بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

مزایا و کاربردهای کریر و صندلی ماشین کودک

مزایا و کاربردهای کریر و صندلی ماشین کودک

پس از تولد نوزاد، زمانی که قصد بازگشت از بیمارستان به خانه را دارید، بلافاصله به یک وسیله ایمن برای حمل نوزاد در داخل خودرو نیاز خواهید داشت. در این مطلب، ما به مزایا و کاربرد کریر نوزاد و مزایا و کاربرد صندلی ماشین کودک می‌پردازیم. ابتدا به معرفی انواع صندلی ماشین مناسب برای کودکان زیر ۲ سال خواهیم پرداخت. فارغ از اینکه از چه مدل صندلی ماشین برای حمله نوزاد استفاده می‌کنید، تنها حالت قابل قبول برای نشاندن نوزاد در خودرو، حالت نصب رو به عقب است. به همین علت، در ادامه به نکات مهم برای ایمنی نصب صحیح و ایمن صندلی ماشین کودک در حالت رو به عقب خواهیم پرداخت. در پایان، به سؤالات پرتکرار در خصوص صندلی ماشین برای نوزادان زیر ۲ سال پاسخ داده خواهد شد.

 


انواع صندلی ماشین برای نوزادان تا ۲ سالگی

برای حمل ایمن نوزادان زیر ۲ سال در داخل خودرو، ۳ گزینه در اختیار دارید:

 • کریر
 • صندلی ماشین کودک دوجهته
 • صندلی ماشین کودک چندکاره

 کریر یا Infant Car Seat، اولین گزینه برای حمل ایمن نوزاد است که استفاده از آن از روز اول تولد توصیه می‌شود. مزیت کریرها آن است که قابلیت نصب بر روی کالسکه کودک را نیز دارند. همچنین به دلیل سبک بودن کریرها، والدین می‌توانند از این وسیله برای جابه‌جا کردن بچه‌های تازه متولد شده نیز کمک بگیرند بدون اینکه نگران آسیب دیدن ستون فقرات و گردن آنها باشند.

شما می‌توانید به جای استفاده از کریر، از مدل‌های صندلی ماشین کودک چندکاره که قابلیت استفاده تا سنین بالاتر را دارند بهره بگیرید. ویژگی مثبت این مدل‌ها، صرفه‌ اقتصادی در طولانی مدت است. با این حال، این مدل‌ها مزیت حمل بچه‌ها به صورت دستی و نصب روی کالسکه را ندارند.

اگر از کریر استفاده کنید، پس از عبور نوزاد از محدودیت سنی و وزنی تعیین شده توسط تولید کننده، مجدداً به یک صندلی ماشین کودک دوجهته یا صندلی ماشین چندکاره نیاز خواهید داشت. اگر از روز اول بخواهید از صندلی ماشین کودک چندکاره استفاده کنید، باید وسیله دیگری همچون کریکات یا ساک حمل، برای جابه‌جا کردن نوزاد در ماه‌های اول تدارک ببینید.

   
صندلی ماشین چیکو مدل NextFit iX Zip صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Sport صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Max


مزایا و کاربردهای کریر نوزاد

 • اغلب کریرها، متناسب با مدل محدودیت وزنی در حد ۱۱ الی ۱۸ کیلوگرم و محدودیت قدی در حد ۱۰۰ الی ۱۴۰ سانتی‌متر دارند.

 • کریرها معمولاً سبک و کوچک هستند و دستگیره‌ای نیز روی آن تعبیه شده است که جابه‌جا کردن این وسیله را آسان می‌کند.

 • مدل‌های جدید کریر معمولاً روی یک پایه قابل جدا شدن نصب می‌شوند. پایه در داخل خودرو به صورت ثابت نصب شده و کریر با اتصالات کلیکی سریع به آن وصل می‌شود. بدین ترتیب، جابه‌جایی کودک بسیار آسان می‌شود.

 • خانواده‌هایی که دو خودرو دارند، می‌توانند برای یک کریر و دو بیس خریداری کنند. بدین ترتیب، بدون نیاز به دو صندلی ماشین کودک، امکان استفاده آسان از هر دو خودرو برای جابه‌جا کردن بچه‌ها وجود دارد.

مزایا و کاربردهای صندلی ماشین کودک دوجهته

 • صندلی‌های ماشین دوجهته، تا قبل از دو سالگی به صورت رو به عقب نصب می‌شوند. بعد از عبور نوزاد از محدودیت قد و وزن، به صورت رو به جلو نصب می‌شوند. این به این معنی است که عمر طولانی‌تری نسبت به کریر دارند.

 • محدودیت وزنی نصب رو به عقب در صندلی ماشین کودک، حدود ۲۰ الی ۲۵ کیلوگرم است که اندکی بیشتر از کریرها بوده و امکان استفاده از حالت نصب ایمن تا مدت زمان بیشتری فراهم است.

 • مدل‌های صندلی ماشین کودک با قابلیت نصب دوجهته، به طور کامل به پایه خود متصل هستند و امکان جدا کردن صندلی از پایه آن با کمک اتصالات کلیکی وجود ندارند. بنابراین جابه‌جا کردن آن از یک ماشین به ماشین دیگر اندکی دشوار خواهد بود.

 • صندلی ماشین کودک بزرگتر و سنگین‌تر بوده و دستگیره حمل نیز برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

 • مدل‌های صندلی ماشین کودک دوکاره عموما به کمربند ایمنی ۵ نقطه‌ای با ضریب ایمنی بالا مجهر هستند.
   
صندلی ماشین گراکو مدل Extend2Fitصندلی ماشین کیکابو مدل 4in1 صندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX Platinum


مزایا و کاربردهای صندلی ماشین کودک چندکاره

 • صندلی‌های ماشین چندکاره، ابتدا به صورت نصب رو به عقب، سپس به صورت نصب رو به جلو و در نهایت به شکل بوستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب این مدل‌ها بیشترین عمر مفید را داشته به اصطلاح پابه‌پای بچه‌ها رشد می‌کنند.

 • صندلی‌های ماشین چندکاره، معمولاً ابعاد بسیار بزرگی دارند و هنگام خرید چنین مدل‌ها، حتماً باید ابعاد آن را با فضای موجود در خودروی خود کنترل کنید.

 • این مدل‌ها نیز همچون مدل‌های دوجهته فاقد مزایای کریرها همچون دستگیره حمل و پایه‌ قابل جدا شدن هستند.

 • همچون مدل‌های صندلی ماشین کودک دوجهته، این مدل‌ها نیز امکان استفاده از حالت نصب رو به عقب به مدت طولانی‌تری را دارند. ظرفیت وزنی برای نصب رو به عقب متناسب با مدل انتخابی می‌تواند بین ۲۰ الی ۲۵ کیلوگرم باشد.

نکات مهم برای نصب صندلی ماشین کودک در حالت رو به عقب

نصب رو به عقب، ایمن‌ترین حالت حمل نوزاد با خودرو بوده و استفاده از آن حداقل تا یک سالگی ضروری است. با این حال، توصیه می‌شود متناسب با مدل صندلی ماشین کودک تا جایی که قد و وزن کودک اجازه می‌دهد، از این حالت استفاده شود. اگر احتمال می‌دهید که نوزاد قبل از رسیدن به یک سالگی، از محدوده قد و وزن نصب در حالت رو به عقب عبور کند، بهتر است مدلی را انتخاب کنید که ظرفیت وزنی آن برای نصب در حالت رو به عقب بیشتر باشد.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای نصب صندلی ماشین کودک


نکات ایمنی مربوط به کمربند ایمنی پنج‌نقطه‌ای

 • در هنگام نشاندن بچه‌ها در حالت روبه‌عقب، کمربند ایمنی پنج‌نقطه‌ای را در ارتفاعی هم‌سطح با شانه یا پایین‌تر از آن تنظیم کنید. به طوری که کمربند کاملاً شانه‌ کودک را پوشش داده و فاصله خالی بین شانه و کمربند وجود نداشته باشد.

 • مطمئن شوید کمربند ایمنی به طور کامل در محل خود سفت شده است. برای کنترل کردن این موضوع سعی کنید تسمه کمربند را از قسمت شانه‌ها به سمت بالا بکشید. اگر کمربند به خوبی کیپ شده باشد، نمی‌توانید انگشت‌تان را در حد فاصل تسمه کمربند و شانه‌های کودک قرار دهید.

 • بهتر است برای افزایش ایمنی از کلیپ سینه برای متصل کردن تسمه‌های شانه کمربند ایمنی به یکدیگر استفاده کنید. در صورت استفاده از کلیپ سینه، دقت کنید که حتماً در وسط سینه و هم سطح با زیربغل کودک قرار گیرد.

نکات ایمنی مربوط به بستن صندلی ماشین کودک در داخل خودرو

 • از اتصال دقیق صندلی ماشین کودک به خودرو مطمئن شوید. اگر بتوانید صندلی را به اندازه ۲.۵ سانتی‌متر به طرفین یا جلو و عقب تکان دهید، به این معنی است که صندلی به اندازه لازم در جای خود محکم نشده است.

 • بعضی از مدل‌های صندلی ماشین کودک، نشانگرهایی برای اطمینان از درستی اتصالات بر روی بدنه صندلی تعبیه می‌کنند. در این صورت راهنمای صندلی را به خوبی مطالعه کنید تا بتوانید نصب صحیح صندلی را کنترل کنید. به عنوان مثال، در تصویر زیر نشانگر صندلی ماشین نوزاد، موقعیت درست پایه صندلی ماشین کودک را مشخص می‌کند.

 • در بسیاری از مدل‌های صندلی ماشین کودک چندکاره و دوجهته، مسیر عبور تسمه کمربند ایمنی خودرو، برای حالت نصب رو به عقب و رو به جلو متفاوت است. بنابراین، اگر از کمربند ایمنی خودرو برای بستن صندلی ماشین استفاده کرده‌اید، مطمئن شوید که تسمه را از محل درستی عبور داده‌اید.

 • بعضی از مدل‌های صندلی ماشین کودک، قفل‌های مخصوصی برای کیپ کردن کمربندایمنی خودرو در محل نصب صندلی ماشین کودک دارند. در صورتی که مدل خریداری شده چنین قفل‌هایی دارد نحوه عبور دادن تسمه کمربند خودرو از این قفل‌ها را از راهنمای محصول مطالعه کنید.

سایر نکات مهم برای ایمنی صندلی ماشین کودک

 • هیچ وقت صندلی ماشین کودک را در صندلی جلو خودرو نصب نکنید. این نکته در حالت نصب رو به عقب اهمیت بیشتری دارد. در صورت بروز تصادفات، ایربگ خودرو به پشتی صندلی فشار آورده و می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی نوزاد در ناحیه سر و گردن شود.

 • یکی از نکات بسیار مهم، تنظیم پشتی صندلی و محافظ پشت‌سری در زاویه و ارتفاع مناسب است. بسیاری از کریرها نشانگر مخصوص برای تنظیم زاویه پشتی و محافظ پشت‌سری دارند. در مدل‌های صندلی ماشین چندکاره و دوجهته، به دلیل اینکه زاویه مناسب در سنین مختلف فرق دارد، برای تنظیم صحیح زاویه پشتی باید راهنمای محصول را مطالعه کنید.


 • علاوه بر مطالعه دستورالعمل نصب صندلی ماشین کودک، بهتر است نگاهی به راهنمای خودروی خود نیز داشته باشید. در این صورت، از نکات مهمی که در هنگام نصب صندلی ماشین باید دقت کنید مطلع خواهید شد. به عنوان مثال، اینکه صندلی ماشین کودک به پشتی صندلی خودرو چسبیده باشد یا خیر، به عرض صندلی خودرو بستگی دارد و برای فهمیدن این مطلب بهتر است راهنمای خودرو مطالعه شود.

 

صندلی ماشین گراکو مدل Size4Me 65 صندلی ماشین جیکل مدل Upgoصندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX


سوالات رایج در مورد نصب کریر و صندلی ماشین کودک در حالت رو به عقب

آیا برخورد پای نوزاد به پشتی صندلی خودرو می‌تواند خطرآفرین باشد؟

یکی از نگرانی‌های رایج والدین در بستن صندلی ماشین کودک به حالت رو به عقب، آن است که پای نوزاد به پشتی صندلی خودرو برخورد می‌کند. این موضوع کاملاً طبیعی است و هیچ خطری درست نخواهد کدر. بچه‌ها بسیار انعطاف‌پذیر هستند و به سرعت محل مناسب برای قرار دادن پاهای خود را پیدا خواهند کرد. احتمال بسیار کمی وجود دارد که نشاندن بچه‌ها در حالت نصب رو به عقب، مشکلی برای پاهای آنان درست کند.

مشکل خم شدن بچه‌ها در داخل صندلی ماشین کودک را چگونه حل کنیم؟

برای جلوگیری از قوز کردن بچه‌ها به سمت پایین یا پهلوها، پتوی کوچک، لباس نازک، دایپر یا مواردی مثل این را به صورت کاملاً فشرده و با دقت رول کرده و در طرفین کودک قرار دهید. به طور کلی قراردادن لوازم اضافی در داخل صندلی ماشین کودک توصیه نمی‌شود. با این حال، در این مورد خاص، بسیاری از تولید کننده‌ها قرار دادن یک پارچه نازک رول شده برای جلوگیری از خم شدن بچه‌ها را منع نمی‌کنند.

دقت کنید که هیچ وقت و در هیچ شرایطی نباید، بالشتک، پد یا پتوی اضافی در پشت سر نوزاد قرار دهید. تنها پدهای مجاز برای استفاده در پشت سر نوزاد، مواردی هستند که توسط تولید کننده بر روی خود محصول عرضه شده‌اند.

چرا باید لباس‌های نوزاد در هنگام نشستن در صندلی ماشین کودک نازک باشد؟

لباس‌های سنگین همچون کاپشن و کت‌های زمستانی می‌توانند در هنگام تصادفات فشرده شوند. این موضوع باعث می‌شود فاصله خالی بین بدن نوزاد و تسمه‌های کمربند ایمنی به وجود آید. لق بود تسمه‌ها، شانس آسیب دیدگی نوزاد در حین تصادفات را افزایش می‌دهد. در صورتی که نگران سرما خوردن کودک هستید، می‌توانید کودک را با لباس‌های نازک داخل صندلی بنشانید و پس از قفل کردن کمربند ایمنی، روی آنها پتو یا کاپشن بکشید.

آیا نوزادان نارس باید از مدل‌های خاصی از صندلی ماشین کودک استفاده کنند؟

قانون کلی برای استفاده از انواع کریر و صندلی ماشین کودک، این است که قد و وزن نوزاد شما، در محدوده مجاز تعیین شده توسط تولید کننده محصول قرار داشته باشد. به طور کلی، برای نوزادان بسیار کوچک، استفاده از کریر توصیه می‌شود. زیرا بچه‌هایی که جثه‌ای کوچکتر از حد نرمال دارند، معمولاً در داخل کریر و در حالت نیمه‌خوابیده راحت‌تر هستند.

برای اطمینان از اینکه می‌توان نوزاد را به حالت نیمه‌خوابیده در داخل کریر قرار داد بهتر است با پزشک اطفال مشورت کنید. ممکن است با معاینه پزشک مشخص شود کودک نباید در حالت نیمه‌خوابیده در داخل ماشین قرار گیرد. در این صورت بهتر است از تخت‌های مخصوص برای حمل نوزاد در حالت خوابیده استفاده کنید.

 

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close