بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

ترک‌ شکم در بارداری

ترک‌ شکم در بارداری

ترک‌های شکم یا استرچ مارک بخش طبیعی از پروسه بارداری و یادآور ماه‌ها تلاش و صبوری مادر برای تولد فرزندش هستند. با این حال بسیاری از خانم‌ها دوست دارند بعد از زایمان پوست‌شان ظاهر همیشگی را داشته باشد و روش‌های پیشگیری یا کاهش ترک‌های شکم در دوره بارداری برایشان جالب است.
روغن و کرم های پیشگیری از ترک شکم مادر در بارداری می‌توانند نقش موثری در به حداقل رساندن ترک‌های دوره بارداری داشته باشند. اما شاید میزان و نحوه تأثیر این کرم‌ها برای شما جای سوال باشد.
در این مقاله به صورت مختصر و مفید به انواع محصولات مراقبت از مادر برای جلوگیری از ترک‌های بارداری و نکات کلیدی در این زمینه خواهیم پرداخت.


علت به وجود آمادن ترک‌های شکم در دوره بارداری چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند علت اصلی به وجود آمدن ترک‌های شکم در زمان بارداری افزایش وزن است. اما این تصور درست نیست. ممکن است شما افزایش وزن قابل توجهی نداشته باشید اما همچنان ترک‌های بارداری را تجربه کنید. ساده‌ترین دلیل ترک‌های دوره بارداری کش آمدن پوست برای جا دادن نوزاد در داخل شکم مادر است. در واقع هر زمانی که سرعت کش آمدن یا جمع شدن پوست بیشتر از سرعت تولید کلاژن و الاستین باشد، پوست دچار ترک خوردگی می‌شود.

تغییر سطح هورمون‌ها و ترشح هورمون کورتیزول نیز عامل مهم دیگر در به وجود آمدن استرچ‌مارک‌ها در نواحی مختلف بدن مانند شکم، سینه، بازوها و ران‌هاست. در مجموع می‌توانیم مجموعه عوامل موثر در ترک‌های پوستی در دوره بارداری را به صورت زیر خلاصه کنیم:

 • کش آمدن پوست برای جا دادن نوزاد
 • تغییرات هورمونی بدن
 • ترشح هورمون کورتیزول و کاهش انعطاف‌پذیری پوست
 • مصرف برخی داروهای خاص در دوره بارداری
 • افزایش وزن مادر
 • وراثت و عوامل ژنتیکی


آیا امکان پیشگیری کامل از ترک‌های شکم در بارداری وجود دارد؟

بسیاری از عوامل موثر در به وجود آمدن ترک‌های شکم در دوره بارداری خارج از کنترل شما هستند. شما نمی‌توانید مسائلی مانند ساختار ژنتیکی بدن، سطح هورمون‌ها و کش آمدن طبیعی پوست برای جا دادن نوزاد را عوض کنید. میزان بروز ترک‌های پوستی در بعضی از افراد بیشتر و در بعضی اشخاص کمتر است. بعضی مادران نیز هیچ استرچ مارکی را تجربه نمی‌کنند بدون اینکه بخواهند مراقبت خاصی انجام دهند. با این حال، تغییر سبک زندگی و مراقبت‌های پوستی می‌تواند میزان استرچ‌مارک‌ها را نسبت به وضعیت هر شخص کاهش دهد.

سرم ترمیم کننده ترک بدن Mustelaروغن پیشگیری از پیدایش ترک پوستی Mustelaبالم شقاق سینه موستلا


چگونه می‌توان استرچ‌مارک‌های دوره بارداری را به حداقل رساند؟

همان طور که اشاره شد، بخش زیادی از دلایل به وجود آمدن ترک‌های شکم در دوره بارداری خارج از کنترل شما هستند. اما اصلاح سبک زندگی و روتین‌های مراقبت پوستی می‌توانند در کاهش عمق و میزان ترک‌های پوستی کمک کنند. در ادامه به برخی از مهمترین توصیه‌ها در این زمینه می‌پردازیم.

 • آب کافی بنوشید. نوشیدن آب کافی در طول روز، از خشکی پوست جلوگیری کرده و شانس بروز ترک‌ها را کاهش می‌دهد.
 • رژیم غذایی خود را کنترل کنید. برای حفظ طراوت و شادابی پوست در دوره بارداری لازم است تولید کلاژن و الاستین در بدن افزایش پیدا کند. رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی از پروتئین، زینک، و ویتامین‌های A، C و D می‌تواند به این فرآیند کمک کند. برخی از افراد برای تأمین این مواد از داروها و مکمل‌ها بهره می‌گیرند. اما داروهای مکمل جایگزین رژیم غذایی سالم نمی‌شوند و بهتر است از یک مختصص تغذیه برای گنجاندن مقادیر کافی از این مواد در رژیم غذایی خود کمک بگیرید.
 • از کافئین اجتناب کنید. مصرف مواد کافئینی در دوره باداری می‌تواند شانس بروز استرچ‌مارک‌های بدن را افزیش دهد.
 • از روغن‌ها و کرم‌های مناسب برای مراقبت پوستی بهره بگیرید. کرم‌ها و روغن‌های مخصوص مراقبت پوست در دوره بارداری می‌توانند با حفظ رطوبت طبیعی پوست به کاهش احتمال بروز ترک‌های شکم کمک کنند.


آیا روغن‌ها و کرم‌ها می‌توانند به پیشگیری از ترک‌های بارداری کمک کنند؟

استرچ مارک‌ها در لایه‌های عمیق‌تری از پوست به وجود می‌آیند و کرم‌ها و روغن‌ها که بر لایه بیرونی پوست اعمال می شوند، نمی‌توانند به صورت مستقیم ترک‌های شکم در بارداری را کاهش دهند. اما اضافه کردن این محصولات به روتین مراقبت پوستی در دوره بارداری می‌تواند از چند نظر احتمال بروز ترک‌ها در دوره بارداری را کاهش دهند:

 • حفظ رطوبت پوست: کرم‌ها، لوسیون‌ها و روغن‌های مراقبت پوست یک لایه پوششی به وجود می‌آورند که از تبخیر رطوبت طبیعی پوست جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب، استفاده از این کرم‌ها در کنار نوشیدن آب کافی و تغذیه سالم، شانس خشکی پوست و متعاقبا ترک‌های پوستی را کاهش می‌دهد.
 • کاهش التهاب‌های پوستی: فارغ از موضوع ترک‌های شکم، التهاب و حساسیت پوست مادر در دروه بارداری یک مشکل شایع است. بسیاری از کرم‌های و روغن‌های مراقبت از پوست به جلوگیری از این مشکلات و راحتی مادر کمک می‌کنند.
 • کاهش استرس و اضطراب: استرس و اضطراب عامل بسیار مهمی در بروز بسیاری از مشکلات پوستی است. اختصاص زمانی برای مراقبت فردی، ماساژ پوست با روغن‌ها و کرم‌های طبیعی می‌تواند به طور قابل توجهی به احساس آرامش خانم‌های باردار کمک کند. کاهش اضطراب مادر می‌تواند هم شادابی مادر و هم سلامت نوزاد را افزایش دهد.


بهترین کرم‌های پیشگیری از ترک‌های شکم بارداری چه محصولاتی هستند؟

محصولات متعددی برای جلوگیری یا ترمیم استرچ مارک در بازار وجود دارند. اما در دوره بارداری باید بیشتر از هر زمان دیگری برای انتخاب محصولات ایمن حساسیت به خرج دهید و تنها محصولات برندهای معتبر و سرشناس را خریداری کنید. برخی از مواد شیمیایی به کار رفته در ترکیبات محصولات می‌توانند برای مادر یا جنین خطرآفرین باشند. در حال حاضر موستلا و ماما کوکول از جمله برندهای معتبر خارجی در کشور هستند که محصولات ایمن و کاربردی برای مادران باردار تولید می‌کنند.


روغن‌های پیشگیری از ترک شکم بهتر هستند یا کرم‌ها و لوسیون‌ها؟

انتخاب از بین نوع محصولات روغن، لوسیون یا کرم تا حد زیادی به جنس پوست و ترجیح شخصی بستگی دارد. به طور کلی روغن‌ها برای کسانی که پوست خشک دارند یا در محیط سردسیری زندگی می‌کنند انتخاب بهتری هستند. لوسیون‌ها راحت‌تر جذب می‌شوند و برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شوند.

نکته مهم دیگر در انتخاب روغن و کرم مناسب برای پیشگیری از ترک‌های شکم در دوره بارداری، جنس پوست و سلیقه شخصی مادران است. به عنوان مثال بو، بافت و غلظت کرم از مسائلی هستند که به خصوص در دوره بارداری می‌توانند بسیار مهم باشند. برخی بوها و بافت‌ها ممکن است برای شما دلپذیر باشند در حالیکه برخی دیگر ممکن است باعث ناراحتی و ناآرامی شوند.

کرم پیشگیری و درمان ترک بارداری بی بی کوکول


چه زمانی استفاده از روغن‌ها و کرم‌های پیشگیری از ترک‌های بارداری را شروع کنیم؟

بهتر است منتظر دیدن آثار ترک نباشید و از همان اوایل دوره بارداری از کرم‌ها و روغن‌های مناسب برای ماساژ شکم و سایر نقاط بدن مانند بازوها، سینه و ران‌ها استفاده کنید. هر چه مراقبت‌های پوستی را زودتر شروع کنید برای شما بهتر است. از جمله مزیت‌های استفاده زودهنگام از روغن‌ها و کرم‌های پیشگیری از ترک شکم در بارداری می‌توان به چند نکته زیر اشاره کرد.

 • با افزایش رطوبت و خاصیت ارتجاعی پوست، شانس به وجود آمدن ترک‌ها را کاهش می‌دهید.
 • به روتین پوستی‌تان عادت می‌کنید و در صورت بروز ترک‌ها استفاده منظم از کرم‌ها برای شما دردسر کمتری خواهد داشت.
 • فرصتی برای آرامش دادن به خودتان و کاهش اضطراب در دوره بارداری فراهم می‌کنید.
 • با آزمون و خطا فرصت کافی برای انتخاب بهترین محصول مناسب برای پوست‌تان را خواهید داشت.


از چه کرم‌هایی در دوره بارداری اجتناب کنیم؟

روغن‌ها و کرم‌هایی که برای پیشگیری از ترک‌های پوستی در دوره بارداری استفاده می‌کنید باید فاقد رتینول (Retinol) باشند. رتینول یکی از مؤثرترین ترکیبات برای کمرنگ کردن استرچ مارک‌ها محسوب می‌شود و استفاده از آن در ترکیبات محصولات مختلف برای ترمیم ترک‌های پوستی بسیار رایج است. اما این ماده در دوره بارداری شانس آسیب به جنین را افزایش می‌دهد و باید به طور جدی از آن اجتناب شود. برای اطمینان از مناسب بودن کرم برای دوره بارداری بهتر است توضیحات تولید کننده را به دقت مطالعه کرده و یا با پزشک مشورت کنید.


چه راه‌هایی برای درمان جای ترک‌ها وجود دارد؟

مراقبت‌های کافی در دوره بارداری می‌تواند میزان ترک‌های پوستی را کاهش دهد ولی شانس بروز استرچ‌مارک‌ها را به صفر نخواهد رساند و همچنان ممکن است لکه‌ها و آثار ترک خوردگی روی پوست باقی بماند. در بسیاری از موارد این لکه‌ها به مرور زمان کمرنگ می‌شوند. اما اگر بخواهید آنها را ترمیم کنید گزینه‌های متعددی در اختیار شما قرار دارند.

 • کرم‌های ترمیم استرچ مارک: پس از پایان بارداری شما می‌توانید از کرم‌های قوی‌تر که حاوی رتینودها و ترتینوئین هستند برای ترمیم جای ترک‌ها استفاده کنید. این مواد به دلیل تأثیری که در تولید کلاژن پوست دارند می‌توانند به کمرنگ شدن استرچ مارک‌ها کمک کنند.
 • لیزردرمانی و اشعه درمانی: تحریک پوست برای تولید کلاژن و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست با کمک لیزر و اشعه‌ها گزینه دیگری است که می‌تواند به محو شدن آثار ترک شکم پس از بارداری کمک کند.
 • میکرونیدلینگ، میکرودرم ابریژن، و گلایکولیک اسید: راه دیگر برای افزایش تولید کلاژن در پوست استفاده از روش‌های مختلف لایه‌برداری است. بهتر است انتخاب این روش‌ها زیر نظر متخصص پوست صورت گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 

ترک‌های دوره بارداری بخش طبیعی از فرآیند پرورش و تولد نوزاد هستند و هیچ چیز ناخوشایندی در مورد آنها وجود ندارد. بخش زیادی از دلایل بروز این ترک‌ها خارج از کنترل شما هستند اما رعایت سبک زندگی مناسب و مراقبت‌های پوستی می‌تواند به کاهش شانس بروز ترک‌ها کمک کند. استفاده از روغن‌ها و لوسیون‌های استاندارد و مناسب علاوه بر کمک به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست، به کاهش التهاب‌های پوستی و اضطراب مادر کمک می‌کنند. توصیه می‌شود از ماه‌های آغازین بارداری مادران به تدریج این مراقبت‌ها را در روتین روزانه خود بگنجانند. در نهایت، در صورت بروز ترک‌ها، امکان رفع و کاهش اثر آنها با روش‌های درمانی مختلف همچون کرم‌های قوی‌تر، لیزر درمانی، میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن وجود دارد.

 

منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close