بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد

والدین جوان در هنگام خرید سیسمونی نوزاد سوالات و تردیدهای فراوانی دارند و دوست دارند از یک راهنما برای خرید سیسمونی نوزاد کمک بگیرند. نمونه‌هایی از هزاران سوال مختلف که در این زمان به ذهن مادران و پدران خطور می‌کند عبارتند از:

 • خرید لوازم سیسمونی را از کجا شروع کنیم؟
 • چه زمانی برای خرید سیسمونی مناسب است؟
 • ضروری‌ترین لوازم سیسمونی نوزاد کدام‌ها هستند؟

داشتن یک برنامه برای تحقیق، اولویت‌بندی و خرید کردن می‌تواند از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری کند. در این مطلب، با تقسیم‌بندی دوره بارداری و تولد به بازه‌های زمانی مختلف، پیشنهادات لازم برای برنامه‌ریزی و زمانبندی خرید سیسمونی در هر مرحله ارائه خواهد شد.از چه زمانی خرید سیسمونی نوزاد را شروع کنیم؟

در حال حاضر نتایج آزمایش بارداری خیلی سریع مشخص می‌شود و به همین دلیل صبر کردن برای خرید سیسمونی می‌تواند برای تازه‌مادران دشوار باشد. با این حال اغلب مادران باتجربه توصیه می‌کنند تا هفته بیستم و زمان مشخص شدن جنسیت بچه دست نگه دارید. خانواده‌ها در این مدت می‌توانند در مورد اقلام مختلف سیسمونی و برندهای موجود در بازار تحقیق کنند. زمانبندی پیشنهادی مادران برای تحقیق و خرید سیسمونی به شرح زیر است:

 • تا هفته بیستم: تحقیق کردن و تهیه فهرست لوازم ضروری، تأمین بودجه، آماده‌سازی فضای لازم در منزل
 • تا ۳ هفته قبل از تولد: خرید لوازم ضروری که در هنگام تولد به آنها نیاز خواهید داشت
 • بعد از تولد: خرید لوازم کاربردی اضافه و لوازم بازی و سرگرمی

در تحقیق لوازم سیسمونی به چه نکاتی توجه کنیم؟

تحقیق کامل پیش از خرید کردن تا حد زیادی از خریدهای هیجانی و غیرمنطقی جلوگیری می‌کند. اگر از نتیجه مثبت بارداری ذوق‌زده هستید می‌توانید چند مورد از اقلام کوچک همچون اسباب‌بازی یا لباس‌ها را زودتر تهیه کنید. اما خرید نهایی را به هفته‌های بیستم به بعد و تعیین جنسیت کودک موکول کنید. در این مدت می‌توانید مسائل و موضوعات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • در مورد دسته‌بندی‌های مختلف لوازم سیسمونی مطالعه کرده و اقلام رایج در هر گروه را بررسی کنید. در حال حاضر لوازم متنوعی برای یک کاربرد عرضه می‌شوند که ممکن است انتخاب را برای شما سخت کند. بنابراین خوب است که قبل از دست به کار شدن، مزایا و معایب هر یک از گزینه‌های موجود را با هم مقایسه کنید.

 • برای محصولات مورد نظر خود، مدل‌های متنفاوت از برندهای مختلف را از نظر کیفیت، کارایی و قیمت مقایسه کرده و مدل‌های مد نظر خود را به طور حدودی تعیین کنید.

 • فضایی را که برای قرار دادن لوازم نوزاد در اختیار دارید بررسی کرده و حدودا مشخص کنید برای قرار دادن هر وسیله چه قدر جا دارید.

 • بودجه خود را تعیین کرده و فهرست اقلام مورد نیازتان را بر اساس میزان اهمیت اولویت‌بندی کنید تا از خرید لوازم مهم و ضروری غافل نشوید.

چه لوازمی را قبل از تولد خریداری کنیم؟

از هفته بیستم به تدریج می‌توانید خرید اقلام مهم و ضروری را شروع کنید. بهتر است پیش از تولد بیشتر روی لوازمی تمرکز کنید که از روز اول مورد نیاز هستند و در ۳ ماهه نخست به طور مرتب مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مدت حواس‌تان به مناسبت‌ها، جشنواره‌های فروش ویژه و تخفیف‌ها باشد تا بتوانید اقلام مورد نظرتان را با بهترین قیمت ممکن خریداری کنید. در این بخش، به معرفی گروه‌های لوازم سیسمونی نوزاد می‌پردازیم که بهتر است تا چند هفته قبل از زایمان خریداری شوند.

اقلام بزرگ و اساسی

بعضی اقلام بزرگ در سیسمونی نوزاد برای اکثر بچه‌های امروزی ضروری هستند و تقریباً همه خانواده‌ها به این لوازم نیاز دارند. بنابراین بهتر است زمان کافی برای تحقیق و بررسی در مورد این لوازم اختصاص داده و مدل‌های مورد نظر خود را در فرصت مناسب خریداری کنید. مهمترین اقلام این گروه عبارتند از:

پتوی نوزادی

بلافاصله پس از تولد یک پتو یا ملحفه چهارگوش برای پیچیدن نوزاد مورد نیاز خواهد بود. اما در خرید این اقلام می‌توانید استفاده‌های بعدی را نیز لحاظ کنید. بعضی مادران ترجیح می‌دهند از یک پتوی قنداقی هم برای پیچیدن بچه‌ها در هنگام تولد و هم گرم نگه داشتن بچه‌ها بعد از تولد استفاده کنند.

بعضی مادران نیز پتوهای سبک جداگانه‌ای برای این منظور خریداری کرده و بعدا از آن به عنوان زیرانداز بازی بچه‌ها، گرم نگه داشتن بچه‌ها در داخل کالسکه کودک و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند. مهمترین اقلام که به عنوان حداقل‌های مورد نیاز در این زمینه معرفی می‌شوند عبارتند از:

 • یک یا دو پتوی نازک
 • یک یا دو پتوی گرم و ضخیم
 • یک یا دو پتوی قنداقی
 • کیسه خواب نوزاد

لباس‌های نوزادی

لباس‌های کودک نیز از جمله اقلامی هستند که بلافاصله پس از تولد مورد نیاز خواهند بود. در گروه لباس‌های نوزادی می‌توان به حدود ۱۰ دست لباس پنبه‌ای نرم و نخی نوزادی، کلاه و دست‌کش، و شوینده مناسب برای شستن لباس‌ها اشاره کرد. اقلام ضروری این گروه عبارتند از:

 • لباس‌های سرهمی آستین کوتاه و آستین‌بلند
 • بلوز زیپ‌دار یا دکمه‌دار
 • شلوار و شلوارک
 • پیژامه زیپی پادار
 • کلاه، دست‌کش و جوراب
 • کت یا ژاکت نوزادی در صورت سرد بودن منطقه
 • شوینده لباس

لوازم تعویض پوشک

شما از روز اول تولد باید بچه‌ها را پوشک کنید و لوازم تعویض پوشک نیز از جمله اقلام ضروری هستند که قبل از تولد باید برای خرید آنها برنامه‌ریزی کنید. خرید بعضی از وسایل همچون سطل پوشک اختیاری است و صرفاً کار پدر و مادر را آسان‌تر می‌کنند. بعضی لوازم همچون سبد تعویض، برای سلامتی ستون فقرات پدر و مادر ضروری‌تر هستند. مهم‌ترین اقلام در این دسته عبارتند از:

لوازم شیردهی و تغذیه نوزاد

تصمیم‌گیری در مورد بخشی از لوازم شیردهی پس از تولد و مشاهده وضعیت نوزاد و مادر صورت می‌گیرد. با این حال، تعدادی از اقلام پایه و ضروری در هر شرایطی مورد نیاز خواهند بود و بهتر است این لوازم در  را قبل از تولد خریداری کرده و آماده نگه دارید.

 • یک شیشه شیر استاندارد با پایین‌ترین سرعت جریان شیر
 • پیش‌بند مخصوص نوزاد برای شیر خوردن
 • چند بسته شیر خشک از برندهای مختلف
 • لوازم شیردهی برای مادر شامل بالش شیردهی، پیش‌بند، تاپ، سوتین و پد شیردهی

لوازم بهداشت فردی نوزاد

لوازم بهداشتی نوزاد مجموعه‌ای از وسایل ریز مختلف همچون ست ناخن‌گیر، لوازم حمام، حوله، لوسیون و برس شخصی بچه‌ها را در بر می‌گیرد. این گروه از لوازم نیز بسیار متنوع هستند و بعضی اقلام همچون وان با دوش مخصوص کودک جزء اقلام اختیاری محسوب می‌شوند که کار والدین به خصوص در هفته‌های اول را بسیار آسان می‌کنند. اما اقلام پیشنهادی عبارتند از:

لوازم بازی و سرگرمی

اسبا‌ب‌بازی‌های مخصوص رده سنی زیر ۳ ماه، پستانک و دندان گیر از جمله لوازمی هستند که می‌توانید پیش از تولد برای سرگرم کردن بچه‌ها خریداری کنید. با اینکه اسباب‌بازی برای بچه‌ها مهم و ضروری است، اما به طور کلی خرید تعداد زیادی از اسباب‌بازی قبل از تولد توصیه نمی‌شود و بهتر است خرید لوازم بازی را پس از تولد متناسب با نیازهای بچه‌ها انجام دهید.

چه لوازمی را پس از تولد خریداری کنیم؟

در فهرست لوازم سیسمونی نوزاد اقلام متعددی را مشاهده می‌کنید که همگی کاربردی و جذاب به نظر می‌رسند. اما تصمیم‌گیری در مورد بسیاری از این لوازم مستلزم به دنیا آمدن کودک است تا متناسب با نیازهای فرزندتان خرید کنید. در ادامه به معرفی برخی از گروه‌های لوازم سیسمونی می‌پردازیم که بهتر است بعد از تولد خریداری شوند.

لوازم استراحت و سرگرمی

اقلامی همچون نی نی لای لای، تاب برقی نوزاد و گهواره برقی جزء لوازمی محسوب می‌شوند که روحیه بچه‌ها به شدت در انتخاب آنها دخیل است. برای بچه‌هایی که آرام هستند و زیاد گریه نمی‌کنند یک نی نی لای لای ساده برای استراحت و سرگرمی روزانه کافی است. ممکن است بچه‌ها به مشکلاتی مثل کولیک مبتلا باشند و مرتب گریه کنند، طوری که استفاده از یک گهواره برقی یا تاب برقی برای راحتی پدر و مادر و کودک ضروری باشد.

اگر بچه‌ها به تاب برقی نیاز داشته باشند، خرید و نگهداری نی نی لای لای به طور جداگانه یک دردسر اضافه خواهد بود. چون بعضی مدل‌های تاب برقی چندکاره هستند و کاربرد نی نی لای لای را هم دارند. بنابراین بهتر است پیش از تولد در مورد مدل‌های مختلف این لوازم و کاربردهایشان تحقیق کنید اما تصمیم‌گیری نهایی را به پس از تولد موکول کنید.

لباس‌های اضافه

لباس‌ها از جمله جذاب‌ترین و وسوسه برانگیز‌ترین اقلام سیسمونی محسوب می‌شوند. به همین دلیل ممکن است تعداد زیادی لباس خریداری کنید که با رشد سریع نوزاد، در عرض چند ماه برای بچه‌ها کوچک شوند. همچنین احتمال دریافت لباس به عنوان کادو نیز زیاد است. پس بهتر است در هنگام خرید قبل از تولد به لباس‌های ضروری و راحت بسنده کنید. لباس‌های اضافه، فانتزی و متنوع را می ‌توانید پس از تولد و متناسب با سرعت رشد کودک خریداری کنید.

لوازم شیردهی و تغذیه نوزاد

همان طور که پیش از این اشاره شد برخی از لوازم شیردهی و تغذیه نوزاد، همچون یک شیشه شیر تقریباً برای همه بچه‌ها ضروری هستند. با این حال، متناسب با شرایط ممکن است به لوازم بیشتری در این زمینه نیاز داشته باشید که تصمیم‌گیری در مورد آن پس از تولد صورت می‌گیرد.

 • اگر نوزاد در گرفتن شیر مادر دچار مشکل شود به شیردوش برای مادر و تعداد بیشتری شیشه شیر نیاز خواهید داشت. البته داشتن یک شیردوش دستی کوچک یا شیردوش برقی حتی برای مادرانی که خودشان به بچه شیر می‌دهند نیز کاربردی است.

 • ممکن است بعضی بچه‌ها به مدل‌های خاصی از شیشه شیر با پستانک‌های مخصوص نیاز داشته باشند.

 • در صورت استفاده مکرر از شیشه شیر و زیاد بودن تعداد بطری‌های مورد نیاز، احتمالا خرید یک دستگاه استریل کننده و استند نگه دارنده شیشه شیر نیز ضروری و کاربردی باشد.

 • اگر مجبور باشید به بچه‌ها شیر خشک بدهید، احتمال اینکه پوشک بچه‌ها بیش از حد بو بدهد و به سطل پوشک نیاز داشته باشید زیاد است.

 • صندلی شیردهی از جمله لوازم بزرگ و جاگیری است که همه مادران به آن نیاز ندارند. در بیشتر مواقع یک بالش شیردهی مناسب برای راحتی مادر حین شیر دادن کافی است. بنابراین بهتر است در مورد این وسیله نیز پس از تولد تصمیم‌گیری کنید.

 • در چند ماه نخست تولد تنها غذای نوزاد شیر مادر است. بنابراین به پیش‌بند غذاخوری و ظروف غذا نیاز چندانی نخواهید داشت و می‌توانید پس از تولد، در فرصت مناسب به خرید این لوازم بپردازید.

لوازم بازی و اسبا‌ب‌بازی

اسباب‌بازی از ضروری‌ترین لوازم برای رشد بچه‌ها در سنین مختلف محسوب می‌شود و شما به تعدادی اسباب‌بازی مناسب برای رده سنی زیر ۳ ماه در هنگام تولد بچه‌ها نیاز خواهید داشت. با این حال، شما شناخت زیادی نسبت به روحیات و خلقیات و کودکان ندارید.

 • برای بچه‌های پرجنب‌وجوش، لوازمی همچون جامپرکودک، واکر کودک، سه‌چرخه یا اسکوتر جذابیت بیشتری دارند.
 • بعضی بچه‌ها با بازی‌های نشسته همچون تشک بازی، ایستگاه بازی و خانه عروسکی ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.

بهتر است قبل از تولد در مورد انواع لوازم بازی و سرگرمی بچه‌ها تحقیق کنید و خرید اسباب‌بازی‌های اضافه را پس از تولد و متناسب با سلیقه و روحیات کودک انجام دهید.

 

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close