بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آیا واکر کودک خوب است؟

آیا واکر کودک خوب است؟

واکر کودک از جمله اقلام بحث‌برانگیز در میان لوازم سیسمونی نوزاد محسوب می‌شود. برخی افراد واکر را وسیلهٔ خوب و مفیدی دانسته و اعتقاد دارند در یادگیری راه رفتن و حفظ تعادل به بچه‌ها کمک می‌کند. در مقابل برخی افراد نیز معتقدند که این وسیله برای کودکان مضر بوده و راه رفتن را به تأخیر می‌اندازد.

اما واکر کودک خوب است یا بد؟ در این مطلب به معرفی مزایا و معایب واکر کودک پرداخته و به نکات مهم برای استفاده از واکر به منظور افزایش مزایا و کاهش معایب اشاره خواهیم کرد.

واکر کودک مفید است یا مضر؟

نکته مهمی که در پاسخ به این سؤال باید مد نظر دهیم آن است که واکر جزء لوازم آموزشی کودکان نیست. هدف از خرید واکر کودک، یاد دادن راه رفتن به بچه‌ها نیست. واکر، روروک و جامپر همگی در مجموعهٔ لوازم بازی و سرگرمی کودکان قرار می ‌گیرند. این لوازم به بچه‌ها کمک می کنند تا در طول روز تحرک مفید بیشتری داشته و انرژی اضافهٔ خود را تخلیه کنند. همچنین در صورت استفادهٔ مفید تا حدی به تقویت عضلات پاها، افزایش اعتماد به نفس و یادگیری مهارت‌های حرکتی کودکان نیز کمک می‌کنند. اما استفادهٔ بیش از حد و نادرست از واکر کودک می تواند آثار جانبی جبران‌ناپذیری بر روی سلامتی و رشد کودکان داشته باشد.


بنابراین در یک جمع بندی می‌توان گفت واکر کودک یک وسیلهٔ ضروری و مهم برای تمرین راه رفتن محسوب نمی‌شود و تأثیر خاصی روی زود راه رفتن اکثر کودکان نخواهد داشت. بچه‌ها بدون واکر نیز می‌توانند به صورت طبیعی راه رفتن را یاد بگیرند. مزیت و کاربرد این وسیله بازی، سرگرمی و تحرک بیشتر بچه‌ها در سنینی است که در حال یادگیری راه رفتن هستند. در عین حال خانواده‌ها نباید در استفاده از واکر زیاده‌روی کنند. متخصصان توصیه می‌کنند از واکر کودک در سن مناسب و به میزان متعادل استفاده کنید تا از مزایا بهره‌مند شده و از معایب اجتناب کنید.

واکر Yaya Duck مدل Discovery Carواکر Baby Walkers مدل 7660راکر و واکر کودک وی تک مدل Grow and Go Ride On


واکر کودک چه مزایایی دارد؟

به عنوان یک وسیلهٔ بازی و سرگرمی، واکر کودک می‌تواند نقش مؤثری در شکل‌گیری بخشی از مهارت‌های شناختی و حرکتی کودک داشته باشد. تشویق بچه‌ها به حرکت بیشتر، افزایش اعتماد به نفس و اسباب‌بازی‌های آموزشی از جمله مزایای مدل‌های مختلف واکر کودک محسوب می‌شوند.

تشویق کودکان به حرکت بیشتر

علی‌رغم اینکه واکر یک وسیلهٔ اختصاصی برای یاد دادن راه رفتن به بچه‌ها نیست اما می‌تواند تا حدی به تشویق بچه‌ها در این امر کمک کند. واکرها با طراحی جذاب برای کودکان سرگرم کننده‌اند و برخی مدل‌ها به سنسورهای خاصی مجهز هستند که با پخش صداها و چراغ‌های چشمک‌زن بچه‌ها را به حرکت کردن تشویق می‌کنند. این موضوع به تحرک بیشتر بچه‌ها کمک می‌کند که مزایایی همچون خسته شدن و خواب عمیق‌تر را در پی دارد.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

بعضی از بچه‌ها علی‌رغم رشد فیزیکی کافی، اعتماد به نفس لازم برای ایستادن و راه رفتن را کسب نمی‌کنند. واکر کودک به عنوان یک وسیلهٔ کمکی می‌تواند در مراحل آغازین آموزش راه رفتن به کودکانی که دچار ترس و تردید هستند بسیار مؤثر باشد. توصیه می‌شود والدین این کار را زیر نظر متخصصین کودک انجام دهند تا از وابستگی بچه‌ها و آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

بازی و آموزش کودکان

اکثر مدل‌های جدید واکر به صورت محصولات چندکارهٔ کاربردی عرضه می‌شوند و به اسباب‌بازی‌های متنوعی مجهز هستند که به طور ویژه برای افزایش مهارت‌های شناختی و آموزش کودکان در ردهٔ سنی زیر ۲ سال طراحی شده‌اند. آموزش انواع صداها، رنگ‌ها، اشکال هندسی، حروف و اعداد از جمله مواردی هستند که در اغلب مدل‌های واکر کودک مورد توجه قرار می‌گیرند.

واکر Bkids مدل Sensoryواکر وی تک مدل First Stepsواکر فیشر پرایس مدل Puppy


واکر کودک چه محدودیت‌هایی دارد؟

واکرها در مقایسه با لوازمی همچون جامپر و روروک، عوارض و خطرات جانبی کمتری دارند. به طور کلی احتمال تأخیر در راه رفتن بعضی بچه‌ها را می‌توان بزرگترین ایراد واکر دانست. همچنین واکر می‌تواند روند رشد بعضی کودکان را دچار اختلال کند. عمر کوتاه واکر کودک نیز دلیل دیگری است که می‌تواند برخی افراد را از خرید آن منصرف کند.

نیاز به محیط ایمن و مراقبت از کودک

واکر وسیله‌ای است که به بچه‌های کوچک اجازه می‌دهد برای اولین بار روی دو پای خود ایستاده و حرکت کنند. این موضوع میزان نیاز به دقت و توجه والدین در حین بازی کردن بچه‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین باید محیط بازی کودک را به دقت بررسی کرده و کوچکترین عوامل خطرساز را شناسایی و برطرف کنید.

تأخیر در راه رفتن

از آنجایی که در هنگام راه رفتن با واکر، بخشی از انرژی مورد نیاز برای ایستادن توسط واکر تأمین می‌شود بچه‌ها به تلاش کمتری برای ایستادن نیاز دارند. این موضوع باعث می‌شود کودکان در پیدا کردن موقعیت صحیح بدن دچار خطا شده و دیرتر راه بروند. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند مدت زمان استفاده از واکر به حداقل رسیده و بلافاصله پس از برداشتن اولین قدم‌ها توسط کودک به کلی متوقف شود.

ایجاد مشکلات حرکتی در بعضی کودکان

صحیح‌ترین وضعیت بدن در هنگام ایستادن و راه رفتن حالتی است که فرد کمترین میزان انرژی را صرف کند. کودکان در سنین شکل‌گیری مهارت‌های حرکتی، با زمین خوردن و آزمون و خطا به صورت طبیعی به این وضعیت دست پیدا کرده و طرز صحیح ایستادن و راه رفتن را یاد می‌گیرند. بعضی از کودکان ممکن است به وضعیت غیرطبیعی که در حین راه رفتن با واکر دارند عادت کرده و نتوانند شکل صحیح راه رفتن را بیاموزند.

عمر مفید کوتاه

یکی دیگر از نکات منفی در مورد واکر کودک، کوتاه بودن عمر مفید آن است که باعث می‌شود خرید این وسیله توجیه اقتصادی نداشته باشد. واکرها در بازهٔ سنی کوتاهی (حدود ۹ ماهگی تا ۱۸ ماهگی) به کار برده می‌شوند و میزان استفاده از آنها در طول روز نیز باید محدود شود. به همین دلیل ممکن است برخی خانواده‌ها خرید سایر لوازم همچون پارک بازی را به واکر کودک ترجیح دهند. البته در برخی از مدل‌های جدید و چندکاره، امکان استفاده از واکر کودک از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی به اشکال مختلف همچون پنل بازی، واکر، ماشین سواری و اسکوتر وجود دارد که ارزش محصول در برابر قیمت را افزایش می‌دهد.

بهترین زمان استفاده از واکر کودک چه زمانی است؟

بهترین سن استفاده از واکر کودک، زمانی است که بچه‌ها تلاش می‌کنند بایستند و راه بروند اما برای این کار به کمک نیاز دارند. از آنجایی که همهٔ بچه‌ها در یک زمان شروع به راه رفتن نمی‌کنند، نمی‌توان عدد دقیقی برای این منظور ذکر کرد. برای تشخیص زمان مناسب استفاده از واکر باید به مراحل رشد و یادگیری راه رفتن بچه‌ها توجه کنید.

بچه‌ها باید برای راه رفتن آماده باشند

برخی والدین برای راه رفتن بچه‌ها عجله دارند و با کمک لوازمی مانند واکر بچه‌ها را زودتر از موعد به راه رفتن تشویق می‌کنند. این رویکرد صحیحی نیست و استفاده از واکر تنها زمانی مناسب است که بچه‌ها آمادگی کافی برای ایستادن و راه رفتن را داشته باشند. زمانی که کودک به طور طبیعی تلاش کند با تکیه به دیوار، مبل یا سایر لوازم منزل روی پای خود بایستد می‌توان از واکر برای کمک‌رسانی به کودک استفاده کرد.

بچه‌هایی که می‌توانند به تنهایی راه بروند به واکر نیاز ندارند

همان طور که زود استفاده کردن از واکر برای بچه‌ها مناسب نیست، استفاده از آن در سنین بالاتر نیز توصیه نمی‌شود. زمانی که بچه‌ها بتوانند به تنهایی قدم برداشته و تعادل خود را حفظ کنند باید استفاده از واکر را متوقف کنید. بدین ترتیب بچه‌ها به این وسیله وابسته نخواهند شد و تمرین بیشتری در حین راه رفتن خواهند داشت.

واکر Hape مدل Ladybugواکر 4 کاره وی تک مدل زرافهواکر هالی تویز مدل Activity


بایدها و نبایدهای استفاده از واکر کودک

همان طور که پیش از این اشاره شد، اولین و مهمترین نکته در استفاده از واکر کودک، استفاده از آن در زمان مناسب است. استفاده از واکر در سن مناسب می‌تواند مزایای تحرک بیشتر، افزایش اعتماد به نفس، یادگیری حفظ تعادل و تقویت ماهیچه‌های دست‌ها و پاها را داشته باشد. در مقابل استفاده از این وسیله در سن نامناسب و یا تکیه به آن به منظور یاد دادن راه رفتن به بچه‌ها می‌تواند موجب تنبلی و تأخیر در راه رفتن شود.

راه رفتن با واکر را به ۱۰ دقیقه محدود کنید

حتی در صورت استفاده در سن مناسب همچنان اولویت یادگیری راه رفتن با روش‌های طبیعی و آزمون و خطا با زمین خوردن است. بچه‌ها می‌توانند مدت زیادی را به صورت نشسته یا ایستاده با اسباب‌بازی‌های واکر سرگرم شوند. اما راه رفتن با واکر نباید طولانی شود. همچنین در حین راه رفتن دقت کنید که بچه‌ها به طور کامل پاهای خود را روی زمین بگذارند. اگر بچه‌ها روی انگشتان پا راه می‌روند، با متخصص کودک مشورت کنید.

بچه‌ها را در حین بازی با واکر تنها نگذارید

واکر از جمله اسباب‌بازی‌هایی است که بچه‌ها در حین بازی با آن حرکت می‌کنند و بنابراین می‌تواند خطرات بسیاری به بار آورد. چپه شدن واکر، سقوط از پله‌ها، تصادف با دیوار یا اجزای منزل از جمله سانحه‌های رایجی هستند که خانواده‌ها در حین بازی کردن بچه‌ها با واکر تجربه کرده‌اند. برای جلوگیری از این مشکلات باید فضای امنی و بدون مانع برای بازی کردن بچه‌ها فراهم ساخته و دورادور مراقب آنها باشد.

 

واکر کیکابو مدل Walkواکر و اسکوتر وی تک مدل 3in1 Zebraواکر قطار وی تک مدل Baby Push and Ride Alphabet Train


مدل‌هایی را انتخاب کنید که قابلیت قفل داشته باشند

بسیاری از مدل‌های واکر پنل‌های بازی متنوعی دارند که می‌تواند تا مدت‌ها بچه‌ها را سرگرم نگه دارد. با امکان قفل چرخ‌های واکر می‌توانید بدون نگرانی از آسیب‌های احتمالی به بچه‌ها اجازه دهید تا هر زمانی که می‌خواهند به بازی کردن ادامه دهند.

چگونه از معایب واکر کودک جلوگیری کنیم؟

بازی کردن بچه‌ها با لوازمی همچون روروک، جامپر یا واکر می‌تواند با ایجاد کشیدگی، فشار یا تنش در ماهیچه‌ها همراه باشد. با یادگیری روش‌های ماساژ نوزاد و ماساژ دادن بچه‌ها پس از بازی با واکر می‌توانید ضمن بهره‌مندی از مزایای این لوازم، از عوارض ناخوشایند آن جلوگیری کنید.

چگونه مزایای واکر کودک را افزایش دهیم؟

اتکا کردن تنها به یک وسیله یا یک نوع بازی موجب می‌شود بچه‌ها در بعضی مهارت‌های حرکتی رشد بهتری داشته و در سایر زمینه‌ها ضعف داشته باشند. لازم است زمان مناسبی را برای سایر فعالیت‌های طبیعی همچون چهار دست و پا راه رفتن و خوابیدن روی شکم اختصاص دهید تا ستون فقرات کودک به درستی شکل بگیرد. یادگیری تمرینات مخصوص یوگا برای کودکان نیز می‌تواند در این سنین بسیار کاربردی باشد.

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر