بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آیا می‌دانید در 24 ساعت اول نوزاد چه اتفاقاتی می‌افتد؟

آیا می‌دانید در 24 ساعت اول نوزاد چه اتفاقاتی می‌افتد؟

24 ساعت اول نوزاد ساعتی است که شما دقیقا نمی‌دانید چطور باید هیجاناتتان را کنترل کنید. همچنین در این ساعت‌ها هیچ چیزی در خصوص نوزادتان نمی‌دانید و این ممکن است نحوه مدیریت کردن شما را کمی دشوار کند. در ساعات اولیه پس از تولد نوزاد، شما باید یک سری مراقبت‌های خاص انجام دهید تا هم به خودتان و هم فرزند تازه متولد شده  آسیبی وارد نشود.

آیا می‌دانید در ساعات ابتدایی تولد، نوزاد چه چیزهایی را حس می‌کند؟
آیامی‌دانید کدام یک از رفتارهای نوزاد عجیب و غریب و کدام یک از آنها طبیعی است؟

ما در ادامه این بخش تصمیم داریم شما را به طور کامل در این خصوص راهنمایی کنیم. با ما تا پایان این بخش همراه باشید.


24 ساعت اول نوزاد
چگونه است؟

شاید این سوال برایتان مطرح شود که 24 ساعت اول نوزاد چگونه است؟ زمانی که فرزند شما به دنیا می‌آید ممکن است سطح پوستش کمی آبی رنگ و یا خال‌دار به نظر برسد. این موضوع کاملا طبیعی است و اصلا نباید نگران باشید. رنگ پوست نوزاد در ساعات ابتدایی تولد به دلیل قرار گرفتن در مایع آمنیوتیک و خون تغییر می‌کند اما به مرور زمان تغییر خواهد کرد؛ آن هم درست زمانی که شروع به نفس کشیدن می‌کند.

یکی دیگر از مواردی که باید آن را جزو اتفاقات 24 ساعت اول نوزاد دانست، بریده شدن بند ناف است. همانطور که می‌دانید جفت و بند ناف به یکدیگر متصل هستند. زمانی که نوزاد شما به دنیا می‌آید، اولین اتفاقی که برای او می‌افتد، جدا شدن بند ناف از جفت است. پس از آن تماس پوست به پوست مادر و جنین می‌تواند حس گرما و امنیت را به نوزاد منتقل کند. همچنین باعث آرامش مادر شود.

در 24 ساعت اول نوزاد، وزن گیری و اندازه‌گیری قد نوزاد اتفاق می‌افتد. سپس مادر می‌تواند به فرزندش شیر دهد. شاید اولین شیردهی چندان طبیعی نباشد. اما به مرور زمان و با مکیدن‌های مکرر نوزاد، شیر بهتر در پستان مادر جاری می‌شود و نوزاد می‌تواند به راحتی شیر بخورد.


 

تغذیه نوزاد در 24 ساعت اول

یکی از مهمترین مواردی که در 24 ساعت اول نوزاد با آن روبرو هستید، تغذیه نوزاد است. درست بلافاصله پس از تولد، نوزادان مایلند تا شیر بخورند. برای این کار نیاز است تا شما نوزاد را به سینه خود بچسبانید و اجازه دهید تا خودش شیر بخورد. در صورتی که هرگونه مشکلی در این زمینه به وجود آمد، می‌توانید از ماما یا پرستار کمک بگیرید. همانطور که می‌دانید شیر خوردن در 24 ساعت اول نوزاد اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا این شیر نیست؛ بلکه آغوز است.

 

آغوز برای نوزادان فواید بسیار زیادی دارد. به طوری که باید بگوییم به هیچ وجه حتی یک قطره از آن هم نباید از دست برود و نوزاد باید از آغوز تغذیه کند. در 24 ساعت اول نوزاد شما باید تقریبا هر یک ساعت یکبار به او شیر بدهید. زیرا آرواره‌های نوزاد خیلی سریع خسته می‌شوند و ممکن است او از شیر خوردن امتناع کند. به همین منظور شما باید به تعداد دفعات بیشتری به نوزادتان شیر دهید. حتی اگر او قادر به مکیدن نیست، باید آغوز را با قاشق وارد دهانش کنید.

در 24 ساعت اول نوزاد، وزن گیری و اندازه گیری انجام می‌شود

یکی دیگر از اتفاقاتی که در 24 ساعت اول نوزاد انجام می‌شود، وزن گیری و اندازه گیری اوست. اندازه دور سر، قد و وزن او گرفته می‌شود تا وضعیت رشد و سلامتش مورد بررسی قرار بگیرد. این کار در بیمارستان و توسط پرستار یا ماما انجام می‌شود. این را به یاد داشته باشید که نوزاد شما حداقل تا 24 ساعت به شستشو نیاز ندارد. اما بعضی از بیمارستان‌ها بلافاصله پس از تولد نوزاد را شسته و سپس لباس‌هایش را بر تنش می‌کنند.

همچنین یکی دیگر از اقداماتی که در 24 ساعت اول نوزاد انجام می‌شود، تعیین گروه خونی است. مقداری از خون بند ناف گرفته می‌شود تا تعیین شود که گروه خونی نوزاد چیست. این اطلاعات همگی در کارت واکسن نوزاد ثبت شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

خوابیدن نوزاد در 24 ساعت اول

یکی دیگر از مهمترین سوالاتی که در خصوص 24 ساعت اول نوزاد پرسیده می‌شود این است که خوابیدن او باید به چه صورت باشد؟ برای بسیاری از والدین این سوال به وجود می‌آید که آیا نوزاد باید پس از تولد دائما بخوابد یا خیر؟ اولین خواب نوزاد درست پس از اولین تغذیه اوست. پس از اولین تغذیه ممکن است نوزاد برای مدت طولانی بخوابد. این موضوع کاملا طبیعی است و اصلا جای نگرانی وجود ندارد. اما در صورتی که احساس کردید چندین ساعت است که او خوابیده است، می‌توانید برای شیر خوردن او را بیدار کنید. چون احتمال دارد قند خون نوزاد در خواب افت پیدا کند؛ بدون آنکه خودش متوجه این موضوع شود.

در 24 ساعت اول نوزاد و حتی پس از آن، نوزاد بیش از نیمی از روز را خواب است. البته بعضی از نوزادان بنا به دلایل مختلفی کمتر می‌خوابند. این موضوع به میزان سازگاری نوزاد با دنیای خارج از رحم دارد. بسیاری از نوزادان به شدت به دنیای درون رحم وابسته‌اند. در نتیجه تا مدت‌ها پس از تولد نمی‌توانند به خوبی بخوابند.

اطلاعاتی در مورد وضعیت شنوایی، بویایی، بینایی و ادرار و مدفوع نوزاد پس از تولد

در 24 ساعت اول نوزاد، آیا او می‌بیند؟ می‌شنود؟ و یا بوهای اطرافش را حس می‌کند؟ جالب است تا بدانید در اواخر بارداری کودک شما قادر به شنیدن است. به همین خاطر شما می‌توانید با او صحبت کنید تا صدایتان را به خوبی تشخیص دهد. بنابراین پس از تولد، نوزاد قادر با شنیدن است. حتی زمانی که شما با او صحبت کنید، احساس امنیت و آرامش می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا نوزاد کمتر بی‌قراری کند.

در خصوص میزان دید در 24 ساعت اول نوزاد باید بگوییم او قادر است افراد و اشیاء را از فاصله 30 سانتی‌متری ببیند و تشخیص دهد. بنابراین او هم می‌بیند و هم می‌شنود. اما در خصوص بویایی و مزه باید بگوییم او می‌تواند بو و مزه را نیز تشخیص دهد. چرا که تا قبل از این در رحم مادر با مایع آمنیوتیک ارتباط داشته و گاهی از این مایع تغذیه کرده است.  علاوه بر آن نوزاد شما باید در 24 ساعت اول حداقل یک بار ادرار و یک بار مدفوع کند. در ابتدا شاید رنگ مدفوع او بسیار سیاه باشد که این موضوع کاملا طبیعی است. اما پس از چند روز رنگ مدفوع نوزاد به حالت طبیعی برمی‌گردد.

 

منبع:pregnancybirthbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close