بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک

یکی از مهمترین موضوعاتی که در ایمنی صندلی ماشین کودک مورد توجه قرار می‌گیرد، روش‌های بستن صندلی ماشین کودک است. در هنگام خرید مدل صندلی ماشین، بهتر است با روش‌ها و طریقه‌ی نصب صندلی ماشین آشنایی داشته باشید تا بتوانید مدل‌های مختلف را از نظر کارایی و ایمنی نصب با هم مقایسه کنید. در این مطلب، در این مطلب به راهنمای نصب صندلی ماشین کودک خواهیم پرداخت.

مراحل بستن مدل‌های مختلف صندلی ماشین می‌تواند اندکی متفاوت باشد و لازم است پیش از بستن صندلی ماشین خریداری شده، راهنمای آن را به دقت مطالعه فرمایید. با این حال، شیوه‌های نصب صندلی ماشین در داخل خودرو به طور کلی عبارتند از:

 • نصب به کمک سیستم LATCH
 • نصب به کمک مهار فوقانی یا Top Tether
 • نصب به کمک کمربند ایمنی خودرو

صندلی ماشین کودک

استفاده از اتصال Top Tether در حالت نصب روبه‌جلو در هر شرایطی ضروری است. همچنین در برخی از مدل‌ها ممکن است امکان استفاده از Top Tether در حالت نصب روبه‌عقب نیز فراهم باشد. اما سیستم LATCH و کمربند ایمنی خودرو انتخابی هستند و متناسب با ترجیح خود، فقط باید از یکی از این روش‌ها استفاده کنید.

اینکه امکان نصب یک مدل صندلی ماشین بر روی خودروی شما وجود داشته باشد یا خیر، هم به مشخصات مدل انتخابی و هم به مشخصات خودرو بستگی دارد. درج عبارت Universal در مشخصات محصول، نشان می‌دهد که مدل مذکور، امکان نصب روی تمامی خودروهای جدید را دارد. در ادامه به معرفی هر یک از این روش‌های نصب صندلی ماشین می‌پردازیم.

نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس یا سیستم LATCH

یکی از روش‌های نصب صندلی ماشین نوزاد یا کودک، استفاده از سیستم LATCH است که گاهی ایزوفیکس (ISOFIX) نیز نامیده می‌شود. در دو طرف هر مدل از صندلی ماشین کودک، تسمه‌هایی تعبیه شده و در انتهای هر تسمه، قفل‌های ویژه‌ای وجود دارد. این قفل‌ها برای متصل کردن پایهٔ صندلی ماشین به ایزوفیکس‌ها به کار می‌روند. در تصویر زیر می‌توانید به طور شماتیک محل قرارگیری تسمه‌ها و قلاب‌های مخصوص اتصال ایزوفیکس در یک صندلی ماشین کودک را ملاحظه کنید.

هر یک از برندهای تولید کنندهٔ صندلی ماشین کودک، تلاش می‌کنند با بهره‌گیری از فناوری ساخت مخصوص خود، ایمنی تسمه و قفل‌های اتصال را افزایش دهند. به عنوان مثال، در سری نکست‌فیت چیکو، از فناوری ویژه‌ای به نام SuperCinch برای افزایش ایمنی اتصالات ایزوفیکس بهره گرفته می‌شود. بنابراین، یکی از نکاتی که در انتخاب و خرید صندلی خودرو بهتر است به آن دقت کنید، فناوری ساخت قلاب‌ها و تسمه‌های اتصالات ایزوفیکس است.

   
صندلی ماشین چیکو مدل NextFit iX Zip صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Sport صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Max

محل قرارگیری انکرهای ایزوفیکس در داخل خودرو

عنوان سیستم LATCH از ترکیب حروف ابتدایی عبارت انگلیسی (Lower Anchors and Tethers for CHildren) به دست آمده است. این کلمه به طور خلاصه به قطعات فلزی مخصوصی اشاره می‌کند که در پایین‌ترین قسمت پشتی صندلی خودرو برای نصب صندلی ماشین کودکان تعبیه شد‌ه‌اند. این قطعات فلزی، به اصطلاح لنگر یا اَنکِر (Anchor) نامیده می‌شوند.

ایزوفیکس‌ها متناسب با مدل خودروی شما ممکن است نمایان بوده و به راحتی قابل مشاهده باشند. همچنین ممکن است طراحی آنها به صورت مخفی صورت گرفته و شما برای پیدا کردن‌شان نیازمند مراجعه به کاتالوگ راهنمای ماشین خود باشید. به عنوان مثال، در تصویر زیر، یک نمونه از لنگرها را مشاهده می‌کنید که زیر روکش چرمی صندلی خودرو مخفی شده و تنها با باز کردن برچشب روکش قابل مشاهده است.

مراحل بستن صندلی ماشین با اتصالات ایزوفیکس

با پیدا کردن محل قرار‌گیری انکرهای ایزوفیکس در خودرر، مراحل نصب صندلی ماشین با کمک این اتصالات بسیار آسان است. کافیست مراحل زیر را طی کنید.

 • متناسب با قد و وزن کودک، نوع نصب رو به جلو یا رو به عقب را انتخاب کنید. برای کودکان زیر ۶ ماه نصب رو به عقب اجباری است. توصیه می‌شود تا رسیدن کودک به حداکثر ظرفیت وزنی، از حالت نصب رو عقب استفاده شود.

 • پشتی صندلی ماشین را در زاویهٔ‌ مناسب بر اساس راهنمای محصول تنظیم کنید. بهتر است در حالت نصب رو به عقب، خوابیده‌ترین حالت ممکن را انتخاب کنید تا تنفس کودکان راحت‌تر صورت گیرد.

 • سپس تسمه‌های اتصال LATCH را از محل مخصوص آن بر روی صندلی ماشین خارج کرده و آن را به انکرهای ایزوفیکس متصل کنید. نوع اتصال در مدل‌های مختلف صندلی ماشین متفاوت است. در برخی مدل‌ها، ابتدا شما دو عدد آداپتور را به آداپتورهای صندلی خودرو متصل کرده و سپس تسمه‌ها را با اتصال کلیکی به آداپتورها متصل می‌کنید. در سایر مدل‌ها، قفل‌های LATCH مستقیما به انکرهای ایزوفیکس وصل می‌شوند.

 • طول تسمهٔ اتصالات LATCH را تنظیم کنید تا صندلی کاملاً در جای خود محکم شود. نباید بتوانید صندلی را بیش از ۱ تا ۲ سانتی‌متر به سمت جلو و عقب یا طرفین حرکت دهید.

 • در پایان، با کمک علامت‌ها و نشانگرهای موجود بر روی صندلی ماشین، نصب صندلی ماشین در زاویهٔ صحیح را کنترل کنید.

 • اگر از اتصال رو به جلو استفاده می‌کنید، استفاده از اتصال Top Tether نیز ضروری است که در بخش بعدی به شرح آن خواهیم پرداخت.
   
صندلی ماشین گراکو مدل Extend2Fitصندلی ماشین کیکابو مدل 4in1 صندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX Platinum

روش نصب صندلی ماشین با Top Tether

اگر بخواهید صندلی کودک را به سمت رو به جلو نصب کنید، استفاده از اتصال Top Tether ضروری است. نقش اتصال Top Tether، جلوگیری از واژگونی و چرخش صندلی ماشین در تصادفات شدید است. در تصویر زیر، اهمیت اتصال Top Tether در ایمنی کودک در حین تصادفات به خوبی قابل مشاهده است.

مکانیسم اتصال Top Tether تا حدی مشابه اتصالات ایزوفیکس است. به این معنی که یک تسمه و قلاب مخصوص روی صندلی ماشین کودک تعبیه شده و به لنگر‌هایی در داخل خودرو متصل می‌شود.

یکی از تفاوت‌های مهم این روش اتصال با ایزوفیکس، محل نصب آن است. متناسب با مدل خودروی شما، لنگر‌های این روش نصب، می‌توانند در پشت صندلی ماشین، سقف ماشین، کف ماشین، دیوارهٔ عقب ماشین و یا طاقچه عقب خودرو قرار گیرند. در تصویر زیر، حالت‌های مختلف محل قرارگیری لنگر‌های اتصالTether  نمایش داده شده است.

در صورتی که برای پیدا کردن این لنگر‌ها دچار مشکل شده‌اید لازم است به کاتالوگ خودروی خود مراجعه کنید. در تصویر زیر، می‌توانید محل قرارگیری لنگر اتصال Tether و علامت مخصوص آن را در پشت صندلی عقب یک خودرو مشاهده کنید.

تفاوت دیگر اتصال Top Tether با اتصالات ایزوفیکس، تعداد آن است. اتصالات ایزوفیکس دو عدد هستند. اتصال  Tetherتنها یک تسمه و قلاب دارد که معمولاً در قسمت پشتی صندلی ماشین تعبیه می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید به عنوان یک مثال، محل قرارگیری تسمه و قلاب اتصالات Tether در صندلی‌های ماشین سری نکست‌فیت چیکو را مشاهده کنید.

در تصویر زیر لنگرهای پایینی برای اتصال ایزوفیکس به رنگ آبی و انکرهای فوقانی برای اتصال Top Tether به رنگ قرمز مشخص شده‌اند.

مراحل بستن صندلی ماشین کودک با Top Tether

همان طور که گفته شد، استفاده از Top Tether برای نصب رو به جلو ضروری بوده و بستن صندلی ماشین با این روش بسیار ساده است. ابتدا محل قرارگیری انکرهای Top Tether را بر روی خودروی خود پیدا کنید. سپس مراحل زیر را طی کنید.

 • پیش از نصب صندلی ماشین، تسمه و قلاب Tether را که معمولاً در پشت صندلی ماشین تعبیه شده است خارج کرده و تسمه را روی پشتی یا تاقچهٔ خودرو قرار دهید تا مزاحم عملیات نصب نشود.

 • مراحل نصب صندلی ماشین با اتصال LATCH یا با کمک کمربند ایمنی خودرو را طبق راهنمای محصول طی کنید.

 • سپس قلاب Tether را به محل مناسب آن در داخل خودروی خود متصل کنید. در نهایت طول تسمهٔ Tether را با کمک سگگ آن تنظیم کنید تا مطمئن شوید قلاب کاملاً به لنگر متصل شده و احتمال جدا شدن آن وجود ندارد.

نصب صندلی ماشین کودک با استفاده از کمربند ایمنی خودرو

یک روش آسان و سریع برای نصب صندلی ماشین در داخل خودرو، استفاده از کمربند ایمنی خودرو است. این روش به شما کمک می‌کند تا به سرعت صندلی ماشین را در داخل هر خودرویی نصب کنید. نحوهٔ نصب صندلی ماشین با کمک کمربند ایمنی در تصویر زیر نمایش داده شده است.

همان طور که مشاهده می‌کنید، در این روش، شما باید کمربند ایمنی خودرو را از محل‌های مشخصی که بر روی بدنهٔ صندلی ماشین خودرو تعبیه شده است عبور داده. در این روش نصب باید مطمئن شوید که صندلی ماشین در جای خود کیپ شده است و کمربند ایمنی کشیده نمی‌شود.

نکات مهم بستن صندلی ماشین کودک با کمربند ایمنی

در هنگام خرید صندلی ماشین نوزاد، بهتر است به چند نکته در مورد نحوهٔ نصب صندلی ماشین با کمک کمربند ایمنی خودرو دقت کنید.

 • مدل‌های مختلف صندلی ماشین، از نظر سهولت مراحل نصب متفاوت هستند. بعضی از مدل‌ها مراحل پیچیده‌ای دارند و لازم است شما کاور رویی صندلی ماشین را باز کنید. در برخی مدل‌ها بستن صندلی ماشین با کمک کمربند ایمنی خودرو با سرعت و سهولت بیشتری انجام می‌شود.

 • مدل‌هایی را انتخاب کنید که ایمنی بیشتری فراهم می‌آورند. به عنوان مثال، در صندلی‌های ماشین سری نکست‌فیت چیکو، از سیستم LockSure برای سفت کردن تسمهٔ کمربند ایمنی خودرو در محل نصب بهره‌گیری می‌شود. بنابراین تسمه در محل خود ثابت شده و حرکت صندلی کودک در حین حرکت ماشین تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

 • بعضی از مدل‌های صندلی ماشین، قابلیت نصب با بعضی سیستم‌های کمربند ایمنی خودرو را ندارند. بنابراین در هنگام انتخاب و خرید صندلی ماشین باید دقت کنید که مدل انتخابی قابلیت نصب با کمک کمربند ایمنی خودروی شما را داشته باشد.

صندلی ماشین گراکو مدل Size4Me 65 صندلی ماشین جیکل مدل Upgoصندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX

در این مطلب، ۳ روش بستن صندلی ماشین و کاربرد هر یک معرفی شد. هر دو نوع اتصال ایزوفیکس و نصب با کمربند ایمنی خودرو استاندارد هستند و انتخاب از میان این دو، به ترجیح شخصی والدین بستگی دارد. اما استفاده از اتصال Top Tether، در حالت نصب رو به جلو در هر شرایطی ضروری است. همچنین مراحل نصب و نکات مهم بستن صندلی ماشین در این مطلب به طور کلی مورد اشاره قرار گرفتند. با این حال، برای جزئیات بیشتر، لازم است دفترچهٔ راهنمای مدل خریداری شده را مطالعه کنید.

 

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close