بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

علائم بارداری دوقلو

علائم بارداری دوقلو

نشانه‌های بارداری دوقلو چیست؟
چقدر احتمال دارد که دو جنین در شکم داشته باشید؟
آیا می‌دانید این موضوع را چطور می‌توان تشخیص داد؟

طی سال‌های اخیر بارداری دوقلو بیش از هر موقع دیگر افزایش داشته است. چرا که حدود 3 درصد از نوزادانی که در سراسر دنیا متولد می‌شوند، دوقلو هستند! اگر علائم بارداری را مشاهده کردید و متوجه شدید که قرار است صاحب فرزند شوید، حالا وقتش رسیده که بررسی کنید و ببینید که آیا دوقلو باردار هستید یا خیر؟ اما چگونه؟ ما در این بخش، 10 نمونه از عجیب و غریب‌ترین نشانه‌هایی که می‌گوید شما دوقلو باردار هستید را برایتان عنوان می‌کنیم. حتما این‌ها را بررسی کنید و ببینید که چند نمونه از این نشانه‌ها شامل حالتان می‌شود.

 


نشانه‌های بارداری دوقلو
:

1 سطح HCG در بدن

یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو، بالا بودن سطح هورمون HCG است. از لحظه‌ای که نطفه در رحم مادر بسته می‌شود، سطح این هورمون به مراتب در بدن خانم باردار بالا می‌رود. اما خوب است تا بدانید مادرانی که دوقلو باردار هستند، برای مدت زمان بیشتری این هورمون را با سطح بالا در بدنشان دارند. البته ناگفته نماند که سطح این هورمون در بدن خانم‌ها، متفاوت است. پس هیچ دو نفری را در این مورد نمی‌توان با هم مقایسه کرد.

 با این حساب باید بگوییم بسیاری از خانم‌هایی که تک قلو نیز حامله‌اند، باز هم سطح هورمون HCG در بدنشان بالاست. اما بخش مهم قضیه اینجاست که اگر شما دوقلو باردار باشید و سطح این هورمون در بدنتان بالا باشد، به مراتب علائم دیگر بارداری در بدن شما تشدید می‌شود. پس این تنها نشانه برای دوقلو باردار بودن نیست و می‌توانید موضوع را از جهات دیگر نیز بررسی کنید.

 

 2 تهوع شدید صبحگاهی

از دیگر نشانه‌های بارداری دوقلو، تهوع شدید صبحگاهی است. داشتن حالت تهوع در دوران بارداری یک امر بسیار طبیعی است. اما از آنجایی که سطح HCG در بدن بالاست، این تهوع بسیار شدیدتر می‌شود. به گونه‌ای که حتی ممکن است خانم باردار بیمار به نظر برسد! پس کسانی که دوقلو باردار هستند، یک تهوع معمولی را تجربه نمی‌کنند. البته ما داریم در خصوص خانم‌های مختلف صحبت می‌کنیم. آناتومی بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. پس اگر این موضوع در مورد شما صدق نکرد بدانید که همیشه و در هر مورد استثناءهایی هم وجود دارد.

 3 عدم تحمل غذایی

عدم تحمل غذایی یکی دیگر از نشانه‌های بارداری دوقلو است. بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری‌شان، نسبت به طعم و مزه و یا عطر بوی بعضی از غذاها، حساسیت شدیدی پیدا می‌کنند. به گونه‌ای که اگر آن غذا را جلویشان بگذارید، تهوع شدید می‌گیرند. این موضوع معمولا در خانم‌هایی که دوقلو باردار هستند، دیده می‌شود. این بیزاری‌های غذایی معمولا چند هفته بیشتر مهمان شما نخواهند بود. پس بهتر است کمی تحمل کنید تا این مدت سپری شود.

 4 احساس خستگی شدید

معمولا خانم‌های باردار در طول دوران بارداری خود احساس خستگی شدید دارند. اما یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو احساس خستگی بسیار زیاد است. این حس خستگی به دلیل بالا رفتن سطح پروژسترون در بدن است. معمولا این احساس خستگی در سه ماهه اول بارداری بسیار زیاد است. اما با سپری شدن روزها و ماه‌های ابتدایی بارداری، این احساس خستگی به تدریج کاهش می‌یابد.

5 حساسیت شدید سینه‌ها

قطعا در بارداری تک قلو نیز سینه‌ها به شدت حساس می‌شوند. اما یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو، حساسیت شدید سینه‌ها است. گاهی اوقات این حساسیت با درد بسیار شدیدی نیز همراه خواهد بود. این درد و حساسیت نیز بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی است. البته بهتر است در این دوران از لباس زیرهای مناسب و نخی استفاده کنید و سوتین‌های تنگ یا فنردار نپوشید.

 6 تکرر ادرار

تکرر ادرار در بارداری معمولا از سه ماهه دوم و با بزرگتر شدن جنین اتفاق می‌افند. اما خوب است تا بدانید یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو، تکرر ادرار شدید در همان ابتدای بارداری است. از آنجایی که حمل دوقلو فشار بیشتری به رحم و مثانه خانم باردار وارد می‌کند، تکرر ادرار اتفاق می‌افتد.

7 شکم بیش از حد بزرگ می‌شود

بسیاری از خانم‌های باردار از همان ابتدای بارداری، با بزرگ شدن بیش از حد شکمشان روبرو می‌شوند. این اصلا غیرطبیعی یا خطرناک نیست. چرا که یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو، بزرگ شدن بیش از حد شکم در همان ابتدای بارداری است. به طور کلی در بارداری تک قلو نیز اندازه شکم تغییر می‌کند. اما در بارداری دوقلو سایز شکم بیش از حد انتظار بزرگ می‌شود.

 8 ضربان قلب بالا حتی در حالت استراحت

در بارداری دوقلو، میزان متابولیسم بدن شما به طرز شگفت‌انگیزی بالا می‌رود. از این رو حتی در زمان استراحت هم احساس تپش قلب دارید. چرا که ضربان قلبتان بالاست و این به دلیل تامین نیازهای بدن دو جنینی است که در شکم دارید. این اصلا جای نگرانی ندارد. زیرا به طور کلی هم در بارداری ضربان قلب بالا می‌رود. اما اگر احساس ناراحتی یا اضطراب دارید، می‌توانید به متخصص مراجعه کنید.

 9 کمی بدخلق و حساس می‌شوید

نوسانات هورمونی که در بارداری تجربه می‌کنید، شما را کمی بدخلق، حساس و گاهی عصبانی می‌کند. جالب است تا بدانید این موضوع یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو است. معمولا خانم‌هایی که فرزند دوقلو در شکم دارند، حساس‌تر و بدخلق‌تر می‌شوند. البته این به خاطر تغییرات بیولوژیکی و هورمونی است که در بدن آنها اتفاق افتاده و جای نگرانی وجود ندارد.

آخرین نشانه بارداری دوقلو: 10 سونوگرافی

و بالاخره رسیدیم به یکی از نشانه‌های بارداری دوقلو که به طور قطعی به شما می‌گوید جنینی که حمل می‌کنید، دوقلو است. سونوگرافی آخرین مرحله‌ای است که به شما چنین چیزی را ثابت می‌کند. قطعا تا زمانی که این علائم را بررسی کنید، موقع سونوگرافی و چکاپ فرا می‌رسد. در این زمان شما یقینا به این نتیجه می‌رسید که به زودی صاحب فرزند دوقلو می‌شوید. البته لازم است تا بدانید انجام سونوگرافی برای دوقلو یا تک قلو بودن فرزند، پس از پایان هفته ششم بارداری توصیه می‌شود. قبل از آن چنین چیزی قابل تشخیص نیست.

به طور کلی طبق تحقیقات و آمارها مشخص شده که سونوگرافی واژینال زمانی که سن بارداری شما بسیار کم است، برای تشخیص دوقلو بودن یا تک قلو بودن فرزند، دقیق‌تر عمل می‌کند.

منبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close