بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

کودکان به چند ساعت خواب نیاز دارند؟

کودکان به چند ساعت خواب نیاز دارند؟

چند ساعت خواب برای یک کودک لازم است؟
چگونه می‌توان یک روتین منظم برای خواب کودک طراحی کرد، بدون آن که نیاز باشد در تعطیلات این روتین شکسته شود؟
چطور می‌توان کودک را متقاعد کرد که باید به رختخواب برود و بخوابد؟

قطعا همه این‌ها سوالاتی است که در خصوص خواب کودک در ذهن شما مطرح می‌شود. البته ناگفته نماند که دغدغه بسیاری از مادران امروزی، خواباندن کودک در ساعت‌های مشخص است. اگر قصد دارید برای دلبند خود یک روتین منظم خواب ایجاد کنید، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

قبل از هر چیز، چرا تنظیم ساعت خواب کودک اهمیت زیادی دارد؟

همه والدین به خوبی می‌دانند که تنظیم ساعت خواب کودک فواید بسیار زیادی برای او دارد. همچنین می‌دانیم که بخش مهمی از رشد و تکامل مغزی کودک در خواب اتفاق می‌افتد. به همین علت باید بگوییم تنظیم ساعت خواب، به سلامتی و رشد کودک نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.زمانی که کودکان ساعت خواب مشخصی نداشته باشند، قطعا کلافه، بی‌حوصله و حتی پرخاشگر می‌شوند. این موضوع می‌تواند روی آرامش والدین نیز تاثیر منفی بگذارد و باعث پرخاشگری یا عصبانیت آنها شود. اگر تمام این مسائل را یک فاکتور مجزا در نظر بگیریم، خواب کودک تمرکز، خواب و حافظه کودک را بالا می‌برد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن او می‌شود. از این رو شما باید به زمان استراحت کودک خود اهمیت زیادی دهید. حتی اگر او ساعت مشخصی برای خوابیدن ندارد، حتما با کمک راهکارهای ساده اما موثر می‌توانید او را برای خوابیدن متقاعد کنید.

بهترین ساعت خواب برای کودکان چه ساعتی است؟

حقیقت این است که هیچ کس نمی‌تواند به شما بگوید بهترین ساعت خواب برای کودکتان چه ساعتی است! زیرا زمان استراحت در هر خانواده‌ای متفاوت است. این موضوع کاملا به شرایط کار و فعالیت شما بستگی دارد. پس باید بدانید که روتین خواب را خودتان باید برای کودکتان ایجاد کنید.

تخت کنار مادر Hannah مدل Amorتخت کنار مادر و گهواره برقی Cullar مدل Sg505تخت کنار مادر Hannah مدل Aqua


نکته مهمتر اینکه همیشه کودکان باید زودتر از سایر اعضای خانواده به رختخواب بروند! زیرا بخش مهمی از رشد و تکامل آنها در خواب اتفاق می‌افتد. همانطور که می‌دانید نوزادان 50 درصد طول عمر خود را در خواب سپری می‌کنند. به همین دلیل است که آنها رشد زیادی دارند. اما این زمان خواب با افزایش سن نوزاد، کاهش می‌یابد و رشد هم به تناسب با آن کمتر می‌شود.

چند ساعت خواب برای کودکان ضروری است؟

حال که متوجه اهمیت خواب کودک و تنظیم ساعت خواب او شدید، قطعا این سوال برایتان به وجود می‌آید که چند ساعت خواب برای کودک لازم است؟ قبل از هر چیز بهتر است تا به شما بگوییم هیچ کس نمی‌تواند برای خوابیدن کودک شما ساعت مشخصی را تعیین کند. می‌دانید چرا؟ به این علت که الگوی خواب و همچنین نیاز کودکان به خوابیدن متفاوت است. گاهی ممکن است دو کودک هم سن، با یکدیگر قابل مقایسه نباشند؛ یکی از آنها پرخواب‌تر و یکی دیگر کم‌خواب‌تر باشد! پس در این زمینه هرگز کودکتان را با دیگری مقایسه نکنید.

طبق آمار و مطالعات، یک ساعت خواب مشخص برای کودکان تعیین شده است که می‌تواند به شما کمک کند که کودک شما در هر سن دقیقا به چند ساعت خوابیدن نیاز دارد؟ این زمان‌ها تقریبی هستند. بنابراین نیاز کودک شما به خوابیدن می‌تواند از این آمار بیشتر یا کمتر باشد و این اصلا اشکالی ندارد.

 • از بدو تولد تا 2 ماهگی: 18 ساعت
 • از 3 تا 12 ماهگی: 9 تا 14 ساعت
 • از 1 تا 3 سالگی: 12 تا 14 ساعت
 • از 3 تا 5 سالگی: 11 تا 13 ساعت
 • از 5 تا 12 سالگی: 10 تا 11 ساعت
 • از 13 تا 18 سالگی: 9 ساعت

کم خوابی کودک چه نشانه‌هایی دارد؟

آیا می‌دانید چگونه می‌توان فهمید که آیا کودک به اندازه کافی خوابیده است یا خیر؟ در واقع با توجه به ساعت خواب تعریف شده برای کودکان در سنین مختلف، آیا می‌دانید نشانه‌های کم خوابی کودکان چیست؟ قطعا شما با مشاهده این نشانه‌ها متوجه می‌شوید که چقدر خواب برای کودکتان کافی و چقدر خواب برای کودکتان کم است. در نتیجه می‌توانید بر اساس آن یک روتین خواب منظم برای فرزندتان تعیین کنید.

سرویس خواب کودک

سرویس خواب کودک

سرویس خواب کودککودکانی که به اندازه کافی خواب و استراحت ندارند:

 • کلافه هستند
 • بدخلقی می‌کنند
 • گاهی اوقات فراموشی می‌گیرند
 • همیشه نالان و بی‌حوصله هستند
 • نسبت به موضوعات هیجانی بی‌اشتیاق هستند
 • کمی دست و پا چلفتی به نظر می‌رسند

همچنین باید بدانید کم خوابی برای کودکان مدرسه‌ای باعث عدم تمرکز آنها برای یادگیری درس‌ها می‌شود. حتی ممکن است این عدم تمرکز به گونه‌ای باشد که شما گمان کنید کودکتان در یادگیری اختلال دارد و هوش کافی ندارد!

 

نی نی لای لای Cam مدل Giocamنی نی لای لای مدل Long Shang مدل 1883 گهواره و نی نی لای لای Mastela مدل 5in1


چطور برای کودک یک روتین منظم خواب ایجاد کنم؟

در اینجا باید بدانید که چگونه می‌توان یک ساعت خواب منظم و یک روتین منظم برای خواب کودک ایجاد کرد. نگران نباشید! زیرا ما با چند راهکار ساده اما موثر به شما کمک می‌کنیم تا کودکتان را در زمان مناسب بخوابانید. قبل از هر چیز بدانید که یک شب خوب، بهانه‌ای برای آغاز یک صبح خوب است. پس برای اینکه صبح خوبی را برای فرزندتان بسازید به راهکارهای زیر توجه کنید.

 • نور فضا را کم کنید

وقتی که به ساعت خواب کودک خود نزدیک می‌شوید، بهتر است نور فضای منزل را کم کنید و چند تا از چراغ‌ها را خاموش کنید. این کار 30 دقیقه قبل از به رختخواب رفتن کودک موثر است.

 • از کودک بخواهید لباس خواب بپوشد

اگر سن کودک شما به حدی رسیده است که از پوشیدن لباس خواب درک درستی داشته باشد، بهتر است تا این کار را انجام دهید. یک دست لباس راحت در قالب لباس خواب به او بدهید و از او بخواهید که هر سب قبل از خواب لباسش را بپوشد.

 • موسیقی کلاسیک پخش کنید

در ساعت خواب کودک می‌توانید موسیقی کلاسیک پخش کنید. به این ترتیب کودک شما با شنیدن ریتم ملایم و آرامش بخش موسیقی کلاسیک کم‌کم برای خوابیدن آماده می‌شود.

 • برایش قصه بخوانید

اگر کودک شما همچنان برای خوابیدن مقاومت می‌کرد، می‌توانید یک داستان خلاقانه برای او تعریف کنید. تا قبل از اینکه او به ساعت خواب تعیین شده عادت کند، می‌توانید داستان‌هایی بر پایه یک کودک که همیشه در ساعت مشخص می‌خوابد و چقدر سالم و باهوش است، تعریف کنید. این قطعا روی او تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

تخت کنار مادر Mini Panda مدل Naturalتخت کنار مادر Snuz مدل SnuzPodتخت کنار مادر Kikka boo مدل Bonne Nuitمنبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close