بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

20 وسایل ضروری که قبل از تولد نوزاد باید بخرید

20 وسایل ضروری که قبل از تولد نوزاد باید بخرید

تصمیم‌گیری در مورد خرید سیسمونی نوزاد پیش از تولد نوزاد کار دشواری است. از طرفی شما باید برای مراقبت از بچه‌ها آماده باشید تا پس از زایمان برای تهیهٔ لوازم مهم و ضروری دچار استرس نشوید. از طرف دیگر ممکن است برای لوازمی هزینه صرف کنید که بعدا نظرتان در موردشان عوض شود. در این مطلب، فهرستی از لوازم مورد نیاز نوزاد که در هفته‌های اول پس از زایمان مورد نیاز خواهند بود ارائه می‌شود که بهتر است تا ۳ هفته قبل از تولد بچه‌ها، خرید آنها را انجام دهید.

 

 

 

۱- صندلی ماشین کودک یا کریر

در همان ساعات اول تولد، برای برگشت از بیمارستان به منزل به یک وسیلهٔ مناسب و ایمن برای جابه‌جایی نوزاد و خواباندن بچه‌ها در داخل خودرو نیاز خواهید داشت. بعضی خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند از کریکات یا ساک حمل نوزاد برای این منظور استفاده کنند.

با این حال تنها لوازم استاندارد و پذیرفته شده برای نشاندن نوزاد در داخل خودرو، کریر و صندلی ماشین کودک هستند. انتخاب از بین کریر و صندلی ماشین کودک، به ترجیحات شخصی خانواده‌ها بستگی دارد و لازم است در این مورد تحقیق کنید. اما خرید یکی از این دو وسیله برای امنیت نوزاد ضروری است.

۲- تخت نوزاد با تشک استاندارد

گزینه‌های مناسب برای خرید تخت نوزاد در بازار بیشمار هستند. سبد خواب نوزاد، تخت کنار مادر، تخت و گهواره، تخت نرده‌دار، و ست تخت و پارک از جمله گزینه‌هایی هستند که شما می‌توانید برای خوابیدن نوزاد خریداری کنید. هر یک از این لوازم مزایا و معایب خود را دارند و لازم است پیش از تصمیم‌گیری نهایی، تحقیق کاملی انجام داده باشید.

نکتهٔ مهم این است که روش‌هایی همچون خواباندن بچه‌ها در داخل تخت والدین، یا استفاده از لوازم نامناسب همچون نی نی لای لای، کریکات (به جز مدل‌هایی که قابلیت سبد خواب نوزاد را دارند) و یا گهواره برقی (بدون قابلیت تخت‌خواب) قابل قبول نیست. شما باید لوازمی را انتخاب کنید که سطح کاملا صاف و مسطح با تشک مخصوص داشته و منحصراً برای خواب طولانی مدت نوزاد تولید شده باشند.

۳- کالسکه کودک

زمان خرید کالسکه تا حد زیادی به مدل انتخابی و کاربرد کالسکه برای شما بستگی دارد. اگر جابه‌جایی شما در مسیرهای پیاده زیاد است و قرار است به طور مرتب به همراه بچه‌ها پیاده‌روی کنید، می‌توانید مدل‌هایی از کالسکه را مد نظر قرار دهید که قابلیت استفاده از روز اول تولد را دارند. بعضی از مدل‌ها نیز به صورت ست کامل کالسکه، کریر و کریکات عرضه می‌شوند که برای خانواده‌هایی با میزان جابه‌جایی زیاد در طول روز کاربردی خواهند بود.

در صورتی که اغلب از خودرو برای جابه‌جایی استفاده می‌کنید و مسیرهای پیاده‌روی زیادی ندارید، می‌توانید در شش ماه اول تولد از یک کریر برای جابه‌جا کردن بچه‌ها استفاده کنید و خرید کالسکه و کریر را چند ماه بعد که بچه‌ها سنگین‌تر می‌شوند و حمل آنها با کریر دشوار است انجام دهید.

۴- پتوی قنداقی

پتوی قنداقی از بهترین و کاربردی‌ترین لوازمی است که می‌توانید برای نوزاد خریداری کنید و از آن در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید. استفاده از این پتو نسبت به قنداق و پتوهای معمولی آسان‌تر است چون معمولاً با یک زیپ یا چند دکمه بسته می‌شود.

علاوه بر گرم نگه داشتن بچه‌ها در مواقع مورد نیاز، این پتو قابلیت جذب خوبی دارد و می‌توانید از آن برای پیچیدن بچه‌ها در هنگام زایمان یا در زمان گرفتن آروغ بچه‌ها کمک بگیرید. در مواقع اضطراری می‌توانید از پتوی قنداقی به عنوان زیرانداز در هنگام تعویض بچه‌ها نیز استفاده کنید.

۵- شیشه شیر

شیشه شیر از اقلام اساسی است که از روزهای اول تولد به آن نیاز خواهید داشت. حتی اگر تصمیم داشته باشید خودتان به بچه شیر بدهید، داشتن شیشه شیر برای مواقعی که نیاز به استراحت دارید کمک بزرگی خواهد بود. استفاده از شیشه شیر همچنین فرصتی ایجاد می‌کند تا پدر نیز بتواند با نوزاد ارتباط برقرار کرده و در فرآیند غذا دادن به کودک سهیم باشد.

مدل‌های مختلفی از شیشه شیر در بازار وجود دارند. بهتر است پیش از تولد فقط یک مدل ساده و استاندارد را انتخاب کنید. پس از تولد بچه‌ها، ممکن است آنها با شیشه‌ای که قبلا خریده‌اید راحت نباشند و به مدل‌های خاصی از شیشه شیر نیاز داشته باشند. بنابراین از صرف هزینهٔ بیش از حد برای خرید مدل‌های مختلف پیش از تولد اجتناب کنید.

۶- شیر خشک

در صورتی که بچه‌ها نتوانند شیر مادر را بخورند، به شیر خشک نیاز خواهند داشت. بهتر است قبل از تولد چند بستهٔ کوچک شیر خشک از برندهای مختلف را خریداری کنید تا آمادگی کافی برای شیر دادن به نوزاد را داشته باشید و در کنار دردسرهای مختلف پس از زایمان درگیر پیدا کردن شیر خشک مناسب برای کودک نباشید.

۷- لوازم شیردهی برای مادر

بالش شیردهی، پد شیردهی، و تاپ و سوتین شیردهی از جمله لوازم کاربردی هستند که شیر دادن به نوزاد را برای مادران بسیار آسان می‌کنند. مادرهای باتجربه توصیه می‌کنند قبل از تولد بچه‌ها، مدل مناسبی از این لوازم را انتخاب کرده و سر فرصت برای استفاده از آنها تمرین کنید تا انجام این کارها پس از زایمان برایتان آسان باشد.

۸- پوشک

قبل از به دنیا آمدن بچه‌ها شما از قد و وزن آنها اطلاع دقیقی ندارید. اگر جثهٔ بچه‌ها بیش از حد بزرگ یا کوچک باشد ممکن است برای پیدا کردن پوشک با ابعاد مناسب دچار مشکل شوید. بنابراین بهتر است تا یک ماه قبل از تولد، دو سایز متفاوت پوشک و سطل پوشک خریداری کنید تا از اضطراب و نگرانی جستجو به دنبال پوشک مناسب جلوگیری شود.

۹- سبد تعویض

عوض کردن پوشک بچه‌ها روی زمین، به خصوص برای مادرانی که عمل سزارین داشته‌اند سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. همچنین خم شدن مکرر در طول روز می‌تواند به ستون فقرات والدین آسیب بزند. داشتن یک وسیلهٔ مناسب برای تعویض بچه‌ها تا حد زیادی از این مشکلات جلوگیری می‌کند.

مدل‌های مختلفی از سبد تعویض در بازار وجود دارند و شما انتخاب‌های زیادی دارید. بعضی مدل‌ها بر روی پک تخت و پارک نوزاد عرضه می‌شوند. بعضی مدل‌های چندکارهٔ تخت و گهواره نوزاد نیز قابلیت چرخاندن و استفاده به عنوان سبد تعویض را دارند. همچنین برخی تولید کنندگان، دراور نوزاد را به شکلی طراحی می‌کنند که سطح آن قابلیت استفاده به عنوان تخت تعویض را داشته باشد.

۱۰- زیرانداز یا پد تعویض نوزاد

اگر زیاد در فضاهای عمومی یا خانه اقوام و آشنایان حضور دارید، به کرات برایتان پیش خواهد آمد که بخواهید پوشک نوزاد را عوض کنید اما به سبد تعویض بچه دسترسی نداشته باشید. داشتن پد تعویض در کیف لوازم نوزاد می‌تواند کمک بزرگی در این زمینه کند. بعضی از مارک‌های پوشک، در داخل هر بسته پوشک یک عدد زیرانداز تعویض نیز قرار می‌دهند که می‌تواند برای شما کاربردی باشد.

۱۱- کرم سوختگی نوزاد

سوختگی پای بچه‌ها به خاطر پوشک یک مسئله  رایج است که اکثر خانواده‌ها آن را تجربه می‌کنند. داشتن یک کرم سوختگی ملایم در میان لوازم سیسمونی نوزاد، به شما اجازه می‌دهد در اولین ساعات مشاهده اثرات سوختگی از کرم مناسب استفاده کنید تا از تشدید مشکل جلوگیری شود. همچنین برخی متخصصان توصیه می‌کنند به صورت روزمره در هر بار تعویض کودک از کرم‌های مناسب برای محافظت از پوست کودک و پیشگیری از بروز سوختگی استفاده کنید.

۱۲- لباس کافی به اندازه دو هفته

در ماه‌های اول تولد، لازم است مرتب لباس بچه‌ها را عوض کنید. طبق تجربهٔ مادران، اگر بخواهید یک بار در هفته لباس‌های نوزاد را بشویید، بهتر است به اندازهٔ دو هفته لباس خریداری کنید تا لباس تمیز کافی برای دو بار در روز داشته باشید.

در هنگام خرید لباس‌های نوزادی بهتر است به جای انتخاب مدل‌های جالب و فانتزی، به دنبال مدل‌های راحت باشید. لباس‌های پنبه‌ای نرم و تمام نخ، راحت‌ترین نوع لباس برای نوزاد هستند. به طور کلی بهتر است حداقل ۱۰ دست لباس برای بچه‌ها تهیه کنید که شامل موارد زیر باشد:

  • لباس‌های سرهمی دارای دکمه در شانه و پاها که متناسب با فصل می‌توانند آستین کوتاه و آستین‌بلند باشند
  • بلوز زیپ‌دار یا دکمه‌دار (برای راحتی در هنگام پوشاندن)
  • شلوار و شلوارک (متناسب با شرایط آب‌وهوایی)
  • پیژامه زیپی پادار
  • جوراب
  • کت یا ژاکت نوزادی در صورت سرد بودن منطقه
  • پیش‌بند برای زمان شیر خوردن

۱۳- شوینده مخصوص لباس نوزاد

بعضی از خانواد‌ه‌ها حساسیت زیادی نسبت به شستن لباس‌های بچه‌ها نشان داده و ترجیح می‌دهند یک دستگاه مینی‌واش برای این منظور تهیه کنند. شستن جداگانهٔ لباس‌ها با مینی‌واش چندان ضروری نیست، اما بهتر است از شوینده‌های مخصوص برای شستن لباس‌های نوزاد استفاده کنید تا از بروز حساسیت پوستی و سایر مشکلات جلوگیری شود.

۱۴- کلاه و دستکش نوزاد

بچه‌های تازه متولد شده نزدیک به یک سوم گرمای بدن را از ناحیهٔ سر از دست می‌دهند. به همین دلیل یک کلاه می‌تواند تأثیر زیادی در گرم ماندن بدن بچه‌ها در هوای خنک و سرد داشته باشد. دستکش نوزادی علاوه بر گرم نگه داشتن دست‌ها، در مورد بچه‌هایی که عادت دارند ناخن‌هایشان را روی پوست خود بکشند، از خراش برداشتن پوست نیز جلوگیری می‌کند.

۱۵- سوهان ناخن نوزاد

بعضی بچه‌ها از همان روز اول تولد ناخن‌های بلندی دارند که باعث می‌شود مرتب پوست صورت خود را با ناخن خراش دهند. از روزها و هفته‌های اول به لوازم مناسبی برای کوتاه کردن ناخن بچه‌ها نیاز خواهید داشت. گاهی ناخن بچه‌ها بسیار نرم است و گرفتن آن با ناخن‌گیر و قیچی کار راحتی نیست.

سوهان ناخن وسیلهٔ مناسب‌تری برای مرتب کردن ناخن‌ها در یکی دو هفتهٔ اول محسوب می‌شود. پس از بزرگ شدن بچه‌ها نیز به سوهان برای از بین بردن تیزی ناخن پس از گرفتن ناخن‌ها نیاز خواهید داشت. برای راحتی بیشتر می‌توانید کیت‌های کامل ناخنگیر نوزاد را مورد توجه قرار دهید تا دست‌تان برای انتخاب وسیلهٔ مناسب باز باشد.

۱۶- کیف لوازم نوزاد

از روز اول تولد تا سال‌های زیادی به یک کیف برای جابه‌جا کردن لوازم ریز و درشت بچه‌ها نیاز خواهید داشت. خریدن کیف لوازم نوزاد قبل از تولد به شما اجازه می‌دهد محتویات ضروری داخل کیف در هنگام تولد را نیز به تدریج جمع کرده و در هنگام تولد کاملا برای استفاده از آن آماده باشید. بهتر است در هنگام خرید کیف نوزاد، مدل‌هایی را انتخاب کنید که جیب مجزا برای قرار دادن شیشه شیر داشته باشند.

۱۷- لوازم شستشو و پاکسازی نوزاد

دستمال مرطوب، شامپوی سر و شامپوی بدن لوازم ضروری برای شستشو و تمیز کردن نوزاد محسوب می‌شوند. در کنار این لوازم، به یک لگن یا وان برای شستشن بچه‌ها نیز نیاز خواهید داشت. یک حولهٔ نرم با قابلیت جذب بالا برای خشک کردن بچه‌ها پس از حمام کردن، برس و شانه دیگر اقلام ضروری در این زمینه هستند.

ممکن است بخواهید از آب‌پاش حمام کودک یا اسباب‌بازی‌های حمام برای جلوگیری از اوقات تلخی بچه‌ها در حمام استفاده کنید. بعضی از مدل‌های وان کودک نیز دارای دوش مخصوص و توری نوزاد هستند که اجازه می‌دهند در روزهای اول تولد بدون نگرانی از خیس شدن بند ناف، بچه‌ها را بشویید.

۱۸- لوسیون و کرم بدن نوزاد

لوسیون‌ها و کرم‌های مختلفی برای مراقبت از پوست حساس نوزاد تولید می‌شوند که می‌توانند پس از حمام کردن بچه‌ها مورد استفاده قرار گیرند. اما جدا از موضوع مراقبت پوستی، بچه‌ها به فرآیند ماساژ پوست با این کرم‌ها نیز علاقه دارند و این تجربه، فرصتی برای برقراری ارتباط عاطفی بیشتر بین نوزاد و والدین فراهم می‌سازد.

۱۹- پستانک و دندان گیر

متخصصان کودک و نوزاد معمولا بازه‌های زمانی مشخصی را برای دندان در آوردن بچه‌ها اعلام می‌کنند. با این حال، مادرانی که چندین فرزند داشته‌اند، به تجربه متوجه شده‌اند که بچه‌ها در این زمینه با هم فرق دارند. بعضی بچه‌ها درد دندان درآوردن را زودتر حس می‌کنند اما رویش دندان چند ماهی طول می‌کشد. بنابراین توصیه می‌کنند این دندان گیر نوزاد را از همان ابتدا در سیسمونی کودک بگنجانید تا در هنگام روبه رو شدن با درد دندان، برای خرید در دقیقه ۹۰ دچار دردسر نشوید.

۲۰- اسبا‌ب‌بازی‌های رده سنی زیر ۳ ماه

لازم نیست اسباب‌بازی‌های ۳ سال اول زندگی بچه‌ها را قبل از تولدشان خرید کنید، اما می‌توانید با مطالعه در مورد مراحل رشد بچه‌ها، اسباب‌بازی‌های مناسب برای بچه‌های زیر ۳ ماهه را پیش از تولد خریداری کنید تا در هنگام گریه و بیقراری کودک، برای سرگرم کردن آنها دچار سردرگمی نشوید.

 

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر