بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک در چه زمان و چگونه باید اتفاق بیفتد؟
آیا می‌دانید چه روش‌هایی برای قطع شیردهی مناسب است؟
بسیاری از والدین زمانی که تصمیم می‌گیرند کودکشان را از شیر بگیرند، غذای کمکی را جایگزین شیر می‌کنند. اما مطالعات و تحقیقات نشان داده است که غذای کمکی برای کودکی که هنوز کمتر از یک سال سن دارد، ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد. چرا که سیستم گوارشی کودک هنوز نابالغ است. پس بهترین راه برای قطع شیردهی چیست؟ آنچه که در این بخش تصمیم داریم به بررسی آن بپردازیم، تمام آن چیزی است که شما باید در خصوص قطع شیردهی بدانید. با ما همراه باشید.

 
نشانه‌هایی که به شما می‌گوید الان زمان مناسبی برای از شیر گرفتن کودک است!

قبل از هر چیز شما باید بدانید که چه زمانی برای از شیر گرفتن کودک مناسب است؟ چرا که حتما کودک شما باید آمادگی پذیرش چنین تغییر مهمی را داشته باشد. در اینجا به یک سری از نشانه‌های مهمی که می‌گوید کودکتان آماده از شیر گرفتن است، اشاره خواهیم داشت.

  • زمانی که بدون حمایت کسی قادر به نشستن است.
  • زمانی که مهارت‌های حرکتی‌اش توسعه یافته و می‌تواند با انگشتانش غذا یا میوه‌ها را بگیرد.
  • زمانی که سعی دارد خودش شکمش را سیر کند و از داخل ظرف غذا برمی‌دارد.


تمامی این موارد بعد از 6 ماهگی شامل حال کودک می‌شوند. به خاطر داشته باشید اصلا نیازی نیست که کودک شما تا پایان 2 سالگی شیر بخورد. چرا که رفته رفته وابستگی او به شیر بیشتر می‌شود و از خوردن غذای کمکی امتناع می‌کند. این باعث بروز اختلال در رشد او می‌شود. بنابراین بهتر است تا هر زمان که احساس کردید کودکتان آمادگی لازم را دارد، او را از شیر بگیرید.

مزایای از شیر گرفتن کودک چیست؟

زمانی که شما کودکتان را از شیر بگیرید، قطعا این برای هر دوی شما (مادر و کودک) بهتر خواهد بود. چرا که می‌توانید با خاطری آسوده سر سفره غذایتان را بخورید؛ همزمان با اینکه کودکتان نیز در حال غذا خوردن است. همچنین او تمایل بیشتری به مصرف غذا و میو‌ه‌جات پیدا می‌کند. در نتیجه می‌توانید شاهد رشد مطلوب کودک خود باشید. و اما مزایای از شیر گرفتن کودک چیست؟

  • عادت غذایی صحیح

زمانی که اقدام به از شیر گرفتن کودک کنید، در واقع او می‌تواند از همین سن کم عادت غذایی صحیحی پیدا کند. بسیاری از کودکانی که کمتر از 2 سال سن دارند، با این روش توانسته‌اند یک عادت غذایی صحیح داشته باشند. در نتیجه این باعث می‌شود تا آنها از همان کودکی تمام مواد غذایی ارزشمند را مصرف کنند.

  • رشد بهتر کودک

همانطور که گفتیم زمانی که کودک خود را از شیر بگیرید، او از مواد غذایی مفید و ارزشمندی استفاده می‌کند. نتیجه این کار، رشد بهتر کودک است. چرا که کودک تمام ویتامین‌های مورد نیاز بدنش را دریافت می‌کند. به خاطر داشته باشید شیر مادر با وجود اینکه غذای کاملی است، اما تا پایان 6 ماهگی جوابگوی نیازهای کودک می‌باشد. پس از پایان 6 ماهگی دیگر شیر مادر یا شیرخشک به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای بدن کودک باشد. در نتیجه مصرف مواد غذایی مختلف باعث رشد بهتر کودک می‌شود.

  • افزایش اشتهای کودک

یکی دیگر از مزایای از شیر گرفتن کودک این است که او به دلیل تنوع غذایی که دارد، میل و اشتهای بالاتری نسبت به غذا خوردن پیدا می‌کند. کودک می‌تواند مواد غذایی مختلف را امتحان کند. با طعم و مزه، بافت و اندازه آنها آشنا شود. درست جویدن را یاد بگیرد. در نهایت تمام این کنجکاوی‌های او نسبت به غذا خوردن باعث می‌شود تا میل و رغبت بیشتری به غذا پیدا کند.

از شیر گرفتن کودک را چگونه آغاز کنیم؟

حال که متوجه شدید از شیر گرفتن کودک چه مزایایی دارد، قطعا می‌پرسید این کار را چگونه انجام دهیم؟! در حقیقت برای انجام این کار شما به وسیله یا مکان خاصی نیاز ندارید. بلکه می‌توانید به راحتی و با کمک مهارت‌هایی که در فرزندپروری دارید، این کار را انجام دهید. برای قطع شیردهی شما باید:

  • از همان ابتدا شیردهی را کامل قطع کنید

بسیاری از والدین معتقدند که برای قطع شیردهی، مراحل را باید به صورت تدریجی پشت سر گذاشت. یعنی اگر کودک بیش از حد بی‌تاب شد، به او شیر بدهیم. این باور اساس غلط است و نه تنها به شما برای از شیر گرفتن کودک کمکی نمی‌کند، بلکه باعث آسیب روحی به فرزندتان نیز می‌شود. پس از همان ابتدا شیردهی را به طور کامل قطع کنید و دیگر به فرزندتان شیر ندهید.

  • فقط پستان را تلخ کنید

برای از شیر گرفتن کودک نیازی نیست تا شکل و ظاهر پستان یا سرشیشه را عوض کنید. استفاده از سس گوجه، فلفل، چسب سیاه و... هیچ کدام روش مناسبی برای منصرف شدن کودک از شیر خوردن نیستند. بهترین و موثرترین راه این است که به نوک پستان تلخک بزنید. تلخک هیچ تغییری در ظاهر پستان ایجاد نمی‌کند، تنها طعم آن را عوض می‌کند. پس کودک به این نتیجه می رسد که دیگر شیر خوردن برایش لذت بخش نخواهد بود.

  • برای او تغذیه‌ای در قالب فینگرفود در نظر بگیرید

 زمانی که کودک متوجه شود طعم  مزه شیر تغییر کرده است، قطعا برای برطرف کردن گرسنگی و تشنگی‌اش نیاز به غذا دارد. در این هنگام یک بشقاب غذا اصلا اشتهای او به غذا خوردن را تحریک نمی‌کند. بلکه او به یک غذای خوشمزه و البته زیبا نیاز دارد! در قالب فینگرفود یک خوراکی خوشمزه و مقوی برایش آماده کنید و با تزئینات زیبا غذایش را دیزاین کنید تا به غذا خوردن علاقه‌مند شود. بدین ترتیب یک جایگزین مناسب برای کودکتان انتخاب کرده‌اید.

  • برایش تفریحات مناسب در نظر بگیرید

قطعا چند روز اول از شیر گرفتن کودک، برای او سخت و دشوار خواهد بود. به همین منظور برای اینکه حواس او را از اصل ماجرا پرت کنید، بهتر است تا برایش تفریحات مناسب در نظر بگیرید. بهتر است این تفریحات بیرون از منزل باشد؛ مثل رفتن به پارک، خانه دوستان و... در این صورت شما فرزندتان را در بیشتر ساعت روز سرگرم کرده‌اید. همین روند را ادامه دهید تا او به غذا خوردن عادت کند.

نکته مهم این است که هرگز نباید خوراکی یا نوشیدنی دیگری را جایگزین شیر کنید. چرا که در واقع شما وابستگی کودکتان را از شیر به یک ماده خوراکی یا نوشیدنی دیگر انتقال داده‌اید.

 

منبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close