بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

روتین شبانه، بهترین راه حل خواباندن کودک بدخواب

روتین شبانه، بهترین راه حل خواباندن کودک بدخواب

اگر هر شب برای خواباندن کودک خود دچار دردسر می‌شوید، اکنون وقت آن است که با یک روتین شبانه مناسب مشکل خود را حل کنید. منظور از روتین شب، انجام کارهای ثابتی است که بچه ها را آماده خوابیدن می‌کند.

اگر شما هر شب برنامه مشخصی برای خواباندن کودک داشته باشید، بچه‌ها نسبت به آن شرطی خواهند شد و با شروع اجرای برنامه، خود به خود آماده خوابیدن می‌شوند. این کار همچنین کمک می‌کند تا بچه ها آرامش بیشتری داشته و  راحت‌تر به خواب بروند. در این مطلب به نکات مهم برای طراحی یک روتین شبانه خوب اشاره کرده و چند ایده برای انجام این کار پیشنهاد خواهیم کرد.

 

نکات مهم برای یک خواب روتین

کارهای روتین قبل از خواب، یکی از مؤثرترین روش‌ها برای حل مشکل مقاومت کودکان در برابر خواب محسوب می‌شود. فارغ از اینکه چه فعالیت‌هایی به عنوان روتین شبانه خود انتخاب می‌کنید، یک روتین شبانه خوب، دو ویژگی مهم دارد: نظم و ثبات، گذراندن وقت در رختخواب.

نظم و ثبات

اولین و مهمترین ویژگی یک خواب روتین ایده‌آل، نظم و ثبات و آن است. شما باید ترتیب مشخصی را برای فعالیت‌های پیش از خواب در نظر بگیرید و هر شب بدون استثنا آن را انجام دهید تا کودک به آن عادت کند.

حتی اگر در خانه حضور ندارید، سعی کنید تا جای ممکن از همان کارهای روتین پیروی کنید. آشنا بودن فعالیت‌های پیش از خواب، به خوابیدن کودک در محیط ناآشنا کمک می‌کند.

گذراندن وقت در رختخواب

یکی دیگر از ارکان اصلی یک خواب روتین مؤثر، گذراندن اوقاتی قبل از خواب در رختخواب است. این کار به کودکان نشان می‌دهد که اتاق‌شان فضایی دوست داشتنی و دلنشین است، نه صرفاً جایی برای خوابیدن و پایان دادن به روز.

زمانی که کودک را برای خوابیدن آماده کردید، آنها را بغل کرده و ببوسید و سپس اتاق را ترک کنید. اگر شروع به بهانه‌گیری کردند، بگویید که ۵ دقیقه دیگر دوباره به آنها سر خواهید زد. به احتمال زیاد، زمانی که برمی‌گردید آنها به خواب رفته‌اند. با این حال اگر چنین نبود، باز هم اندکی پیش آنها مانده و سرگرم شان کنید تا بالأخره به خواب روند.

 

چه فعالیت‌هایی برای یک روتین شبانه مناسب هستند؟

اینکه چه نوع فعالیت‌هایی را برای روتین پیش از خواب در نظر می‌گیرید، به شرایط خانوادگی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. فقط باید مطمئن شوید این کارها کودک را آرام می کنند. نباید بازی‌ها و فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که بچه‌ها را به هیجان می‌آورند.

حمام کردن

یکی از بهترین کارهایی که می‌توان پیش از خواباندن کودک انجام داد، حمام کردن آنهاست. شستن و خشک کردن بدن بچه‌ها پیش از خواب، احساس سبکی به آن‌ها داده و کمک می‌کند تا راحت‌تر به خواب بروند.

با این حال اگر بچه شما معمولا علاقه زیادی به حمام کردن نشان نمی‌دهد، یا بیش از اندازه به این کار علاقه داشته و هیجان‌زده می‌شود، بهتر است این کار را به اوقات دیگری از روز موکول کنید. در این صورت بهتر است تنها به شستن دست و صورت پیش از خواب اکتفا کنید.

مسواک زدن

یکی از بایدهای یک روتین شبانه سالم، شستن دندان‌هاست. عادت به شستن منظم دندان‌ها باید از سنین پایین در کودک نهادینه شود. بدین ترتیب بچه‌ها از همان ابتدا یاد می‌گیرند که همیشه به سلامتی خود اهمیت داده و بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرند.

تعویض پوشک یا پوشاندن لباس خواب

اگر کودکتان هنوز از پوشک استفاده می‌کند، پوشک آنها را عوض کنید. اگر خودش از سرویس بهداشتی استفاده می‌کند، رفتن به سرویس پیش از خواب را یادآوری کنید.

در پوشیدن لباس خواب به کودک کمک کنید. برای اینکه کودک احساس استقلال را تجربه کند، می‌توانید ۲ مدل مختلف لباس خواب را برای پوشیدن پیشنهاد کنید تا خودش انتخاب کند.

یک بازی آرام انجام دهید

یک ایده عالی برای گذراندن اوقاتی خوش پیش از خواب، انجام یک بازی ساکت و بی‌صدا روی زمین است. بچه‌های بزرگتر ممکن است به درست کردن پازل، جورچین و بازی‌های کارتی علاقه داشته باشند. برای بچه‌های کوچکتر، بازی دالی موشه (یا دالی) همیشه یک گزینه محبوب است.

لازم نیست خود را برای پیدا کردن یک بازی خاص و پیچیده به زحمت بیندازید. یک بازی خوب حتی می‌تواند به سادگی شمردن اعداد به صورت نوبتی یا نام بردن حروف الفبا/ نام حیوانات/ اسامی میوه‌ها و ... باشد. مهم گذراندن لحظاتی شاد و آرامش‌بخش در کنار یکدیگر است.

با هم حرف بزنید

فرقی ندارد که کودک شما حرف می‌زند یا نه. در هر حال قبل از خوابیدن بهترین زمان برای داشتن یک مکالمه مادر و فرزندی یا پدر و فرزندی جالب است. زمانی که نوزاد کوچکتر است و هنوز صحبت نمی‌کند، بار مکالمه به طور کامل روی دوش شما خواهد بود. اما تصور نکنید که آنها متوجه این موضوع نمی‌شوند. توجه کامل شما به کودک همواره برای آنها لذت‌بخش است؛ حتی زمانی که بسیار کوچک هستند و فکر می‌کنید متوجه حرف‌های شما نمی‌شوند.

با بچه‌های بزرگتر در مورد کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید با هم صحبت کنید. در مورد احساس‌شان راجع به موضوعات مختلف بپرسید. در مورد بهترین و بدترین اتفاقاتی که برایشان افتاده است و نگرانی‌هایی که دارند پرسش کنید. این کار باعث می‌شود بچه‌ها از سنین پایین‌تر یاد بگیرند که اضطراب، ترس و نگرانی‌هایشان را پیش از خواب تخلیه کرده و با فکری آرام به خواب بروند.

 

یک کتاب قصه بخوانید

همدیگر را بغل کنید و برایشان قصه بخوانید. بچه‌ها عاشق گذراندن وقت با والدین هستند. آنها از اینکه برایشان قصه بخوانید و با صداهای بانمک، ادای شخصیت‌های مختلف را درآورید لذت می‌برند. این کار همچنین کمک می کند تا بچه‌ها کلمات جدیدی یاد بگیرند و از بچگی به مطالعه و کتابخوانی علاقه‌مند شوند.

هر شب، اجازه دهید تا کتاب مورد علاقه خود را از میان چند کتاب دیگر انتخاب کنند. بچه‌ها از اینکه بدانند انتخاب و ترجیح‌شان مهم است حس خوبی پیدا می‌کنند. ممکن است مجبور شوید برای چند روز یا چند هفته، یک کتاب را دوباره و دوباره برایشان بخوانید. باید بدانید که تکرار یکی از نکات کلیدی در یادگیری کودکان است. با اینکه این کار ممکن است برای شما خسته کننده باشد، اما اگر بدانید برای رشد کودک‌تان مفید است، احساس بهتری خواهید داشت.

 

لالایی بخوانید

یک لالایی آرامش‌بخش و ملایم را انتخاب کنید و هنگام خواب برای کودک بخوانید. صدای پدر و مادر، جذاب‌ترین و اطمینان‌بخش‌ترین صدا برای کودک است. شما حتی می‌توانید صدای خود را ضبط کنید تا زمانی که خودتان برای خواباندن کودک حضور ندارید، به آن گوش کند.

 

شب بخیر بگویید

ممکن است فرزند شما دوست داشته باشد قبل از خواب دور اتاق بگردد و به همه عروسک‌هایش شب بخیر بگوید. این کار جالب است. با این حال اجازه ندهید بچه‌ها از این موضوع سوء استفاده کنند. اگر آنها اصرار دارند پیش از خواب به تمامی اشیائی که دور خودشان می‌بینند شب بخیر بگویند، می تواند نشانه از این باشد که تلاش می‌کنند زمان خواب کش بیاید.

 

عوامل مختلفی مثل مسافرت، اسباب‌کشی، میهمانی دیروقت یا سایر مسائل مقطعی، می‌توانند اندکی خواب روتین کودک را به هم بزنند. این موضوع اشکالی ندارد. تنها مسئله مهم آن است که شما باید سعی کنید حتی در شرایط جدید، برنامه پیش از خواب کودک تا جای ممکن شبیه به روتین شبانه همیشگی‌اش باشد و به سرعت به روتین ثابت خود بازگردید.

 

منبع: babycenter

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close