بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

لوازم خواب مناسب برای نوزاد تازه متولد شده

لوازم خواب مناسب برای نوزاد تازه متولد شده

اگر در جستجوی لوازم سیسمونی نوزاد باشید، حتماً متوجه شده‌اید که محصولات مختلفی برای خوابیدن نوزاد در بازار وجود دارند. بعضی والدین، کودک تازه متولد شده را کنار خود می‌خوابانند. با این حال بسیاری ترجیح می‌دهند برای امنیت و راحتی بیشتر از همان ابتدا تخت مخصوص نوزاد خریداری کنند. شما می‌توانید از تخت کنار مادر، گهواره(گهواره برقی)، گهواره سنتی و یا تخت مسافرتی نیز برای خواباندن نوزاد استفاده کنید. در این مطلب، به بررسی لوازم خواب مناسب برای نوزاد تازه متولد شده خواهیم پرداخت.

نکات مهم برای خرید گهواره نوزاد

گهواره نوزاد معمولاً از جنس چوب ساخته می‌شود. با توجه به امکان حرکت گهواره در حین خواباندن نوزاد، این وسیله می‌تواند به احساس آرامش کودک کمک کند. شما می‌توانید از روز اول تولد تا حدود ۴ الی ۶ ماهگی از گهواره برای خواباندن بچه‌ها استفاده کنید.

در صورتی که قصد خرید گهواره برای نوزاد را داشته باشید، لازم است مدلی را انتخاب کنید که استانداردهای لازم برای خواباندن بچه‌های تازه متولد شده در ساخت آن رعایت شده است. یکی از موارد مهم در این زمینه، زاویهٔ چرخش گهواره است. در مدل‌های جدید و استاندارد گهواره نوزاد، امکان چرخش گهواره بیش از ۱۰ درجه وجود ندارد. به همین دلیل از آسیب دیدن نوزاد به دلیل چرخش بیش از حد گهواره جلوگیری می‌شود. همچنین برخی مدل‌های گهواره دارای قفل مخصوص برای تبدیل گهواره به تخت ثابت هستند. بدین ترتیب پس از خوابیدن بچه‌ها، می‌توانید از این قفل برای اطمینان از ثابت نگه داشتن تخت و ایمنی بیشتر کودک بهره بگیرید.

مزایای گهواره نوزاد:

 • ابعاد مناسبی برای کودکان تازه متولد شده دارد
 • چرخش گهواره‌ای به خوابیدن بچه‌ها کمک می‌کند

معایب گهواره:

 • می‌تواند گرانتر از تخت کنار مادر باشد
 • به دلیل جنس چوبی و وزن زیاد، اگر مدل انتخابی چرخدار نباشد، جابه‌جایی آن دشوار است
 • ممکن است مجبور باشید تشکچهٔ داخل گهواره را به طور جداگانه خریداری کنید
 • بعضی بچه‌ها به حرکت گهواره‌ای علاقه ندارند
 • هر بار باید از قفل شدن گهواره مطمئن شوید

تخت نوزاد

نکات مهم برای خرید تخت کنار مادر یا سبد خواب نوزاد

تخت کنار مادر یا سبد خواب نوزاد، از روز اول تولد تا حدود ۳ الی ۴ ماهگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که بچه‌ها بتوانند به پهلوی خود چرخیده و در محل خواب خود حرکت کنند، باید به تخت نوزاد منتقل شوند. برای عادت دادن بچه‌ها به خوابیدن داخل تخت نوزاد، می‌توانید برای مدتی نوزاد را به همراه سبد داخل تخت نوزاد قرار دهید.

تخت کنار مادر معمولاً از مواد سبک همچون پلی‌استر، پلاستیک، حصیر و یا چوب درخت بید در اشکال مختلف همچون مستطیل و بیضی ساخته می‌شود. سبد خواب نوزاد معمولا به صورت حصیری از جنس نخل یا ذرت ساخته می‌شود. با این حال شما می‌توانید گاهی مدل‌های جدید از جنس پلاستیک و پلی‌استر نیز در بازار مشاهده کنید. به طور معمول، به همراه تخت کنار مادر و سبد خواب نوزاد تشکچهٔ مخصوص نیز عرضه می‌شود و نیاز به خرید تشک به صورت جداگانه وجود ندارد.

تخت کنار مادر معمولاً بر روی یک پایهٔ فلزی بلند نصب شده و اجازه می‌دهد تخت نوزاد، هم‌ارتفاع با تخت والدین باشد. این قابلیت، بلند کردن کودک برای شیردهی شبانه را آسان می‌کند. بعضی مدل‌ها نیز با اتصالات مخصوص، به تخت مادر وصل می‌شوند که ارتباط مادر با نوزاد را بسیار ساده می‌کنند.

سبد خواب نوزاد بر روی زمین قرار می‌گیرد و یک دستگیرهٔ ایمن برای حمل راحت نوزاد دارد. برای بعضی مدل‌ها امکان خرید پایه مخصوص برای قرار دادن سبد در کنار تخت والدین وجود دارد. در مقابل، بعضی مدل‌های تخت کنار مادر نیز می‌توانند از پایه خود جدا شده و به صورت سبد روی زمین قرار گرفته و یا برای حمل نوزاد مورد استفاده قرار گیرند.

نکته مهم در خرید سبد خواب نوزاد، مقاومت دستگیره‌های آن است که باید قابلیت تحمل وزن نوزاد را داشته باشد. بهتر است در حین حمل نوزاد، دستان خود را زیر کف سبد قرار دهید تا ایمنی بیشتری حاصل شود. مهمترین نکاتی که هنگام خرید تخت کنار مادر باید در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:

مطمئن شوید که پایهٔ تخت کنار مادر، عرض مناسب و مقاومت کافی دارد و به راحتی واژگون نمی‌شود.

تمامی روبان‌ها و نوارهای اضافی را از جدا کنید تا از گیر کردن دست و پای بچه لابه‌لای آن جلوگیری شود.

دیواره‌های تخت کنار مادر، حداقل باید ۳۰ سانتی‌متر بلندتر از کف تشکچه باشند.

تشکچهٔ تخت، باید به طور کامل هم‌اندازه با داخل تخت باشد و هیچ فضای خالی بین تخت و تشکچه قرار نداشته باشد.

تشکچه باید سفت و محکم بوده و ضخامت آن بیش از ۷۵ میلی‌متر نباشد.

مزایای تخت کنار مادر:

 • تخت کنار مادر ابعاد کوچکتری نسبت به تخت نوزاد دارد که در بعضی کودکان، حس امنیت بیشتری ایجاد می‌کند.
 • به دلیل وزن سبک، به راحتی می‌توانید تخت کنار مادر را از اتاقی به اتاق دیگر جابه‌جا کنید.
 • به دلیل قابلیت جابه‌جایی، می‌توانید در هر محلی نوزاد را همراه خود داشته باشید و به دوربین اتاق کودک نیاز نخواهید داشت.

معایب تخت کنار مادر:

 • با توجه به عمر استفادهٔ کوتاه، خرید آن ضروری نیست.

خواباندن نوزاد داخل کریکات

ممکن است برای حمل و نقل نوزاد، ست کالسکه و کریر خریداری کرده باشید. در صورتی که کریکات نیز بر روی ست وجود داشته باشد، می‌توانید از کریکات به جای سبد خواب نوزاد استفاده کنید. البته باید دقت کنید که مدل انتخابی، استانداردهای لازم برای خواب نوزاد را داشته باشد.

همچنین احتمال دارد کریکات استانداردهای مناسب برای خواب نوزاد را داشته باشد اما تشکچه داخل آن، برای خواب شبانه نوزاد مناسب نباشد. در این صورت، می‌توانید با خرید یک تشک استاندارد و هم‌اندازه کریکات، فضای مناسب برای خواب شبانه نوزاد را فراهم سازید. نکات مهم برای خرید گهواره سنتی نوزاد

گهواره سنتی یا ننوی سقفی یا بانوج نوزاد، وسیله‌ای شبیه قنداق بچه است که از به صورت معلق از یک فریم فلزی یا سقف آویزان می‌شود. گهواره سنتی، می‌تواند با حرکت گهواره‌ای ملایم، به بچه‌ها آرامش داده و به خواب رفتن کودک را آسان کند. مدل‌ها و طرح‌های متنوعی از گهواره سنتی نوزاد وجود دارند که می‌توانند برای بچه‌هایی در ردهٔ سنی و وزنی مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی، مدل‌هایی که از سقف آویزان می‌شوند قابلیت تحمل وزن بیشتری دارند.

به طور کلی انواع گهواره سنتی، ننوی سقفی یا بانوج نوزاد، لوازم امنی برای خواباندن نوزاد محسوب نمی‌شوند و خطر سقوط بچه‌ها از داخل آنها وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود والدین، بچه‌های خود را به تنهایی داخل این وسیله رها نکنند و دورادور مراقب کودک باشند.

مزایای گهواره سنتی نوزاد:

 • با حرکت گهواره‌ای بسیار ملایم، محیط خواب دلچسب و آرامی برای نوزاد فراهم می‌سازد.
 • بعضی مدل‌ها قابلیت تاشو داشته و برای گردش و مسافرت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • گهواره سنتی نوزاد باعث می‌شود بچه‌ها همواره به پشت بخوابند و به روی شکم نچرخند.
 • در بعضی مدل‌ها امکان تنظیم شیب برای تسکین مشکل رفلاکس نوزاد وجود دارد.

معایب گهواره سنتی نوزاد:

 • بعضی مدل‌ها به دلیل استفاده از فریم فلزی بسیار جا گیر هستند.
 • در صورت انتخاب مدل‌هایی که از سقف آویزان می‌شوند، باید برای نصب آن از نصاب ماهر کمک بگیرید.
 • در صورت رها کردن نوزاد به تنهایی، خطر سقوط بچه‌ها وجود دارد.


نکات مهم برای خرید تخت مسافرتی کودک

تخت مسافرتی برای خواب شبانه کودکان به صورت همیشگی مناسب نیست. با این حال می‌تواند برای مدت کوتاه نیاز به خواباندن بچه‌ها را برطرف کند. کاربرد اصلی آن استفاده در مسافرت، یا در هنگام حضور در خانه پدربزرگ و مادربزرگ و میهمانی‌هاست. مدل‌های مختلف تخت مسافرتی در بازار تنوع زیادی از نظر ابعاد، جنس و رنگ دارند. ویژگی مشترک و مهم تمام مدل‌های تخت مسافرتی، داشتن قابلیت تاشو است. تخت مسافرتی معمولاً تا ۳ سالگی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای تخت مسافرتی:

 • به راحتی می‌تواند از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شود.
 • در هنگام مسافرت، تعطیلات و سپری کردن شب در خانهٔ پدربزرگ و مادربزرگ، مشکلی برای خواباندن کودک نخواهید داشت.
 • ابعاد تشکچه در بعضی از مدل‌های تخت مسافرتی، مشابه تخت معمولی کودک است. بدین ترتیب نیاز به خرید چند تشکچه نخواهید داشت.

معایب تخت مسافرتی:

 • باز و بسته کردن بعضی از مدل‌های تخت مسافرتی سخت و پردردسر است. بنابراین بهتر است قبل از خرید، محصول را تست کنید.
 • اگر به طور کلی اهل مسافرت نیستید و عادت به گذراندن بعضی روزها در خانهٔ آشنایان و اقوام ندارید، این محصول کاربرد کمی خواهد داشت.
 • در صورت سفر با اتومبیل، می‌تواند فضای زیادی در ماشین شما اشغال کند. در صورت مسافرت با هواپیما، ممکن است وزن این وسیله بیش از حد زیاد باشد.

 

 

منبع: babycenter

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
Close