بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

اهمیت صندلی ماشین کودک

اهمیت صندلی ماشین کودک

صندلی ماشین کودک یکی از ضروری‌ترین لوازم در لیست خرید سیسمونی یک نوزاد برای خانواده‌هایی است که قصد جابه‌جایی نوزاد با خودرو را دارند و امروز چه کسی از خودرو برای جابه‌جایی استفاده نمی‌کند؟ بنابراین می‌تواند گفت داشتن یک صندلی ماشین نوزاد و کودک برای هر خانواده‌ای با کودک زیر ۱۰ سال ضروری است. با این وجود ممکن است عده‌ای از والدین، به اهمیت صندلی ماشین کودک و نوزاد واقف نبوده و آن را جدی نگیرند. در این مطلب به دلایل ضروری بودن صندلی ماشین کودک و نقد چند دیدگاه اشتباه در این زمینه خواهیم پرداخت که امیدواریم برای رفع ابهامات موجود در این زمینه مفید واقع شود.

 

اهمیت صندلی ماشین کودک

با کمربند ایمنی شروع کنیم!

برای درک اهمیت صندلی ماشین برای کودکان، کافیست نگاهی به فرآیند وقوع یک تصادف و نتایج آن بیندازیم. زمانی که خودرویی تصادف می‌کند، اگر سرنشینان خودرو کمربند ایمنی نبسته باشند، دقیقا با همان سرعتی که خودرو پیش از تصادف داشته است به سمت جلو حرکت می‌کنند. در نتیجه با سرعت زیادی به جلو پرتاب می‌شوند و با مانع روبه‌رویی خود (داشبورد یا شیشه ماشین برای سرنشینان جلو و یا پشتی صندلی جلویی برای سرنشینان عقب) برخورد می‌کنند. 

 

چرا کمربند ایمنی خودرو برای کودک مناسب نیست؟

ابعاد بدن یک کودک کوچکتر از آن است که کمربند ایمنی معولی خودرو بتواند جلوی پرتاب شدن آن‌ها را بگیرد. در این مرحله اهمیت صندلی ماشین و سایر سیستم‌های ایمنی ویژه سرنشینان کودک در خودرو به خوبی روشن می‌شود. یک صندلی ماشین که به درستی نصب شده باشد، نقش عمده‌ای در حفظ ایمنی و سلامتی کودک شما در حین وقوع سوانح رانندگی خواهد داشت. بر اساس آمار رسمی، صندلی‌های ماشین میزان آسیب ناشی از تصادف را به میزان ۷۱ درصد برای نوزادان و ۵۴ درصد برای کودکان نوپا کاهش می‌دهند.

 

حفظ سرعت مطمئن، روش جایگزین صندلی ماشین نیست.

برخی از والدین به اشتباه تصور می‌کنند در صورت رانندگی با احتیاط و با سرعت پایین می‌توانند از صندلی ماشین چشم‌پوشی کنند. حتی عده‌ای تصور می‌کنند خودشان بهتر می‌توانند از نوزادشان مراقبت کنند و کودک را در آغوش می‌گیرند. با اینکه این کار احساس امنیت خاطر در والدین ایجاد می‌کند اما از نظر علمی به هیچ وجه صحیح نیست.

در هنگام وقوع تصادف، وزن سرنشین در سرعت حرکت ضرب خواهد شد. بنابراین حتی در حالتی که سرعت حرکت را ۴۰ کیلومتر در ساعت و وزن نوزاد را ۳ کیلوگرم در نظر بگیریم، در حین تصادف فشاری معدل یک وزنه ۱۲۰ کیلوگرمی به بازو‌های شما وارد خواهد شد که بسیار بعید است از عهده کنترل آن برآیید.

از جانبی دیگر، فشار حاصل از حرکت شما به جلو به دلیل وزن بیشتر، بسیار بیشتر از میزان حرکت نوزاد به تنهایی خواهد بود بنابراین عملا نوزاد بیشتر از حالت عادی در معرض خطر قرار می‌گیرد. تنها روش مطمئن برای حفظ کودک، استفاده از لوازم استاندارد و طراحی شده ویژه کودکان می‌باشد.

 

کودکان صندلی ماشین را دوست ندارند.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است برای استفاده از صندلی ماشین مردد باشید، آن است که برخی کودکان از نشستن در صندلی ماشین به ویژه در حالت نصب رو به عقب خوشحال نمی‌شوند. این موضوع طبیعی است. بسیاری از کودکان در مقاطعی از حمام کردن، خوردن بعضی غذاهای مقوی و انجام بعضی فعالیت‌های بدنی مثل ورزش کردن هم بدشان می‌آید. به طور مشخص به عنوان والدین دلسوز، شما از انجام این کارهای مفید صرف‌نظر نمی‌کنید بلکه به کودک آموزش می‌دهید که این فعالیت برای حفظ سلامتی آنها حیاتی است. این موضوع در مورد صندلی ماشین نیز صادق است. این فرصتی است تا کودک‌تان را از سنین کم با اهمیت بها دادن به سلامتی خود آشنا کرده و این ارزش را برای آنها درونی کنید.

 

عمر صندلی ماشین کودک کوتاه است.

این موضوع بسته به نوع انتخابی صندلی ماشین کودک و نوزاد تا حدودی درست است. هر صندلی ماشین برای بازه وزنی مشخصی طراحی شده و تنها به مدت مشخصی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما این مطلب به معنی آن نیست که شما نباید از صندلی ماشین استفاده کنید. بلکه باید پس از اتمام مدت استفاده از صندلی، صندلی جدیدی متناسب با قد و وزن جدید فرزند خود تهیه کنید. البته کمپانی‌های تولید کننده، مسائل اقتصادی خانواده‌ها را نیز مد نظر قرار داده و مدل‌هایی را تولید کرده‌اند که با تغییر تنظیمات و کم و زیاد شدن برخی از ملحقات صندلی، قابلیت استفاده از روز اول تولد تا سن ۱۰ سالگی را دارند که می‌تواند انتخابی عالی برای اغلب خانواده‌ها باشد. مسئله مهم این است که تا زمان رسیدن به قد ۱۵۰ سانتی‌متر، یعنی حدودا ۱۰ سالگی استفاده از یک صندلی استاندارد و مناسب برای کودک ضروری است.

 

در نهایت

صندلی ماشین نوزاد و کودک یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین لوازم سیسمونی نوزاد در حوزه حمل و نقل ایمن کودک می‌باشد. استفاده از صندلی ماشین برای کودکان زیر ۱۰ سال همچنین از نظر قانونی اجباری است. با این وجود عدم سخت‌گیری قانونی، تصوراتی از قبیل احتیاط در رانندگی، بی‌علاقگی کودکان و توجیهات اقتصادی و … می‌توانند موجب شوند بعضی والدین استفاده از این وسیله را به اندازه کافی جدی نگیرند. با کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرآیند واقعی تصادف به سادگی به این نتیجه می‌رسیم که تمامی این تصورات نادرست هستند و برای حفظ ایمنی کودک هیچ روشی جایگزین صندلی ماشین نخواهد شد.

 

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close