بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

زایمان طبیعی در خانه

زایمان طبیعی در خانه

زایمان در خانه! آیا ممکن است؟
قطعا امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی کسی زایمان در منزل را باور ندارد. چرا که همه از ابتدای بارداری تحت نظر پزشک متخصص هستند و برای زایمان خود برنامه‌ریزی می‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است همه چیز طبق برنامه‌ریزی‌های شما پیش نرود. در هر صورت باید احتمالات را در نظر گرفت. با وجود اینکه زایمان طبیعی در خانه گزینه ایمن و مطمئنی نیست، اما در هر صورت بهتر است تا خودتان را برای هر چیزی آماده کنید. به همین منظور تصمیم داریم تا در ادامه این بخش شما را با هر آنچه که لازم است در مورد زایمان طبیعی در خانه بدانید، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 


آیا زایمان در خانه ایمن است؟

زایمان در خانه! آیا ایمن است؟
اولین سوالی که به ذهن هر خانم بارداری می‌رسد، همین سوال است. به خاطر داشته باشید هیچ تضمینی برای ایمن بودن زایمان طبیعی در خانه وجود ندارد. به همین علت شما باید قبل از هرگونه تصمیمی با ماما یا متخصص خود ارتباط بگیرید. حتی اگر در شرایط اضطراری زایمان قرار گرفتید و به مرکز درمانی دسترسی نداشتید، باید با متخصص یا ماما در ارتباط باشید. چرا که نیاز است اطلاعات لازم بین شما ردوبدل شود. گاهی اوقات ممکن است حین زایمان اتفاقات بدی برای شما یا نوزادتان بیفتد که حتی نیاز به بستری در بیمارستان‌های تخصصی باشد. از این رو باید هرگونه احتمالی را در نظر بگیرید.

زایمان در خانه معایب یا عوارض بسیار زیادی دارد. در صورتی که پس از زایمان این عوارض در بدن شما یا جنین‌تان بروز پیدا کرد، نیاز است تا حتما توسط پزشک معاینه شوید. از جمله معایبی که زایمان طبیعی در خانه دارد، استریل نبودن و بهداشتی نبودن محیط اطراف است. گاهی اوقات زایمان در چنین فضایی برای مادر یا نوزاد مشکلاتی را به وجود می‌آورد. همچنین همیشه روال زایمان، طبیعی پیش نمی‌رود. در برخی مواقع ممکن است پروسه زایمان با مشکلاتی روبرو شود. چه بسا که شنیده‌اید بسیاری از خانم‌های باردار در حین زایمان طبیعی با موفقیت روبرو نشدند و بلافاصله با همان درد به اتاق دیگر برای زایمان سزارین منتقل شده‌اند.

 

مزایای زایمان در منزل چیست؟

حالا که متوجه احتمالات و عوارض زایمان در خانه شدید، خوب است تا با مزایای آن نیز آشنا شوید. به طور کلی زایمان طبیعی در خانه با تمام خطراتی که دارد، از یک سری مزایا نیز برخوردار است. به همین علت گاهی ممکن است که بعضی از خانم‌ها ترجیح دهند که در منزل زایمان کنند. مزایای زایمان طبیعی در خانه عبارتند از:

  • قرار گرفتن در محیط آشنا

همانطور که می‌دانید زایمان طبیعی با استرس‌های فراوانی همراه است. یکی از مزایای زایمان در خانه این است که شما در محیط آشنا قرار می‌گیرید. در نتیجه از استرس‌ها و اضطراب‌هایتان کاسته می‌شود. در این صورت احساس آرامش بیشتری دارید و بهتر می‌توانید با این موضوع کنار بیایید.

  • ارتباط نزدیک با اعضای خانواده

کسانی که زایمان در خانه را تجربه می‌کنند، از اعضای خانواده خود دور نمی‌مانند. زیرا بلافاصله پس از زایمان می‌توانند با اعضای خانواده و خصوصا همسر خود ملاقات کنند. ارتباط نزدیک با افراد خانواده پس از زایمان، تاثیر مثبتی بر روحیه خانم باردار می‌گذارد.

  • دور ماندن از محیط بیمارستان

همانطور که می‌دانید با شیوع ویروس کرونا، محیط بیمارستان‌ها کاملا آلوده است. در نتیجه احتمال بروز بیماری‌ها و همچنین ابتلا به ویروس‌ها وجود دارد. خانم‌هایی که زایمان در خانه را تجربه می‌کند، از این احتمال دور هستند. چرا که محیط منزل به ویروس‌های مختلف آلوده نیست.

نکاتی که باید در خصوص زایمان در منزل بدانید

اگر قصد زایمان در خانه را داشتید، می‌توانید از قبل با یک ماما و یا پزشک متخصص مشورت کنید. در صورتی که زایمان چندم شما باشد، قطعا خطرات کمتری سلامت شما و نوزادتان را تهدید می‌کند. همچنین در صورتی که مشکلی در طول بارداری‌تان نداشته باشید و وضعیت بدنی شما و جنین‌تان نرمال باشد، زایمان طبیعی در خانه مانعی ندارد. فقط لازم است تا چند نکته مهم را به خاطر بسپارید تا تهدیدی برای سلامت شما یا جنین وجود نداشته باشد.

اگر قصد زایمان در خانه را دارید، حتما در خصوص پوشش دهی بیمه با پزشکتان مشورت کنید. چرا که ممکن است موارد ضروری برایتان پیش بیاید و احتمال انتقال به بیمارستان وجود داشته باشد. همچنین باید از قبل هماهنگی‌هایی را با بیمارستان نزدیک محل زندگی‌تان داشته باشید. بدین ترتیب در شرایط اضطراری می‌توانید سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. چرا که از قبل هماهنگی‌های لازم انجام شده است. این کار نه تنها از نظر جلوگیری از اتفاقات بد مناسب است، بلکه باعث افزایش آرامش و اعتماد به نفس شما در حین زایمان می‌شود.

قبل از زایمان در خانه بهتر است تا با پزشک خود مشورت کنید تا اطلاعات لازم در این خصوص را به شما بدهید. چه بهتر اینکه با هماهنگی پزشک، یک ماما در لحظه زایمان کنار شما حضور داشته باشد. در این صورت روال زایمان با موفقیت بیشتری پیش می رود. حتما باید در لحظه زایمان یک یا چند نفر از اعضای خانواده‌تان در کنارتان حضور داشته باشند.

 

آیا نیاز است که نوزاد پس از زایمان به بیمارستان منتقل شود؟

کسانی که زایمان در خانه را تجربه می‌کنند همیشه با این سوال روبرو می‌شوند که آیا نیاز است پس از زایمان نوزاد را به بیمارستان منتقل کنیم؟ در صورتی که یک تیم مامایی برای زایمان در منزل در کنار شما حضور داشته باشند، قطعا اقدامات اولیه پس از تولد نوزاد را انجام می دهند. در نتیجه اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، نیازی به انتقال نوزاد به بیمارستان وجود ندارد. اما در صورتی که شما به تنهایی نوزادتان را به دنیا آورده باشید، نیاز است تا برای معاینه، تزریق واکسن، ثبت قد و وزن، صدور گواهی تولد و... او را به بیمارستان منتقل کنید.

 زایمان در خانه مزایا و معایبی دارد که در این بخش به بررسی آن پرداختیم. با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم، شما می‌توانید زایمان طبیعی را در منزل انجام دهید. فقط لازم است تا این موضوع را به خاطر داشته باشید که احتمالات همیشه وجود دارند. پس برای هر نوع احتمالاتی تدابیری بیندیشید. در حین زایمان حفظ سلامت و جان مادر و نوزاد از هر چیزی مهمتر است. با توجه به این موضوع حتما تدابیر لازم را بیندیشید تا مشکلی به وجود نیاید.

منبع: pregnancybirthbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close