بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

ختنه کردن نوزاد چیست

ختنه کردن نوزاد چیست

ختنه کردن نوزاد چیست؟ ختنه کردن نوزاد یکی از اقدامات دینی و کهن است که برای نوزاد پسر انجام می‌شود. در این روش قسمت جلویی یا نوک آلت تناسلی پسر بریده می‌شود که این کار در حال حاضر به دو روش مختلف صورت می‌گیرد. ما ایرانی‌ها طبق دین رسمی کشورمان، این کار را انجام می‌دهیم. بنابراین لازم است تا والدین قبل از اقدام به انجام ختنه نوزاد پسر با تمامی نکات و موارد مهم آشنا شوند.
در این بخش از مجله بامبینو کالا همراه شما خواهیم بود تا در خصوص ختنه اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. با ما تا پایان همراه باشید.

 

 

آشنایی کلی با ختنه کردن

ختنه کردن یکی از رایج‌ترین و مهمترین عمل‌های جراحی برای پسران به حساب می‌آید. هرچقدر که این عمل جراحی در سنین پایین‌تر انجام شود، قطعا ساده‌تر است. پس از ختنه، شکل و ظاهر آلت تناسلی پسر تا آخر عمر تغییر می‌کند. در حقیقت برای ختنه نوزاد یا کودک، پوست نوک آلت را برمی‌دارند. بدین ترتیب آلت تناسلی به طور کامل دیده می‌شود.

بهترین سن برای ختنه نوزاد

اولین و مهمترین دغدغه والدین این است که بهترین سن برای ختنه کردن نوزاد چه سنی است؟
آیا این کار در سنین نوزادی و کودکی انجام شود بهتر است یا در سنین بزرگسالی؟
بهتر است تا بدانید ختنه باید در دوره نوزادی اتفاق بیفتد. در این دوران نوزاد تحرک ندارد و بهبودی پس از ختنه بهتر و سریعتر اتفاق می‌افتد. از طرفی تاثیرات روانی و منفی روی فرزند شما به وجود نمی‌آید. قطعا کودکی که با اندام‌های بدنش به طور کامل آشنایی دارد، انجام این عمل جراحی را کمی دردناک و یا شاید غیرقابل باور بداند. شما می‌توانید پس از 7 روزگی نوزادتان، برای ختنه او اقدام کنید.

از طرفی باید در نظر داشته باشید ختنه کردن در نوزادی با سهولت بیشتری انجام می‌شود. در این سن پوست فرزند شما نازک‌تر است و پروسه بریدن پوست آلت ساده‌تر انجام می‌شود. ختنه در بزرگسالی معمولا با درد و ناراحتی بیشتری همراه است.

 

قبل از ختنه نوزاد چه کارهایی انجام دهیم؟

آمادگی قبل از ختنه کردن نوزاد بدین صورت است که شما باید هر از گاهی پوست نوک آلت فرزندتان را به سمت عقب ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود تا ختنه ساده‌تر صورت بگیرد. در صورتی که قصد ختنه نوزاد را دارید، نیازی به آماده سازی روحی و روانی نوزادتان نیست. شما می‌توانید به سادگی نوزادتان را برای انجام ختنه نزد پزشک ببرید. قبل از ختنه نوزادتان را حمام کنید و به خوبی به او شیر دهید. برای اینکه درد آمپول بی‌حسی را کمتر احساس کند، می‌توانید از نیم ساعت قبل از شروع عمل، به او داروی مسکن بدهید. همچنین لباس راحت تن نوزادتان کنید و به مرکز درمانی یا مطب مراجعه نمایید.

 

بهترین روش ختنه کردن نوزاد کدام روش است؟

ختنه کردن نوزاد به دو روش مختلف انجام می‌شود. روش اول که به صورت سنتی انجام شده و پس از برش نوک آلت، دور آن را بخیه می‌زنند و پانسمان می‌کنند. در روش بعدی با استفاده از حلقه ختنه را انجام می‌دهند. در صورتی که بخواهید بدانید بهترین روش ختنه کردن نوزاد کدام است، باید بگوییم همه چیز به شرایط نوزاد شما و همچنین صلاحدید پزشک بستگی دارد. به طور کلی روش سنتی دوره نقاهت طولانی ندارد و نوزاد بعد از عمل اذیت نمی‌شود. برخلاف اینکه پس از پایان ختنه کردن، بخیه روی آلت تناسلی نوزاد وجود دارد باید بگوییم این بخیه‌ها به سرعت از روی بدن نوزاد جدا می‌شوند و باعث اذیت و آزار او نمی‌شود. در روش حلقه‌ای والدین مراقبت از حلقه بسیار مهم است. برخی بر این باورند که روش حلقه‌ای برای ختنه نوزاد مناسب نیست.

 

نقاهت بعد از ختنه به چه صورت است؟

شاید گمان کنید ختنه کردن نوزاد اقدامی دلخراش است اما باید بگوییم پس از پایان ختنه، نوزاد درد یا عارضه جد را متحمل نمی‌شود. کاملا برخلاف تصور شما پس از ختنه، نوزاد تورم و قرمزی بسیار خفیفی را در ناحیه تناسلی تجربه می‌کند. این تورم و قرمزی به هیچ عنوان باعث بی‌قراری یا اذیت و آزار نوزاد شما نمی‌شود. به طور کلی پس از 7 الی 10 روز نوزاد به طور کامل بهبود پیدا می‌کند و جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

 

نکات ختنه نوزاد که باید بدانید

ختنه کردن نوزاد باید با آگاهی کامل والدین صورت بگیرد. در این صورت می‌توان گفت هیچ مشکل یا عارضه‌ای برای نوزاد به وجود نمی‌آید.

بلافاصله پس از ختنه کردن نوزاد شما می‌توانید با احتیاط کامل او را پوشک کنید و به هیچ عنوان نیازی به استفاده از لباس یا وسیله خاص نخواهید داشت.

بسته به توصیه پزشک می‌توانید نوزادتان را در دوره نقاهت بعد از عمل، حمام کنید. در صورتی که نوزادتان را به روش سنتی ختنه کرده‌اید، می‌توانید هر روز پایین تنه‌اش را به مدت یکربع داخل وان نوزاد آب گرم قرار دهید. این کار باعث جذب بهتر بخیه‌ها و جدا شدن گره‌ها از بدن نوزاد می‌شود.

وان نوزاد و کودک Cam مدل Bagno وان بروی مدل پرتیکووان پایه دار Cam مدل Cambio


* پس از شستشوی نوزاد و یا تعویض پوشک، حتما از پماد و داروهایی که دکتر برای نوزادتان تجویز کرده است، استفاده کنید.

* پوشک نوزادتان را بسیار سفت یا بسیار شل نبندید.

* هنگام تعویض پوشک و شستشوی نوزاد دقت داشته باشید تا لباس یا هر چیز دیگری به قسمت ختنه شده برخورد نکند.

* حتما داروها و پمادهایی که پزشک تجویز کرده است را در فواصل زمانی منظم برای نوزادتان استفاده کنید.

*در صورتی که هرگونه علائم عفونت را روی بدن نوزادتان مشاهه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

*در صورتی که پس از ختنه کردن نوزاد به شدت بی‌تاب و بی‌قرار است، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

 ختنه کردن نوزاد به دو روش سنتی و حلقه انجام می‌شود. در این بخش اطلاعاتی در این خصوص در اختیارتان قرار دادیم. شما می‌توانید با مشورت و صلاحدید پزشک یکی از این روش‌ها را برای ختنه نوزاد انتخاب کنید. حتما به توصیه‌های پزشک پس از ختنه کردن نوزاد توجه داشته باشید و آنها را رعایت کنید. توجه به نکات و مواردی که در این بخش از مجله بامبینو کالا در اختیار شما قرار داده شد، باعث می‌شود تا دوره نقاهت بعد از عمل نوزادتان به خوبی سپری شود.


منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close