بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

مزایا و معایب جامپر کودک

مزایا و معایب جامپر کودک

استفاده از جامپر کودک برای بازی کردن بچه‌ها مزایای متعددی همچون تقویت عضلات، تخلیه انرژی و خواب عمیق‌تر داشته و به والدین نیز فرصت می‌دهند اندکی به کارهای ضروری خود بپردازند. با این حال، برخی افراد نیز نگرانی‌هایی از بابت ایجاد مشکل در توانایی‌های حرکتی کودکان دارند.

در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید جامپر کودک بعضی سؤالات ذهن والدین را مشغول می‌کند. مثلا اینکه آیا جامپر بچه باعث دیر راه رفتن بچه‌ها می‌شود یا اینکه جامپر باعث می‌شود شکل پاهای بچه‌ها تغییر کند. در این مطلب با معرفی مزایا و معایب جامپر تلاش خواهیم کرد به این سؤالات پاسخ دهیم. همچنین مدل‌های مختلف جامپر از نظر مزایا و معایب تفاوت‌هایی دارند که مورد توجه قرار خواهد گرفت. در پایان، سایر لوازم سیسمونی نوزاد که می‌‌توانند جایگزین جامپر کودک شوند معرفی خواهند شد.


جامپر کودک چیست و چه کاربردی دارد؟

جامپر کودک به طور خلاصه یک صندلی نرم کوچک برای نشستن بچه‌هاست که به برخی کابل‌های پلاستیکی کشی مخصوص متصل شده و در هوا معلق می‌شود. با نشستن در داخل جامپر، نوک انگشتان بچه‌ها روی زمین قرار می‌گیرد و تلاش بچه‌ها برای گذاشتن پاها روی زمین و حفظ تعادل در حالت ایستاده، موجب حرکات جهشی جامپر می‌شود که برای بچه‌ها سرگرم کننده است.

این مکانیسم علاوه بر سرگرمی مزایای دیگری همچون افزایش مهارت‌های جسمانی و ذهنی بچه‌ها را در پی دارد. فعالیت فیزیکی در داخل جامپر می‌تواند به خستگی بچه‌ها و خواب عمیق‌تر کمک کند. همچنین والدین می‌توانند برای مدت کوتاهی بچه‌ها را در یک نقطه ثابت نگه داشته و به فعالیت‌های ضروری خود بپردازند. البته استفاده از جامپر محدودیت‌هایی نیز دارد که لازم است مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد.

جامپر برای کودک مفید است یا مضر؟

بحث بر روی فواید و مضرات جامپر کودک برای کودکان بسیار گسترده است. برخی متخصصان اعتقاد دارند استفاده از جامپر به بهبود مهارت‌ها و دامنهٔ حرکتی بچه‌ها کمک می‌کند. گروه دیگر از متخصصان معتقدند استفاده از جامپر نه تنها به تقویت عضلات پاهای بچه‌ها کمک نمی‌کند، بلکه به دلیل کشیده شدن عضلات پا و تغییرات شکل مفاصل ران می‌تواند یادگیری راه رفتن در بچه‌ها را دچار اختلال کنند.

مرور تجاربی که والدین در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند، هر دو ادعا رو تأیید می‌کند! در حقیقت می‌توان گفت کودکان مختلف روحیات متنوعی دارند و متناسب با ردهٔ سنی، علایق کودک و نحوهٔ استفاده از وسیله، جامپر می‌تواند تأثیر مثبت و منفی برای کودک داشته باشد. در مجموع برای یک تصمیم منطقی و معقول بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • ویژگی‌های مدل‌های مختلف جامپر را بررسی کرده و مدلی را انتخاب کنید که با روحیات کودک شما سازگار باشد و بچه‌ها از بازی کردن با آن لذت ببرند. برای یک انتخاب بهتر می‌توانید از پزشک کودک خود مشورت بگیرید.
  • نکات مهم و بایدها و نبایدهای استفاده از جامپر را رعایت کنید تا از اثرات منفی این وسیله بر روی رشد بچه‌ها جلوگیری شود. به طور خلاصه جامپر باید در سن مناسبی استفاده شده و زمان نشاندن کودک در داخل آن محدود شود. همچنین نصب صحیح و قرارگیری کودک در وضعیت مناسب، نقش مهمی در اثرگذاری جامپر کودک دارد.
  • با در نظر گرفتن ردهٔ سنی استفاده از جامپر، سایر لوازم بازی کودک موجود در بازار را که برای همین ردهٔ سنی تولید شده‌اند مورد توجه قرار داده و با جامپر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

جامپر کودک little Angel مدل 913جامپر کودک Konig Kids مدل Jungleجامپر کودک Bright Starts مدل Nemo


استفاده از جامپر کودک چه مزایایی دارد؟

بزرگترین مزیت جامپر سرگرم کردن بچه‌ها در سنینی است که علاقهٔ زیادی به هیجان دارند و در حال یادگیری راه رفتن هستند. بچه‌ها با قرار گرفتن در داخل جامپر تلاش می‌کنند پاهای خود را روی زمین قرار داده و تعادل خود را حفظ کنند. با این تمرین عضلات پاها تقویت شده و همچنین تلاش برای حفظ تعادل به بچه‌ها کمک می‌کند به صاف ایستادن عادت کنند. اما استفاده از جامپر می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد.

تخلیه هیجان و خواب آسان

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که بچه‌های پر جنب‌و‌جوش بیشتر خسته می‌شوند و خستگی کودک به افزایش کیفیت خواب شبانه کمک می‌کند. به همین دلیل والدینی که در خواباندن بچه‌های خود دچار مشکل هستند از جامپر کودک برای تخلیهٔ هیجان‌ها و انرژی اضافه بچه‌ها کمک می‌گیرند.

ایجاد احساس استقلال در کودک

بچه‌ها در چند ماه اول تولد کاملاً وابسته به والدین هستن و به کمک آنها نیاز دارند. قرار گرفتن در داخل جامپر یکی از اولین تجارب کودکان از بازی و فعالیت‌های مستقل است. از آن جایی که بچه‌ها در یک نقطه ثابت هستند، والدین نگرانی کمتری از بابت امنیت آنها دارند و می‌توانند اجازه دهند بچه‌ها کل این مدت را به تنهایی و به صورت مستقل به کشف محیط پیرامون بپردازند.

افزایش هماهنگی میان دست و چشم

برخی متخصصان اعتقاد دارند که تلاش برای ایستادن و حفظ تعادل در داخل جامپر و بازی کردن با اسباب‌بازی‌های مختلف که بر روی وسیله تعبیه شده است به بچه‌ها کمک می‌کند تا هماهنگی میان دست و چشم خود را افزایش دهند.

انجام کارهای ضروری والدین

سرگرم شدن کودک در یک نقطهٔ ثابت فرصتی ایجاد می‌کند تا بتوانید ضمن مراقبت از کودک به برخی از کارهای ضروری خود همچون تماس تلفنی، مرتب کردن اتاق، اتو کردن لباس‌ها و کارهای مشابه بپردازید. با این حال پدر و مادر نباید بچه‌ها را در داخل جامپر تنها بگذارند و لازم است در حین بازی دورادور مراقب کودک باشید.

افزایش دامنهٔ حرکتی در بالا تنه

بعضی از مدل‌های جامپر به صورت چندهدفه تولید می‌شوند و تنها به حرکت پایین‌تنه بسنده نمی شود. به عنوان مثال، آویزهایی در بالای سر بچه‌ها تعبیه می‌شود که تلاش کودک برای گرفتن آنها به افزایش دامنه حرکتی در بالا تنه کمک می‌کند. فشار دادن دکمه‌ها و چرخاندن اسباب‌بازی‌ها نیز به تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف در بچه‌ها کمک می‌کند.

تقویت هوش و مهارت‌های شناختی

بعضی از مدل‌های جامپر کودک با طیف وسیعی از اسباب‌بازی‌ها عرضه می‌شوند که به صورت هدفدار برای تقویت هوش و مهارت‌های شناختی بچه‌ها طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، با پخش شدن موسیقی در حین حرکت بچه‌ها رابطه علت و معلولی میان صدا و حرکات خود را تشخیص داده و به حرکات بیشتر تشویق می‌شوند که باعث تقویت همزمان توانایی‌های ذهنی و جسمی می‌شود.

جامپر کودک اسپادیس مدل Water Worldجامپر کودک Baby Trend مدل 3in1جامپر کودک Huile Toys مدل 696


معایب جامپر کودک

یکی از معایب بزرگ جامپرها این است که تنها در مرحلهٔ کوتاهی از رشد کودک کاربرد دارند و سپس به کلی کنار گذاشته می‌شوند. همچنین امکان استفاده از جامپر در طول روز محدود است و تنها نیم ساعت می‌توانید از آن استفاده کنید. این موضوعات باعث می‌شوند خرید جامپر از نظر اقتصادی برای برخی افراد قابل توجیه نباشد. البته در بعضی از مدل‌های جدید امکان تبدیل جامپر به میز بازی یا میز کودک نیز وجود دارد که باعث می‌شود بچه‌ها به مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنند.

ظرفیت وزنی کم

حداکثر ظرفیت وزنی در اکثر مدل‌های جامپر ۱۲ کیلوگرم است. بچه‌هایی که از نظر وزنی رشد سریعی دارند به سرعت از حداکثر ظرفیت جامپر عبور خواهند کرد و این وسیله برای آنها بلااستفاده خواهد شد.

تأثیر منفی بر روی مفاصل لگن و ران

بچه‌ها در هنگام نشستن در جامپر روی نوک پای خود قرار می‌گیرند و این موضوع باعث تنش در عضلات پشت پا می‌شود. همچنین مفاصل ران و لگن بچه‌ها در هنگام ایستادن در این وضعیت فرم طبیعی ندارد. به دلیل این مشکلات متخصصان توصیه می‌کنند بچه‌ها بیشتر از ۱۵ دقیقه در داخل جامپر نمانند و حداکثر ۲ بار در روز از این وسیله استفاده شود. اگر زمان استفاده از این وسیله را افزایش داده و اجازه دهید بچه‌ها مدت طولانی به بازی کردن ادامه دهند احتمال تغییر شکل مفاصل لگن و تأثیر منفی بر روی عضلات ران بچه‌ها وجود خواهد داشت.

مزایا و معایب مدل‌های مختلف جامپر کودک

مدل‌های مختلف جامپر برخی تفاوت‌های جزئی با هم دارند که باعث می‌شود نسبت به یکدیگر مزایا و معایبی داشته باشند. در این بخش به معرفی مزایا و معایب هر یک از مدل‌های جامپر خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب جامپر سقفی کودک (Ceiling Jumper)

مدل‌های سقفی جامپر همان طور که از اسم‌شان مشخص است به صورت ثابت به سقف متصل می‌شود. مزایای جامپر سقفی را می‌توان در جذابیت بیشتر برای بعضی بچه‌ها به دلیل بلندی آن، ابعاد کوچک و امنیت مناسب در صورت نصب صحیح خلاصه کرد.

جامپرهای سقفی معایبی نیز دارند. از جمله اینکه برای نصب آنها به کمک نیروی متخصص نیاز دارید که می‌تواند اندکی پرهزینه باشد. همچنین این مدل‌ها همیشه در محل خود ثابت هستند و امکان جابه‌جایی آن را نخواهید داشت.

مزایا و معایب جامپر کودک متصل به چارچوب درب (Doorway Jumper)

یک گروه از انواع جامپر کودک، مدل‌هایی است که در آن یک صندلی کودک با کمک کابل‌های کشی و یک قلاب مخصوص به چارچوب درب وصل می‌شود. مزیت بزرگ این مدل‌ها قیمت بسیار مناسب نسبت به سایر مدل‌هاست. ارتفاع زیاد جامپر برای بعضی بچه‌ها جذاب است و به دلیل ابعاد کوچک، کمترین میزان اشغال فضا را دارد. همچنین بعضی مدل‌ها دوکاره بوده و امکان استفاده به صورت صندلی کودک را هم دارد.

مدل‌های متصل به درب محدودیت‌ها و معایب نسبتاً زیادی هم دارند. مهمترین نکتهٔ منفی این است که این مدل‌ها قابلیت نصب بر روی هر مدلی از درب را ندارند و قبل از خرید باید امکان نصب آنها در خانه خود را بررسی کنید. به دلیل امکان چرخش و حرکت به چپ و راست، امکان برخورد کودک به قاب درب و دیوار وجود دارد. همچنین این مدل‌ها طراحی تک‌منظوره دارند و تعداد اسباب‌بازی‌های روی محصول زیاد نیست.

جامپر کودک Bright Starts مدل Minnie Mouseجامپر کودک 2in1 مدل Fitnessجامپر کودک مدل Frog


مزایا و معایب جامپر کودک با فریم فلزی (Stationary Jumper)

یک گروه رایج‌تر از انواع جامپر کودک، مدل‌هایی است که در آنها بخش سیت با کمک چهار عدد کابل پلاستیکی کشی به یک قابل فلزی متصل می‌شوند. مزیت بزرگ این مدل‌ها، امنیت بیشتر و نگه داشتن بچه‌ها در یک نقطه است. امکانات اضافه برای تشویق بچه‌ها به حرکت کردن، مانند صداها و چراغ‌های چشمک‌زن می‌توانند عملکرد جامپر را افزایش دهند. اسباب‌بازی‌های اضافه‌ای که بر روی این مدل‌ها تعبیه می‌شوند باعث می‌شوند بچه‌ها سایر اوقات نیز در اطراف جامپر سرگرم شوند.

محدودیت این مدل‌ها اشغال فضای زیاد و قیمت بالاتر نسبت به سایر مدل‌هاست. همچنین باز و بسته کردن محصول می‌تواند اندکی پیچیده‌تر باشد.

مزایا و معایب جامپر کودک با تخته پرش (Activity Center)

در این مدل‌ها یک صفحهٔ پلاستیکی از پایین به فریم جامپر متصل می‌شود که پای بچه روی آن قرار می‌گیرد و بچه‌ها با حرکت دادن پاها روی این صفحه اندکی به بالا و پایین حرکت می‌کنند. مزیت این مدل‌ها مکانیسم عملکردی متفاوت آنهاست. بچه‌ها برای حرکت کردن به قدرت فشار پاهای خود متکی هستند که باعث می‌شود بیشتر از عضلات پاهای خود کمک بگیرند و برای جهش برای حرکت به کابل‌ها اتکا نکنند. این مدل‌ها نیز اغلب به اسباب‌بازی‌های متنوع مجهز هستند که کارایی وسیله را افزایش می‌دهد. پس از بزرگ شدن بچه‌ها، امکان نصب کردن تخته پرش در وسط فریم جامپر و تبدیل آن به میز کودک وجود دارد.

در مورد معایب این مدل‌ها می‌توان گفت جهش به اندازهٔ جامپرهای معمولی زیاد نیست و ممکن است برای بعضی از کودکان به اندازهٔ کافی هیجان‌انگیز نباشد. همچنین به دلیل مکانیسم متفاوت ممکن است استفاده از آن برای بعضی از بچه‌ها دشوار باشد و والدین باید قدرت بدنی کودک را در نظر بگیرند.

کدام لوازم سیسمونی می‌توانند جایگزین جامپر شوند؟

تنوع اقلام و لوازم سیسمونی کودک باعث می‌شود بسیاری از والدین در هنگام خرید سیسمونی میان انتخاب وسیلهٔ مناسب دچار تردید شوند. ممکن است بخواهید بدانید که چه لوازمی می‌توانند جایگزین جامپر شوند. جامپر پس از شش ماهگی و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دیگر نتوانید از تاب برقی نوزاد و گهواره برقی برای سرگرم کردن بچه‌ها استفاده کنید.

تخت و پارک، صندلی کودک، و تخت نرده‌دار از جمله اقلامی هستند که در ردهٔ سنی مشابه با جامپر کودک برای بازی و سرگرمی کودک به کار می‌روند. مزیت این وسیله‌ها آن است که در زمان استفاده محدودیتی ندارند در حالیکه استفاده از جامپر به حداکثر نیم ساعت در روز محدود می‌شود. شما می‌توانید از تخت نرده‌دار و تخت و پارک برای نگهداری بچه‌ها در یک نقطه استفاده کنید. همچنین تخت و پارک‌ها اغلب چندکاره و تاشو هستند و در موقعیت‌های متعددی همچون گردش و سفر نیز کاربرد دارند.

در مقابل، جامپر قابلیت بیشتری برای سرگرم کردن بچه‌ها دارد و می‌تواند به آرام کردن بچه‌های پرجنب‌وجوش کمک کند. همچنین تنوع اسباب‌بازی‌ها در بعضی مدل‌های جامپر به مراتب بیشتر است که فرصت‌های یادگیری بیشتری در اختیار بچه‌ها قرار داده و به صورت میز بازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت می‌توان گفت روحیات کودک و میزان نیاز آنها به تحرک در طول روز، عامل تعیین کننده در انتخاب میان جامپر یا تخت و پارک است.

 

 

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close