بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

از شیر گرفتن کودک با 5 راهکار ساده و آسان

از شیر گرفتن کودک با 5 راهکار ساده و آسان

از شیر گرفتن کودک نوپا همیشه برای مادران یک موضوع و یک تغییر چالش برانگیز بوده است. به همین علت این کار باید با تدبیر و با بهره گیری از نکات اصولی انجام شود.

در این بخش می‌خواهیم 5 نکته مهم و کاربردی را در اختیار مادرانی بگذاریم که قصد از شیر گرفتن کودک خود را دارند. زیرا نیاز است که در این زمینه آموزش‌های لازم به آنها داده شود.
 
از شیر گرفتن کودک نوپا به هیچ وجه کار آسانی نیست. زیرا اصلی‌ترین تغذیه کودک از بدو تولد تا حالا، شیر بوده است. او حالا دیگر به شدت به این تغذیه خوشمزه و دلچسب عادت کرده و نمی‌خواهد به هیچ وجه آن را از دست بدهد. خصوصا کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، علاوه بر تغذیه، از طریق شیر خوردن با مادرشان تعامل بیشتری برقرار می‌کنند و از نظر عاطفی نیز مورد توجه و حمایت مادرشان قرار می‌گیرند. به همین علت به هیچ عنوان نمی‌خواهند از تغذیه محبوبشان جدا شوند. زیرا جدایی از شیر برایشان به منزله جدا شدن از مادر و دور شدن از محبت و توجه او است. حال چگونه باید این کار را انجام داد؟


از شیر گرفتن کودک نوپا
و دغدغه‌های آن

از شیر گرفتن کودک نوپا دغدغه‌های خاص خودش را دارد. گاهی اوقات ممکن است مادران بیش از حدی که باید، به کودکان خود شیر دهند. این باعث می‌شود تا مادر از نظر روحی و فیزیکی خسته شود و حتی استفاده از شیردوش دستی و شیردوش برقی هم مشکل ساز است و گاهی حتی فرصت استراحت کردن هم نداشته باشد. بنابراین بهتر است تا شما در زمان مناسب، کودک نوپای خود را از شیر بگیرید.

بیشتر اوقات، از شیر گرفتن کودک نوپا، با مشکلاتی همراه است که شاید فکرش را هم نکنید! به عنوان مثال کودک به واسطه شیر خوردن با مادر خود احساس نزدیکی بیشتر می‌کند. به همین علت نمی‌خواهد این موقعیت خوب را از دست دهد. گاهی اوقات نیز کودک به دلیل تغذیه با شیر، از خوردن غذای کمکی صرف نظر می‌کند. به همین علت از شیر گرفتن برای او، حکم محرومیت از غذا را دارد!

همانطور که به شما وعده داده بودیم، در این بخش می‌خواهیم 5 نکته یا راهکار مناسب به شما ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این نکات شما می‌توانید کودک نوپای خود را با موفقیت از شیر بگیرید.

 
نکته اول برای از شیر گرفتن کودک نوپا

نکته اول این است که حتما برای کودک خود یک جایگزین مناسب پیدا کنید. از آنجایی که او از نظر روحی به شیر خوردن وابستگی دارد، نه از نظر فیزیکی، شما می‌توانید یک جایگزین مناسب برای کودک خود پیدا کنید تا بتوانید او را از شیر بگیرید. برای از شیر گرفتن کودک نوپا می‌توانید یک بطری آب فانتزی و یا یک وسیله پرکاربرد تهیه کنید و این وسیله را جایگزین شیر کنید. بدین ترتیب کودک وابستگی خود را به این وسیله دوست‌داشتنی منتقل می‌کند و راحت‌تر از شیر گرفته می‌شود. البته می‌توانید در این بطری زیبا، آبمیوه و یا نوشیدنی‌های مورد علاقه کودکتان را بریزید تا بتواند از آن لذت ببرد.

زمانی که از شیر گرفتن کودک نوپا با موفقیت انجام شد، این را به خاطر داشته باشید که کودک شما به نوشیدن مایعات مختلف نیاز دارد. برای این کار می‌توانید از شیر ارگانیک گرفته تا چای، استفاده کنید تا نوشیدنی کودک خود را فراهم کنید. اسموتی، شیر، چای و... هر کدام از این نوشیدنی‌ها که برای او لذیذتر بودند، را انتخاب کنید و به کودکتان بدهید.

 
نکته دوم برای از شیر گرفتن کودک نوپا

در گام بعدی که باید برای از شیر گرفتن کودک نوپا بردارید، بهتر است تا پرستاری کردن از کودکتان را محدودتر کنید. زیرا در این صورت به او می‌فهمانید که وقتش رسیده تا مستقل‌تر شود. به عنوان مثال اگر همیشه تا پایان تغذیه کودکتان او را همراهی می‌کردید، این بار سعی کنید بطری آب فانتزی و نوشیدنی مورد علاقه‌اش را به او بدهید و به انجام کارهایتان مشغول شوید. در این صورت کودک شما به طور همزمان، هم در تغذیه‌اش و هم در ارتباط یا وابستگی که به شما دارد، تغییراتی را به وجود می‌آورد.

نکته سوم برای از شیر گرفتن کودک نوپا

برای از شیر گرفتن کودک نوپا، هرگز عجله نکنید. زیرا این کار برای او یک شوک بزرگ به حساب می‌آید. بنابراین آهسته و پیوسته پیش بروید. چند هفته و اگر نیاز شد، چند ماه برای این کار وقت بگذارید تا به روحیه کودکتان آسیبی وارد نشود. بعضی از بچه‌ها وابستگی شدید به شیر خوردن دارند. خصوصا اینکه برای قطع شیردهی مقاومت می‌کنند و به هیچ عنوان نمی خواهند این را بپذیرند. پس باید با توجه به نیازهای کودکتان برای از شیر گرفتن او وقت بگذارید.

نکته چهارم برای از شیر گرفتن کودک نوپا

برای از شیر گرفتن کودک نوپا بهتر است از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید. به عنوان مثال از همسرتان بخواهید تا بیشتر از قبل با فرزندتان وقت بگذراند. یا اگر همسرتان مشغله کاری دارد، می‌توانید از سایر اعضای خانواده‌تان بخواهید که به شما کمک کنند. زمانی که کودک با افراد مختلفی وقت بگذراند، قطعا فراموش می‌کند که چه تغییراتی در زندگی‌اش پیاده سازی می‌شوند. به همین علت هم شما و هم کودکتان احساس راحتی بیشتری می‌کنید. حتما از همسر یا یکی از اعضای خانواده‌تان بخواهید تا کودک را به پارک ببرند. یا با او بازی کنند تا سرگرم شود.

نکته پنجم برای از شیر گرفتن کودک نوپا

حتما تصمیم خود را در مورد از شیر گرفتن کودک نوپای خود بگیرید. اگر او بیمار است یا به نوعی با سایر چالش‌های این چنینی درگیر است، دست نگه دارید. زمان از شیر گرفتن کودک نوپا نباید با سایر تغییرات زندگی‌اش تداخل داشته باشد. به همین علت شما باید در مورد زمان از شیر گرفتن کودک خود درست تصمیم بگیرید.

کلام آخر

از شیر گرفتن کودک نوپا باید زمانی اتفاق بیفتد که هم شما و هم کودکتان از هر نظر آمادگی‌های لازم را داشته باشید. در این بخش به 5 نکته مهم و کاربردی در این خصوص اشاره کردیم تا با استفاده از آن بتوانید کودکتان را از شیر بگیرید.

 

منبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر