بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

انواع شیشه شیر نوزاد

انواع شیشه شیر نوزاد

تغذیه نوزاد همواره مهمترین دغدغه والدین است و شیشه شیر یکی از مهمترین لوازم موثر در تغذیه نوزاد است. مادران شاغلی که  ناچار ساعتها از خانه و نوزاد دورند و یا مادرانی که به هر دلیل از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می کننند یک دغدغه مشترک دارند؛آن هم بررسی انواع شیشه شیر نوزاد و کودک انتخاب بهترین نوع آن است .
چرا که شیشه شیر تاثیر مهمی بر عملکرد گوارش کودک ،بروز یا جلوگیری از نفخ نوزاد و البته سلامت دهان و دندان وی در آینده دارد. بنابراین دقت در انتخاب شیشه شیر در واقع گام مهمی در جهت سلامت نوزاد است.

 


انواع شیشه شیر نوزاد بر حسب جنس

شیشه شیرها بر حسب جنس به انواع شیشه ای و پلاستیکی و سیلیکونی تقسیم می‌شوند که  نوع شیشه ای آن با وجود اینکه فاقد مواد سمی و مضر است و به راحتی می توان آن را جوشاند و ضد عفونی کرد اما وزن سنگینی دارد که به راحتی برای نوزاد قابل حمل نیست .

شیشه شیر پلاستیکی نوزاد از نوعی پلاستیک بادوام تولید می‌شود و وزن سبکی نیز دارد اما هنگام خرید باید دقت شود شیشه شیر پلاستیکی حتما فاقد ماده ی بیسموت و BAP باشد چرا که این دو ماده برای نوزاد مضرند

شیشه شیر سیلیکونی ابداعی جدید است که فاقد مواد مضر پلاستیک بوده بسیار سبک است و حمل آن نیز برای نوزاد آسان است. 

 

شیشه شیر Dr. Brown's مدل Standardشیشه شیر پیرکس دکتر براون مدل Options+شیشه شیر Avent مدل Natural


انواع شیشه شیر نوزاد بر حسب فرم و مدل شیشه

در این طبقه بندی شیشه شیر نوزاد به انواع شیشه شیر نوزاد طبیعی، استاندارد، زاویه دار و آستردار تقسیم می‌شود.

که نوع استاندارد آن معمول‌ترین نوع شیشه شیر بوده و رواج بیشتری دارد.تنها عیب این شیشه شیر ورود حجم بالایی از هوا به همراه شیر به معده نوزاد است.

 شیشه شیر طبیعی به دلیل حالت و فرم خاص درپوش از ورود هوا  به معده نوزاد جلوگیری نموده و مانع دل درد می‌شوند.

شیشه شیر آستر دار از نوعی آستر یکبار مصرف برخوردار است که هنگام تغذیه نوزاد حباب های هوا را از بین برده و مانع نفخ و دل درد می‌شود. توجه داشته باشید آسترها یکبار مصرفند اما خود شیشه  به دفعات زیاد قابل استفاده است و بالاخره شیشه شیر زاویه‌دار با تداعی حالت خوابیده مادر و نوزاد شیر خوردن رو سهولت بخشیده و مانع ورود هوا به معده نوزاد می‌شود

تمام این شیشه ها در گنجایش های متفاوت 90 تا 120 میلی لیتر و البته 260 میلی لیتر در بازار موجودند که طبیعتا انواع کم حجم‌تر آن مناسب نوزادان کوچکتر و حداکثر سه ماهه بوده و برای تغذیه نوزادان 6 تا 9 ماهه باید از اندازه 260 میلی لیتری استفاده کرد. 

درجه بندی شیشه شیر

میزان نیاز به شیر در نوزادان بسته به سن ،وزن و فاکتور های دیگر  متفاوت است .همچنین بر‌اساس اینکه نوزاد صرفا شیر خشک می‌خورد و یا ترکیبی از شیر مادر و شیرخشک غذای او را تشکیل می‌دهند نیز میزان شیرخشک مصرفی متغیر خواهد بود. بنابراین امکان ارائه درجه بندی دقیق و قطعی وجود ندارد اما به طور نسبی می توان گفت نوزادانی که تنها با شیر خشک تغذیه می‌شوند در یک شبانه روز  حدود 950 میلی لیتر شیر  نیاز خواهند داشت . در روش دیگر به ازای هر 4500گرم وزن نوزاد حدود 10 میلی لیتر شیر نیاز است.

هر چند امکان ارائه الگوی دقیق و قطعی در رابطه با میزان نیاز نوزادان به شیر وجود ندارد اما به طور کلی و در یک معیار نسبی تغذیه نوزاد با 60 میلی لیتر شیر در  هر وعده آغاز شده و به مرور افزایش می یابد تا در ماه اول زندگی به چیزی حدود 90 میلی لیتر در  هر 4 ساعت برسد .بنابراین درجه بندی شیشه شیر نوزاد بر اساس دو معیار وزن و سن کودک صورت می‌گیرد.

سر شیشه شیر

سر شیشه نقش مهمی در ورود هوا به داخل شیر داشته و عنصر مهمی است. سرشیشه های موجود در بازار در دو نوع سیلیکونی  و کائوچویی هستند که جنس سیلیکونی به دلیل شفافیت و فقدان مواد مضر احتمال آلرژی زایی  کمتری دارد در مقابل نوع کائوچویی با وجود طعمی خاص و رنگ قهوه ای و دوام کمتری که دارد مکندگی راحت‌تری داشته و شیر خوردن را آسان تر می‌کند. علاوه براین دو نمونه انواع  سرشیشه ارتودنسی برای حفاظت از حالت طبیعی دندان های نوزاد و نوع ضد نفخ و ضد کولیک آن برای جلوگیری از ورود هوا و ایجاد دل درد نیز وجود دارد . به هر حال سرشیشه نیز باید مطابق با سن و شرایط کودک انتخاب شود. 

سر شیشه Avent مدل Naturalسرشیشه دکتر براون مدل Standardسرشیشه پهن دکتر براونز مدل Options+


شیشه شیر ضد نفخ نوزاد

نفخ و کولیک یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی نوزادان است بنابراین در میان انواع شیشه شیر نوزاد نوع ضد نفخ آن کارایی بیشتری دارد چرا که  سرعت جریان شیر در اینگونه شیشه ها قابل تنظیم بوده و منافذی برای جلوگیری از احتباس هوا بر روی سر شیشه آن تعبیه شده، فرم  و زاویه قرارگیری شیشه‌های ضد نفخ به گونه ای طراحی شده که حالتی عمودی داشته و از بازگشت شیر و هوا به داخل شیشه جلوگیری کند. علاوه بر همه این موارد وجود دریچه جلوگیری از عبور هوا  در این نوع از شیشه این امکان را به شما می دهد که به شکل اختیاری از ایجاد حباب درون شیر جلوگیری کنید. 


منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close