بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

تغذیه نوزاد با شیر خشک

تغذیه نوزاد با شیر خشک

اگر نوزاد شما با شیر خشک تغذیه می‌شود، باید به یک سری نکات و اصول مهم در خصوص تغذیه نوزاد با شیر خشک توجه داشته باشید. در هر صورت شما می‌خواهید نوزادتان به خوبی وزن بگیرد، رشد کند و سلامت باشد. آیا میدانید نوزاد در روزهای آغازین تولد به چند سی‌سی شیر نیاز دارد؟
به طور کلی شما باید یک قانون کلی در خصوص تغذیه نوزاد با شیر خشک در نظر بگیرید. این قانون به شما می‌گوید که مرحله به مرحله مقدار شیر را بیشتر کنید و در این خصوص جوانب احتیاط را در نظر بگیرید. در ادامه اصول مقدار تغذیه مناسب نوزاد با شیر خشک را برایتان توضیح می‌دهیم.

 

 

  • در هفته‌های اول تولد

در هفته اول تولد شما با توجه به اشتهای نوزادتان باید بین 60 الی 90 میلی‌لیتر شیرخشک به نوزادتان دهید. این مقدار را با فاصله زمانی 3 الی 4 ساعت در نظر بگیرید. البته بعضی از نوزادان حجم کمتری شیر میل می‌کنند و به تعداد دفعات بیشتری برای تغذیه نیاز دارند. اما اصول کلی تغذیه در هفته اول به این صورت است.

  • در 1 الی 6 ماهگی

تغذیه نوزاد با شیر خشک پس از ماه اول کمی تغییر می‌کند. حالا دیگر نوزاد شما بزرگتر شده است و به تغذیه بیشتری نیاز دارد. زمانی که یک ماهگی کامل شد، نوزاد غالبا در هر وعده غذایی به 120 میلی‌لیتر شیر نیاز دارد. اما پس از آن با توجه به سن نوزاد باید در هر وعده بین 180 الی 240 میلی‌لیتر شیر به نوزادتان دهید. اگر نوزاد شما این حجم از شیر را در یک وعده میل کرد، باید 3 الی 4 ساعت دیگر به او شیر دهید. حتی اگر خواب است، باید او را برای تغذیه بیدار کنید تا این موضوع اختلالی در رشد و وزن‌گیری نوزاد ایجاد نکند.

یک قاعده کلی برای تغذیه نوزاد با شیر خشک وجود دارد و آن هم این است که به ازای هر 450 گرم از وزن نوزاد، باید 75 میلی‌لیتر شیر به او بدهید. بنابراین سعی کنید برنامه تغذیه‌اش را به گونه‌ای تنظیم کنید که از این میزان کمتر یا بیشتر به او شیر ندهید.

شیشه شیر Dr. Brown's مدل Standardشیشه شیر پیرکس دکتر براون مدل Options+شیشه شیر Avent مدل Natural


 
در تغذیه نوزاد با شیر خشک، نیازی به استریل کردن شیشه شیر وجود دارد؟

یکی از مهمترین اصولی که در تغذیه نوزاد با شیر خشک وجود دارد، استریل کردن شیشه شیر است. شما به عنوان یک مامان وظیفه‌شناس، باید به بهداشت و ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزادتان اهمیت زیادی دهید. به همین منظور باید یک سری اقدامات به خصوص انجام دهید.

 باید پس از هر وعده تغذیه نوزاد، شیشه شیر را به خوبی بشویید. بهتر است این کار را با یک اسکاج مخصوص انجام دهید. این در واقع برای شستشوی معمولی شیشه شیر نوزاد بود. اما شما باید حداقل هفته‌ای یکبار شیشه شیر نوزادتان را استریل کنید. برای این کار چند روش وجود دارد.

  • شیشه شیر را در آب بجوشانید

یکی از راه‌های استریل کردن شیشه شیر نوزاد، جوشاندن آن با آب داغ است. شما می‌توانید به مدت 15 دقیقه تمامی قطعات شیشه شیر نوزادتان را در یک ظرف آب که در حال جوشیدن است، بجوشانید تا به خوبی استریل شود.

  • از ماشین‌ ظرفشویی استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های استریل کردن شیشه شیر نوزاد، شستشو با ماشین ظرفشویی است. سیستم هوشمند ماشین ظرفشویی باکتری‌ها و کثیفی‌های شیشه شیر را از بین می‌برد و آن را استریل می‌کند.

  • استفاده از دستگاه استریل کننده شیشه شیر نوزاد

یکی دیگر از راه‌های استریل کردن شیشه شیر نوزاد، استفاده از دستگاه  استریل کننده شیشه شیر وضد عفونی کننده می باشد.

ضدعفونی کننده شیشه شیر Tommee Tippeeظرف استریل مخصوص مایکروویو Tommee Tippeeاستریل کننده بخار Nuvita مدل 1084


آیا در تغذیه نوزاد با شیر خشک، باید از آب آشامیدنی تصفیه شده استفاده کنیم؟

در تغذیه نوزاد با شیر خشک باید از آب تمیز و سالم استفاده کنید. برای بسیاری از مادرها این سوال به وجود می‌آید که از چه آبی استفاده کنند؟ مامان عزیز! به خاطر داشته باشید که حتی اگر از آب معدنی هم استفاده کنید، باز هم باید آن را کاملا بجوشانید. در آب املاح و آلاینده‌های زیادی وجود دارد. نوزاد کوچک شما نمی‌تواند وجود این آلاینده‌ها را تحمل کند. به همین خاطر شما باید آب آشامیدنی سالم و تمیز را به خوبی بجوشانید و سپس اجازه دهید تا کمی ولرم شود. البته می‌توانید دمای آب را با محیط تنظیم کنید و سپس شیرخشک را به آن اضافه کنید.

در تغذیه نوزاد با شیرخشک باید به استریل کردن آب اهمیت زیادی دهید. زیرا در غیر این صورت ممکن است مشکلات متعددی برای نوزاد شما به وجود بیاید. حتی پس از 6 ماهگی که نوزاد می‌تواند آب مصرف کند، شما باز هم باید آب آشامیدنی را بجوشانید و سپس به نوزادتان بدهید.

 

بهترین راه برای گرم کردن شیشه شیر نوزاد چیست؟


در تغذیه نوزاد با شیشه شیر یک سری مشکلات خاص وجود دارد. مثلا اینکه شاید نوزاد شما در یک وعده غذایی نتواند تمام شیری که برایش آماده کرده‌اید را بخورد. در این صورت قطعا شیر پس از چند دقیقه سرد می‌شود و به اصطلاح از دهن می‌افتد! اگر نوزاد شما مجدد شیر خواست، چگونه شیر درون بطری را گرم می‌کنید؟

در تغذیه نوزاد با شیرخشک، دمای شیر بسیار مهم است. بسیاری از نوزادان از خوردن شیری که کمی سرد شده باشد، امتناع می‌کنند. قطعا این موضوع تاثیر منفی بر تغذیه نوزاد می‌گذارد و دردسرهای خاص خودش را دارد. شما برای اینکه نوزادتان تغذیه مناسبی داشته باشد، می‌توانید از راه‌های مناسب، شیر داخل سرشیشه را گرم کنید. اما چگونه؟

بهترین راه برای گرم کردن شیر، قرار دادن شیشه شیر در یک ظرف آب داغ است. شما می‌توانید چند دقیقه شیشه شیر نوزادتان را در ظرف آب داغ قرار دهید تا کمی گرم شود. سپس می‌توانید به نوزادتان شیر دهید.

کیف عایق دما Tommee Tippeeگرم کن و استریل شیشه شیر دکتر براونز مدل دلوکسگرمکن الکتریکی شیشه شیر Tommee Tippee


در خصوص گرم کردن شیر نوزاد، باید به یک سری نکات مهم توجه کنید. اولین و مهمترین نکته این است که هرگز شیشه شیر را در ماکروویو قرار ندهید . این کار ممکن است هم به سرشیشه و پستانک آسیب بزند و هم ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد شیر نوزاد  شود. همچنین هرگز برای گرم کردن شیر نوزاد از حرارت مستقیم استفاده نکنید. فرمولاسیون شیرخشک به گونه‌ای است که نباید در معرض آب در حال جوش قرار بگیرد، همچنین میتوانین با خرید یک گرم کننده شیر با خیال راحت شیر را به دمای مناسب برسانین.

 

 

منبع:babycenter

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close