بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

راهنمای استفاده، بایدها و نبایدهای جامپر کودک

راهنمای استفاده، بایدها و نبایدهای جامپر کودک

پریدن از جمله فعالیت‌های مورد علاقهٔ اکثر بچه‌هاست که به تخلیه هیجان‌های آنان کمک کرده و سرگرم‌شان می‌کند. جامپر کودک از جمله لوازم بازی در سیسمونی کودک است که به طور اختصاصی برای این منظور و بازی کردن بچه‌ها در سنین ۶ ماهگی تا ۲ سالگی طراحی شده است. با این حال عدم رعایت نکات مهم در هنگام استفاده از جامپر کودک می‌تواند موجب آسیب دیدن بچه‌ها شود.

این مطلب راهنمای استفاده از جامپر کودک می‌باشد. اینکه کودک چه مدت می‌تواند در جامپر کودک بماند، چه طور از تأخیر راه رفتن بچه‌ها جلوگیری کنیم، و برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی بچه‌ها حین بازی چه مسائلی را رعایت کنیم همگی بر روی مفید یا مضر بودن جامپر تأثیر می‌گذارد. در این مطلب بایدها و نبایدهای استفاده از جامپر کودک و نکات مهم در این زمینه مورد توجه قرار خواهد گرفت. در پایان، به نکات اختصاصی در مورد مدل‌های مختلف جامپر اشاره می‌شود.

 


چه زمانی برای استفاده از جامپر کودک مناسب است؟

مهمترین سؤالی که برای بسیاری از والدین پیش می‌آید این است که جامپر بچه از چند ماهگی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اغلب تولید کنندگان حداقل و حداکثر ظرفیت وزن کودک برای بازی کردن با جامپر بچه را اعلام می‌کنند. اما برای استفاده از جامپر، علاوه بر وزن بچه‌ها باید توانایی‌های فیزیکی آنها را نیز در نظر بگیرید.

تا زمان نشستن بچه‌ها برای استفاده از جامپر دست نگه دارید.

چهار دست و پا راه رفتن و خزیدن روی زمین نقش مهمی در فرم‌گیری ستون فقرات و وضعیت بدنی صحیح بچه‌ها دارد و به هیچ وجه نباید از پروسه رشد کودک حذف شود. قرار دادن بچه‌ها در داخل جامپر مانع خزیدن و چهار دست و پا راه رفتن آنها می‌شود. بنابراین بهتر است حداقل تا ۴ الی ۵ ماهگی که سن شکل‌گیری ستون فقرات و فرم بدنی کودک است، از نشاندن آنها در داخل جامپر اجتناب کنید. زمانی که بچه‌ها بتوانند به تنهایی صاف بنشینند، یعنی ستون فقرات آنها به خوبی شکل گرفته و اکنون می‌توانید از جامپر برای کسب مهارت‌های حرکتی جدید بهره بگیرید.

بچه‌ها باید بتوانند حداقل ۲۰ دقیقه بنشینند.

در حوالی ۴ ماهگی بچه‌ها می‌توانند سر و گردن خود را به راحتی کنترل کرده و صاف بنشینند. این موضوع باعث می‌شود برخی افراد تصور کنند کودک توانایی بازی با جامپر را دارد. بهتر است به مدت زمانی که بچه‌ها می‌توانند به تنهایی و بدون نیاز به تکیه‌گاه صاف بنشینند نیز توجه کنید. بچه‌هایی که بتوانند به مدت ۲۰ دقیقه سر و گردن خود را صاف نگه داشته و در حین نشستن خسته نشوند، آمادهٔ استفاده از جامپر هستند.

چه زمانی استفاده از جامپر را متوقف کنیم؟

به طور کلی شما می‌توانید تا زمان رسیدن بچه‌ها به حداکثر ظرفیت جامپر کودک که توسط تولید کننده اعلام می‌شود از آن استفاده کنید. اما بعضی بچه‌ها از نظر حرکتی سریع‌تر رشد می‌کنند. زمانی که بچه‌ها سعی کنند بدون کمک شما از صندلی خود بیرون بیایند و احتمال سقوط آنها وجود داشته باشد باید استفاده از جامپر کودک را متوقف کنید؛ حتی اگر وزن آنها کمتر از ظرفیت جامپر باشد.


جامپر کودک Bright Starts مدل Minnie Mouseجامپر کودک 2in1 مدل Fitnessجامپر کودک مدل Frog


مهمترین نکات استفاده از جامپر کودک

بسیاری از خانواده‌ها برای استفاده از لوازمی همچون جامپر، واکر و روروک احساس نگرانی می‌کنند. این نگرانی کاملاً منطقی است و اگر این لوازم در سن نامناسب یا به شکل نادرست استفاده شوند می‌توانند مهارت‌های حرکتی بچه‌ها را دچار اشکال کنند. برای جلوگیری از این مشکلات لازم است به نکات مهم برای استفاده از جامپر دقت کنید.

فقط نوک انگشت بچه‌ها باید روی زمین باشد

برای استفادهٔ درست از جامپر باید ارتفاع آن را به شکلی تنظیم کنید که فقط نوک انگشتان پای بچه‌ها روی زمین یا روی تخته پرش باشد. اگر جامپر بیش از حد بلند باشد، پا به طور کلی به زمین نخواهد رسید. اگر جامپر بیش از حد کوتاه باشد، کل کف پا روی زمین قرار خواهد گرفت که هر دو حالت نادرست است و تأثیر جامپر را از بین می‌برد. با در نظر گرفتن این نکته، مشخص می‌شود باید مدل‌هایی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشند و حداقل و حداکثر ارتفاع آنها، با قد بچهٔ شما هماهنگ باشد.

فقط ۱۵ دقیقه، حداکثر ۲ بار در روز!

همان طور که گفته شد بچه‌ها هنگام بازی با جامپر کودک باید بر روی نوک انگشتان خود بایستند. کشیده شدن ماهیچه‌های پشت پا به صورت طولانی مدت موجب ایجاد تنش و سفت شدن عضلات پاها می‌شود که می‌تواند راه رفتن بچه‌ها را به تأخیر اندازد. همچنین نشستن طولانی مدت در داخل جامپر می‌تواند شکل‌گیری مفاصل لگن و ران کودک را تحت تأثیر قرار دهد. به همین جهت توصیه می‌شود بچه‌ها بیش از ۱۵ دقیقه در داخل جامپر باقی نمانند و حداکثر ۲ بار در روز از جامپر برای باز کردن استفاده شود.

بچه‌ها را بدون روکش پددار داخل جامپر قرار ندهید

در هنگام خرید جامپر کودک مدل‌هایی را انتخاب کنید که صندلی آنها به روکش‌های نرم و پددار مجهز است. این پدها از فشار آمدن به پاهای بچه‌ها جلوگیری می‌کنند و شما باید استفاده از آنها را جدی بگیرید. بسیاری از روکش‌ها قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی را دارند. زمان شستن و خشک کردن روکش را طوری تنظیم کنید که هیچ وقت مجبور نشوید بچه‌ها را بدون روکش صندلی در داخل جامپر قرار دهید.

جامپر کودک را در محل مناسبی قرار دهید

مطمئن شوید که جامپر بر روی سطح کاملاً صاف و مسطح روی زمین قرار گرفته و احتمال واژگونی آن وجود ندارد. همچنین از قرار دادن جامپر در نزدیکی پله‌ها و مسیرهای رفت و آمد جلوگیری کنید. در مورد مدل‌های سقفی که پای بچه روی زمین قرار می‌گیرد، می‌توانید یک زیرانداز بازی کودک (Play mat)، تشکچه، فرش یا موکت کوچک زیر پای بچه‌ها قرار دهید تا هنگام بازی کردن روی آن فرود بیایند و امنیت‌شان در هنگام بازی کردن افزایش پیدا کند.

بچه‌های بزرگتر را از خطرات جامپر آگاه کنید

بچه‌های بزرگتر ممکن است برای کمک به حرکت بیشتر خواهر یا برادر کوچکتر خود را داخل جامپر هل بدهند یا خودشان تلاش کنند سوار جامپر شوند. این فعالیت‌ها برای هر دو بچه خطرناک است. بهتر است در مورد خطرات قطع شدن کابل‌ها و سقوط از جامپر برای بچه‌های سنگین‌وزن، و احتمال سقوط جامپر بر روی هر دو بچه در حین هل دادن توضیح داده و البته آنها را با این وسیله تنها نگذارید.

نصب صحیح قطعات و اجزای جامپر را جدی بگیرید

قطعات جامپر باید به دقت و به درستی نصب و سرهم شوند تا از بروز حوادث ناگوار برای بچه‌ها پیشگیری شود. پیش از نصب، سالم بودن کابل‌ها و سایر اجزای محصول را به دقت بررسی کنید. هر چند وقت یک بار کابل‌های جامپر را بررسی کنید و مطمئن شوید که همچنان محکم و سالم هستند. همچنین در هنگام متصل کردن اسباب‌بازی‌ها و سایر قطعات به روی جامپر دقت کنید که فضای خالی و حفره‌هایی برای گیر کردن انگشت بچه‌ها وجود نداشته باشد.

بچه‌ها را هنگام بازی با جامپر تنها نگذارید

با اینکه جامپر برای سرگرم کردن بچه‌ها بدون نیاز به دخالت مستقیم والدین بسیار کاربردی است اما نباید بچه‌ها را در حین بازی تنها بگذارید و بهتر است دورادور مراقب آنها باشید. این نکته به خصوص در مورد مدل‌های سقفی و متصل به درب اهمیت بیشتری دارد. زیرا بچه‌ها می‌توانند با حرکت و چرخش به طرفین به در یا دیوار برخورد کنند. اگر متوجه شدید بچه‌ها می‌توانند.


جامپر کودک اسپادیس مدل Water Worldجامپر کودک Baby Trend مدل 3in1جامپر کودک Huile Toys مدل 696


نکات مهم در هنگام استفاده از انواع جامپر کودک

علاوه بر نکات کلی در هنگام استفاده از جامپر کودک، لازم است به برخی نکات ویژه بر اساس نوع جامپر نیز توجه کنید. در این بخش به نکات مهم و بایدها و نبایدهای مدل‌های مختلف جامپر اشاره می‌کنیم.

بایدها و نبایدهای جامپر سقفی (Ceiling Jumper)

قدیمی‌ترین مدل‌های جامپر کودک، مدل‌هایی هستند که به صورت ثابت به سقف متصل می‌شوند. این مدل‌ها برای بسیاری از بچه‌ها جذاب هستند و امنیت مناسبی نیز دارند. با این حال برای نصب آنها لازم است از یک نیروی متخصص در این زمینه کمک بگیرید. نصب صحیح و ایمن جامپر سقفی مهمترین نکته‌ای است که در مورد این مدل‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

در بعضی مدل‌ها، جامپر با یک فریم فلزی بلند عرضه می‌شود که شکلی شبیه تاب کودک دارد. برای نصب این مدل‌ها مشکلات کمتری خواهید داشت و امکان بازی بچه‌ها در محیط بیرون و حیاط نیز فراهم می‌شود. با این حال فریم فلزی بلند فضای زیادی را اشغال خواهد کرد.

بایدها و نبایدهای جامپر کودک متصل به چارچوب درب (Doorway Jumper)

یک گروه از انواع جامپر کودک، مدل‌هایی است که در آن یک صندلی کودک با کمک کابل‌های کشی و یک قلاب مخصوص به چارچوب درب وصل می‌شود. این مدل‌ها ارزان‌ترین جامپر کودک محسوب می‌شوند و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. قبل از خرید و در هنگام استفاده از این مدل‌ها باید به چند نکته توجه کنید.

 • پیش از خرید نوع درب اتاق‌ها را بررسی کنید و فیلم‌های ویدیویی از نحوهٔ نصب مدل انتخابی خود را تماشا کنید. به طور معمول، قاب درب باید اندکی نسبت به دیوار بیرون‌زدگی داشته باشد و فضای کافی در بالای قاب برای اتصال قلاب جامپر وجود داشته باشد.
 • حداقل و حداکثر ضخامت مناسب دیوار برای استفاده از مدل انتخابی خود را بررسی کنید. در صورتی که ابعاد دیواری که جامپر را به آن نصب می‌کنید مناسب نباشد، احتمال باز شدن قفل جامپر و سقوط بچه‌ها وجود خواهد داشت.
 • در بسیاری از خانه‌های آپارتمانی جدید، درها بدون نعل درگاه به دیوار متصل می‌شوند که باعث می‌شود پایداری و ایستایی کافی نداشته باشند. مطمئن شوید چارچوب دربی که جامپر را به آن وصل می‌کنید ایمن و محکم است.
 • کف زمین و زیر پای کودک باید کاملاً صاف و مسطح و بدون مانع باشد. اگر قاب درب خانه‌ها شما اندکی بلند است، امکان نصب این جامپر وجود نخواهد داشت.
 • برخی افراد از میله‌های بارفیکس سیار، قلاب‌های متصل به سقف یا سایر روش‌های مشابه، برای اتصال این مدل‌ها به راهرو یا سقف استفاده می‌کنند که مشکلات نصب در چارچوب درب را حل می‌کند. با این حال، پیش از نصب باید با یک فرد متخصص در خصوص پایداری و ایمنی روش انتخابی خود مشورت کنید.
 • در این مدل‌ها احتمال چرخش و حرکت بچه‌ها به چپ و راست وجود دارد که برای آنها سرگرم کننده است. با این حال احتمال برخورد آنها به قاب در و دیوار وجود دارد. بنابراین، در هنگام بازی کودک بیشتر باید مراقب آنها باشید.

بایدها و نبایدهای جامپر کودک با فریم فلزی (Stationary Jumper)

یک گروه رایج‌تر از انواع جامپر کودک، مدل‌هایی است که در آنها بخش سیت با کمک چهار عدد کابل پلاستیکی کشی به یک قابل فلزی متصل می‌شوند. این مدل‌ها فضای نسبتاً زیادی اشغال می‌کنند اما نسبت به مدل‌هایی که به چارچوب درب وصل می‌شوند ایمنی بیشتری دارند.

 • برای انتخاب این مدل‌ها ابتدا ابعاد آنها را بررسی کنید تا برای استفاده از آن دچار مشکل نشوید. اگر قصد دارید جامپر را بین اتاق‌های مختلف، بالکن و حیاط جابه‌جا کنید، امکان عبور دادن آن از میان درها را نیز بررسی کنید.
 • نحوهٔ باز و بسته کردن وسیله را بررسی کنید و ابعاد بسته‌بندی برای نگهداری در انبار یا کمد را کنترل کنید. بعضی مدل‌ها قابلیت تاشو نیز دارند که باعث می‌شود جابه‌جایی وسیله بسیار ساده‌تر شود.
 • بر روی این مدل‌ها اسباب‌بازی‌های زیادی با قابلیت جدا شدن تعبیه می‌شود. اگر بچه‌ها به بازی کردن با جامپر علاقه دارند و بعد از اتمام زمان بازی گریه می‌کنند، می‌توانید اجازه دهید در اطراف جامپر با اسباب‌بازی‌ها بازی کرده و برخی از اسباب‌بازی‌ها را برای بازی روی زمین جدا کنید تا سرگرم شوند.

بایدها و نبایدهای جامپر کودک با تخته پرش (Activity Center)

این مدل‌ها از نظر ظاهری شبیه مدل‌هایی هستند که فریم فلزی دارند اما مکانیزم حرکت‌شان کاملاً متفاوت است. در این مدل‌ها، یک صفحهٔ پلاستیکی از پایین به فریم جامپر متصل می‌شود که پای بچه روی آن قرار می‌گیرد و بچه‌ها با حرکت دادن پاها روی این صفحه اندکی به بالا و پایین حرکت می‌کنند. انتخاب این مدل‌ها تا حد زیادی به روحیات بچه‌ها بستگی دارد.

 • جهش در این مدل‌ها به اندازهٔ جامپرهای معمولی زیاد نیست و ممکن است برای بعضی از کودکان به اندازهٔ کافی هیجان‌انگیز نباشد.
 • در این مدل‌ها بچه‌ها برای حرکت کردن به قدرت فشار پاهای خود متکی هستند که این موضوع به تقویت عضلات پا کمک می‌کند. در عین حال، ممکن است استفاده از آن برای بعضی از بچه‌ها دشوار باشد و والدین باید قدرت بدنی کودک را در نظر بگیرند.
 • پس از بزرگ شدن بچه‌ها، امکان نصب کردن تخته پرش در وسط فریم جامپر و تبدیل آن به میز کودک وجود دارد. این میز مقاومت یک میز چوبی را نخواهد داشت اما بچه‌ها می‌توانند برای کارهای ساده مثل نقاشی کردن و درست کردن کاردستی از آن استفاده کنند.

جامپر کودک little Angel مدل 913جامپر کودک Konig Kids مدل Jungleجامپر کودک Bright Starts مدل Nemo

 

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
Close