌ها و تأثیر هر یک روی بچه‌ها داشته باشید. آیینه پلاستیکی، مدل‌های مختلف جغجغه و عروسک‌های نرم از جمله اسباب‌بازی‌های مناسب برای رده سنی زیر یک سال محسوب می‌شوند.

جدا کردن و اضافه کردن اسباب‌بازی‌ها

امکان اضافه کردن اسباب‌بازی‌های جدید و جدا کردن موقت بعضی از اسباب‌بازی‌ها به شما کمک می‌کند تنوع تشک بازی را برای بچه‌ها حفظ کنید. هر بار فقط بخشی از اسباب‌بازی‌ها را نصب کرده و اجازه دهید بچه‌ها در هر بازهٔ زمانی با چند اسباب‌بازی ارتباط بیشتری برقرار کنند. پس از تکراری شدن اسباب‌بازی‌های مورد نظر، آنها را جدا کرده و اسباب‌بازی‌های دیگر را نصب کنید.

تنظیم ارتفاع اسباب‌بازی‌ها

بهتر است امکان نصب اسباب‌بازی‌ها در قسمت‌های مختلف وجود داشته باشد. بچه‌ها در هر مرحله از رشد توانایی‌های جدیدی را کسب می‌کنند که روی نحوهٔ سرگرم شدن آنان تأثیر می‌گذارد. اینکه بتوانید اسباب‌بازی‌ها را جابه‌جا کرده و چیدمان آنها را در بالای سر و اطراف کودک تغییر دهید، کمک می‌کند بهینه‌ترین حالت‌ها را متناسب با رشد کودک انتخاب کنید.

امکان تغییر ارتفاع و نصب اسباب‌بازی‌ها در قسمت‌های مختلف، همچنین از خیره شدن بچه‌ها به یک نقطه جلوگیری می‌کند. تمرکز اسباب‌بازی‌ها درست بالای سر بچه‌ها باعث می‌شود آنها فقط بالا را نگاه کنند. این موضوع موجب فشار آمدن به پشت سر و گردن شده و می‌تواند مشکلاتی همچون صافی پشت سر نوزاد را به همراه داشته باشد. پراکنده بودن اسباب‌بازی‌ها در قسمت‌های مختلف

از مدل‌های دارای چراغ ثابت اجتناب کنید

همان طور که اشاره شد، در یک تشک بازی مناسب، هیچ چیزی نباید به صورت متمرکز و ثابت بالای سر بچه‌ها نصب شود. در بعضی از مدل‌های تشک بازی یک چراخ ثابت در بالاترین نقطه، درست بالای سر بچه‌ها نصب می‌شود که قابل جدا شدن نیست و باعث می‌شود بچه‌ها برای دیدن آن به پشت سر و گردن خود فشار بیاورند. بهتر است از این مدل‌ها اجتناب کنید.

ادامه مطلب ...

3 موارد در گرید 4 موارد در گرید فهرست

تشک بازی پیانویی هانگر مدل 630

تشک بازی پیانویی هانگر مدل Piano Fitness Rack
1,700,000 تومان

تشک بازی و واکر کودک هانگر مدل He0637

واکر کودک 2 کاره هانگر مدل He0637
1,980,000 تومان

تشک بازی پیانویی هانگر مدل 631

تشک بازی نوزاد هانگر مدل پیانو 631
1,290,000 تومان

تشک بازی پیانویی هانگر مدل Fitness

تشک بازی نوزاد هانگر مدل پیانو Fitness
1,800,000 تومان

پلی جیم ردباکس طرح Hello Kitty مدل 96005

تشک بازی کودک ردباکس طرح Hello Kitty مدل 96005
1,145,000 تومان

تشک بازی هانگر طرح پیانو مدل 606

تشک بازی Huanger طرح پیانو مدل 606
2,000,000 تومان

تشک بازی کودک فیشر پرایس مدل DRD92

تشک بازی Fisher Price مدل DRD92
3,450,000 تومان

تشک بازی و واکر هانگر مدل 2in1

تشک بازی پیانویی و واکر هانگر مدل 2in1
2,750,000 تومان

تشک بازی کودک ببک مدل 111

تشک بازی کودک bebek مدل 111
1,490,000 تومان

تشک بازی هانگر طرح پیانو مدل 618

تشک بازی Huanger طرح پیانو مدل 618
2,250,000 تومان

باشگاه نوزاد Vtech مدل Pooh

باشگاه نوزاد و کودک وی تک مدل Pooh
453,500 تومان 530,000 تومان

پلی جیم Hape مدل First Gym

پلی جیم هاپه مدل First Gym
612,000 تومان
Close