بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آیا تسکین و کاهش درد در حین زایمان ممکن است؟

آیا تسکین و کاهش درد در حین زایمان ممکن است؟

تسکین و کاهش درد در حین زایمان چگونه است؟ آیا امکان برطرف کردن درد حین زایمان وجود دارد؟ همانطور که می‌دانید زایمان طبیعی با درد بسیار زیادی همراه است. بعضی از خانم‌های باردار علیرغم اینکه مایلند فرزندشان را به صورت طبیعی زایمان کنند، اما از درد این زایمان واهمه دارند. به همین علت به دنبال راهی برای تسکین درد زایمان هستند. راه‌های طبیعی و پزشکی بسیار زیادی وجود دارد تا بتوان به کمک آنها دردهای حین زایمان را کمی تسکین داد. در اینجا قصد داریم شما را با یک سری راهکارهای مناسب برای تسکین درد در حین زایمان آشنا کنیم. به کمک این راهکارها می‌توانید دردهای زایمانی را کاهش داده و کنترل کنید. تا پایان با ما همراه باشید.

 


اولین سوالی که برای هر خانم باردار به وجود می‌آید این است که آیا تسکین درد در حین زایمان امکان دارد؟ در پاسخ باید بگوییم بله! روش‌های پزشکی و غیردارویی زیادی هستند که شما می‌توانید به کمک این روش‌ها دردهای زایمانی را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. بسیاری از خانم‌های باردار که آستانه تحمل درد آنها کم است، می‌توانند با کمک روش‌های غیر دارویی نسبت به کنترل و کاهش دردهای زایمانی خود اقدام کنند.

تسکین درد زایمان با کمک روش‌های غیر دارویی شامل روش‌هایی مانند حفظ آرامش در حین زایمان، ماساژ، آب گرم  و... است. البته استفاده از یک سری دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی نیز می‌تواند بع تسکین درد در حین زایمان کمک زیادی کند. حتی خوب است تا بدانید طب سوزنی و یا طب فشای نیز برای کنترل دردهای زایمانی موثر هستند. اما شما می‌توانید از طریق روش‌های دارویی نیز نسبت به کنترل کردن دردهای زایمانی اقدام کنید. از جمله رایج‌ترین روش‌های دارویی برای کنترل درد زایمان، استفاده از گاز اکسید نیتروژن است. این گاز با استفاده از یک ماسک تنفسی به خانم باردار می‌رسد تا با تنفس آن، دردهای زایمانی کاهش پیدا کنند.

همچنین برای تسکین درد در حین زایمان از تزریق داروهایی مانند مورفین و یا پتیدین نیز استفاده می‌شود. تزریق این داروها باعث می‌شود تا خانم باردار در ناحیه پایین کمر احساس درد و ناراحتی کمتری داشته باشد.

 

نکاتی که باید برای استفاده از مسکن برای تسکین درد زایمان در نظر بگیرید

اگر برای تسکین درد در حین زایمان قصد دارید از مسکن استفاده کنید، لازم است تا یک سری نکات را در این خصوص در نظر بگیرید. به طور کلی درد زایمانی در هر بدن خودش را به یک شکل خاصی نشان می‌دهد. همچنین ممکن است بسیاری از خانم‌ها آستانه تحمل درد بالایی داشته باشند. به همین علت مهم است که برای استفاده از مسکن برای برطرف کردن درد حین زایمان به یک سری نکات توجه شود.

  • امکانات بیمارستان

یکی از مهمترین نکاتی که برای تسکین درد زایمان باید به آن توجه داشته باشید، امکانات بیمارستان است. به عنوان مثال اگر قصد دارید زایمان در آب انجام دهید، باید ببینید که آیا بیمارستان مد نظر شما این امکانات را دارد یا خیر؟ همچنین با توجه به شرایط کرونا ممکن است هزینه برخی از خدمات کمی متفاوت باشند. پس نیاز است تا قبل از فرا رسیدن تاریخ زایمان این موارد را بررسی کنید.

  • در نظر گرفتن وضعیت جسمی

یکی دیگر از مواردی که برای تسکین درد در حین زایمان باید به آن توجه کنید، در نظر گرفتن وضعیت جسمی‌تان است. گاهی اوقات ممکن است بعضی از روش‌های تسکین درد زایمان روی بدن مادر تاثیر منفی بگذارند. به عنوان مثال خانم‌هایی که مشکل هپاتیت ب یا ایدز دارند، برای زایمان نباید از استخر استفاده کنند. بنابراین توجه به وضعیت جسمی و انتخاب روش درست برای زایمان موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود.

  • عوارض مسکن‌ها

یکی دیگر از عواملی که برای تسکین درد در حین زایمان و استفاده از مسکن‌ها باید به آن توجه شود این است که عوارض داروها در نظر گفته شود. در صورتی که نوزاد زودتر از موعد مقرر دنیا بیاید، ممکن است استفاده از برخی مسکن‌ها روند زایمان را با اختلال مواجه کنند.

 

برای کنترل و کاهش دردهای زایمانی باید چه اولویتی داشته باشیم؟

آیا می‌دانید برای تسکین درد در حین زایمان باید چه اولویت‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشید؟  یکی از مهمترین مواردی که به شما در تسکین درد زایمان کمک می‌کند، تیم پزشکی است. افرادی که در حین زایمان کنار شما حضور دارند، نقش موثری در کنترل و کاهش دردهای زایمانی شما دارند. این افراد می‌توانند با آموزش صحیح تنفس، ماساژ و... به برطرف کردن درد حین زایمان کمک زیادی کنند.

در صورتی که نمی‌دانید برای تسکین درد در حین زایمان چه گزینه‌هایی مناسب است، می‌توانید در طول بارداری در کلاس‌های آمادگی زایمان شرکت کنید. در این کلاس‌ها آموزش‌های مفیدی به شما داده می‌شود که می‌توانید با کمک آنها زایمان راحت‌تری داشته باشید و دردهایتان را کنترل کنید.

دریافت مشاوره و راهنمایی برای تسکین درد زایمان

تسکین درد در حین زایمان کمی دشوار است. زیرا شما نمی‌دانید دقیقا با چه چیزی روبرو هستید. بنابراین لازم است تا خودتان را برای هر چیزی آماده کنید. البته خوب است تا بدانید استرس و اضطراب زایمان می‌تواند به وخیم کردن اوضاع کمک زیادی کند. پس سعی کنید استرس را از خودتان دور کنید و با آرامش به این موضوع فکر کنید. برای این که بتوانید خودتان را به خوبی برای زایمان آماده کنید، می‌توانید مشاوره قبل از زایمان دریافت کنید.

دریافت مشاوره قبل از زایمان برای کنترل و تسکین درد در حین زایمان بسیار موثر است. همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، شرکت در کلاس‌های آمادگی زایمان گزینه مناسبی است. همچنین می‌توانید از دوستان، خانواده و فامیل اطلاعات مفیدی کسب کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید. اگر استرس زایمان دارید و نمی‌توانید به خودتان مسلط باشید، بهتر است تا قبل از زایمان حتما با یک مشاور صحبت کنید.

کلام آخر

تسکین درد در حین زایمان یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌های باردار است. در این بخش شما را با روش‌های مختلفی که می‌توانید از آن طریق دردهای زایمانی را کنترل کنید، آشنا کردیم.و با کمک این روش‌ها می‌توانید زایمان خوب و با آرامشی را تجربه کنید. به یاد داشته باشید آموزش زایمان به کنترل و کاهش دردهای زایمانی کمک زیادی می‌کند. پس هرگز تاثیر این آموزش‌ها را دست کم نگیرید.

 

منبع: pregnancybirthbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close