بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آیا خوابیدن کنار نوزاد بی‌خطر است؟

آیا خوابیدن کنار نوزاد بی‌خطر است؟

شیر دادن به نوزاد، پوشاندن لباس به تن او، خوابیدن کنار نوزاد و... همگی جزو اقداماتی است که شما برای مراقبت و نگهداری از نوزادتان انجام می‌دهید. اما آیا میدانید مورد آخر کمی جدی است؟ معمولا والدین در ماه‌های اول تولد کنار نوزادشان می‌خوابند و او را در خوابیدن همراهی می‌کنند؛ خصوصا در شب‌ها. اما آیا میدانید چرا نباید این کار را انجام داد؟ طبق آمار حدود 70 درصد نوزادان آمریکایی و اروپایی در سه ماهه اول زندگی خود چندین بار کنار والدینشان خوابیده‌اند. اما بهتر است تا به طور دقیق بررسی کنیم که آیا این کار صحیح است؟

منظور از خوابیدن همراه نوزاد چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم درست یا غلط بودن این موضوع را بررسی کنیم، بهتر است تا ببینیم منظور از خوابیدن همراه نوزاد و یا خوابیدن کنار نوزاد چیست؟ به طور کلی یعنی خواب مشترکی که نوزاد در کنار والدینش تجربه می‌کند. در این شرایط کودک از لحاظ موقعیت مکانی به پدر و مادر خود بسیار نزدیک است و تخت کنار مادر یا گهواره برقی نوزاد در نزدیکی و مجاورت تخت پدر و مادر قرار دارد. در این شرایط نوزاد وجود پدر و مادرش را در نزدیکی خودش حس می‌کند و با کوچکترین نیازی که به وجود آنها داشته باشد، گریه می‌کند تا توجه و محبت آنها را به خود جلب کند.


بسیاری از پدر و مادرها برای اینکه در زمان استراحت راحت‌تر باشند، تخت نوزادشان را کنار تخت خودشان قرار می‌دهند. زیرا قرار است در طول شب نوزاد چندین بار برای شیر خوردن بیدار شود. به همین علت والدین این را مناسب‌تر میدانند که نوزاد در نزدیکی آنها باشد.

خوابیدن کنار نوزاد چه فوایدی دارد؟

طبق تحقیقات و مطالعاتی که در خصوص خوابیدن کنار نوزاد انجام شده است، باید بگوییم این کار فوایدی را به همراه دارد که این فواید هم شامل حال نوزاد و هم شامل حال والدینش می‌شود.

خوابیدن کنار نوزاد در یک اتاق باعث می‌شود تا او کمتر در معرض خطر قرار بگیرد. گاهی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله پریدن شیر در گلوی نوزاد، سرفه و... مجاری تنفسی نوزاد بسته شود. در صورتی که نوزاد در مجاورت پدر و مادرش باشد، قطعا کمتر در معرض این نوع خطرات قرار می‌گیرد.

همچنین خوابیدن کنار نوزاد باعث طولانی‌تر شدن زمان خواب او و کاهش اضطراب جدایی از مادر شود. در این صورت نوزاد وجود مادرش را کنار خودش حس می‌کند و کمتر این نیاز را در خود می‌بیند که برای جلب توجه و محبت مادر بیدار شود یا گریه کند. از طرفی مادر دیگر مجبور نیست در طول شب چندین بار از رختخواب خود بلند شود تا به نوزادش رسیدگی کند. بنابراین مادر نیز استراحت کافی خواهد داشت.

از دیگر مزایای خوابیدن همراه نوزاد این است که شیردهی راحت‌تر انجام می‌شود. این مزیت برای مادرانی که شاغل هستند و زمان استراحت آنها محدود است، مورد اهمیت قرار می‌گیرد. بنابراین خوابیدن کنار نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد مزایای متعددی را در بر دارد.

تخت کنار مادر Hannah مدل Amorتخت کنار مادر و گهواره برقی Cullar مدل Sg505تخت کنار مادر Hannah مدل Aqua


معایب خوابیدن همراه نوزاد چیست؟

 در خصوص خوابیدن کنار نوزاد باید بگوییم آیا میدانید این کار در کنار مزایایی که دارد، شامل چه مضراتی می‌شود؟ به مواردی که در ادامه عنوان می‌کنیم، توجه کنید.

  1. به طور کلی خوب است تا بدانید برخی از نوزادان یا برخی از والدین در صورتی که بخواهند به صورت مشترک بخوابند، نمی‌توانند خواب آرام و راحتی داشته باشند. زیرا ممکن است مادر با هر تکان و حرکت ساده نوزادش از خواب بیدار شود و نتواند در طول شب خواب و استراحت کافی داشته باشد.

  2. همچنین ممکن است بعضی از نوزادان زمانی که با والدینشان در یک اتاق خوابیده‌اند، زود به زود بیدار شوند. زیرا آنها عادت کرده‌اند که والدینشان را مدام ببینند. این موضوع باعث کمبود خواب نوزاد و وابسته بار آمدن او می‌شود. به همین دلیل ممکن است در ماه‌های آینده جدایی از اتاق پدر و مادر برای او سخت باشد و در برابر این کار مقاومت کند.

آیا خوابیدن کنار نوزاد بی‌خطر است؟

در مواردی باید بگوییم خوابیدن همراه نوزاد از وقوع بسیاری از خطراتی که در حین خواب جان نوزاد را تهدید می‌کند، جلوگیری خواهد کرد. زیرا حدود 4 درصد از نوزادان سراسر دنیا دچار مرگ‌های رختخوابی می‌شوند! اما برخی دیگر از شواهد نشان داده که از این 4 درصد، بعضی از نوزادان به دلیل تقصیرات پدر و مادرشان می‌میرند. زیرا مصرف الکل، دخانیات و مواد مخدر توسط پدر یا مادر می‌تواند در رختخواب جان نوزاد را به خطر بیندازد. بنابراین نمی‌توان به طور صددرصد گفت که خوابیدن کنار نوزاد بی‌خطر است.

تخت کنار مادر Mini Panda مدل Naturalتخت کنار مادر Snuz مدل SnuzPodتخت کنار مادر Kikka boo مدل Bonne Nuit


دستورالعمل‌هایی که برای
خوابیدن کنار نوزاد باید بدانید

اگر می‌خواهید با نوزادتان در یک اتاق بخوابید، باید به یک سری دستورالعمل‌های مهم توجه داشته باشید.

  1. به طور کلی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، می‌توانند حتی روی یک تخت کنار مادرشان بخوابند. زیرا تغذیه و شیردهی برای مادر و برای نوزاد ساده‌تر است. اما نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می‌کنند، بهتر است در یک فضای دیگر به غیر از تخت مادر بخوابند. زیرا در این صورت خواب آنها عمیق‌تر خواهد بود.

  2. حتما توجه داشته باشید که از یک پتوی مناسب برای نوزاد خود استفاده کنید. زیرا پتوی گشاد ممکن است برای نوزاد شما خطرآفرین باشد. هیچ فضای خالی بین تشک و دیوار قرار ندهید. زیرا ممکن است نوزاد شما غلت بخورد و بین آن فضا گیر کند. حتما برای فضای کنار تخت نوزاد از عروسک‌های ضربه‌گیر استفاده کنید.

  3. در صورتی که پدر یا مادر سیگار می‌کشند، هرگز نباید در یک تخت مشترک کنار کودک بخوابند. همچنین نوزادان زیر یک سال را کنار کودکان بزرگتر نخوابانید.

  4. در صورتی که نوزادتان را قنداق می‌کنید، هرگز آن را تا نزدیکی صورت او نیاورید. زیرا ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد نوزاد شود.

 خوب است که شما گاهی اوقات خوابیدن کنار نوزاد را تجربه کنید اما این کار قواعد و قوانین مخصوص به خودش را دارد. این کار مضرات و فواید خاصی دارد که در این بخش به آن اشاره کردیم. به همین علت بهتر است تا با در نظر گرفتن این قوانین کودکتان را کنار خود بخوابانید. حتما به موارد مهم که به امنیت نوزاد مربوط می‌شود، توجه کنید.

 

منبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close