بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

بایدها و نبایدهای خرید کالسکه

بایدها و نبایدهای خرید کالسکه

خرید کالسکه از جمله لوازم مهم و کاربردی در فهرست خرید سیسمونی نوزاد محسوب می‌شود. کالسکه از جمله لوازم گردش و سفر با بچه‌ها محسوب شده و جابه‌جا کردن بچه‌ها را برای پدر و مادر بسیار ساده می‌کند.
اما آیا خرید کالسکه برای همه واجب است؟
برای پاسخ به این سؤال بهتر است با مزایای کالسکه برای بچه‌ها و والدین آشنا شده و موقعیت‌هایی را که استفاده از کالسکه می‌تواند دشوار باشد در نظر بگیرید.

همچنین بهره‌گیری از کالسکه مستلزم استفاده صحیح از این وسیله است. آشنایی با بایدها و نبایدها و نکات مهم در هنگام استفاده از کالسکه می‌تواند به افزایش کارایی این وسیله کمک کرده و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند. در این مطلب، پس از بررسی کاربردها و مزیت‌های کالسکه کودک، به نکات مهم و توصیه‌های ایمنی در هنگام خرید کالسکه و استفاده از آن خواهیم پرداخت.

آیا خرید کالسکه ضروری است؟

در این خرید کالسکه جابه‌جایی بچه‌ها را برای والدین آسان‌تر می‌کند تردیدی وجود ندارد. اما آیا داشتن یک کالسکه واجب است؟ باید گفت این موضوع به سبک زندگی شما باز می‌گردد. اگر معمولاً با خودرو رفت و آمد می‌کنید و مسافتی که به همراه بچه‌ها طی می‌کنید طولانی نیست، می‌توان گفت شاید نیاز زیادی به کالسکه نداشته باشید. در صورتی که میزان پیاده‌روی شما در طول روز با بچه‌ها زیاد است داشتن یک کالسکه می‌تواند از خستگی والدین و بچه‌ها جلوگیری کند.


مزایای خرید کالسکه برای بچه‌ها و والدین

مزایای خرید کالسکه به راحتی پدر و مادر محدود نمی‌شود و استفاده از این وسیله برای جابه‌جایی می‌تواند برای کودکان نیز تجربه راحت‌تری به ارمغان آورد. قرارگیری کودک در وضعیت استاندارد، کم شدن گریه بچه‌ها در حین رفت و آمد، سهولت جابه‌جایی لوازم کودک و خرید کردن با بچه‌ها از جمله مهم‌ترین مزایای خرید کالسکه محسوب می‌شوند.

جابه‌جایی نوزاد در وضعیت خوابیده

راحت‌ترین وضعیت برای بچه‌های تازه متولد شده خوابیدن روی سطح کاملا صاف است. والدین نمی‌توانند تمام مدت بچه‌ها را در وضعیت مناسبی نگه دارند و با داشتن یک ست کالسکه و کریر یا کالسکه‌های خوابیده، بچه‌ها در حین جابه‌جایی وضعیت بهتری خواهند داشت. همچنین خوابیدن بچه‌ها باعث محدود شدن فعالیت‌های والدین نخواهد شد.

جلوگیری از بهانه‌گیری بچه‌های خردسال

بعضی از بچه‌های بزرگ در مسیرهای طولانی مدت خسته می‌شوند و شروع به گریه و ناآرامی می‌کنند. خرید کالسکه با صندلی راحت، سایه‌بان و گردش هوای مناسب محیط راحت و خنکی برای نشستن بچه‌ها فراهم آورده و از گریه کردن آنها جلوگیری می‌کند. در طول این مدت بچه‌ها با تماشا کردن محیط اطراف سرگرم شده و کمتر بهانه‌گیری می‌کنند.

نگهداری لوازم ضروری کودک

در ماه‌های اول تولد تعداد لوازم ضروری بچه‌ها همچون لباس تمیز، لوازم تعویض پوشک کودک و شیشهٔ شیر زیاد است. این لوازم باید به طور دائمی همراه والدین باشند و این موضوع می‌تواند اندکی دست‌وپاگیر باشد. از آنجایی که اغلب مدل‌های کالسکه به سبد مخصوص مجهز هستند والدین مشکلات کمتری در این زمینه خواهند داشت.

پیاده‌روی و ورزش با بچه‌ها

مدل‌های کالسکه سه چرخ کودک به طور اختصاصی برای دویدن و پیاده‌روی با کودک طراحی شده‌اند. اگر نگران قطع شدن برنامه‌ها و تمرینات ورزشی خود هستید می‌توانید با انتخاب و خریداری این مدل‌ها کودک را نیز برای دویدن همراه خود ببرید.

کالسکه بی کول مدل  Streetکالسکه بچه کیندرکرافت مدل Cruiserکالسکه گراکو مدل Near2Me


برخی معایب و محدودیت‌های خرید کالسکه

علی‌رغم اینکه کالسکه رفت و آمد را هم برای والدین و هم برای بچه‌ها آسان می‌کند اما همیشه و همه جا بهترین گزینه برای جابه‌جایی بچه‌ها نیست. در بعضی موارد بغل کردن بچه‌ها و استفاده از آغوشی و کریر می‌تواند تصمیم بهتری باشد.

عدم امکان استفاده روی پله و پله برقی

عبور کردن از پله و پله برقی زمانی که بچه‌ها در داخل کالسکه هستند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و شما باید از رمپ و آسانسور برای جابه‌جایی استفاده کنید. این موضوع می‌تواند در بعضی موقعیت‌ها برای شما دردسر درست کند. در چنین شرایطی بغل کردن بچه‌ها یا استفاده از آغوشی تصمیم بهتری است.

کاهش ارتباط عاطفی والدین و کودک

بغل کردن بچه‌ها توسط والدین هم برای بچه‌ها و هم برای پدر و مادر آرامش‌بخش است. بچه‌ها در آغوش والدین راحت‌تر به خواب می‌روند و اگر هوا سرد باشد احساس گرمای بیشتری دارند. اگرچه بچه‌ها در داخل کالسکه در وضعیت ایمن و راحتی قرار می‌گیرند اما ارتباط مستقیم با پدر و مادر را از دست می‌دهند. گاهی اوقات بهتر است کالسکه را کنار گذاشته و خودتان بچه‌ها را جابه‌جا کنید.

عدم امکان استفاده از یک کالسکه در موقعیت‌های مختلف

همهٔ مدل‌های کالسکه برای هر نوع جابه‌جایی کودک مناسب نیستند. یکی از نکات بسیار مهم در استفادهٔ صحیح از کالسکه دقت کردن به نوع کالسکه و تناسب آن با کاربری مد نظر شماست. این موضوع باعث می‌شود گاهی شما علی‌رغم خرید کالسکه ، نتوانید در همهٔ موقعیت‌ها از آن استفاده کنید. به عنوان مثال:

  • مدل‌های کالسکه مسافرتی تنها برای استفاده کوتاه مدت و مقطعی مناسب هستند و نمی‌توانید آنها را جایگزین کالسکه استاندارد معمولی کنید.
  • دویدن با کالسکه تنها با کالسکه‌های سه‌چرخ مخصوص امکان‌پذیر است. در غیر این صورت سلامتی کودک خود را با خطر مواجه خواهید کرد.
  • همهٔ مدل‌های کالسکه قابلیت استفاده از روز اول تولد را ندارند و شما باید این موضوع را برای جابه‌جایی نوزاد مورد توجه قرار دهید.

باید‌ها و نبایدهای استفاده از کالسکه

همچون هر وسیله دیگری، کالسکه نیز در صورت استفاده نادرست می‌تواند موجب ناراحتی و یا آسیب دیدن کودک شود. در ادامه به مهمترین نکات در استفاده صحیح از کالسکه می‌پردازیم.

از کالسکه برای جابه‌جایی روی پله و پله برقی استفاده نکنید

هیچ وقت در وضعیتی که کودک در داخل کالسکه قرار دارد از پله و پله برقی برای جابه‌جایی استفاده نکنید. اگر به رمپ و آسانسور دسترسی ندارید و مجبور به عبور از پله و پله برقی هستید حتماً بچه‌ها را از داخل کالسکه خارج کرده و در آغوش بگیرید. همچنین توصیه می‌شود هنگام هدایت کالسکه تا جای ممکن از روی زمین‌های ناهموار،  نیم‌پله و جدول‌های کوتاه عبور نکنید.

کالسکه را در معرض تابش آفتاب و رطوبت قرار ندهید

بیشتر اجزای کالسکه از جنس فلز هستند و برای جلوگیری از کثیفی در اکثر مدل‌ها از پارچه‌های تیره‌رنگ استفاده می‌شود. هم فلز و هم پارچه‌های تیره نور خورشید را به خود جذب کرده و به سرعت گرم می‌شوند که این موضوع می‌تواند برای کودک آزار دهنده باشد. قرارگیری کالسکه در محیط‌های مرطوب نیز می‌تواند موجب زنگ‌زدگی و کاهش عمر مفید محصول شود. سعی کنید تا جای ممکن کالسکه را در محیط‌های خشک و دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

مایعات داغ را در جابطری کالسکه قرار ندهید

بعضی از مدل‌های کالسکه یک جای بطری برای قرار دادن شیشه شیر یا نوشیدنی والدین دارند که می‌تواند بسیار کاربردی باشد. اما باید دقت کنید که نوشیدنی‌های داغ مانند چایی یا قهوه را در این محل قرار ندهید تا از ریختن تصادفی آن روی کودک جلوگیری شود.

کیف و سایر لوازم خود را از فریم کالسکه آویزان نکنید

در بعضی از مدل‌های کالکسه کودک محل مشخصی برای قرار دادن لوازم والدین و کیف دستی تعبیه شده و این موضوع به عنوان یکی از قابلیت‌ها در راهنمای محصول درج می‌شود. این مدل‌ها معمولاً ظرفیت تحمل وزن کیف تا ۲ کیلوگرم را دارند. در غیر این صورت باید از آویزان کردن کیف و لوازم دیگر از دسته کالسکه اجتناب کنید. به خصوص در مورد کالسکه‌های سبک، این کار می‌تواند موجب واژگونی کالسکه شود.

کالسکه بروی مدل Mollaکالسکه کریر لورنزو مدل استلاکالسکه Cybex مدل Onyx


نکات ایمنی استفاده از کالسکه کودک

بعضی از نکات همچون عدم استفاده از گوشی همراه، ماندن در کنار کالسکه، قفل چرخ‌ها و بستن کمربند ایمنی ساده و بدیهی به نظر می‌رسند. با این حال باید بدانید استفادهٔ روزمره و مداوم از کالسکه موجب می‌شود برخی خانواده‌ها به مرور حساسیت خود را نسبت به این موضوع از دست بدهند. رعایت این نکات ایمنی همواره و در هر شرایطی باید جدی گرفته شوند.

در نزدیک‌ترین فاصله با کالسکه باقی بمانید

حتی با وجود قفل بودن ترمزهای کالسکه کودک، هیچ وقت نباید از کالسکه دور شوید. کالسکه به هر دلیلی ممکن است حرکت کرده یا در سرازیری احتمال واژگونی داشته باشد. شما باید همیشه نزدیک بچه‌ها بوده و برای مراقبت از آنها در صورت بروز اتفاقات پیش‌بینی نشده آماده باشید.

هنگام هدایت کالسکه با گوشی خود صحبت نکنید

کالسکه مثل خودروی شخصی بچه‌هاست و هدایت آن به اندازهٔ رانندگی برای والدین حساس است. در هنگام هدایت کالسکه باید حواس شما کاملاً جمع باشد و نباید مشغول صحبت با گوشی، چک کردن پیام‌ها، گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی یا سایر کارهایی باشید که می‌توانند حواس شما را پرت کنند.

قفل کردن ترمز کالسکه را جدی بگیرید

هنگام بیرون آوردن و نشاندن بچه‌ها در داخل کالسکه حتماً باید از قفل بودن ترمزهای کالسکه مطمئن شوید. ممکن است تصور کنید این کار فقط چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به قفل کردن چرخ‌های کالسکه وجود ندارد. این تصور کاملاً اشتباه بوده و می‌تواند به آسیب دیدگی کودک منجر شود.

در بستن کمربند ایمنی کودک دقت کنید

سلامتی و ایمنی کودک در داخل کالسکه با استفاده از کمربند ایمنی ۵ نقطه‌ای تأمین می‌شود. به منظور ایمنی حداکثری امکان تنظیم طول تسمه‌های کمربند بر اساس قد و جثهٔ کودکان وجود دارد. بعد از بستن کمربند ایمنی باید محکم بودن آن را با دست کنترل کنید. نباید بیشتر از دو انگشت بین تسمه‌های کمربند و بدن کودک فاصله باشد. 

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close