بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آماده سازی کودک برای رفتن به مدرسه

آماده سازی کودک برای رفتن به مدرسه

آماده شدن برای مدرسه یکی از مهمترین و بزرگترین مراحل زندگی فرزند شما به حساب می‌آید. اگر کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنید، فرزندتان صفر تا صد باید تجربه‌های جدیدی داشته باشد. از محیط مدرسه گرفته تا کادر آموزشی، دوستان، دیدار با افراد ناشناس و... همگی برای او یک فصل جدید از زندگی‌اش را رقم می‌زنند.
به همین خاطر شما باید قبل از ورود به مدرسه، فرزندتان را به خوبی آماده کنید و قوانین و بایدها و نبایدها را برایش توضیح دهید.
از این رو لازم است تا یک بازه زمانی را برای آموزش دادن به فرزندتان در نظر بگیرید. در این بخش تصمیم داریم مراحل آماده سازی کودک برای رفتن به مدرسه را برایتان عنوان کنیم.
شاید شما به عنوان والدین، خود استرس‌هایی داشته باشید و مواردی را از قلم بیندازید.

 


منظور از
آماده شدن برای مدرسه چیست؟

اولین و مهمترین سوالی که در خصوص آماده شدن برای مدرسه به وجود می‌آید این است که چه کسی باید برای این مرحله آماده شود؟ والدین یا کودکان؟! در حقیقت باید بگوییم هر دو مورد صحیح است. هم والدین و هم کودک باید خودشان را برای شروع مدرسه آماده کنند. اصلی‌ترین وظیفه والدین در این شرایط، آماده کردن کودک برای ورود به مدرسه و برخورد با سایرین است. بنابراین شما به عنوان پدر و مادر لازم است که در ابتدا آموزش ببینید و سپس آن را به فرزندتان انتقال دهید.

  • استقلال

استقلال یکی از مهمترین مراحل آماده سازی کودک برای رفتن به مدرسه است. شما باید به او آموزش دهید که چطور مستقل شود و کارهایش را بدون کمک دیگران انجام دهد. تنها رفتن به توالت، بستن دکمه‌های لباس، بستن بند کفش، باز کردن بسته‌بندی خوراکی‌ها، لباس پوشیدن و... همگی جزو مواردی هستند که کودک را مستقل می‌کنند. بسیاری از کودکان قبل از ورود به مدرسه به خوبی از پس این کارها برمی‌آیند. اما برخی دیگر که همیشه متکی به والدین‌شان بودند، باید از چند ماه قبل مستقل شدن را به خوبی تمرین کنند.

  • برنامه‌ریزی

یکی دیگر از موارد مهمی که برای آماده شدن برای مدرسه مطرح است، برنامه‌ریزی می‌باشد. البته این برنامه را شما ایجاد می‌کنید و کودکتان آن را اجرا می‌کند. سپس این برنامه برای او به یک روتین تبدیل می‌شود. اما چه برنامه‌ای؟ ساعت خوابیدن و بیداری او را تنظیم کنید. همچنین ساعت غذا خوردن کودک، عادت غذایی سالم، صرف میان‌وعده و... همگی جزو مواردی هستند که شامل برنامه‌ریزی برای رفتن به مدرسه می‌شوند. بهتر است این کارها را از چند ماه قبل انجام دهید تا فرزندتان به خوبی با این برنامه‌ریزی خو بگیرد.

  • تقویت روابط اجتماعی

کمی روی تقویت روابط اجتماعی فرزندتان متمرکز شوید. این بخش مهمی از مراحل آماده شدن برای مدرسه است. اگر کودکتان روابط اجتماعی خوبی دارد، باز هم باید یک سری موارد را به او گوشزد کنید. در صورتی که فرزندتان روابط اجتماعی ضعیفی دارد، حتما او را به محیط‌های عمومی ببرید. یا می‌توانید بیشتر در جمع حضور پیدا کنید. در چنین شرایطی باید یک سری موارد را به کودکتان یادآوری کنید تا او بیاموزد که با دیگران چطور برخورد کند.


4 مورد از مراحل آماده سازی کودک برای رفتن به مدرسه

ضمن تمام موارد بالا که در قالب آماده شدن برای مدرسه به آنها اشاره کردیم، یک سری نکات مهم دیگر نیز وجود دارد که لازم است انجام دهید. برای اینکه آمادگی فرزندتان برای رفتن به مدرسه بالا برود، می‌توانید این موارد را رعایت کنید.

  1. او را به مدرسه جدیدش ببرید

بهتر است قبل از شروع مدارس، به همراه فرزندتان در مدرسه حضور پیدا کنید. زمانی که می‌خواهید برای ثبت نام اقدام کنید، موقعیت مناسبی است. فرزندتان را با مدیر، معاون و همچنین معلمش آشنا کنید. بدین ترتیب کودکتان می‌تواند ارتباط بهتری با آنها برقرار کند.

  1. او را برای ارتباط با دوستانش تشویق کنید

یکی از مواردی که برای آماده شدن برای مدرسه باید در نظر بگیرید، تشویق کودکتان به برقراری ارتباط با دوستانش است. قطعا زمانی که برای ثبت نام اقدام می‌کنید، سایر هم‌سالان فرزندتان هم در محیط مدرسه حضور دارند. شما می‌توانید از فرزندتان بخواهید که برای دوستی پیش قدم شود. بدین ترتیب می‌تواند به تدریج ارتباط برقرار کردن با افراد ناآشنا را بیاموزد.

  1. کمی فضای اتاقش را تغییر دهید

آماده شدن برای مدرسه فقط خرید دفتر و کتاب و یا ثبت نام در مدرسه نیست. بلکه شما باید از هر نظر فرزندتان را برای رفتن به مدرسه آماده کنید. بهتر است دکوراسیون اتاق او را کمی تغییر دهید. اسباب بازی‌هایی که دیگر مناسب سنش نیست را داخل جعبه قرار دهید و در انباری منزلتان بگذارید. اگر برایتان مقدور است، یک کتابخانه کوچک و یک میز تحریر برای فرزندتان تهیه کنید. بدین ترتیب او با فضای درس و مدرسه بهتر انس می‌گیرد. همچنین به این باور می‌رسد که دیگر بزرگتر شده و باید وارد مرحله جدید از زندگی‌اش شود.

  1. مدرسه رفتن را با او تمرین کنید

آماده شدن برای مدرسه گاهی می‌تواند در قالب یک بازی باشد! می‌توانید با فرزندتان بازی مدرسه را انجام دهید. بدین ترتیب در حین بازی بسیاری از نکات مهم را به صورت غیر مستقیم به او آموزش می‌دهید و بسیاری از آمادگی‌ها را در این بازی برای کودکتان توضیح می‌دهید.


برخی از مشکلاتی که ممکن است برای مدرسه رفتن کودک با آنها سروکار داشته باشید

با کمک تمام راهکارهایی که در بالا برایتان عنوان کردیم، می‌توانید کودکتان را برای مدرسه رفتن آماده کنید. اما در هر صورت باید یک سری ناملایمات را در نظر بگیرید. آماده شدن برای مدرسه گاهی اوقات با یک سری مشکلات روبرو است. به عنوان مثال کودکتان به شما وابستگی شدیدی دارد و به هیچ عنوان از شما جدا نمی‌شود. برای جلوگیری از اشک ریختن فرزندتان در کلاس درس، از چند ماه قبل گاهی اوقات او را در منزل یکی از افراد نزدیک خانواده بگذارید و برای انجام کارهایتان به بیرون از منزل بروید. بدین ترتیب او مستقل شدن و دور ماندن از شما را می‌آموزد. البته باید گریه‌ها و مقاومت‌های فرزندتان را در نظر بگیرید و برای آن تدابیری بیندیشید.

ممکن است مدرسه رفتن برای فرزندتان کمی طاقت‌فرسا باشد. برای اینکه او را به درس و تحصیل علاقه‌مند کنید، می‌توانید از خاطرات کودکی خودتان و خاطرات مدرسه رفتن‌تان بگویید. همچنین استفاده از استراتژی خرید کوله مدرسه یا لوازم‌التحریر دلخواه کودک غافل نشوید.

 

 

منبع:pregnancybirthbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close