بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

حرکات جنین در بارداری

 حرکات جنین در بارداری

حرکات جنین در بارداری باید چگونه باشد؟
جنین از چه زمانی در رحم مادر شروع به حرکت می‌کند؟
نقطه هیجان‌انگیز بارداری این است که شما با تمام وجود حرکت کردن جنین در شکم را احساس کنید. قطعا زمانی که برای بار اول این حرکت را حس می‌کنید، شیرین‌ترین و زیباترین احساس را پیدا می‌کنید. چرا که حرکت های جنین در شکم مادر نشانه سلامت و رشد اوست.
باید بدانید که هر جنین حرکات منحصر به فرد خودش را دارد. بنابراین نمی‌توانید الگوی حرکتی هیچ دو جنینی را با یکدیگر مقایسه کنید. از آنجایی که الگوی حرکت جنین موضوع بسیار مهمی است و تماما به رشد و سلامت او بستگی دارد، قصد داریم تا در ادامه شما را با رازهای نهفته در این حرکات آشنا کنیم.

 


حرکات جنین در بارداری
دقیقا از چه زمانی آغاز می‌شود؟

اولین و مهمترین موضوعی که در خصوص حرکات جنین در بارداری مطرح می‌شود، این است که این حرکات دقیقا از چه زمانی شروع می‌شوند؟ خوب است تا بدانید شاید حرکت کردن جنین در شکم شما خیلی زود اتفاق بیفتد. اما به دلیل کوچک بودن و ضعیف بودن جنین شما آن را حس نکنید. به طور میانگین در هفته 16 تا 24 بارداری، حرکات جنین به خوبی حس می‌شوند. اما معمولا خانم‌هایی که بارداری دوم به بعد را تجربه می‌کنند، زودتر از خانم‌های دیگر حرکت کردن جنین در شکم‌شان را تجربه می‌کنند.

قطعا در صورتی که تا هفته 24 بارداری حرکت جنین در شکم احساس نشود، باید برای بررسی‌های دقیق‌تر به پزشک مراجعه کرد. زیرا مراحل رشد و تکامل جنین تماما به حرکات او در شکم مادرش بستگی دارد. شاید اولین بار که حرکت کردن جنین را در شکم‌تان حس کنید، برایتان کمی ناشناس باشد. حرکات جنین در بارداری ابتدا به شکل سُر خوردن یک ماهی از این سمت شکم به سمت دیگر است. یا یک احساس شبیه به لگد زدن! اما به دلیل کوچک بودن جثه جنین شما کمتر حرکاتش را احساس می‌کنید.

حرکات جنین در شکم مادر هرچند وقت یکبار باید حس شود؟

حالا که متوجه نقطه شروع حرکات جنین در بارداری شدید، بهتر است تا در خصوص تعداد تکرار حرکت‌های جنین در شکم مادر اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. لازم است تا بدانید حرکت جنین در شکم مادر هیچ الگوی حرکتی خاصی ندارد. تا قبل از 24 هفتگی قطعا الگوی حرکت جنین بسیار نامنظم خواهد بود. پس همین که شما او را در وجودتان حس کنید، دلیل خوبی برای رشد و سلامت بودن اوست. اما معمولا بین هفته 24 تا 28 بارداری، جنین الگوی حرکتی ثابتی پیدا می‌کند. به گونه‌ای که شما دیگر به خوبی تشخیص می‌دهید الگوی طبیعی حرکت کردن او در شکمتان چیست؟ باید این الگوی طبیعی حرکت را به خوبی به خاطر بسپارید. زیرا تا پایان بارداری باید به آن توجه داشته باشید.

حرکات جنین در بارداری به گونه‌ای هستند که شما کاملا متوجه خواب یا بیدار بودن دلبندتان می‌شوید. معمولا جنین بیشتر ترجیح می‌دهد که در شکم مادرش بخوابد. این در حالیست که شما هنوز بیدار هستید! بنابراین ساعت خواب جنین با مادرش هماهنگ نیست و او معمولا بیشتر در خواب به سر می‌برد. جالب است تا بدانید جنین در شکم مادر بین 20 تا 40 دقیقه می‌خوابد! حتی بعضی از نوزادان نیز قبل از تولد و زمانی که در شکم مادرشان هستند، تا 90 دقیقه می‌خوابند! به همین خاطر ممکن است شما هیچ حرکتی از نوزادتان را حس نکنید.

آیا لازم است حرکات جنین در بارداری را دنبال کرد؟

بسیاری از مادران این دغدغه را دارند که آیا باید در دوران بارداری حرکات جنین را در شکم بشماریم؟ باید بدانید که حرکات جنین در بارداری تعداد خاصی ندارد. بنابراین نیازی به شمارش حرکات او نیست. تنها چیزی که باید به ان توجه داشته باشید، الگوی حرکت جنین در شکم است. به طور مثال قطعا می‌دانید که جنین شما در یک ساعت خاصی از روز بسیار پرتحرک و پرجنب‌وجوش می‌شود. در این صورت تنها توجه شما به این الگوی حرکت کافیست. یک پیشنهاد جالب و هیجان انگیز! هنگامی که متوجه شدید جنین شما در چه ساعتی پرتحرک است، می‌توانید وقت بگذارید و ‌با او صحبت کنید. همانطور که می‌دانید ارتباط برقرار کردن مادر با جنین تاثیر مثبتی بر احساسات و رشد او دارد.

توقف حرکات جنین در شکم مادر به چه معناست؟

آیا می‌دانید توقف حرکات جنین در بارداری به چه معناست؟ در صورتی که تا هفته 24 بارداری هیچ حرکتی از جنین حس نکردید، لازم است تا به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. حرکات جنین در شکم مادر موضوع بسیار مهمی است. تا جایی که شما می‌بایست این حرکات را به خوبی زیر نظر بگیرید. در صورتی که متوجه توقف حرکات جنین در شکم خود شدید، سریعا باید به پزشک مراجعه کنید و یا با وی تماس بگیرید. گاهی اوقات ممکن است بررسی و پیگیری به موقع باعث نجات جان یک نوزاد شود.

بعضی از مادران جوان در خصوص حرکات جنین در بارداری نگرانی‌های بسیار زیادی دارند. با وجود اینکه حرکات جنین در شکم مادر بیانگر علائم حیاتی جنین است، اما باید بدون استرس این موضوع را پیگیری کنید. زیرا نگرانی‌های بی‌مورد باعث بروز استرس و اضطراب در شما می‌شود. این موضوع را به خاطر داشته باشید که در هفته‌های پایانی بارداری، حرکات جنین در شکم مادر بسیار کمتر می‌شود.
این موضوع طبیعی است. اما اگر احساس کردید که این حرکات به طور کامل متوقف شده‌اند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید یک نوشیدنی شیرین میل کنید و به پهلوی چپ بخوابید. این کار باعث می‌شود تا جنین تحرک داشته باشد. در صورتی که پس از انجام این کار باز هم متوجه حرکات جنین نشدید، لازم است تا برای پیگیری وضعیت سلامت جنین به اولین و نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه داشته باشید.

حرکات جنین در بارداری مهمترین علائم حیاتی و علائم رشد او به حساب می‌آید. در این بخش اطلاعات کاملی در خصوص حرکات طبیعی جنین در شکم مادر در اختیارتان قرار دادیم.
در نهایت باید این را در نظر بگیرید که هر نوزاد الگوی حرکت مخصوص خودش را دارد. بنابراین در این زمینه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و نگران نشوید. حرکات جنین لذت بخش‌ترین حس دنیا را به خانم باردار منتقل می‌کند.

 

منبع: pregnancybirthbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close