بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

آیا میتوان در دوران شیردهی باردار شد؟

آیا میتوان در دوران شیردهی باردار شد؟

بارداری در دوران شیردهی اتفاقی است که ممکن است شامل حال هر خانمی شود. اگر به تازگی صاحب فرزند شدید، احتمال باردار شدنتان بسیار زیاد است. طبق تحقیقاتی که روی افراد مختلف انجام شده است، مشخص شده حدود 18 درصد از زنان آمریکایی در دوران شیردهی باردار می‌شوند. اما قصد داریم در این بخش شما را با تمام مواردی که به بارداری در شیردهی مربوط می‌شود، آشنا کنیم. آنچه در این بخش می‌خوانید شامل موارد زیر است:

آیا بارداری در دوران شیردهی امکان پذیر است؟

چه زمانی بعد از زایمان پریود می‌شوید؟

نشانه‌هایی که مشخص می‌کند تخمک‌گذاری اتفاق افتاده است در حالی که هنوز پریود نشدید!

بازگشت قاعدگی پس از زایمان چگونه است؟

 


آیا
بارداری در دوران شیردهی امکان پذیر است؟

بارداری در دوران شیردهی اتفاق غیرممکن و غیرمنتظره‌ای نیست. اما درصد وقوع آن نیز چندان بالا نیست. باید بگوییم در اغلب مواقع زنانی که به کودکشان شیر می‌دهند، تا شش هفته باردار نمی‌شوند. زیرا در این زمان تخمک‌گذاری اتفاق نمی‌افتد. آیا می‌دانید چرا؟ به این علت که بدن خانم‌های شیرده پرولاکتین زیادی دارد. بنابراین هرچه شیردهی بیشتر شود، میزان پرولاکتین در بدن بیشتر می‌شود. به همین علت در شیردهی احتمال بارداری بسیار پایین است.

چه زمانی بعد از زایمان پریود می‌شوید؟

در صورتی که بخواهید به زمان پریودتان توجه کنید، ممکن است بعد از زایمان این زمان کمی متفاوت شود. بارداری در دوران شیردهی صرفا برای کسانی که پریود می‌شوند، اتفاق نمی‌افتد. بلکه برای کسانی که پریود نمی‌شوند نیز اتفاق می‌افتد. به همین علت شما نباید زمان پریود بعد از زایمان را تنها معیار برای بارداری در دوران شیردهی قرار دهید.

گاهی اوقات ممکن است بعضی از خانم‌ها هشت هفته پس از زایمان، پریود شوند. در مقابل بعضی از خانم‌ها گاهی تا پایان دوران شیردهی پریود نمی‌شوند. بنابراین آناتومی بدن خانم‌ها با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان برای آنها زمان یکسانی را مشخص کرد. باید بدانید تعیین زمان پریود بعد از زایمان قدری دشوار است. اما باید بدانید گاهی اوقات تخمک‌گذاری بدون آنکه پریود شوید، اتفاق می‌افتد. بنابراین اگر پس از زایمان هنوز پریود نشده‌اید، جوانب احتیاط را رعایت کنید. شاید کمی متعجب شوید که چگونه امکان دارد بدون پریود شدن، تخمک‌گذاری اتفاق بیفتد؟ اما در حقیقت این اتفاق جزو اتفاقات ممکنی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

نشانه‌هایی که مشخص می‌کند تخمک‌گذاری اتفاق افتاده است در حالی که هنوز پریود نشدید!

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، گاهی ممکن است شما پس از زایمان پریود نشوید، اما تخمک‌‌گذاری صورت بگیرد. به همین علت است که بارداری در دوران شیردهی اتفاق می‌افتد. اما خوب است تا نشانه‌های آن را بررسی کنیم تا با آنها آشنا شوید.

شاید بعضی از خانم‌ها گمان کنند مشاهده اولین خونریزی نشانه بازگشت قاعدگی است. اما گاهی یک سری علائم پیش از اولین خونریزی پس از زایمان اتفاق می‌افتد که بیانگر تخمک‌گذاری است. در صورتی که در این وضعیت هیچ‌گونه روش جلوگیری در کار نباشد، قطعا بارداری اتفاق می‌افتد. پس اگر قصد بارداری ندارید، حتما از روش جلوگیری مناسبی استفاده کنید؛ حتی اگر خونریزی ندارید.

  • افزایش دمای بدن

یکی از علائم و نشانه‌های تخمک‌گذاری بعد از زایمان، افزایش دمای بدن است. زمانی که احساس گُر گرفتگی دارید، یا دمای بدن شما دائما بالا است، این یکی از علائم تخمک‌گذاری می‌باشد. حتی اگر خونریزی نداشته باشید.

  • افزایش ترشحات واژن

همانطور که میدانید با نزدیک شدن به زمان تخمک‌گذاری، ترشحات واژن نیز افزایش می‌یابد. اگر پس از زایمان خونریزی نداشتید اما چند روز متوالی ترشحات زیادی از واژن شما خارج شد، بدانید که زمان تخمک‌گذاری شما فرا رسیده است.

  •  انقباض عضلانی

از دیگر نشانه‌های تخمک‌گذاری، انقباض عضلات تحتانی لگن است. اگر در این ناحیه احساس درد یا گرفتگی دارید، بدانید که تخمدان‌های شما برای آزادسازی تخمک فعال هستند. بنابراین نسبت به بروز این نشانه‌ها آگاه باشید.

  • افزایش میل جنسی

در صورتی که میل جنسی شما پس از زایمان افزایش یافته است، بدانید که تخمک‌گذاری در حال وقوع است. از دیگر نشانه‌های تخمک‌گذاری، بالا رفتن میل جنسی است. به همین علت احتمال دارد بارداری در دوران شیردهی اتفاق بیفتد. زیرا به دنبال میل جنسی بالایی که دارید، تمایل شما برای نزدیکی بیشتر می‌شود. در نتیجه اگر روش جلوگیری مناسبی نداشته باشید، بارداری اتفاق می‌افتد.

  • حساس شدن سینه‌ها

قطعا به دلیل شیردهی سینه‌های شما بسیار حساس شده است. حساسیت به لمس و یا حتی حساسیت به سینه زمانی که کودکتان در حال شیر خوردن است، یکی از علائم تخمک‌گذاری می‌باشد. در صورتی که اطمینان دارید، سینه‌های شما از قبل درد یا مشکلی نداشته است، حتما آگاه باشید که زمان تخمک‌گذاری شما فرا رسیده است.

بازگشت قاعدگی پس از زایمان چگونه است؟

قبل از اینکه بخواهید در خصوص بارداری در دوران شیردهی اطلاعاتی کسب کنید، بهتر است بدانید بازگشت قاعدگی شما پس از زایمان چگونه است؟

این را به خاطر داشته باشید شاید تا مدت‌ها پس از زایمان قاعدگی شما مانند قبل نباشد. شاید بسیار کوتاه‌تر و سبک‌تر از قاعدگی‌های قبلی‌تان باشد. به همین دلیل شاید آن را اصلا قاعدگی به حساب نیاورید. اما این را بدانید حتی مشاهده لک‌های قهوه‌ای رنگ نیز نشانه قاعدگی است. اما به دلیل تغییرات فیزیکی و هورمونی که به دلیل زایمان برای شما به وجود می‌آید، قاعدگی‌تان کمی متفاوت خواهد بود.

 

در صورتی که می‌خواهید بارداری در دوران شیردهی برای شما اتفاق نیفتد، حتما از روش جلوگیری مناسبی استفاده کنید. زیرا احتمال بارداری در دوران شیردهی وجود دارد. هر چند کم اما نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشید. زیرا ممکن است بدون آنکه متوجه شوید، صاحب فرزند دیگری شوید. پس از زایمان باید به پزشک زنان مراجعه کنید و در خصوص انتخاب یک روش جلوگیری مناسب با پزشک مشورت کنید.

در صورتی که مایل به بارداری در دوران شیردهی هستید، حتما معاینه شوید و ببینید که آیا بدنتان برای بارداری آمادگی دارد یا خیر. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، بهتر است بین تولد دو فرزند، حداقل یک سال فاصله باشد.

کلام آخر

در این بخش اطلاعاتی در خصوص بارداری در دوران شیردهی در اختیارتان قرار دادیم. به خاطر بسپارید بارداری پس از زایمان اتفاق می‌افتد؛ حتی اگر پریود نشوید. در صورتی که نمی‌خواهید صاحب فرزند جدیدی شوید، حتما از روش جلوگیری مناسبی استفاده کنید. حتی اگر پریود نمی‌شوید. اما اگر قصد دارید بلافاصله پس از زایمان باردار شوید، حتما مراقبت‌های لازم را انجام دهید و از سلامت جسمی‌تان مطمئن شوید.

 

منبع:mamanatural

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close