بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

اهمیت و نقش اسباب بازی در تربیت کودکان چیست؟

اهمیت و نقش اسباب بازی در تربیت کودکان چیست؟

نقش اسباب بازی در تربیت کودک چیست؟
همانطور که می‌دانید اسباب‌بازی یکی از اصلی‌ترین ابزارهای سرگرمی و بازی کودکان است. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید اسباب‌بازی‌هایی که برای کودکتان خریداری می‌کنید، به شدت بر رشد مهارت‌ها و حتی شخصیت کودکتان موثر هستند.
بنابراین باید با دقت بیشتری این وسایل بازی زیبا و سرگرم‌کننده را انتخاب کنید. از آنجایی که بازی برای کودکان چیزی فراتر از سرگرمی و تفریح است تصمیم داریم تا در این بخش شما را با تاثیر اسباب‌بازی در تربیت کودک آشنا کنیم. با ما تا پایان همراه باشید.

 

 

نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان چیست؟

نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان بسیار مهم و پررنگ است. کودکان قبل از 6 سالگی به شدت به محیط اطرافشان و اتفاقاتی که در آن می‌افتد توجه می‌کنند. آنها از این اتفاقات چیزهای زیادی یاد می‌گیرند و از والدینشان الگوبرداری می‌کنند. تا زمانی که شما به صورت کلامی با کودکتان حرف بزنید، نمی‌توانید با تاثیر عمیق تربیت روبرو شوید. همانطور که کودک برای آموزش مهارت‌های مختلف از جمله خواندن و نوشتن به ابزارهای مختلف کمک آموزشی نیاز دارد، برای یادگیری بسیاری از مسائل نیز به این وسایل نیاز دارد.

اسباب‌بازی همان ابزار کمک آموزشی والدین است که به واسطه آن می‌توانند بسیاری از نکات تربیتی را به کودکشان القا کنند و حتی آموزش دهند. کودک شما بیشتر ساعات شبانه روز را به بازی با وسایلش مشغول است. بنابراین می‌توانید بهترین نکات تربیتی را به کودکتان با استفاده از اسباب‌بازی‌ها یاد بدهید و از این وسایل بازی و سرگرمی استفاده مفید داشته باشید.

فواید اسباب‌بازی برای تربیت کودکان

با توجه به نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان باید بگوییم استفاده از این وسایل بازی برای کودک فواید بسیار زیادی دارد. از جمله فواید اسباب‌بازی برای تربیت کودکان باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

  • تقویت مهارت‌های کودک

یکی از مهمترین فواید اسباب‌بازی برای تربیت کودکان، تقویت مهارت‌های مختلف کودک است. طبق بررسی‌های انجام شده توسط پژوهشگران و محققان، اسباب‌بازی در تقویت مهارت‌های ذهنی کودکان تاثیر بسیار زیادی دارد. کودکان می‌توانند از طریق بازی با اسباب‌بازی‌های مختلف، خلاقیت و سایر مهارت‌های ذهنی‌شان را پرورش دهند و مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند. این موضوع در آینده آنها تاثیر بسیار مثبتی دارد.

  • کمک به بهبود روابط اجتماعی کودک

نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان بسیار مهم است؛ به گونه‌ای که باید بگوییم استفاده از اسباب‌بازی به تقویت و بهبود روابط اجتماعی کودک کمک زیادی می‌کند. کودکان می‌توانند از طریق بازی با وسایل مختلف، احساسات خود را مدیریت کنند. همچنین آنها می‌توانند با بسیاری از استرس‌هایشان مقابله کنند. در نتیجه چیزهای زیادی یاد می‌گیرند که به بهبود روابط اجتماعی آنها کمک زیادی می‌کند.

  • کمک به تقویت مهارت‌های حرکتی کودک

از دیگر فواید اسباب‌بازی برای کودکان، کمک به تقویت مهارت‌های حرکتی آنها است. بسیاری از اسباب‌بازی‌ها به افزایش مهارت‌های حرکتی و جسمی کودکان کمک می‌کنند. از این رو باید بگوییم کودکان طی بازی با این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند مهارت‌های حرکتی زیادی را بیاموزند.

 

نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان و انتخاب شغل در آینده

آیا می‌دانید نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان و انتخاب شغل آنها در آینده چیست؟ شاید برایتان جالب باشد تا بدانید اسباب‌بازی‌هایی که می‌خرید تاثیر مستقیمی در انتخاب شغل فرزندتان دارند. آنها می‌توانند با بازی کردن با اسباب‌بازی‌هایشان، مهارت‌های مختلفی کسب کنند و استعدادهایشان کشف شود. همانطور که اسباب‌بازی نقش پررنگی در تربیت کودک دارد، به رشد و شکوفایی احساسات او نیز کمک زیادی می‌کند. در نتیجه این موضوع باعث می‌شود تا کودکان،به مشاغل خاصی گرایش پیدا کنند.

گرایش کودکان به بعضی از مشاغل، از طریق بازی و سرگرمی با اسباب‌بازی‌های مختلف کشف می‌شود. به طور مثال کودکی که به بازی‌های فکری و هوشی علاقه‌مند است، در مشاغلی که نیاز به فکر و حل مسئله دارند، مثل برنامه‌نویسی موفق می‌شود. کودکی که به بازی با وسایل پزشکی علاقه‌مند است، قطعا می‌تواند در مسیر رشد و شکوفایی استعدادهایش قرار بگیرد. اسباب‌بازی حیوانات و به طور کلی عروسک‌ها، احساس همدلی را در کودکان تقویت می‌کند. این می‌تواند زمینه خوبی برای مشاغلی مانند پزشکی، دامپزشکی، مددکاری و... را فراهم کند. بنابراین کودکان از طریق بازی با اسباب‌بازی‌های مختلف، علایق و استعدادهایشان را کشف می‌کنند و در همان مسیر قرار می‌گیرند.

نحوه انتخاب اسباب‌بازی برای تربیت کودکان

اگر می‌خواهید از اسباب‌بازی برای تربیت کودکان استفاده کنید بهتر است تا با نحوه انتخاب آن آشنا باشید. به طور کلی دسته‌بندی خاصی برای اسباب‌بازی‌ها وجود ندارد، اما شما می‌توانید با خرید اسباب‌بازی‌هایی که مهارت‌های کودک و همچنین حواس او را تحریک می‌کنند، موارد تربیتی را اعمال کنید. به عنوان مثال یکی از فواید اسباب‌بازی برای کودکان، تقویت مهارت‌های اجتماعی است. در صورتی که کودک شما با سایر کودکان تعامل خوبی برقرار نمی‌کند، می‌توانید اسباب‌بازی‌هایی برایش تهیه کنید که باید به صورت دونفره با آنها بازی کند. در این صورت می‌تواند با هم‌بازی‌هایش ارتباط بهتری بگیرد.

همچنین شما می‌توانید برای آموزش بهداشت شخصی و رفتن به توالت، عروسک‌های مختلفی که قابلیت جیش کردن را دارند، تهیه کنید. بدین ترتیب می‌توانید به کودکتان دستشویی رفتن را بیاموزید. اسباب‌بازی‌هایی که موزیکال هستند، برای تقویت شنوایی کودکان بهترین گزینه هستند. شما می‌توانید از این طریق، صداهای مختلف را به کودکتان آموزش دهید؛ خصوصا کودکان زیر 2 سال.

نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان به گونه‌ای است که شما می‌توانید با استفاده از این وسایل، صبوری و مهارت حل مسئله را نیز به کودکتان بیاموزید. پازل‌ها، جورچین‌ها و چنین اسباب‌بازی‌هایی به تقویت صبر و هوش و همچنین حل مسئله در کودکان کمک زیادی می‌کنند.

چند نکته مهم و کاربردی

نقش اسباب‌بازی در تربیت کودکان یک بحث جدا و نقش والدین در تربیت کودکان یک بحث دیگر است. باید این را به خاطر داشته باشید که تنها خرید اسباب‌بازی‌های مختلف برای تربیت و آموزش کودک کافی نیست. شما باید به عنوان پدر و مادر، ساعاتی را هم‌بازی کودکتان شوید و با او بازی کنید. در این صورت می‌توانید استعدادها و نیازهای کودکتان را کشف کنید و مهارت‌های مختلف را به فرزندتان بیاموزید.

نوع اسباب‌بازی که برای کودکتان خریداری می‌کنید، بر شخصیت او تاثیرگذار است. خرید اسباب‌بازی‌هایی که خشونت را در کودکان بیشتر می‌کند، مانند تفنگ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

در خرید اسباب‌بازی برای کودک، سلیقه و علایق او را نیز در نظر بگیرید. بهتر است تا گاهی اوقات به سلیقه او اسباب‌بازی بخرید تا حس خوبی نسبت به وسایل بازی‌اش داشته باشد.

 


منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close