بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

لوازم خواب نوزاد تا شش ماهگی

لوازم خواب نوزاد تا شش ماهگی

در این بخش، گروهی از لوازم خواب نوزاد که قابلیت استفاده در ماه‌های اول تولد را دارند معرفی می‌شوند. ویژگی مشترک این لوازم، ابعاد کوچک، سهولت استفاده، وزن کمتر و قابلیت جابه‌جایی است که مراقبت از بچه‌ها را تا حد زیادی برای والدین آسان می‌کند.

خواب نوزاد

سبد خواب نوزاد (Moses Basket)

سبد خواب نوزاد، سبدی کوچک برای خوابیدن بچه‌هاست که متناسب با وزن و میزان تحرک نوزاد، تا ۳ یا ۴ ماهگی کاربرد دارد. سبد خواب نوزاد همراه با تشکچهٔ آن عرضه شده و استانداردهای لازم برای خوابیدن بچه‌ها را دارد. با این حال، از آنجایی که سبد معمولاً روی زمین قرار می‌گیرد، ممکن است خطرآفرین بوده و موجب سقوط افراد بالغ روی بچه‌ها شود.

مهمترین مزیت سبد خواب نوزاد، وزن بسیار سبک و دستگیرهٔ مخصوص آن است که حمل بچه‌ها را بسیار ساده می‌کند. بنابراین، می‌توان از آن در موقعیت‌های مختلف همچون مسافرت و میهمانی برای خواباندن کودک استفاده کرد. این سبدها، قیمت بسیار پایینی در قیاس با سایر محصولات خواب نوزاد از جمله تخت کنار مادر دارند.

تخت کنادر مادر (Bassinet, Baby Next to Me Crib)

تخت کنار مادر، یک تخت کوچک است که بر روی پایه قرار داشته و در ارتفاع تخت والدین قرار می‌گیرد. بعضی مدل‌ها حتی به طور کامل به تخت والدین نصب می‌شوند. بدین ترتیب شیر دادن شبانه به بچه‌ها برای مادر آسان می‌شود. تخت کنار مادر ممکن است از نوع چرخدار بوده و قابلیت حمل و جابه‌جایی آسان داشته باشد. بعضی از انواع تخت کنار مادر، لوازم الحاقی همچون سایه‌بان، پشه‌بند و آویزهای عروسکی دارند که به راحتی بیشتر نوزاد کمک می‌کند. گاهی امکان جدا کردن تخت از پایه و استفاده کردن از آن روی زمین نیز وجود دارد.

برای اطلاع از وزن قابل تحمل تخت کنار مادر، باید به کاتالوگ محصول انتخابی مراجعه کنید. به طور کلی، مدل‌های مختلف تخت کنار مادر حداکثر تا وزن ۲۰ کیلوگرم قابل استفاده هستند. اما برای احتیاط، استفاده از آن برای کودکان بالاتر از ۱۲ الی ۱۵ کیلوگرم توصیه نمی‌شود. همچنین این وسیله برای خوابیدن بچه‌های پرتحرک و قوی توصیه نمی‌شود. در مجموع، تخت کنار مادر به دلیل سهولت استفاده و قیمت مناسب، یک وسیلهٔ ایده‌آل برای نوزادان زیر شش ماه محسوب می‌شود. اما اگر به دنبال وسیله‌ای با طول عمر بیشتر هستید، باید از آن صرف نظر کنید.

گهواره نوزاد یا گهواره برقی (Cradle)

گهواره‌ها، معمولاً کمی بزرگتر و مقاومتر از تخت کنار مادر هستند و همان طور که از نام‌شان پیداست قابلیت حرکت گهواره‌ای دارند. مدل‌های قدیمی گهواره معمولاً چوبی هستند. اما مدل‌های جدیدتر، می‌توانند مشابه بعضی مدل‌های تخت کنار مادر، سبدی از جنس پلی‌استر مقاوم بر روی پایه فلزی داشته باشند.

گهواره برای کودکانی که در به خواب رفتن مشکل داشته و به طور مکرر بیقراری کنند بسیار کاربردی است. آستانه حرکتی گهواره‌ها متفاوت است و بعضی مدل‌های جدید قابلیت تنظیم زاویهٔ حرکت گهواره را نیز دارند. همچنین در بعضی از انواع گهواره، می‌توان با کمک قفل مخصوص از حرکت ناخواستهٔ آن بعد از خوابیدن نوزاد جلوگیری کرد.

گاهی امکان قرار دادن گهواره در کنار تخت والدین و استفاده از آن مشابه تخت کنار مادر نیز وجود دارد. با این حال باید دقت کرد که ابعاد گهواره‌ها معمولاً بزرگتر از تخت کنار مادر است و در صورت کوچک بودن اتاق، بهتر است قبل از خرید از جا شدن مدل انتخابی در کنار تخت والدین مطمئن شوید. همچنین این مدل‌ها، اغلب گرانتر از تخت کنار مادر هستند که بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

آیا خرید لوازم خواب مجزا برای نوزاد زیر ۶ ماه ضروری است؟

لوازم معرفی شده در این گروه، عمر بسیاری کوتاهی دارند. به دلیل نیاز مجدد به تخت نوزاد، ممکن است خرید یک وسیلهٔ مخصوص بچه‌های تازه متولد شده از نظر اقتصادی منطقی نباشد. حقیقت آن است که با وجود امکان استفاده از تخت نوزاد از روز اول تولد، کاربرد آن نه برای کودک و نه برای والدین آسان نیست.

در ادامه به برخی کاربردها و مزایای لوازم خواب کوچک اشاره می‌کنیم که ممکن است در تصمیم‌گیری نهایی به شما کمک کنند.

  • تخت نوزاد قیمت بیشتری نسبت به این لوازم دارد. با در نظر گرفتن هزینه‌های بالای خرید سیسمونی و مراقبت‌های پزشکی در زمان تولد نوزاد، ممکن است بخواهید با انتخاب این گزینه‌ها از بار هزینه‌ها در ماه‌های اول بکاهید. بدین ترتیب خرید تخت نوزاد به ماه‌های آتی موکول می‌شود.

  • یک دلیل دیگر برای نیاز به لوازم کوچکتر در ماه‌های اول، می‌تواند عدم وجود فضای کافی در اتاق والدین برای قرار دادن تخت نوزاد باشد. در این صورت، قبل از جدا کردن اتاق بچه‌ها، لازم است از یک وسیله‌ٔ کوچکتر با قابلیت قرارگیری در کنار تخت والدین استفاده شود.

  • در ماه‌های اول تولد، بهتر است نوزاد در نزدیک‌ترین فاصله به والدین بخوابد تا مادر مشکلات کمتری برای شیر دادن شبانه داشته باشد. علاوه بر سهولت دسترسی به کودک، تخت کنار مادر می‌تواند از نظر روحی نیز موجبات آرامش والدین و نوزاد را فراهم سازد.

  • به دلیل اینکه کودک هنوز به محیط خارج از رحم عادت ندارد، برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند محل خواب نوزاد در هنگام تولد کوچک باشد تا کودک احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشد.

  • برای صرفه‌جویی می‌توان به جای حذف این لوازم، از مدل‌هایی با قابلیت‌های جانبی کمتر و قیمت مناسب‌تر بهره برد. به عنوان مثال، هنگام خرید تخت کنار مادر یا گهواره، نیازی نیست که یک تخت با امکانات کامل از برندهای گران خریداری کنید.

  • یک ترکیب اقتصادی، خرید تخت نوزاد و سبد نوزاد است. می‌توانید تخت نوزاد را کنار تخت مادر قرار داده و سبد نوزاد را داخل آن قرار دهید. بدین ترتیب به طور همزمان از مزایای تخت کنار مادر که دسترسی آسان به کودک و قرارگیری در ارتفاع بالاست، و مزیت سبد نوزاد که حمل و جابه‌جایی آسان و احساس امنیت نوزاد در فضای کوچک است بهره برده می‌شود. پس از بزرگ شدن بچه‌ها نیز می‌توان سبد را کنار گذاشته و به استفاده از تخت نوزاد ادامه داد.

  • یک روش دیگر برای مدیریت هزینه‌ها، انتخاب بعضی مدل‌های جدید با قابلیت چندکاره است. مثلاً تخت پارک با امکان استفاده به عنوان تخت کنار مادر در ماه‌های اول و تخت کودک پس از ۳ سالگی، با چشم‌انداز بلندمدت می‌تواند یک گزینهٔ اقتصادی محسوب شود.

 

منبع: differencebetween

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close