بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

5 نکته در مورد خواب نوزاد که نمی‌دانستید

5 نکته در مورد خواب نوزاد که نمی‌دانستید

خواب نوزاد یک مسئله بسیار مهم است. زیرا او زمانی که به خواب می‌رود، نه تنها استراحت می‌کند، بلکه بسیاری از اندام‌های او در همین حین رشد می‌کنند و به تکامل می‌رسند. البته باید به خاطر داشته باشید که مراقبت‌های شما پس از متولد شدن نوزاد، در خواب شیرین او بی‌تاثیر نخواهد بود. خوب است تا بدانید بسیاری از والدین با مراقبت‌های غلط باعث بدعادتی دلبندشان می‌شوند و گاهی نیز ممکن است این بدعادتی‌ها به یک معضل و یک مشکل بزرگ تبدیل شود. به همین منظور قصد داریم در این بخش به 5 مورد از نکات مهمی که باید در مورد خواب کودک بدانید اشاره کنیم تا با آن آشنا شوید. با ما همراه باشید.

5 نکته مهم که باید در مورد خواب نوزاد بدانید

قطعا هر پدر و مادری سعی می‌کند بهترین شرایط را برای نوزاد کوچکِ تازه متولد شده‌اش فراهم کند تا او به راحتی به خواب برود. اما گاهی اوقات ممکن است با مشکل بی‌خوابی یا کم‌خوابی نوزاد روبرو شوند. آیا میدانید به چه علت این اتفاق رخ میدهد؟ به طور کلی بعضی از نوزاد کم‌خواب و بعضی دیگر بدخواب هستند. هر دو مورد باعث اذیت و آزار نوزاد و والدین می‌شود. البته دلایل مختلفی برای این موارد مطرح شده است که بعضی از آنها قابل کنترل می‌باشد و والدین می‌توانند با تغییر عادت غلط یا تغییر عادت خوابیدن این مورد را حل کنند. قبل از اینکه بخواهیم به بررسی و عنوان این موارد بپردازیم باید بگوییم بهتر است تا از ابتدا عادتی غلطی را برای نوزادتان تشکیل ندهید. زیرا ترک عادت قطعا شما را به زحمت و دردسر زیادی می‌اندازد.

با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است به بررسی 5 نکته مهم در مورد خواب نوزاد بپردازیم.

  1. برخی از نوزادان تمام طول شب را بازیگوشی می‌کنند و نمی‌خوابند.
  2. خواب نوزادان معمولا غیرقابل پیش‌بینی و نامنظم است.
  3. نوزاد شما برای خوابیدن به سکوت مطلق نیاز ندارد.
  4. هر نوزادی عادت خواب مخصوص به خودش را دارد.
  5. نوزادان به فضای ساده و به دور از تجملات برای خواب نیاز دارند.

 این تمامی 5 مورد مهمی است که شما باید در مورد خواب نوزادتان بدانید. اگر تا به حال در این خصوص اطلاعات درستی نداشتید، ادامه این بخش را دنبال کنیم تا هر کدام از این موارد را با ذکر دلیل برایتان توضیح دهیم.

 


برخی از نوزادان تمام طول شب را بازیگوشی می‌کنند و نمی‌خوابند

ممکن است نوزاد شما در تمام طول شب نخوابد و بخواهد بازی کند. به خاطر داشته باشید تمام نوزادان و به طور کلی تمام انسان‌ها، یک ریتم خوابی دارند که درونشان مانند یک ساعت، هشدار می‌دهد. بعضی از نوزادان، ریتم خواب شبانه‌شان را گم می‌کنند و به جای خواب شبانه، روز را برای خواب مناسب می‌دانند. این مشکل به مرور زمان حل می‌شود اما یکی از دلایل بروز آن، شب بیداری‌های مادر در دوران بارداری است. همانطور که میدانید جنین در شکم مادر می‌خوابد، می‌خندد و فعالیت می‌کند. زمانی که مادر در طول بارداری تا ساعات پایانی شب بیدار باشد و خواب شبانه را با خواب روزانه جایگزین کند، ریتم خواب نوزاد نیز تغییر پیدا می‌کند و ممکن است تا مدت‌ها پس از تولد، نوزاد به همان روال بخوابد. استفاده از تخت کنار مادر برای راحتی نوزاد و مادر پس از زایمان توصیه می‌گردد.

تخت کنار مادر Hannah مدل Amorتخت کنار مادر و گهواره برقی Cullar مدل Sg505تخت کنار مادر Hannah مدل Aqua


خواب نوزاد
ان معمولا غیرقابل پیش‌بینی و نامنظم است

از دیگر مواردی که شما باید در مورد خواب نوزاد بدانید این است که هیچ نوزادی در خوابیدن و بیدار شدن منظم نیست. ممکن است بعضی از نوزادان کاملا غیر قابل پیش‌بینی باشند و مادر و پدر نتوانند الگوی خواب منظمی را برای آنها در نظر بگیرند. این موضوع شامل حال تمام نوزادان می‌شود. پس بی‌مورد نگران نباشید. در ماه‌های اول تولد، تمام نوزادان الگوی خواب نامنظمی دارند و اصلا قابل پیش‌بینی نیستند. به همین علت شما باید یک الگوی خواب منظم برای آنها در نظر بگیرید و تا جایی که ممکن است آن الگو را پیاده‌سازی کنید تا برای نوزادتان به عادت تبدیل شود. در صورتی که گاهی موفق نشدید و نوزادتان در برابر خوابیدن مقاومت کرد، اصلا مشکلی به وجود نمی‌آید و او را به حال خودش رها کنید.

نوزاد شما برای خوابیدن به سکوت مطلق نیاز ندارد

مامان و بابای عزیز! حتما این جمله را به خاطر بسپارید. خواب نوزاد نیازمند سکوت مطلق نیست. نوزادی که به خواب نیاز داشته باشد، می‌خوابد و به سروصداهای اطرافش توجهی نمی‌کند. اگر شرایط منزل شما به گونه‌ای است که هنگام خوابیدن نوزاد فضای خانه غرق در سکوت است، سعی کنید این فضا را عوض کنید. تلویزیون روشن کنید، با تلفن صحبت کنید، کاملا عادی کارهایتان را انجام دهید. نوزاد شما باید در هر شرایطی بخوابد و سروصدا نباید مانع خوابیدن او شود. زیرا در غیر این صورت اگر به مهمانی بروید و یا در شرایطی باشید که نتوانید سکوت فضا را کنترل کنید، نوزادتان به شدت اذیت می‌شود و به دنبال آن شما را نیز اذیت می‌کند. هرگز برای خواب نوزاد سکوت مطلق را فراهم نکنید، زیرا این کار کاملا اشتباه است.

هر نوزادی عادت خواب مخصوص به خودش را دارد

از شما می‌خواهیم که نوزادتان را با هیچ نوزاد دیگری مقایسه نکنید. زیرا هر نوزادی الگوی خواب خاص خودش را دارد. ممکن است بعضی از نوزادان با قرار گرفتن در گهواره‌ برقی ،  نی نی لای لای و تاب برقی نوزاد به راحتی بخوابند. بعضی دیگر در حین شیر خوردن و برخی دیگر در آغوش مادر به خواب بروند. هر نوزادی عادت و الگوی خواب مختص خودش را دارد. البته شما تا حد بسیار زیادی در این الگوی خواب سهیم هستید، زیرا هرطور که از ابتدا شرایط را برای خواب نوزاد فراهم کنید، او به همان شرایط عادت می‌کند و بعدا طبق همان به خواب می‌رود. پس سعی کنید مناسب‌ترین الگو و عادت خواب را برای نوزادتان در نظر بگیرید و هرگز در این زمینه نوزادتان را با سایر نوزادان دیگر مقایسه نکنید.

 

نی نی لای لای Cam مدل Giocamنی نی لای لای مدل Long Shang مدل 1883 گهواره و نی نی لای لای Mastela مدل 5in1


نوزادان به فضای ساده و به دور از تجملات برای خواب نیاز دارند

قطعا هر پدر و مادری برای چیدمان اتاق نوزاد، ذوق و شوقی زیادی دارند. تقریبا تمام پدر و مادرها دوست دارند بهترین امکانات رفاهی را برای نوزادشان فراهم کنند و زیباترین و شیک‌ترین دکوراسیون را برای اتاق نوزاد در نظر می‌گیرند. به خاطر داشته باشید نوزاد شما برای خوابیدن به سرویس خواب کودک یا گهواره مجلل نیاز ندارد. کاملا برعکس، زمانی که اتاق و تخت‌خواب نوزادتان بسیار شلوغ باشد، او به دلیل شناخت پیرامون اطرافش به این شلوغی‌ها توجه می‌کند و سعی دارد که آنها را بشناسد. پس اگر می‌خواهید خواب نوزاد شما با اختلال روبرو نشود، رختخواب ساده‌ای برای او در نظر بگیرید.

 

 

منبع:babycenter

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close