بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

مهمترین نکات ایمنی وسایل خواب کودک

مهمترین نکات ایمنی وسایل خواب کودک

وسایل خواب کودک را می‌توان مهمترین گروه اقلام در فهرست لوازم سیسمونی نوزاد به حساب آورد. خوابیدن فعالیت اصلی بچه‌ها در ماه‌های اول تولد است و استفاده از لوازم مناسب برای خواباندن نوزاد در سلامت رشد کودک نقش کلیدی ایفا خواهد کرد.
والدین در هنگام خرید وسایل خواب کودک ممکن است به نکات متعددی همچون امکانات کاربردی، ابعاد، طرح، رنگ و دکوراسیون وسیله توجه کنند. اما هیچ یک از این مسائل به اندازه ایمنی و استفاده از لوازم خواب استاندارد مهم نیستند. در این مطلب به مهمترین نکات ایمنی که لازم است برای انتخاب، نصب و استفاده از وسایل خواب نوزاد مد نظر قرار گیرد اشاره خواهیم کرد.ایمن‌ترین وسایل خواب کودک کدام‌ها هستند؟

تخت نوزاد و کودک را می‌توان ایمن‌ترین وسیله برای خوابیدن بچه‌ها به شمار آورد که قابلیت استفاده از روز اول تولد را دارد. مدل‌های استاندارد تخت نوزاد و کودک غالبا از جنس چوبی هستند و با دیواره‌های نرده‌دار بلند از بچه‌ها محافظت می‌کنند.

آیا تخت کنار مادر برای خواباندن نوزاد ایمن است؟

به دلیل ابعاد بزرگ تخت نوزاد و دشواری جابه‌جایی، برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در ماه‌های اول تولد از لوازم سبک‌تر همچون تخت کنار مادر برای خواباندن بچه‌ها استفاده کنند. تخت کنار مادر، تخت و گهواره و برخی مدل‌های تخت و پارک که به سبد خواب نوزاد مجهز هستند همگی از گزینه‌های ایمن برای خواباندن بچه‌ها هستند. به این شرط که نکات ایمنی استفاده از هر وسیله به دقت رعایت شود.

کدام وسایل خواب کودک ایمنی کافی برای خواباندن بچه‌ها را ندارند؟

وسایلی نظیر گهواره برقی، تاب برقی نوزاد، نی نی لای لای و کریکات ممکن است در نگاه اول برای خوابیدن بچه‌ها مناسب به نظر برسند. اما این لوزام تنها برای استراحت، بازی، سرگرمی و استفاده کوتاه مدت در طول روز تولید می‌شوند. چنین لوازمی برای خواباندن بچه‌ها به صورت طولانی مدت به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.

آیا می‌توان از تخت مسافرتی برای خواباندن بچه‌ها استفاده کرد؟

مدل‌های متنوعی از تخت مسافرتی در بازار وجود دارند که اغلب قیمت پایین‌تری نسبت به تخت کنار مادر و تخت نوزاد دارند. این محصولات معمولا برای استفاده موقت مثل خواباندن بچه‌ها در خانه پدربزرگ و مادربزرگ یا در هنگام گردش و مسافرت کاملا مناسب هستند. اما تشک مورد استفاده در در این مدل‌ها مقاومت کافی برای استفاده طولانی مدت را ندارد و نمی‌توانند جایگزین تخت استاندارد نوزاد شوند.

آیا می‌توان از تخت نوزاد دست دوم استفاده کرد؟

وسایل خواب کودک اغلب تاریخ انقضا ندارند و استفاده از تخت دست دوم یا لوازم فرزندان قبلی می‌تواند ایده خوبی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید سیسمونی باشد. با این حال باید توجه کنید که استانداردهای تولید محصولات در گذر زمان متحول می‌شوند و لوزام قدیمی اغلب به اندازه لوازم مدرن ایمن نیستند. به همین جهت بسیاری از متخصان در مورد استفاده از محصولاتی که بیشتر از ۱۰ سال از عمر آنها می‌گذرد هشدار می‌دهند.

آیا می‌توان از تشک دست دوم استفاده کرد؟

تشک نوزاد را می‌توان یکی از حساس‌ترین و مهمترین اقلام در میان وسایل خواب کودک به حساب آورد. یک تشک غیراستاندارد می‌تواند آسیب جدید به ستون فقرات بچه‌ها وارد کند. حتی اگر از تخت دست دوم استفاده می‌کنید، تشک همیشه باید کاملا نو باشد. در هنگام خرید تشک، استحکام آن را تست کنید و با فشار انگشت در قسمت‌های مختلف مطمئن شوید که بیش از حد فرو نمی‌رود.

آیا چادر محافظ تخت نوزاد ایمن است؟

برخی تولید کنندگان محصولاتی تحت عنوان چادر محافظ تخت نوزاد عرضه می‌کنند که ادعا می‌شود از بیرون آمدن بچه‌های خردسال از داخل تخت جلوگیری می‌کند. با این حال متخصصان نسبت به استفاده از لوازم الحاقی اضافه روی تخت نوزاد و کودک هشدار می‌دهند. در صورت نگرانی از بابت ایمنی بچه‌ها در داخل تخت بهتر است ارتفاع تخت را در پایین‌ترین حالت ممکن تنظیم کنید و از کیسه خواب نوزاد برای نگه داشتن بچه‌ها در یک نقطه استفاده کنید.

 

مهمترین نکات ایمنی نصب وسایل خواب نوزاد

در هنگام خرید، نصب و راه‌اندازی وسایل خواب کودک لازم است تمامی اجزای وسیله را به خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید محل خواب بچه‌ها کاملا ایمن و استاندارد است. در ادامه به مهمترین نکاتی که لازم است در این زمینه مورد توجه قرار گیرد اشاره می‌کنیم.

  1. به طور جدی از لوازم تعمیر شده، دستکاری شده و یا لوازمی که بعضی از اجزای آن گم شده‌اند اجتناب کنید.
  2. دستورالعمل تولید کننده را به دقت مطالعه کرده و مراحل نصب دستگاه را به درستی انجام دهید. در پایان اتصالات را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که اجزای وسیله را به درستی نصب کرده‌اید.
  3. تک تک پیچ‌ها، بست‌ها و اجزای سخت تخت را به خوبی در جای خود محکم کنید. هیچ یک از قسمت‌های تخت نباید دچار لقی، شکستگی و زدگی باشد.
  4. برای جلوگیری از گیر کردن لباس بچه‌ها به گوشه‌های تخت، میله‌های چارچوب و لبه‌های تخت نباید بیشتر از ۲ میلی‌متر بیرون زدگی داشته باشند.
  5. اگر از تخت نرده‌دار نوزاد استفاده می‌کنید، تک تک نرده‌های تخت باید سالم و بدون هیچ نوع آثار زدگی و خوردگی باشند. برای جلوگیری از گیر کردن سر و سایر اعضای بدن بچه‌ها، فاصله نرده‌ها از هم باید کمتر از ۶ سانتی‌متر باشد.
  6. در صورت استفاده از لوازمی همچون تخت کنار مادر و تخت و پارک، فقط و فقط از تشک استاندارد عرضه شده توسط تولید کننده استفاده کنید و هیچ نوع پد و تشک اضافی در داخل تخت قرار ندهید.


نکات ایمنی برای استفاده از وسایل خواب کودک

اطمینان از نصب ایمن و مطمئن وسایل خواب نوزاد یکی از مراحل ضروری در تضمین سلامت خواب کودک است. با این حال، برای استفاده از وسایل خواب کودک نیز باید به برخی نکات مهم و حیاتی توجه کنید.

وسایل خواب کودک را از تخت والدین جدا کنید

توصیه می‌شود به مدت حداقل شش ماه تا یک سال، بچه‌ها در اتاق مشترک با پدر و مادر بخوابند. با این حال محل خواب نوزاد باید کاملا از تخت والدین جدا باشد از آسیب دیدن ناخواسته بچه‌ها در طول شب جلوگیری شود.

بعضی خانواده‌ها ترجیح می‌دهند بچه‌ها را در اتاق جداگانه‌ای بخوابانند و در طول شب برای شیر دادن آنها را برای مدتی پیش خود بیاورند. با این حال، خطر به خواب رفتن مادر به خاطر خستگی می‌تواند برای کودک خطرناک باشد. در صورتی که مجبور هستید نوزاد را برای مدتی پیش خود بخوابانید، تمامی پتوها و بالش‌های اضافی را که ممکن است موجب پیچیده شدن به دور بچه‌ها و خفگی آنها شوند از روی تخت جمع کنید.

از تشک با ابعاد استاندارد استفاده کنید

تشک نوزاد باید به طور کامل در داخل تخت نوزاد فیکس شود و  هیچ فاصله‌ای بین تشک و لبه‌های تخت وجود نداشته باشد تا شانس گیر کردن اجزای بدن نوزاد بین تشک و لبه تخت به حداقل برسد. فاصله تشک از لبه‌های تخت نباید بیشتر از ۲ انگشت باشد.

داخل تخت را خالی نگه دارید

از قرار دادن هر گونه عروسک، بالش، پتوهای سنگین و پدهای زیرانداز اضافی در داخل تخت نوزاد اجتناب کنید. در صورت سرد بودن هوا بهترین کار استفاده از کیسه خواب نوزاد یا پتوهای قنداقی به جای پتوی معمولی است. اما اگر بخواهید از پتو استفاده کنید حتما آن را به طور کامل زیر تشک نوزاد کیپ کنید.

بچه‌ها را به پشت بخوابانید

تا زمانی که خودتان بچه‌ها را داخل تخت قرار می‌دهید، باید آنها را به پشت بخوابانید. زمانی که بچه‌ها شروع به چرخیدن می‌کنند، اگر خودشان روی شکم بخوابند مشکل خاصی ندارد. البته به شرط اینکه تشک آنها سفت و محکم باشد و هیچ نوع پد و زیر انداز نرمی بر روی تشک قرار ندهید. البته برای اطمینان بیشتر با پزشک کودک در این زمینه مشورت کنید.

وسایل خواب نوزاد را دور از هر نوع نخ و سیم قرار دهید

نخ‌ها و منگوله‌های آویزان از پرده‌ها یا سیم مانیتور کودک که ممکن است نزدیک به وسایل خواب کودک قرار داشته باشند می‌توانند به طور جدی ایمنی بچه‌ها در حین خواب را به خطر بیندازند. بنابراین مهم است که مطمئن شوید محل خواب نوزاد دور از این لوازم قرار داد.

از دستگاه نوفه سفید با احتیاط استفاده کنید

برخی از خانواده‌ها برای جلوگیری از بیدار شدن بچه‌ها در اثر سر و صدای محیط، از دستگاه پخش نوفه سفید استفاده می‌کنند. با این حال بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بلندی صدای بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار بیشتر از مقدار توصیه شده توسط متخصصان است و شما باید در استفاده از این دستگاه‌ها احتیاط کنید. توصیه می‌شود دستگاه پخش کننده نوفه سفید حداقل ۲ متر با وسایل خواب نوزاد فاصله داشته باشد و بلندی صدای آن بیشتر از ۵۰ دسیبل نباشد.

 

منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close