بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

برنامه مراقبت پس از زایمان برای مادران

برنامه مراقبت پس از زایمان برای مادران

برنامه مراقبت پس از زایمان برای کدام دسته از مادران مناسب است؟
چرا مادران باید پس از زایمان مراقبت‌های خاصی داشته باشند؟
این مراقبت‌ها شامل چه مواردی می‌شوند؟
حتما در طول دوره بارداری خود علاوه بر توصیه‌های پزشک یا ماما یک سری نکات مهم را نیز رعایت می‌کنید. مراقبت‌های دوران بارداری حساس‌ترین مراقبت‌هایی هستند که شما در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کنید. اما لازم است تا بدانید پس از بارداری نیز باید از خودتان به خوبی مراقبت کنید. چرا که بدن و روحیه شما تغییرات بزرگی را پشت سر گذاشته است. بنابراین برای اینکه به حالت طبیعی و عادی بازگردید، نیاز است تا از خودتان به خوبی مراقبت کنید.
آیا می‌دانید منظور ما از این مراقبت‌ها چیست؟ در ادامه این بخش اطلاعات جامعی در این خصوص در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

برنامه مراقبت پس از زایمان به چه صورت است؟

برنامه مراقبت پس از زایمان به شما کمک می‌کند تا تغییرات جسمی و روحی‌تان را بهتر بپذیرید و این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارید. پس از زایمان بدن یک خانم تغییرات زیادی را به خود می‌پذیرد. افزایش سایز سینه‌ها، متورم شدن واژن، خونریزی، ترک‌های پوستی و... همگی جزو تغییراتی هستند که شامل حال شما می‌شوند. بنابراین بهتر است که با استفاده از یک برنامه مراقبت پس از زایمان، این دوران را به خوبی پشت سر بگذارید. در اینجا به یک سری مراقبت‌های پس از زایمان اشاره خواهیم داشت.

  • مراقبت از نوک پستان

بخشی از برنامه مراقبت پس از زایمان به مراقبت از پستان‌ها برمی‌گردد. خصوصا در زایمان اول مراقبت از نوک پستان‌ها موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. حتما روزانه یک الی دو مرتبه نوک پستان خود را شستشو دهید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد قرار بگیرد تا کاملا خشک شود. به هیچ عنوان نوک پستان‌ها را با صابون و شوینده‌های صابونی نشویید. چرا که باعث بروز زخم و خشکی در ناحیه سینه می‌شود.

  • مراقبت از رحم و دستگاه تولید مثل

یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم برنامه مراقبت پس از زایمان به مراقبت از رحم و دستگاه تولید مثل برمی‌گردد. مراقبت از دستگاه تولیدمثل و رحم پس از زایمان اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولا تا 6 هفته پس از زایمان شما انقباضات رحم و لگن را تجربه می‌کنید. بنابراین برای کاهش این انقباضات بهتر است تا یک بالشتک نرم و کوچک زیر شکمتان قرار دهید و روی آن بخوابید.

  • رعایت نکات بهداشتی

به خاطر داشته باشید رعایت نکات بهداشتی پس از زایمان اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع به طور مستقیم بر سلامت جسمی و البته روحی شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین هرگز نسبت به آن بی تفاوت نباشید. و به خوبی بهداشت را رعایت کنید.

چگونه پس از زایمان از رحم و دستگاه تولیدمثل مراقبت کنیم؟

برنامه مراقبت پس از زایمان شامل موارد بسیار زیادی می‌شود. اما در این میان رعایت بهداشت رحم و دستگاه تولیدمثل اهمیت بسیار زیادی دارد. آیا می‌دانید نحوه مراقبت از رحم و دستگاه تولیدمثل پس از زایمان به چه صورت است؟ با توجه به اینکه رعایت بهداشت ناحیه تناسلی پس از زایمان اهمیت بسیار زیادی دارد، در ادامه شما را با نحوه مراقبت از دستگاه تولیدمثل آشنا خواهیم کرد.

پس از زایمان شما حدود 6 هفته کامل به استراحت نیاز دارید. در این 6 هفته با توجه به آناتومی بدنتان، شدت مختلف خونریزی را تجربه خواهید کرد. بنابراین یکی از مواردی که باید در برنامه مراقبت پس از زایمان خود قرار دهید، عدم برقراری رابطه جنسی است. حتما باید تامپون یا نواربهداشتی خود را در فواصل زمانی کوتاهی عوض کنید. معمولا خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته باشند، در ناحیه پرینه (بین واژن و مقعد) درد بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند. بنابراین ممکن است تعویض زود هنگام نواربهداشتی برایشان کمی دشوار باشد. در این صورت نیز شما می‌بایست مرتبا نسبت به تعویض نواربهداشتی اقدام کنید. چرا که احتمال عفونت در ناحیه بخیه‌ها وجود دارد.

یکی از مواردی که در برنامه مراقبت پس از زایمان خود باید قرار دهید، استفاده از توالت فرنگی است. باید این را به خاطر داشته باشید که استفاده از توالت فرنگی هم باعث کاهش درد شما می‌شود و هم فشار کمتری به رحم و دستگاه تناسلی شما وارد می‌کند. اما یکی از مهمترین مواردی که در این زمینه باید به خاطر بسپارید این است که هر بار که به توالت می‌روید، پس از شستشوی کامل ناحیه تناسلی حتما باید موضع را به خوبی خشک و تمیز کنید. چرا که رطوبت باعث ایجاد عفونت می‌شود. خصوصا در خانم‌هایی که زایمان فیزیولوژیک انجام دادند.

حتما به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید و از داروهایی که برایتان تجویز کرده است، استفاده کنید. همچنین در هر بار استحمام از کشیدن لیف به ناحیه تناسلی خود جدا خودداری کنید. یکی از مواردی که در برنامه مراقبت پس از زایمان باید به آن توجه داشته باشید این است که از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. زیرا این کار باعث آسیب به رحم شما می‌شود. برای استحمام نیز سعی کنید مدت طولانی داخل حمام نباشید. حتما به این مورد توجه داشته باشید که پس از شستشوی واژن باید آن را به خوبی خشک کنید. برای این کار می‌توانید از باد ملایم سشوار و یا حوله نرم و تمیز استفاده کنید.

مراقبت‌های روانی پس از زایمان

برنامه مراقبت پس از زایمان فقط به مراقبت از جسم ختم نمی‌شود. بلکه شما باید از نظر روحی و روانی نیز از خودتان مراقبت کنید. معمولا به دلیل درد و تغییرات جسمی، پس از زایمان روحیه خانم‌ها بسیار حساس می‌شود. بهتر است اجازه ندهید افکار منفی به سراغ شما بیایند.

برای این کار می‌توانید از اطرافیانتان و خصوصا همسرتان کمک بگیرید. اما لازم است تا خودتان نیز به یک سری موارد مهم توجه داشته باشید. به طور مثال از حضور در فضاهایی که حس امید به زندگی را از شما می‌گیرند، خودداری کنید. همچنین سعی کنید در شرایط بحرانی و یا غم‌آلود قرار نگیرید. حتی شریک شدن در غم و اندوه دیگران نیز می‌تواند آسیب‌های زیادی را به روحیه شما وارد کند. بنابراین سعی کنید در شرایط نرمال باشید و خودتان را از فضاهای این چنینی دور کنید. به خاطر داشته باشید در برنامه مراقبت پس از زایمان، مراقبت های روحی و روانی جایگاه ویژه‌ای دارند. پس هرگز نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید.

منبع: mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close