بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آغوشی نوزاد چیست

آغوشی نوزاد چیست

آغوشی نوزاد یکی از کابردی‌ترین لوازم گردش و سفر در سیسمونی نوزاد محسوب می‌شود. با کمک آغوشی پدر و مادر می‌توانند همزمان با نگهداری کودک به برخی از کارهای روزمره و ضروری خود مانند خرید کردن یا آشپزی بپردازند. اگر والدین نکات مهم در بستن آغوشی نوزاد و کودک را رعایت کنند، مزیت‌های استفاده از آغوشی به همینجا ختم نخواهد شد.

در این مطلب پس از مرور کاربردهای متعدد آغوشی، بایدها و نبایدهای استفاده از آغوشی مورد توجه قرار خواهد گرفت. در پایان برخی توصیه‌های مفید از مادارن باتجربه ذکر خواهد شد که می‌تواند جابه‌جایی بچه‌ها با کمک آغوشی را برای پدر و مادرهایی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند ساده‌تر کند.

استفاده از آغوشی چه مزایایی دارد؟

بزرگترین مزیت استفاده از آغوشی، امکان مراقبت از بچه‌ها در حین انجام کارهای ضروری و روزمره است. گریه کردن بچه‌ها به مدت طولانی از یک طرف موجب احساس ناراحتی، سردرگمی و استرس در والدین می‌شود و از طرف دیگر می‌تواند به احساس ناامنی و رها شدگی در کودک منجر شود.


با این حال، پدر و مادر نمی‌توانند به صورت تمام وقت بچه‌ها را آرام کرده و از کارهای ضروری خود غافل شوند. با کمک یک آغوشی، شما می‌توانید بچه‌ها را در نزدیک‌ترین فاصله با خود نگه داشته و در عین حال به کارهای روزمره و مهم بپردازید. اما این تنها ویژگی مثبت آغوشی نیست و این وسیله مزیت‌های کاربردی دیگر نیز دارد.

سهولت در جابه‌جایی بچه‌ها

لوازمی مانند کالسکه کودک اگرچه جابه‌جایی بچه‌ها را آسان می‌کنند اما بزرگ و جاگیر هستند و شما باید برای باز و بسته کردن و نگهداری از این لوازم وقت و انرژی صرف کنید. درحالیکه آغوشی به طور کلی فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و اکثر مدل‌ها نیز به سادگی با ماشین لباسشویی شسته می‌شوند.

استفاده از آغوشی نیز بسیار آسان است. شما این وسیله را یک بار هنگام خروج منزل بسته و به راحتی می‌توانید بدون اتلاف وقت به کارهای خود پردازید. این ویژگی به خصوص در فضاهای شلوغ و پرتردد بیشتر تأثیر خود را نشان می‌دهد. چون مجبور نیستید یک کالسکهٔ بزرگ را از بین مردم عبور دهید.

کاهش گریه کودکان

تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از آغوشی می‌تواند تا حد زیاد گریهٔ بچه‌ها در فضاهای عمومی را کاهش دهد. احساس امنیت به دلیل نزدیک بودن به پدر و مادر، کم شدن بهانه‌گیری، گرم ماندن بچه‌ها در آغوش والدین و یا عدم وارد شدن ضربه و شوک به بدن بچه‌ها به دلیل کیپ بودن در داخل آغوشی می‌توانند از جمله دلایل این موضوع باشند. در نهایت، موضوع مهم این است که والدین از کمتر گریه کردن بچه‌ها خوشحال خواهند شد.

تأثیر مثبت در شیردهی مادر

بسیاری از مدل‌های آغوشی طوری طراحی می‌شوند که شما بتوانید بدون دردسرهای جابه‌جایی نوزاد، به راحتی و با کمترین زحمت به بچه‌ها شیر بدهید. همچنین بعضی مدل‌ها دارای هودی‌های مخصوصی هستند که به حفظ حریم خصوصی مادر حین شیر دادن در فضاهای عمومی کمک می‌کند.

علاوه بر سهولت شیردهی، حمل کردن بچه‌ها با آغوشی از طریق تقویت ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد نیز به فرآیند شیردهی کمک می‌کند. قرارگیری بچه‌ها در کمترین فاصله از مادر به مدت طولانی‌تر، به ترشح بیشتر هورمون‌های اوکسی توکسین و افزایش شیر مادر کمک می‌کند.

ارتباط کودک عاطفی با پدر

آغوشی تنها برای مادر نیست و پدرها نیز می‌توانند از این وسیله در هنگام جابه‌جایی بچه‌ها استفاده کرده و ارتباط صمیمانه‌تری با فرزندان خود برقرار کنند. گاهی نقش پدرها و اهمیت برقراری ارتباط عاطفی میان پدر و نوزاد فراموش می‌شود. پدرها می‌توانند از فرصت‌های متعددی همچون کمک در دادن شیشه شیر به بچه‌ها و جابه‌جایی کودک با آغوشی برای افزایش تعامل خود با نوزاد بهره بگیرند.

افزایش تناسب اندام

اغلب پدر و مادرها پس از تولد بچه‌ها با دغدغه‌های متعددی درگیر می‌شوند و به همین دلیل گاهی بابت اینکه فرصت کافی برای ورزش و حفظ آمادگی جسمانی خود ندارند، احساس ناراحتی می‌کنند. بستن درست آغوشی و حمل بچه‌ها با کمک آن، به تقویت عضلات شکمی و تناسب اندام کمک می‌کند. بنابراین بدون نیاز به صرف زمان جداگانه برای ورزش کردن، می‌توانید با تحرک به همراه نوزاد آمادگی جسمانی خود را حفظ کنید.

هزینه مناسب

بچه‌ها در ماه‌های اول تولد رشد سریعی دارند و برخی لوازم همچون کالسکه و کریکات، با توجه مدت زمان استفادهٔ محدود ممکن است از نظر برخی خانواده‌ها چندان مقرون به صرفه نباشند. بسیاری از مدل‌های آغوشی، در قیاس با سایر لوازم حمل و نقل نوزاد قیمت بسیار مناسبی دارند و یک گزینهٔ اقتصادی محسوب می‌شوند.

بایدها و نبایدهای استفاده از آغوشی

در جابه‌جایی بچه‌ها با آغوشی سلامتی والدین و ایمنی نوزاد هر دو به یک اندازه مهم هستند. پدر و مادر باید آغوشی را درست تنظیم کنند تا فشار اضافه به بدن وارد نشود. همچنین جای بچه‌ها در داخل آغوشی باید کیپ و محکم باشد و بدن آنها در وضعیت مناسبی قرار بگیرد. وضعیت سر و گردن، فاصله چانه از سینه و شکل پاهای نوزاد موضوعات مهمی هستند که باید هنگام بستن آغوشی کنترل شوند.

پدر و مادر باید در وضعیت صحیحی بایستند

کاربرد اصلی آغوشی آسان شدن حمل و جابه‌جایی بچه‌ها برای پدر و مادر است. اگر بدن در وضعیت صحیحی نباشد و به کمر و ستون فقرات فشار وارد شود، استفاده از آغوشی عملا بی‌فایده و حتی مضر است. بنابراین همیشه در هنگام بستن آغوشی وضعیت بدنی خود را کنترل کنید. وارد شدن فشار به سر و گردن یا خم شدن بیش از حد به سمت جلو یا عقب، به معنی اشکال در بستن آغوشی، طرز ایستادن و یا راه رفتن است که باید اصلاح شود.

بچه‌ها باید در داخل آغوشی کیپ شوند

نباید هیچ فضای خالی در داخل آغوشی وجود داشته باشد و پارچه باید محکم به دور بچه‌ها پیچیده شده باشد. کمر نوزاد کاملا صاف باشد و چانهٔ آنها از سینه‌شان فاصله داشته باشد. خم شدن سر نوزاد به جلو، به معنی عدم قرارگیری بدن در وضعیت صحیح بوده و راه تنفس صحیح بچه‌ها را می‌بندد. به صورت یک قانون، چانه بچه‌ها در هنگام نشستن در داخل آغوشی باید ۲ انگشت با سینه آنها فاصله داشته باشد. هر چه فاصله بیشتر باشد، خیال شما راحت‌تر است.

بچه‌ها باید به شما نزدیک باشند

بچه‌ها باید در ارتفاع مناسبی نسبت به والدین قرار بگیرند و آغوشی به خوبی دور بدن پدر و مادر محکم شده باشد. برای بررسی این موضوع می‌توانید پس از نشاندن نوزاد در داخل آغوشی، به سمت آنها خم شده و سعی کنید سر نوزاد را ببوسید. اگر به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید یعنی کودک در ارتفاع مناسب قرار دارد. برای بررسی کیپ بودن آغوشی به دور بدن والدین، باید در وضعیتی باشید که احساس کنید اگر یک درجه دیگر آغوشی را محکم کنید، به سمت جلو خم خواهید شد.

حفاظت از گردن

به طور کلی توصیه می‌شود از آغوشی‌های کوله‌ای برای جابه‌جایی بچه‌های زیر ۶ ماه استفاده نشود. اما در صورت نیاز به این کار، داشتن تکیه‌گاه مناسب برای حفاظت از گردن نوزادان کم‌سن موضوعی حیاتی است. در بعضی از مدل‌های آغوشی، پدهای اضافی در پشت گردن تعبیه می‌شود. در غیر این صورت، بهتر است خودتان با تا کردن یک حوله یا بخشی از آغوشی، یک لایه محافظ برای نگه داشتن گردن تدارک ببینید. در مجموع باید مطمئن شوید که امکان خم شدن سر به عقب وجود ندارد.

وضعیت لگن و پاها

در شرایط ایده‌آل، پس از نشاندن نوزاد در داخل آغوشی، باسن پایین‌تر از پاها و زانوها قرار گرفته و پاها فرم M انگلیسی دارند. در این وضعیت فشار به مفاصل ران و لگن به حداقل رسیده و احتمال بروز ناهنجاری در ایستادن و راه رفتن بچه‌ها در آینده کاهش پیدا می‌کند. متناسب با سن بچه‌ها پاها می‌توانند در داخل یا بیرون آغوشی قرار بگیرند.

توصیه‌های کاربردی برای استفاده از آغوشی

آغوشی محیط جدیدی برای نوزاد محسوب می‌شود و والدین نیز در روزهای ابتدایی استفاده از آن، هنوز تسلط کافی ندارند. همین موضوع می‌تواند موجب شود در روزهای اول، بچه‌ها در داخل آغوشی گریه و بی‌قراری کنند. به مرور و با افزایش اعتماد به نفس والدین و عادت کردن بچه‌ها به فضای آغوشی، این مسئله حل می‌شود. رعایت برخی نکات و توصیه‌های والدین باتجربه در این زمینه می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

بچه‌ها را از قبل آماده کنید

برای کاهش احتمال گریه و بی‌تابی بچه‌ها، قبل از بستن آغوشی حتما از تغذیه و استراحت کافی آنها مطمئن شوید. در صورت گرسنگی و بی‌خوابی، دلایل گریه کردن افزایش پیدا می‌کند. همچنین بهتر است پیش از امتحان کردن آغوشی در محیط‌های عمومی که با استرس بیشتری همراه است، مدتی در منزل از آن استفاده کنید. با این کار بچه‌ها به محیط آغوشی عادت کرده و پدر و مادرها نیز تسلط بهتری روی عکس‌العمل کودک خواهند داشت.

شیر دادن به نوزاد با آغوشی

بعضی از مدل‌های آغوشی قابلیت شیر دادن به نوزاد را هم دارند که یک ویژگی کاربردی است. با این حال برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با شیر دادن بچه‌ها، بهتر است به دو نکتهٔ ساده و مهم توجه کنید.

  • دستمال مناسب برای گرفتن آروغ نوزاد به همراه داشته باشید تا لباس مادر کثیف نشود.
  • فراموش نکنید که پس از شیر دادن به نوزاد، دوباره بچه‌ها را در وضعیت مناسب در داخل آغوشی قرار داده و گره آغوشی را محکم کنید.

در زمستان لباس‌های گشاد بپوشید

پوشیدن لباس‌های ضخیم در زمستان می‌تواند بستن آغوشی را سخت کند. از طرفی دیگر بچه‌ها نیز در بیرون و در معرض هوای سرد قرار می‌گیرند. بنابراین بهتر است لباس‌هایی بپوشید که اندکی گشاد باشند و بتوانید کت یا پالتوی خود را روی بچه‌ها بکشید. بدین ترتیب بچه‌ها در تماس مستقیم با بدن پدر و مادر قرار گرفته و گرم می‌شوند و از بیرون نیز با کمک لباس شما محفاظت می‌شوند.

 

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close