بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

جلوگیری از گرمازدگی کودکان در داخل کالسکه کودک

جلوگیری از گرمازدگی کودکان در داخل کالسکه کودک

کالسکه کودک و نوزاد یکی از کاربردی‌ترین لوازم سیسمونی برای جابه‌جایی آسان بچه‌هاست. یک کالسکه خوب می‌تواند هم کارها را برای پدر و مادر ساده کند و هم امنیت و راحتی بچه‌ها را تضمین کند. اما یک خطر مهلک در داخل کالسکه بچه‌ها را تهدید می‌کند که ممکن است کمتر توجه را جلب کند: گرمازدگی کودک در داخل کالسکه.
قرار دادن کالسکه در محل مناسب و رعایت نکات کاربردی برای خنک نگه داشتن بچه ها در کالسکه کودک می‌تواند از گرمازدگی و بیماری کودک در روزهای گرم تابستان جلوگیری کند.
برای آشنایی بیشتر با روش‌های مختلف خنک نگه داشتن محیط کالسکه با ما همراه باشید.


چگونه علائم گرمازدگی کودک در داخل کالسکه را تشخیص دهیم؟

اگر در هوای گرم بیرون از منزل هستید مهم است که هر چند وقت یک بار وضعیت بچه‌ها را بررسی کنید. بچه‌ها به خصوص در سنین کمتر نمی‌توانند به شما بگویند که جای‌شان بیش از حد گرم شده است. همچنین توانایی کودکان در تنظیم حرارت بدن کمتر از افراد بزرگسال است. بنابراین شما باید شخصا حواس‌تان به گرمازدگی بچه‌ها در تابستان باشد.

بعضی از علائمی که نشان می‌دهد بچه‌ها بیش از حد در معرض گرما هستند شامل موارد زیر است:

 • دمای بالای بدن در هنگام لمس پوست بچه‌ها
 • تعریق زیاد
 • گونه‌های سرخ شده و صورت قرمز
 • بی‌قراری، بی‌تابی و گریه کردن
 • خسته، بی‌حال و خواب‌آلود به نظر رسیدن کودک
 • احساس گیجی و حواس پرت به نظر رسیدن کودک
 • ضربان قلب بالا
 • مسمومیت و تهوع

اگر شما هر یک از این علائم را مشاهده کردید در اولین قدم نوشیدنی کافی به بچه‌ها بدهید. سپس سایر اقدامات برای خنک کردن بدن محیط بچه‌ها را که در این مقاله مورد اشاره قرار خواهد گرفت انجام دهید. در صورتی که بچه‌ها همچنان گرمازده و بی‌حال باشند لازم است به پزشک مراجعه کنید.

کالسکه بی کول مدل  Streetکالسکه بچه کیندرکرافت مدل Cruiserکالسکه گراکو مدل Near2Me


کالسکه مناسب تهیه کنید

قبل از هر چیزی طراحی و ساخت کالسکه کودک باید به نحوی باشد که از گرمازدگی بچه‌ها در داخل کالسکه جلوگیری کند. اگر هنوز کالسکه بچه‌ها را خریداری نکرده‌ای به دنبال مدل‌هایی باشید که پارچه‌های قابل تنفس داشته باشند. رویه‌های مش‌دار یکی از بهترین انواع رویه کالسکه هستند که با گردش هوا، محیط مطلوبی برای نشستن بچه‌ها فراهم می‌کنند.

امکان جدا کردن پدهای اضافی از داخل کالسکه نیز می‌تواند در خنک کردن محیط کالسکه در تابستان و هوای گرم به شما کمک کند. این پدها در زمستان برای گرم نگه داشتن بچه‌ها بسیار کاربردی هستند اما در تابستان باعث گرمای بیش از حد محل نشستن بچه‌ها می‌شوند.

بعضی کالسکه‌ها همچنین پنجره مخصوص بچه‌ها در سمت تکیه‌گاه پشتی کالسکه یا سایه‌بان دارند که گردش هوا را افزایش می‌دهد. در انتخاب سایه‌بان به دنبال مدل‌هایی باشید که ابعاد بزرگ با قابلیت باز و بسته کردن داشته باشند. بدین ترتیب می‌توانید در روزهای گرم از حداکثر حفاظت از نور خورشید بهره‌مند شده و در هوای خنک‌تر ابعاد سایه‌بان را کاهش دهید.


اگر کالسکه بچه را خریداری کرده‌ایم چه؟

اگر برای فرزند خود کالسکه کودک تهیه کرده‌اید و احساس گرما و تعریق بچه‌ها را ناراحت می‌کند همچنان می‌توانید با روش‌های متعددی به احساس خنکی آنها کمک کنید. از درست کردن کیسه آب یخ مخصوص تا خریداری تشکچه‌های خنک کننده راه‌های متنوعی برای کاهش گرمازدگی کودکان در تابستان وجود دارد که در ادامه به بحث و بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

کالسکه بروی مدل Mollaکالسکه کریر لورنزو مدل استلاکالسکه Cybex مدل Onyx


گردش با بچه‌ها را به زمان مناسب موکول کنید

یکی از موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از گرمازدگی کودک در داخل کالسکه، اجتناب از بیرون رفتن در ساعت‌های گرم روز است. از اواخر صبح تا اوایل عصر خورشید در بالاترین ارتفاع در آسمان قرار می‌گیرد و گرما در شدیدترین حالت است. بنابراین سعی کنید برای خرید و گردش با بچه‌ها اول صبح یا آخر عصر را انتخاب کنید که هوا خنک‌تر است.

اگر مجبور هستید در ساعت‌های گرم بچه‌ها را از خانه بیرون ببرید، مدت زمان بیرون ماندن را محدود کنید و سعی کنید بیشتر اوقات را در سایه قرار بگیرید. اگر مدت طولانی در بیرون خواهید بود، حداقل برای چند لحظه به داخل ساختمان‌های عمومی بروید و اجازه دهید قبل از خروج دوباره بچه‌ها کمی خنک شوند. کافی‌شاپ‌ها، پاساژ‌ها و مراکز خرید از جمله فضاهایی هستند که معمولا به هواساز مجهز بوده و هوای خنک برای استراحت کودک دارند.


آفتابگیر و سایه‌بان را جدی بگیرید

بچه‌های کمتر از شش ماهه نمی‌توانند کرم ضدآفتاب استفاده کنند. بنابراین مهم است که وقتی در داخل کالسکه هستند به خوبی در برابر تابش آفتاب حفاظت شوند. حفاظت از آفتاب هم از سوختگی پوست و هم از گرم شدن بچه‌ها جلوگیری می‌کند. اگر کالسکه شما سایه‌بان دارد، مطمئن باشید تمام پنل‌های سایه‌بان در بازترین حالت ممکن قرار دارند و بیشترین میزان پوشش را فراهم می‌کنند.

از قرار دادن پارچه‌های اضافه بر روی سایه‌بان برای حفاظت بیشتر اجتناب کنید چون باعث افزایش دمای داخل کالسکه خواهند شد. اگر سایه‌بان کالسکه کودک شما پوشش کافی ندارد، می‌توانید آفتابگیرهای مخصوص برای نصب روی کالسکه کودک را تهیه کنید. این آفتابگیرها ضمن حفاظت از کودک در برابر تابش آفتاب، همچنان امکان گردش کافی هوا برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کالسکه را فراهم می‌کنند.

در هنگام خرید آفتابگیر برای کالسکه کودک به نکات زیر توجه کنید:

 • ضریب UPF (میزان پوشش در برابر اشعه ماورای بنفش)
 • متریال قابل تنفس با گردش هوای کافی
 • سازگار با مدل کالسکه شما
 • با قابلیت نصب و جداسازی آسان

پس از نصب سایه‌بان، به دفعات مکرر دمای بچه‌ها در داخل کالسکه را چک کنید تا مطمئن شوید گردش هوا به اندازه کافی وجود دارد و داخل کالسکه کودک بیش از حد گرم نمی‌شود.


از یک فن مخصوص کالسکه کودک استفاده کنید

مدل‌های جدیدی از فن مخصوص کالسکه در بازار وجود دارند که به سایه‌بان یا فریم کالسکه متصل می‌شوند و می‌توانند بچه‌ها را در داخل کالسکه خنک نگه دارند. در انتخاب فن به دنبال مدل‌هایی باشید که قابلیت شارژ یا کار با باتری را داشته باشند و بتوانید سرعت هوا را در چند درجه تنظیم کنید. همچنین نحوه اتصال فن به کالسکه را بررسی کنید و مدلی را انتخاب کنید که با کالسکه بچه شما سازگار باشد. یک گردنی انعطاف‌پذیر برای تنظیم زاویه فن نیز می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

در استفاده از فن برای کالسکه نکات ایمنی را رعایت کرده و فن را در محلی نصب کنید که احتمال سقوط روی کودک وجود نداشته باشد. همچنین هیچ وقت بچه‌ها را در حالیکه فن روشن است در داخل کالسکه تنها نگذارید. بعضی از مدل‌های فن قابلیت رطوبت‌زنی نیز دارند که می‌تواند به طور قابل توجهی به خنک نگه داشتن بچه‌ها در روزهای گرم تابستان کمک کند.


مطمئن شوید بچه‌ها آب کافی می‌خورند

خشکی بدن می‌تواند احساس گرمای بچه‌ها در داخل کالسکه را تشدید کند. به اندازه کافی به بچه‌ها شیر یا آب بدهید و مطمئن شوید بدن‌شان رطوبت کافی دارد. برای کودکان بزرگتر می‌توانید میوه‌های آبدار مانند هندوانه و خیار را به عنوان خوراکی و اسنک مد نظر قرار دهید. بدن کودک بیشتر از آنکه فکر کنید به آب نیاز دارد. پس بطری شیر یا قمقه آنها را همراه داشته باشید و استفاده از آن به دفعات مکرر را فراموش نکنید.

کیسه آب یخ درست کنید

داخل یک نایلون زیپ‌کیپ مایع ظرفشویی ریخته و درب آن را محکم کنید. سپس کیسه را داخل زیپ‌کیپ دیگری قرار دهید تا از نشت مایع جلوگیری شود. کیسه‌ها را داخل جایخی قرار دهید تا یخ ببندد. پس از خارج کردن از مایع یخ بسته از یخچال دور آن حوله نازکی بپیچید و از آن به عنوان کیسه آب یخ مخصوص خودتان برای خنک کردن کودک در تابستان استفاده کنید.

شما می‌توانید به جای مایع ظرفشویی از سیروپ ذرت یا ترکیب آب و الکل ضدعفونی کننده (ایزوپروپیل الکل) نیز استفاده کنید. نکته مهم این است که از نشت نکردن مایع داخل کیسه مطمئن شوید و کیسه یخ را مستقیم روی پوست بچه‌ها قرار ندهید. همیشه از یک حوله یا دستمال به عنوان واسط استفاده کنید.

یک روش دیگر این است که دو بطری را تا نیمه با آب پر کنید و در داخل فریزر قرار دهید. سپس دور بطری‌ها حوله‌ای بپیچید و آن‌ها را در دو طرف کالسکه کودک نصب کنید. ذوب شدن آب داخل بطری‌ها باعث جذب دمای داخل کالسکه شده و به خنک شدن بچه‌ها کمک خواهد کرد.


لباس مناسب به بچه‌ها بپوشانید

در زمان انتخاب لباس برای کودک و نوزاد، به جنس پارچه دقت کنید و لباس‌هایی را انتخاب کنید که پارچه سبک و قابل تنفس داشته باشند. کتان و سایر پارچه‌هایی که رطوبت را دفع می‌کنند بهترین انتخاب برای خنک نگه داشتن بچه‌ها در تابستان هستند.

از پوشاندن لباس‌هایی با پارچه نایلونی مانند پلی استر اجتناب کنید. این پارچه‌ها گرما را در داخل لباس حبس کرده و احساس ناراحتی به کودک می‌دهند. همچنین از لباس‌های تنگ اجتناب کنید و مدل‌های گشاد و خنک را انتخاب کنید تا گردش هوا به حداکثر برسد. یک کلاه آفتابی سبک و کوچک می‌تواند نقش موثری در حفاظ از سر و صورت بچه‌ها در برابر گرمای سوزان داشته باشد.


از پد و تشک خنک کننده استفاده کنید

یکی از محصولات خلاقانه موجود در بازار تشک‌های خنک کننده هستند که می‌توانید داخل کالسکه قرار داده و بچه‌ها را روی آن بنشانید. این تشکچه‌ها عرق کودک را به خود جذب کرده و به خنک ماندن بچه‌ها در داخل کالسکه کمک می‌کنند. جذب رطوبت اضافی بدن بچه‌ها علاوه بر خنکی از سوختگی پای نوزاد در تابستان و حساسیت‌های پوستی نیز جلوگیری می‌کند.

برای تأثیر بیشتر در هوای بسیار گرم می‌توانید تشکچه خنک کننده کودک را برای چند دقیقه داخل یخچال قرار دهید. هر چند بدون این کار هم تشکچه نقش خود در خنک نگه داشتن بچه‌ها را به خوبی ایفا خواهد کرد. در انتخاب تشک خنک کننده مدل‌هایی را انتخاب کنید که با مدل کالسکه کودک شما سازگار باشد و پاکسازی آن پردردسر نباشد.


از حوله خنک کننده استفاده کنید

حوله‌های خنک کننده محصولات دیگری هستند که می‌توانید برای جلوگیری از گرمازدگی کودک در تابستان استفاده کنید. اگر بچه‌ها داخل کالسکه باشند می‌توانید این حوله‌ها را تا کرده و پشت گردن آنها قرار دهید. البته باید مطمئن شوید که بچه‌ها حوله را دور گردن یا صورت‌شان نمی‌پیچند. روش ایمن‌تر این است که هر چند وقت یک بار صورت بچه‌ها را با حوله خنک کننده پاک کنید.

در این مقاله اختصاصی از بامبینو کالا، ابتدا علائم گرمازدگی کودکان در هوای گرم تابستانی مورد توجه قرار گرفت. سپس مشخصات یک کالسکه کودک خوب برای جلوگیری از گرمای بیش از حد مورد توجه قرار گرفت. در ادامه روش‌های متعددی برای کاهش شانس گرمازدگی و خنک کردن محیط کالسکه پیشنهاد کردیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close