بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

راهنمای استفاده از شیردوش

راهنمای استفاده از شیردوش

آیا تا به حال در مورد استفاده از شیردوش چیزی شنیده‌اید؟ آیا میدانید استفاده از آن چه مزیتی برای شما دارد؟ در حالی که بسیاری از مادران ترجیح می‌دهند مستقیما از سینه خودشان به نوزادشان شیر دهند، بسیاری دیگر مایلند از شیردوش استفاده کنند. البته دلایل متعددی برای این انتخاب وجود دارد که قصد داریم در ادامه این بخش برایتان عنوان کنیم.

آنچه در این بخش مطالعه می‌کنید شامل موارد زیر می‌شود:

 • شیردوش چیست؟
 • دلایل استفاده از شیردوش
 • چه مقدار شیر باید دوشیده شود؟
 • نکاتی برای استفاده از شیردوش

 شیردوش چیست؟

شیردوش در واقع نوعی رابط و نوعی وسیله کاربردی است که شما برای شیر دادن به نوزاد از آن استفاده می‌کنید. با استفاده از این وسیله شما شیر خودتان را به نوزادتان می‌دهید؛ اما به طور غیرمستقیم. یعنی شیر خود را می‌دوشید و در سرشیشه نگهداری می‌کنید تا هر زمان که کودکتان گرسنه بود، از آن میل کند. استفاده از این وسیله باعث شده تا بسیاری از مادرانی که بنا به هر دلیلی نمی‌توانند کنار کودکشان حضور داشته باشند، یا نمی‌توانند به طور مستقیم به کودکشان شیر دهند، نوزادشان را از شیر مادر محروم نکنند. بنابراین باید بگوییم این وسیله بسیار کاربردی و مهم است.

شیردوش Chicco مدل Classicشیردوش mamivac مدل Lactiveشیردوش دکتر براونز مدل SoftShape


دلایل استفاده از شیردوش

آیا میدانید چرا بعضی از مادران استفاده از شیردوش را ترجیح می‌دهند؟ قطعا هیچ مادری از همان ابتدا تصمیم به استفاده از شیردوش نمی‌گیرد. اما زمانی که چاره‌ای به جز انتخاب شیردوش نمی‌ماند، مادران تصمیم به استفاده از آن می‌گیرند. اما به چه علت؟

 1. نارس بودن نوزاد

بسیاری از نوزادانی که زودتر از زمان مقرر به دنیا می‌آیند و به اصطلاح نارس هستند، به ناچار باید روزهای آغازین تولد خود را در دستگاه بمانند. در این شرایط گاهی به دلیل وضعیت پزشکی یا وضعیت جسمی مادر، تغذیه از شیر مادر ممکن نیست. به همین علت استفاده از شیردوش گزینه مناسبی است تا نوزاد نارس از شیر مادرش بهره‌مند شود.

 1. ضعف نوزاد در مکیدن

گاهی اوقات ممکن است بعضی از نوزادان، مکیدن صحیح را بلد نباشند. یا حتی نتوانند به خوبی دهانشان را قفل کنند و شیر بخورند. هر چند که این اتفاق به ندرت پیش می‌آید. اما در هر صورت باید آن را در نظر گرفت. زیرا بعضی از نوزادان لب شکری هستند یا  گاهی ممکن است نوک سینه مادرشان هنوز برای شیردهی آماده نشده باشد. در صورتی که منافذ روی نوک سینه باز نشده باشند، نوزاد باید با توانایی بالایی سینه مادر را بمکد تا بتواند شیر بخورد. به همین علت مادران از شیردوش استفاده می‌کنند تا نوزادشان از فواید شیر مادر بهره‌مند شود.

 1. زایمان چندقلویی

مادرانی که صاحب چندقلو می‌شوند نمی‌توانند به طور همزمان به نوزادان خود شیر دهند. به همین علت از این وسیله کاربردی استفاده می‌کنند تا بتوانند به نوزادان خود به صورت عادلانه شیر دهند.

 1. بیماری مادر

گاهی اوقات نیز ممکن است مادر بنا به دلایل مختلفی به گونه‌ای بیمار باشد که نتواند به نوزادش به طور مستقیم شیر دهد. در این صورت استفاده از شیردوش برای این مادران گزینه بسیار مناسبی است. زیرا هم وضعیت سلامت آنها به خطر نمی‌افتد و هم در شرایط سختی قرار نمی‌گیرند.

 1. شاغل بودن مادر

بعضی از مادران، مرخصی زایمان طولانی ندارند و به دلیل مشغله‌های کاری که دارند، نمی‌توانند کنار نوزادشان باشند. در این شرایط استفاده از شیردوش گزینه بسیار مناسبی است. زیرا این مادران می‌توانند هم شیر خودشان را به نوزادشان بدهند و هم به کار خود برسند.

 1. ترجیح شخصی مادر

بعضی از مادران هستند که به شیر دادن نوزاد علاقه‌ای ندارند. در این صورت استفاده از شیردوش می‌تواند هم درک حال مادر باشد و هم به بدن نوزاد منفعت زیادی برساند.

شیردوش برقی Rovco مدل 1001شیردوش برقی اونت مدل Easy Comfortشیردوش برقی اونت مدل نچرال


چه مقدار شیر باید دوشیده شود؟

اگر شما هم یکی از شرایط ذکر شده در بالا را دارید، می‌توانید از شیردوش استفاده کنید. اما شاید در خصوص استفاده از آن سوالاتی در ذهن شما ایجاد شده باشد. به طور کلی شما باید مطابق با سن و نیاز نوزادتان، شیرتان را بدوشید.

بهتر است در ماه اول هر 2 الی 3 ساعت یکبار شیر خود را بدوشید. به طور کلی باید بین 8 تا 12 مرتبه شیرتان را در شبانه روز بدوشید. 4 الی 5 ساعت در شب‌ها به خود استراحت دهید و از روز بعد دوباره دوشیدن شیر را آغاز کنید.
حداقل از هر سینه‌تان باید 15 دقیقه شیر بدوشید. اگر احساس کردید کمی بی‌حال می‌شوید، بهتر است 2 الی 3 دقیقه به خودتان استراحت دهید. این قاعده و قانون مخصوص ماه اول تولد است.

پس از سپری شدن ماه اول، شما دیگر متوجه می‌شوید که نوزادتان به چه مقدار شیر نیاز دارد. بنابراین می‌توانید تعداد دفعات دوشیدن شیر را کاهش دهید.
البته این را به خاطر داشته باشید همه مادران قادر به تولید شیر زیاد نیستند. به همین علت ممکن است نتوانند از شیردوش و مزایای آن بهره‌مند شوند. پس از ماه اول شما می‌توانید هر 3 الی 4 ساعت یکبار شیرتان را بدوشید.

زمانی که کودکتان به مرحله استفاده از غذای کمکی رسید، می‌توانید تعداد دفعات دوشیدن شیر را کاهش دهید. به این ترتیب غذای کمکی می‌تواند به خوبی نیازهای بدن کودک شما را تامین کند.
حالا دیگر کودکتان شیر شما را صرفا به جهت حمایت و علاقه‌اش می‌خورد. بنابراین دوشیدن شیر در روزهای اول تولد کمی سخت است و نیاز به تکرارهای زیاد دارد.

شیشه شیر Dr. Brown's مدل Standardشیشه شیر پیرکس دکتر براون مدل Options+شیشه شیر Avent مدل Natural

 
نکاتی برای استفاده از شیردوش

 به خاطر داشته باشید استفاده از شیردوش نیز دردسرهای خاص خودش را دارد. در واقع این یک تعهد 24 ساعته است که شما باید آن را مهم بشمارید. شیر بدوشید، به تغذیه کودکتان برسید، تمیز کنید، تکرار کنید و... بنابراین وظایف شما در قبال کودکتان کمی سنگین تر می‌شود.
به همین دلیل به نکات زیر توجه کنید.

 • ابتدا باید یک شیردوش و مناسب تهیه کنید.
 • در صورتی که نوزاد شما نارس به دنیا آمده است، باید یک شیردوش بیمارستانی تهیه کنید تا حجم بیشتری از شیر شما را بدوشد.
 • هنگام استفاده از شیردوش باید یک فضای خالی اطراف نوک سینه‌ها وجود داشته باشد تا سینه‌ها در حین پمپاژ آزادانه حرکت کنند.
 • اگر هاله اطراف سینه شما در حین پمپاژ شیر به طور کامل به داخل کشیده شد، بدانید که شیردوشی که تهیه کردید بسیار بزرگ است.

 

منبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
Close