بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

صندلی ماشین کودک چیست؟

صندلی ماشین کودک چیست؟

صندلی ماشین کودک چیست؟ صندلی ماشین کودک را می‌توان یکی از مهمترین اقلام در فهرست خرید سیسمونی نوزاد دانست. به طور کلی می‌توان گفت صندلی ماشین کودک نقش کمربند ایمنی را برای بچه‌ها دارد و هر بچه‌ای که با خودرو جابه‌جا می‌شود به یک صندلی ماشین نیاز دارد.
در این مطلب به دلایل اهمیت صندلی ماشین برای کودکان، نکات ضروری و مهم و بایدها و نبایدهای استفاده از صندلی ماشین کودک خواهیم پرداخت.

صندلی ماشین کودک چیست؟

صندلی ماشین کودک یک صندلی با ابعاد مناسب برای نوزادان و کودکان است که در داخل خودرو نصب می‌شود و فضای ایمنی برای حمل و نقل کودک فراهم می‌سازد. دو کاربرد اصلی این صندلی فراهم ساختن محل راحت برای نشاندن کودک در داخل خودرو و دیگری جذب شوک‌های حاصل از ضربه در صورت وقوع تصادف است. مهمترین اجزای ایمنی صندلی ماشین فوم جاذب انرژی و کمربند ایمنی ۵ نقطه‌ای آن هستند. پیش از عرضهٔ یک صندلی ماشین به بازار، مدل مورد نظر تحت استانداردها و مقررات بین‌المللی تست شده و مقاومت آن در برابر انواع تصادفات تأیید می‌شود. بنابراین این لوازم در حال حاضر ایمن‌ترین گزینه برای جابه‌جایی کودکان هستند.

آیا خرید صندلی ماشین کودک و نوزاد ضروری است؟

پس از توضیح اینکه صندلی ماشین کودک چیست این سوال مطرح می‌شود که خرید صندلی ماشین کودک ضروری است؟ صندلی ماشین از جمله اقلام جدید در میان لوازم سیسمونی نوزاد محسوب می‌شود. ممکن است برای برخی والدین جای سؤال باشد که آیا خرید صندلی ماشین واجب است یا اختیاری. به هر حال بسیاری از ما بدون استفاده از چنین وسیله‌ای بزرگ شده‌ایم. اما در حال حاضر صندلی ماشین یکی از لوازم بسیار مهم در فهرست سیسمونی نوزاد محسوب می‌شود. علت این موضوع مسائل ایمنی، راحتی والدین و راحتی کودک است.

ضرورت ایمنی

امروزه میزان استفاده از لوازم نقلیه برای حمل و نقل افزایش پیدا کرده و تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که بستن کمربند ایمنی می‌تواند خطرات ناشی از تصادفات را تا نسبت یک به ۶۰ کاهش دهد. از آنجایی که بچه‌های کوچکتر از ۱۰ سال قد و وزن مناسب برای استفاده از کمربند ایمنی خودرو را ندارند، لازم است والدین از صندلی ماشین برای تأمین ایمنی و سلامت کودک خود کمک بگیرند. لازم به ذکر است که از نظر مقررات راهنمایی و رانندگی استفاده از صندلی ماشین برای بچه‌های زیر ۱۰ سال اجباری است.

راحتی والدین

با استفاده از صندلی ماشین شما می‌توانید بچه‌ها را با خیال راحت و بدون نگرانی در محل مناسبی نشانده و به رفت و آمد بپردازید. بغل کردن بچه‌ها در طول مسیر نه تنها والدین را خسته و دچار دردسر می‌کند بلکه برای کودک نیز غیر ایمن است. بعضی والدین تصور می‌کنند می‌توانند با بغل کردن بچه‌ها از آنها در حین تصادفات مراقبت کنند. باید بدانید در صورتی که وزن نوزاد تنها ۳ کیلوگرم و سرعت شما ۴۰ کیلومتر بر ساعت باشد، فشار وزن کودک روی بازوهای شما معادل ۱۲۰ کیلوگرم خواهد بود. بدون شک هیچ کس توانایی حفاظت از فرزند در چنین شرایطی را نخواهد داشت.

راحتی کودک

صندلی‌های خودرو برای افراد بزرگسال طراحی شده‌اند و افزون بر موضوع ایمنی، نشستن بر روی صندلی خودرو برای بچه‌ها راحت نیست. صندلی ماشین کودک وسیله‌ای است که با در نظر گرفتن ارگونومی بدن بچه‌ها و به طور ویژه برای نشستن آنها طراحی شده است. با نشاندن بچه‌ها در صندلی متناسب با ردهٔ سنی آنها، در طول مسیر احساس راحتی بیشتری داشته و کمتر ناراحتی و بدخلقی می‌کنند.

   
صندلی ماشین چیکو مدل NextFit iX Zip صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Sport صندلی ماشین چیکو مدل NextFit Max


بایدها و نکات مهم صندلی ماشین کودک

در هنگام نصب و استفاده از صندلی ماشین کودک نکات ایمنی متعددی مورد توجه قرار می‌گیرد. انتخاب مدل مناسب و وضعیت نصب صحیح متناسب با قد و وزن بچه‌ها، نصب رو به عقب تا جای ممکن، کنترل کردن وضعیت صندلی و تنظیم کمربند ایمنی ۵ نقطه‌ای را می‌توان مهمترین نکات در این زمینه دانست.

مدل صندلی ماشین مناسب برای کودک خود را انتخاب کنید

مدل‌های مختلف صندلی ماشین در بازار تنوع زیادی دارند و برای استفاده در رده‌های سنی مختلف تولید می‌شوند. برخی قابلیت استفاده از روز اول تولد تا ۱۰ سالگی را دارند و برخی دیگر تنها برای یک ردهٔ سنی خاص مناسب هستند. برخی تنها قابلیت نصب رو به عقب یا رو به جلو را دارند و برخی دوجهته هستند. در کنار صندلی ماشین، مدل‌های مختلف کریر و بوستر کودک نیز برای نشاندن بچه‌ها در داخل خودرو در یک ردهٔ سنی خاص کاربرد دارند. پیش از خرید صندلی ماشین کودک باید اطلاعات کافی در مورد انواع صندلی ماشین کسب کرده و توضیحات تولید کنندگان در مورد مدل‌های مختلف را به دقت مطالعه کنید. در نهایت همواره مدل مناسب و بهترین حالت نصب را با توجه به سن، قد و وزن بچه‌ها انتخاب کنید.

تا جایی که می‌توانید از وضعیت نصب رو به عقب استفاده کنید

در اکثر مدل‌های صندلی ماشین حداکثر وزن نصب رو به عقب ۱۸ کیلوگرم بوده و حداقل وزن نصب رو به جلو ۱۰ کیلوگرم است. بنابراین از وزن ۱۰ کیلوگرم تا ۱۸ کیلوگرم می‌توانید هر دو حالت نصب را انتخاب کنید. با این حال همیشه سعی کنید تا جایی که می‌توانید بچه‌ها را در وضعیت رو به عقب بنشانید. به صورت یک قانون، نصب رو به عقب به عنوان ایمن‌ترین وضعیت قرارگیری صندلی ماشین، همیشه نسبت به نصب رو به جلو ارجحیت دارد. در بعضی از مدل‌های صندلی ماشین با فراهم کردن فضای خالی بیشتر برای قرارگیری پاها، امکان نصب رو به عقب تا وزن ۲۲ کیلوگرم نیز وجود دارد. این مدل‌ها به دلیل ایمنی بیشتر به خانواده‌ها توصیه می‌شوند.

سیستم نصب مناسب را انتخاب کنید

نصب صندلی ماشین کودک می‌تواند با کمک کمربند ایمنی خودرو یا سیستم اتصالات LATCH صورت گیرد. اتصالات LATCH در حالت کلی ساده‌تر و سریع‌تر هستند اما در بعضی از مدل‌های صندلی ماشین استفاده از آن محدودیت وزنی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین در صورت نصب رو به جلو، اتصال Top Tether برای جلوگیری از واژگونی صندلی ضروری بوده و حتماً باید مورد توجه قرار گیرد. در بعضی از مدل‌ها، امکان استفاده از اتصال Top Tether در حالت رو به عقب نیز وجود دارد که به افزایش سطح ایمنی کمک می‌کند. در مورد سیستم‌های نصب صندلی ماشین مطالعه کرده و پس از انتخاب سیستم مناسب، مراحل نصب صندلی ماشین کودک را متناسب با دستورالعمل محصول به دقت طی کنید.

از نصب صحیح صندلی ماشین در موقعیت مناسب مطمئن شوید

پس از نصب صندلی ماشین آن را به جلو و عقب و چپ و راست حرکت دهید. صندلی باید در جای خود ثابت و محکم باشد و نباید بیشتر از ۲ سانتی‌متر جابه‌جا شود. بعضی از تولید کنندگان علائم خاصی بر روی بدنهٔ صندلی درج می‌کنند که به والدین در کنترل کردن نصب صحیح صندلی ماشین کمک می‌کند. همچنین در برخی مدل‌ها یک حباب تراز تعبیه می‌شود که به والدین در تشخیص زاویهٔ نصب صحیح کمک می‌کند. با کنترل کردن این نکات می‌توانید مطمئن شوید که صندلی به درستی نصب شده و برای نشاندن بچه‌ها ایمن است.

هر بار قبل از سوار شدن بچه‌ها وضعیت صندلی ماشین را کنترل کنید

در بیشتر اوقات صندلی ماشین یک بار نصب شده و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی خانواده‌ها ممکن است پس از نصب و کنترل اولیه، کنترل‌های بعدی را جدی نگیرند. اما باید بدانید که در حین حرکت خودرو احتمال جابه‌جایی و خارج شدن صندلی از وضعیت مناسب وجود دارد. بنابراین لازم است هر بار در هنگام سوار کردن بچه‌ها به خودرو، مجداد کیفیت اتصالات و محکم بودن صندلی در جای خود را کنترل کنید.

کمربند ایمنی کودک را درست تنظیم کنید

بر روی هر صندلی ماشین کودک یک کمربند ایمنی پنج‌نقطه‌ای تعبیه می‌شود که معمولاً قابلیت تنظیم ارتفاع آن وجود دارد و شما باید ارتفاع کمربند ایمنی پنج‌نقطه‌ای را متناسب با قد کودک و حالت نصب صندلی ماشین تنظیم کنید.

  • در حالت نصب رو به عقب، ارتفاع کمربند ایمنی باید پایین‌تر از شانه‌های کودک باشد به صورتی که تسمه‌های کمربند کاملاً به دور شانهٔ بچه‌ها کیپ شده و با گردن آنها فاصله داشته باشد.
  • در حالت نصب رو به جلو، ارتفاع کمربند ایمنی باید بالاتر از شانهٔ کودک تنظیم شود و تسمهٔ کمربند ایمنی نباید به طور کاملا به شانهٔ بچه‌ها بچسبد.

   
صندلی ماشین گراکو مدل Extend2Fitصندلی ماشین کیکابو مدل 4in1 صندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX Platinum


نبایدها و اشتباهات رایج در مورد صندلی ماشین کودک

برخی اشتباهات رایج در هنگام استفاده از صندلی ماشین کودک در دستهٔ نبایدها قرار می‌گیرند. عدم رعایت این نکات می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری برای سلامتی کودک شما داشته باشد. استفاده از صندلی ماشین دست دوم یا قدیمی، نصب صندلی ماشین روی صندلی جلو خودرو، پوشاندن لباس‌های ضخیم از مهمترین مواردی هستند که می‌توان اشاره کرد.

از خرید صندلی ماشین دست دوم اجتناب کنید

ممکن است بخواهید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها خرید صندلی ماشین دست دوم را مد نظر قرار دهید. همان طور که پیش از این اشاره شد، مهمترین عنصر ایمنی صندلی ماشین فوم جاذب انرژی آن است. این فوم با اولین تصادف مقاومت مفید خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل به خانواده‌ها توصیه می‌شود پس از یک بار تصادف صندلی ماشین را دور بیندازند حتی اگر ظاهر آن کاملاً سالم باقی مانده باشد. با خرید صندلی ماشین دست دوم، شما هیچ اطلاعی از گذشتهٔ محصول نخواهید داشت. برای مدیریت هزینه‌ها می‌توانید برخی مدل‌های ساده از برندهای معتبر را که امکانات کمتری دارند مد نظر قرار دهید. بدین ترتیب مطمئن خواهید بود که محصول انتخابی از نظر ایمنی عملکرد مناسبی دارد.

صندلی ماشین را بر روی صندلی جلو خودرو نصب نکنید

امن‌ترین محل برای نصب صندلی ماشین کودک، بخش میانی صندلی عقب خودرو است. در صورتی که گذاشتن و برداشتن کودک برای شما دشوار است، می‌توانید صندلی ماشین را در صندلی عقب و در کنار درب نصب کنید. اما به هیچ وجه صندلی ماشین کودک را روی صندلی جلوی خودرو نصب نکنید. زیرا در صورت تصادف و فعال شدن سیستم کیسه هوا احتمال آسیب دیدگی کودک وجود خواهد داشت. اگر تعداد بچه‌ها زیاد است و مجبور هستید یکی از آنها را در صندلی جلوی خودرو بنشانید، بزرگترین کودک را انتخاب کرده و صندلی ماشین را در وضعیت رو به جلو تنظم کنید. همچنین سیستم کیسهٔ هوا را غیرفعال کنید.

از پوشاندن لباس‌های ضخیم اجتناب کنید

نشاندن بچه‌ها در داخل صندلی ماشین با کاپشن و لباس‌های ضخیم ایدهٔ خوبی برای جلوگیری از سرما خوردن آنها نیست. لباس‌های ضخیم از کیپ شدن کمربند ایمنی کودک جلوگیری می‌کنند در حالیکه در صورت بروز تصادف، فشرده خواهند شد و فضای خالی زیادی میان بدن کودک و کمربند ایمنی به وجود خواهد آمد. در صورت سرد بودن هوا پس از نشاندن کودک در داخلی صندلی ماشین و بستن کمربند ایمنی، روی آنها پتو یا کاپشن بکشید طوری که پتو و کاپشن فضای بین بدن کودک و کمربند ایمنی را پر نکند.

 

صندلی ماشین گراکو مدل Size4Me 65 صندلی ماشین جیکل مدل Upgoصندلی ماشین گراکو مدل 4Ever DLX
نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close