بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

واکر کودک یا روروک؟

واکر کودک یا روروک؟

واکر کودک و روروک  دو مورد از لوازم بازی و سرگرمی کودک هستند که در صورت استفاده درست می‌توانند تا حدی به رشد مهارت‌های حرکتی و فکری بچه‌ها کمک کنند. با این حال، استفاده از این لوازم حاشیه‌های زیادی دارد و سؤالات متعددی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند. برخی افراد دوست دارند فرق واکر کودک با روروئک را بدانند. برخی از والدین نیز دوست دارند بدانند واکر بهتر است یا روروک. در این مطلب به معرفی تفاوت‌های واکر کودک و روروک خواهیم پرداخت.

در مطالب دیگری به موضوعاتی چون مزایا و معایب واکر کودک و آیا واکر کودک خوب است نیز پرداخته‌ایم.

آیا واکر کودک همان روروک است؟

در برخی از منابع و وب‌سایت‌ها گفته می‌شود واکر کودک همان روروک است و هر دو وسیله برای بچه‌ها ممنوع و مضر هستند. علت این گفته آن است که در کشورهای انگلیسی‌زبان پیش از تولید واکرهای کودک امروزی، مدل‌های روروک کودک با نام تجاری واکر (Baby Walker) وارد بازار می‌شدند. پس از طراحی مدل‌های ایستاده واکر، روروک با نام‌هایی همچون Classic Walker یا Seated Walker عرضه شده و مدل‌های جدید با نام‌هایی همچون Push Walker و Seat to Stand Walker تولید می‌شوند.


روروک کودک

در حال حاضر روروک محصولی است که از یک فریم توخالی تشکیل شده و یک صندلی در وسط آن قرار می‌گیرد که بچه‌ها با نشستن در داخل آن می‌توانند روی پای خود ایستاده و راه بروند. ممکن است در صورت خرید مدل‌های خارجی روروک، کلماتی همچون Classic Walker یا Seated Walker را بر روی بسته‌بندی یا راهنمای محصول مشاهده کنید اما این مدل‌ها در زبان فارسی با نام روروک شناخته می‌شوند.

روروک 3 کاره baby4life مدل Carروروک 2 کاره BEBeko مدل 1118روروک و واکر چیکو مدل 123


واکر کودک

مدل‌های واکر کودک طراحی متفاوتی دارند و از یک بدنه چرخ‌دار با یک دسته بلند تشکیل می‌شوند. بچه‌ها با گرفتن دسته واکر می‌توانند به آن تکیه کرده و با هدایت کردن آن به جلو راه بروند. مکانیسم عملکرد واکر کودک با روروک کاملاً متفاوت است و رده سنی استفاده از آن نیز تا حدی فرق دارد. همچنین در برخی کشورها قوانینی که در خصوص ممنوعیت روروک تصویب شده است که شامل مدل‌های واکر ایستاده یا Push Walker نمی‌شود.

واکر Yaya Duck مدل Discovery Carواکر Baby Walkers مدل 7660راکر و واکر کودک وی تک مدل Grow and Go Ride On


واکر کودک چه مزایایی نسبت به روروک دارد؟

واکر کودک وسیله مدرن‌تری نسبت به روروک است و در طراحی آن بسیاری از ویژگی‌های منفی روروک حذف شده است. البته باید این نکته را مد نظر قرار دهید که رده سنی استفاده از واکر کودک و روروک متفاوت است. بچه‌ها زمانی که بتوانند کنترل سر و گردن خود را حفظ کرده و به تنهایی بنشینند آماده استفاده از روروک هستند. استفاده از واکر زمانی شروع می‌شود بچه‌ها تلاش کنند با تکیه به دیوار و لوازم منزل روی پای خود بایستند. برخی از مدل‌ها به صورت روروک و واکر طراحی می‌شوند که قابلیت استفاده به صورت روروک و سپس تبدیل آن به واکر را دارد. در نهایت می‌توان مزایای واکر را در ایمنی بیشتر، عوارض منفی کمتر، امکانات بیشتر و ابعاد کوچکتر خلاصه کرد.

ایمنی بیشتر

در هنگام بازی با روروک بچه‌ها در داخل وسیله حبس می‌شوند در حالیکه در هنگام بازی با واکر کاملاً آزاد هستند. این موضوع باعث می‌شود که ایمنی استفاده از واکر بیشتر باشد. در صورت واژگونی، سقوط از پله‌ها یا برخورد با دیوار بچه‌ها به راحتی دسته واکر را رها می‌کنند. بنابراین احتمال کمتری دارد که همراه وسیله آسیب ببینند. همچنین کنترل کودک روی تنظیم سرعت واکر و تغییر جهت آن بیشتر است. همین موضوع احتمال تصادف با سایر اشیاء در منزل را کاهش می‌دهد.

البته در هر حالت باید والدین در حین بازی کردن مراقب کودک باشند و آنها را تنها نگذارند. فراهم کردن محیط امن و بدون مانع، جمع کردن اشیاء کوچک از زیر پای بچه‌ها و اطمینان از عدم امکان خروج بچه‌ها از محدوده امن بازی و نزدیک شدن به پله‌ها مواردی هستند که هم در مورد واکر و هم در مورد روروک باید رعایت شوند.

روروک Kikka Boo مدل Fantasiaروروک hauck مدل Playerروروک 3 کاره hauck مدل Ride on ۱-۲-۳


عوارض منفی کمتر

استفاده بیش از حد یا نامناسب از هر دو وسیله می‌تواند راه رفتن بچه‌ها را دچار مشکل کند. عوارض منفی واکر در حالت کلی کمتر از روروک است. وضعیتی که بچه‌ها در داخل روروک قرار می‌گیرند برای ستون فقرات و پاهای آنها چندان مناسب نیست و می‌تواند شکل مفاصل لگن را تحت تأثیر قرار دهد. در هنگام راه رفتن با واکر بچه‌ها آزاد هستند و تغییر شکل بدن کمتر است. همچنین شکل ایستادن بچه‌ها شباهت بیشتری به حالت طبیعی ایستادن دارد.

در نهایت هم واکر کودک و هم روروک جزء لوازم بازی کودک هستند و باید در سن مناسبی مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از واکر و روروک برای راه رفتن پیش از موعد بچه‌ها زمانی که هنوز آمادگی آن را ندارند از جمله استفاده‌های نادرست از این لوازم است که موجب اختلال در رشد بچه‌ها می‌شود. همچنین مدت زمان استفاده از هر دو وسیله باید محدود شود و بچه‌ها به مقدار کافی تحرک طبیعی همچون چهار دست و پا راه رفتن را تجربه کنند.

فعالیت مفید بیشتر

بچه‌ها در داخل روروک به تلاش کمتری برای هدایت خود نیاز دارند و بخش زیادی از حرکت‌شان با اتکا به فریم و چرخ‌های روروک صورت می‌گیرد. به همین دلیل سرعت حرکت بیشتر است و در عین حال بچه‌ها فعالیت مفید و تحرک کمتری دارند. در حالیکه حرکت با واکر تا حد زیادی به فعالیت و تحرک کودک وابسته است و بچه‌ها باید برای برداشتن قدم‌ها و حفظ تعادل خود بیشتر تلاش کنند. این موضوع باعث می‌شود ارزش آموزشی واکر کودک از نظر تقویت ماهیچه‌ها، کمک به راه رفتن و آمادگی جسمانی بچه‌ها بیشتر باشد.

واکر کیکابو مدل Walkواکر و اسکوتر وی تک مدل 3in1 Zebraواکر قطار وی تک مدل Baby Push and Ride Alphabet Train


امکانات بیشتر

از آنجایی که واکرها برای رده سنی بالاتری تولید می‌شوند تنوع لوازم بازی و سرگرمی تعبیه شده بر روی این مدل‌ها بیشتر است. اغلب مدل‌های واکر به یک ایستگاه سرگرمی کامل مجهز هستند و طیف وسیعی از اسباب‌بازی‌ها با اهداف آموزشی مختلف روی آنها تعبیه می‌شود. همچنین بچه‌ها می‌توانند بدون راه رفتن و به صورت نشسته نیز با اسباب‌بازی‌های واکر کودک سرگرم شوند که کارایی این وسیله را افزایش می‌دهد. روروک‌ها معمولا برای رده سنی زیر یک سال طراحی می‌شوند و تنوع اسباب‌بازی‌ها در آنها کمتر است.

ابعاد کوچکتر

روروکها برای تأمین ایمنی و جلوگیری از سقوط بچه‌ها به صورت عریض و پهن طراحی می‌شوند. همچنین سینی بازی روروک عرض بیشتری دارد تا از دسترسی بچه‌ها به لوازم خطرناک جلوگیری شود. این موارد باعث می‌شوند ابعاد روروک بسیار زیاد باشد. مدل‌های مختلف واکر کودک به مراتب کوچکتر هستند و برخی مدل‌ها قابلیت تاشو نیز دارند که باعث می‌شود نگهداری و جابه‌جایی آنها برای والدین ساده‌تر باشد.


واکر کودک بهتر است یا روروک کودک؟

با بررسی تفاوت‌های واکر کودک و روروک در یک جمع‌بندی می‌توان گفت واکر کودک مزایای بیشتر و معایب کمتری نسبت به روروک دارد. با این حال باید در نظر بگیرید که رده‌ سنی مناسب برای استفاده از واکر، بالاتر از روروک است و بچه‌های کوچک نمی‌توانند از واکر استفاده کنند. مدل‌های دوکاره با قابلیت تبدیل روروک به واکر یک انتخاب بهینه محسوب می‌شوند. هر دو وسیله به شرط استفاده درست در زمان مناسب و رعایت نکات ایمنی می‌توانند برای کودک مهیج و سرگرم کننده باشند.

با این حال در صفحات مختلف چون واکر کودک هانگر و واکر کودک فیشر پرایس می‌توانید محصولات متنوع را مشاهده کنید.

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close