بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

در هنگام خرید صندلی ماشین کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام خرید صندلی ماشین کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

شاید برای شماهم سوال باشد که در هنگام خرید صندلی ماشین کودک  به چه نکاتی توجه کنیم؟ صندلی ماشین کودک از مهمترین لوازم در فهرست خرید سیسمونی نوزاد محسوب می‌شود. بدون داشتن یک وسیله ایمن برای حمل نوزاد، شما حتی قادر به ترک بیمارستان به سمت منزل نخواهید بود. همچنین کمربند ایمنی خودرو، حفاظت کافی برای کودکان فراهم نکرده و استفاده از صندلی ماشین برای کودکان زیر ۱۰ سال اجباری است. با توجه به اهمیت وجود صندلی ماشین و تنوع مدل‌های موجود در بازار، شاید برای انتخاب بهترین مدل صندلی ماشین متناسب با نیازهای خود سردرگم باشید. در این مطلب، ما به نکاتی اشاره خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.

 

انواع صندلی ماشین نوزاد و کودک

قبل از خرید صندلی ماشین کودک، بهتر است ابتدا با انواع مختلف صندلی ماشین که در بازار موجود هستند آشنا باشید. انواع رایج صندلی ماشین در بازار عبارتند از:

 • کریر: کریرها، نوع خاصی از صندلی ماشین هستند که برای حفاظت نوزادان تازه متولد شده طراحی شده‌اند. حداکثر ظرفیت کریر ۱۵ کیلوگرم است و تنها برای مدت کوتاهی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی که ایمن‌ترین حالت استقرار نوزاد در خودرو، حالت رو به عقب می‌باشد، کریرها  عموما رو به عقب نصب می‌شوند. از مزایای کریر می‌توان به وزن سبک آن اشاره کرد که می‌تواند وسیله‌ای برای حمل نوزاد نیز محسوب شود. همچنین برخی مدل‌های کریر، قابلیت نصب بر روی کالسکه نوزاد را دارند که جابه‌جا کردن بچه‌ها در حین خواب را با کمترین دردسر امکان‌پذیر می‌سازد.
 • صندلی ماشین قابل نصب در دو جهت: برخی مدل‌های صندلی ماشین، قابلیت استفاده بعد از سنین نوزادی را دارند و به اصطلاح همگام با کودک رشد می‌کنند. این مدل‌ها، در ماه‌های اولیه تولد به صورت رو به عقب نصب شده و با افزایش سن نوزاد، رو به جلو نصب می‌شوند. محدودیت این مدل‌ها نسبت به کریرها، عدم قابلیت حمل آنهاست.
 • صندلی ماشین سه کاره: مدل‌های صندلی ماشین سه کاره، طول عمر بیشتری داشته و با قابلیت نصب در دو جهت، می‌توانند تا ۴ سالگی که بچه‌ها امکان استفاده از صندلی بوستر را پیدا کنند مورد استفاده قرار گیرند.
 • بوستر: بوستر بعد از ۴ سالگی مورد استفاده قرار گرفته و یک صندلی ماشین کامل محسوب نمی‌شود. بوستر در واقع تنها قد کودک را برای استفاده از کمربند ایمنی خودرو تنظیم می‌کند و کودک را برای نشستن داخل صندلی خودرو آماده می‌کند.
 • صندلی ماشین کودک همه کاره: برخی مدل‌های موجود در بازار امکان استفاده از روز تولد تا ۱۰ الی ۱۲ سالگی را دارند. این مدل‌ها قابلیت نصب هم رو به عقب و هم رو به جلو را داشته و به روکش‌های پد دار مخصوص نوزاد مجهز هستند. پدهای اضافی، ابعاد صندلی را برای نوزاد تنظیم کرده و همچنین ایمنی مضاعف فراهم می‌آورند. با بزرگ شدن نوزاد، پدها از روی صندلی جدا شده و صندلی برای استقرار کودک خردسال مناسب خواهد بود. با بزرگتر شدن کودک، امکان جدا کردن پشتی صندلی و استفاده از شاسی آن به عنوان بوستر فراهم می‌شود. بنابراین یک محصول، پاسخگوی نیازهای مختلف کودک از روز تولد تا ۱۰ سالگی خواهد بود و نیاز به خرید مدل‌های مجزا برای هر رده سنی نخواهید داشت.

تمامی مدل‌های صندلی ماشین که در بازار موجود هستند، استانداردها و مجوزهای ضروری مربوط به ایمنی در برابر تصادفات را اخذ کرده‌اند. با این حال برخی برندها، علاوه بر استانداردهای اجباری، تست‌های بیشتری را روی محصولات خود انجام می‌دهند. ایمنی در برابر نیروهای جانبی وارد شده از طرفین و سیستم‌های اتصال مخصوص جهت جلوگیری از نصب اشتباه توسط والدین از جمله موارد ایمنی هستند که برخی برندها به طور دلخواه به محصولات خود اضافه کرده‌اند.

برای افزایش ایمنی در هنگام استفاده از صندلی ماشین، همواره دفترچه راهنما را با دقت مطالعه کنید. محدودیت قد و وزن که در دفترچه قید شده است را کاملاً جدی بگیرید. سایر نکات ایمنی ذکر شده در دفترچه را به طور کامل رعایت کنید و نصب صندلی ماشین بچه را دقیقاً طبق دستورالعمل درج شده در راهنما انجام دهید.

 

   
صندلی ماشین چیکو مدل NextFit iX Zip صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Sport صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Max

در هنگام خرید صندلی ماشین کودک  به چه نکاتی توجه کنیم؟

همان طور که گفته شد، تمامی مدل‌های صندلی ماشین کودک موجود در بازار، ایمنی مورد نیاز برای اطمینان از سلامتی کودک را فراهم می‌آورند. اما برخی مدل‌ها قابلیت‌های بیشتری دارند. انتخاب بهترین مدل موجود در بازار به عوامل مختلفی همچون بودجه، سبک زندگی، برنامه‌های خانوادگی و حتی ابعاد ماشین شما بستگی دارد. برای اینکه راحت‌تر بتوانید صندلی ماشین متناسب با نیازهای خود را از میان انبوهی از مدل‌های موجود در بازار انتخاب کنید، بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید.

 چه مدت از صندلی ماشین کودک استفاده خواهید کرد؟

از نظر ایمنی و راحتی، بهتر است برای نوزاد تا جای ممکن از کریر با قابلیت نصب رو به عقب استفاده کنید. با این حال، اگر فضا و بودجه شما اجازه نمی‌دهد، می‌توانید روی مدل‌های چندکاره تمرکز کنید؛ زیرا با یک بار خرید، چندین سال از وسیله‌ٔ مورد نظر استفاده خواهید کرد. برخی مدل‌های چندکاره، مزیت نصب رو به عقب تا وزن ۲۰ کیلوگرم را نیز دارند که استفاده از این حالت ایمن برای مدت طولانی‌تری را ممکن می‌سازد.

  آیا بیشتر از یک صندلی ماشین کودک نیاز دارید؟

اگر شما و همسرتان خودروی جداگانه دارید و لازم است کودک را با ماشین‌های مجزا حمل کنید، ممکن است به دو صندلی ماشین نوزاد نیاز داشته باشید. در صورتی که بخواهید از یک صندلی ماشین بر روی هر دو خودرو استفاده کنید، لازم است مدل انتخابی سبک بوده و مراحل نصب آن آسان و سریع باشد تا در هر بار جابه‌جایی وقت و انرژی کمتری تلف شود. همچنین اگر از کریر استفاده می‌کنید، می‌توانید برای هر ماشین یک شاسی مجزا خریده و کریر را مشترکا برای هر دو خودرو استفاده کنید.

 قابل حمل بودن محصول تا چه اندازه برای شما مهم است؟

برخی والدین، یک بار صندلی ماشین را نصب کرده و آن را برای مدت چند سال به همان شکل استفاده می‌کند. با این حال برخی افراد، از چندین ماشین برای جابه‌جایی کودک استفاده می‌کنند یا در مورد نوزاد، دوست دارند امکان نصب کریر بر روی کالسکه را نیز داشته باشند. در این صورت شما باید به دنبال گزینه‌های سبک‌تر و جمع‌وجور تر باشید. وزن صندلی ماشین می‌تواند از ۱۰ کیلوگرم تا ۱۵ کیلوگرم متغیر باشد و شما باید به دنبال گزینه‌های سبک‌تر در این طیف وزنی باشید.

همچنین در صورتی که قصد جابه‌جایی مکرر صندلی ماشین را دارید، وجود دستگیره‌هایی با طراحی ارگونومیک برای حمل صندلی ماشین اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. نصب آسان با کمربند ایمنی خودرو، قابلیت دیگری است که استفاده از کریر بر روی انواع ماشین را ممکن می‌سازد. با این قابلیت در هنگام استفاده از تاکسی و خدمات آژانس مشکلی برای نصب کریر نخواهید داشت. همچنین برخی مدل‌ها قابلیت نصب بر روی صندلی هواپیما را نیز دارند که می‌تواند برای برخی خانواده‌ها کاربردی باشد.

 آیا سازگاری با کالسکه نوزاد مهم است؟

برای خانواده‌هایی که در حین انجام فعالیت‌های مختلف نیاز به جابه‌جایی روزانه نوزاد دارند، سازگاری کریر با کالسکه نوزاد یک قابلیت بسیار کاربردی خواهد بود. یک گزینه مقرون به صرفه برای این منظور خرید ست کالسکه و کریر می‌باشد. در این ست‌ها، مجموعه لوازم مورد نیاز برای حمل نوزاد به صورت یک پکیج عرضه می‌شوند که باعث می‌شود هزینه تمام شده، اندکی پایین‌تر از حالتی باشد که تک‌تک این لوازم را به طور جداگانه خریداری می‌کنید. در اغلب این مدل‌ها، کریر به سادگی و با اتصالات کلیکی بر روی کالسکه نصب می‌شود.

ممکن است به هر دلیلی، قصد خرید ست کالسکه و کریر را نداشته باشید و بخواهید مدل‌های مجزا از کالسکه و کریر را انتخاب کنید. در این صورت باید سازگاری کالسکه و کریر انتخاب شده با یکدیگر را شخصا بررسی کنید. بیشتر مدل‌های کریر، می‌توانند با کمک یک آداپتور بر روی کالسکه نوزاد نصب شوند. با انتخاب این گزینه، پس از رشد نوزاد، می‌توانید از کالسکه برای حمل کودک استفاده کنید.

یک گزینه مقرون به صرفه، خرید فریم حمل کریر می‌باشد. این فریم‌ها یک کالسکه کامل نیستند، بلکه چارچوبی چرخ‌دار هستند که امکان نصب کریر بر روی آنها فراهم است. این مدل‌ها قیمت کمتری نسبت به کالسکه کودک دارند ولی باید توجه کنید که پس از رشد نوزاد، بلااستفاده خواهند بود.

 

   
صندلی ماشین گراکو مدل Extend2Fitصندلی ماشین کیکابو مدل 4in1 صندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX Platinum

نکاتی که در مورد ایمنی صندلی ماشین باید بدانید.

خوشبختانه، تمامی مدل‌های صندلی ماشین نوزاد و کودک که توسط برندهای معتبر تولید شده باشند، از ایمنی کافی برای حفاظت نوزاد در هنگام تصادفات برخوردار هستند. با این حال برخی مدل‌ها، پا را فراتر گذاشته و شرایط ایمن‌تری را فراهم می‌سازند. اگر قصد خرید مدل‌های چندکاره با قابلیت استفاده تا ۱۰ سالگی را دارید، انتخاب مدل‌هایی با استانداردهای بالاتر تصمیم عاقلانه‌ای خواهد بود. زیرا ممکن است در آینده قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای صندلی ماشین وضع شود.

نکات مهمی که بهتر است در مورد ایمنی صندلی ماشین مد نظر قرار دهید، به شرح زیر هستند.

 • به صورت کلی، ایمن‌ترین حالت نصب صندلی ماشین، حالت رو به عقب است. توصیه می‌شود صندلی ماشین حداقل تا ۲ سالگی قابلیت نصب رو به عقب را داشته و به کمربند ایمنی پنج نقطه‌ای مجهز باشد. مدل‌هایی که امکان نصب رو به عقب برای مدتی بیشتر از این را فراهم می‌آورند، از نظر ایمنی ارجحیت خواهند داشت.
 • پیش از خرید صندلی ماشین، فضای موجود در خودروی خود را اندازه بگیرید و مطمئن شوید فضای کافی برای نصب راحت صندلی ماشین در اختیار دارید. در غیر این صورت با مشکلات مختلفی در هنگام نصب و استفاده مواجه خواهید شد.
 • پیش از استفاده، صندلی ماشین خریداری شده را به قدت بررسی کنید. زاوایای تیز، هر گونه ساییدگی، ترک یا شکستگی در قطعات و سایر مواردی که می‌توانند نشانگر کیفیت پایین محصول باشند را بررسی کنید. همچنین وجود سوراخ‌ها و زوایایی که احتمال گیر کردن دست و انگشت بچه‌ها در آن وجود داشته باشد را کنترل کند.
 • قد و وزن کودک را با دستورالعمل درج شده بر روی راهنمای محصول کنترل کرده و مطمئن شوید که صندلی درستی را انتخاب کرده‌اید. چه از حالت نصب رو به جلو استفاده می‌کنید و چه نصب رو به عقب، مراحل نصب را گام به گام بر اساس دفترچه راهنما طی کنید تا از بروز خطا در نصب جلوگیری شود.
 • برخی مدل‌ها، راهنماهای خاصی برای نصب صحیح صندلی ماشین بر روی خودرو درج می‌کنند که این علایم راهنما، ضریب اطمینان را بالا می‌برند. در صورت انتخاب این مدل‌ها، به دقت نحوه کارکرد هر یک از علایم راهنما را آموخته و در هر بار نصب، آن را کنترل کنید.
 • مدل‌هایی از صندلی ماشین را انتخاب کنید که از رویه نرم و باکیفیت در ساخت آنها استفاده شده باشد و مطمئن شوید که کودک در هنگام قرارگیری داخل صندلی، دچار تعریق و احساس گرما نمی‌شود. مدل‌هایی که بی‌دلیل پدهای اضافه دارند، چندان مناسب نیستند، مگر اینکه کارکرد ایمنی آنها به طور مشخص ذکر شده باشد.
 • از قرار دادن پتو و بالشتک‌های اضافی و یا حتی یک ژاکت گرم در داخل صندلی ماشین اجتناب کنید. این لوازم اضافی، مانع قفل شدن صحیح کمربند ایمنی می‌شوند و همچنین می‌توانند به ابطال گارانتی محصول منجر شوند.
 • همواره از قفل شدن کمربند ایمنی مطمئن شوید. کمربند ایمنی صندلی ماشین باید پنج نقطه‌ای بوده و از شانه‌ها و پاهای نوزاد عبور کند. پس از بستن کمربند ایمنی، کنترل کنید که کودک در داخل آن راحت باشد و در عین حال، هیچ تسمه‌ای شل یا لق نباشد.
 • در صورت بروز تصادف، صندلی ماشین غیرقابل استفاده خواهد بود و لازم است صندلی جدیدی خریداری شود. حتی در صورتی که ظاهر صندلی پس از تصادف سالم باشد، به احتمال زیاد مقاومت چارچوب و اثر حفاظتی آن در اثر ضربه کاهش یافته است و ایمنی کافی را نخواهد داشت.
 • در صورتی که هیچ تصادفی در حین استفاده از صندلی ماشین تجربه نکرده‌اید و تمام قطعات محصول سالم هستند می‌توانید آن را برای فرزند بعدی خود نیز نگه دارید. با این حال، دقت کنید که عمر مفید اغلب مدل‌های صندلی ماشین ۶ سال است.
 • هیچ گاه صندلی ماشین را بر روی صندلی جلو خودرو نصب نکنید. بر اساس قوانین بسیاری از کشورها، کودکان زیر ۱۳ سال هرگز نباید در صندلی جلو خودرو نشانده شوند. همچنین استفاده از صندلی ماشین یا بوستر تا ۱۰ الی ۱۲ سالگی که کودکان به قد و وزن مناسب برای استفاده از کمربند ایمنی خودرو می‌رسند ضروری است.
 • هیچ‌گاه صندلی ماشین را در حالت نصب رو به عقب، روبه‌روی سیستم ایربگ ماشین نصب نکنید. زیرا در صورت بروز تصادف، کیسه هوا موجب می‌شود صندلی ماشین و نوزاد به سمت صندلی عقب حرکت کنند. این موضوع می‌تواند به آسیب دیدن نوزاد منجر شود.
 • خوابیدن بچه‌ها در داخل صندلی ماشین در حین حرکت اشکالی ندارد. با این حال دقت کنید که صندلی ماشین به طور کلی وسیله ایمنی برای خواب طولانی مدت کودک نیست و به محض توقف و رسیدن به مقصد، باید  کودک را از صندلی ماشین خارج کرده و به گهواره و یا تخت استاندارد منتقل کنید.

 

صندلی ماشین گراکو مدل Size4Me 65 صندلی ماشین جیکل مدل Upgoصندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX

 

تجارب والدین از خرید صندلی ماشین کودک

علی رغم توضیحاتی که در مورد انواع صندلی ماشین و کارکرد هر یک از مدل‌ها ارائه شد، همچنان ممکن است برای انتخاب مدل مناسب دچار تردید باشید. کریرها مزیت بزرگی دارند و آن قابلیت جابه‌جایی و سازگاری با کالسکه است. در مقابل، مدل‌های چندکاره صندلی ماشین، امکان استفاده از روز اول تولد برای مدت زمان طولانی‌تری را فراهم می‌آورند که مقرون به صرفه‌تر است. اما والدین چه می‌گویند؟

 • یکی از والدین نوشته است که از روز اول تولد، یک صندلی ماشین چندکاره خریداری کرده‌اند. بر اساس تجربه ایشان، این محصول در کنار کریکات و کالسکه برای حمل نوزاد، نیازهای آنها برای حمل نوزاد در هنگام خرید و انجام امور روزمره را به خوبی رفع کرده است بدون اینکه نیاز به کریر داشته باشند.
 • یکی دیگر از مادران نوشته است که در ابتدا یک صندلی ماشین چندکاره خریداری کرده‌اند و پس از مدتی، یک کریر از مادربزرگ هدیه گرفته‌اند. به نظر این کاربر، استفاده از کریر برای حمل و جابه‌جای نوزاد بسیار راحت‌تر از سایر لوازم بوده است و از اینکه در ماه‌های اول تولد از کریر استفاده نکرده‌اند پشیمان هستند. بر اساس تجربه ایشان، خرید کریر با وجود آنکه پس از مدتی غیرقابل استفاده خواهد شد، ارزش راحتی آن را دارد.
 • چند کاربر دیگر نوشته‌اند که در ۶ ماه اول تولد، از ست کالسکه و کریر برای حمل نوزاد استفاده کرده و از آن بسیار راضی بوده‌اند. پس از شش ماهگی و با افزایش سن نوزاد، زمانی که امکان استفاده از کریر وجود ندارد، به سراغ صندلی ماشین چندکاره رفته‌اند. به نظر یکی از کاربران، اینکه مجبور نیستند در حین جابه‌جا کردن بچه‌ها از ماشین به کالسکه و برعکس، نوزاد را بیدار کنند مزیت بزرگی است. همچنین یکی از افراد اشاره کرده است که کریر، با وجود عمر کوتاهش، می‌تواند برای فرزندان بعدی نیز مورد استفاده قرار گیرد که خرید آن را از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر می‌کند.
 • یکی از والدین به نکته بسیار جالبی اشاره کرده است و آن اینکه برای نوزادانی که در مناطق سرد و فصل زمستان به دنیا می‌آیند، استفاده از کریر از نظر حفاظت در برابر سرما بهتر است. زیرا هنگام بلند کردن کودک از صندلی ماشین، پوشاندن سریع بچه دشوار است و احتمال سرماخوردگی وجود دارد.
 • یک پرستار اطفال نیز توصیه کرده است برای نوزادان نارس که وزن کمتر از ۲ کیلوگرم دارند، حتماً از کریر به عنوان ایمن‌ترین وسیله برای حمل نوزاد استفاده شود.

به طور کلی، آنچه از نظرات والدین برمی‌آید آن است که اغلب آنها، برای ماه‌های اول تولد استفاده از کریر را توصیه می‌کنند. با اینکه خرید کریر باعث می‌شود شما دو بار هزینه کنید، اما از نظر اکثر والدین، ایمنی و راحتی فراهم شده هم برای نوزاد و هم برای والدین ارزش این هزینه اضافی را دارد. با این حال صندلی ماشین چندکاره از روز اول تولد قابل استفاده است و بعضی والدین نیز توانسته‌اند بدون استفاده از کریر نیازهای خود برای حمل و نقل نوزاد را برطرف کنند. انتخاب نهایی، به بودجه و سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت.

 

منبع: whattoexpect

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close