بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

چگونه بهترین اسباب بازی برای کودک را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین اسباب بازی برای کودک را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین اسباب بازی برای کودک را انتخاب کنیم؟ نکات مهم انتخاب بهترین اسباب بازی برای نوزاد و کودک چیست؟
اسباب بازی برای کودک وسیله‌ای است که او می‌تواند به واسطه آن مهارت‌های جدیدی کشف کند و از شیرینی‌های زندگی لذت ببرد. شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند خرید اسباب بازی برای کودکان یک موضوع بسیار مهم است. چرا که در شخصیت آنها تاثیر مستقیمی می‌گذارد. از این رو باید بدانید که فرزند شما در هر سنی به چه وسایل بازی نیاز دارد و این وسایل بازی چطور باعث رشد و پرورش شخصیت او می‌شوند.
در ادامه این بخش تصمیم داریم شما را با تاثیر اسباب بازی‌ها بر شخصیت کودکان و همچنین مناسب‌ترین وسایل بازی برای آنها آشنا کنیم. با ما تا پایان این بخش همراه باشید.

 

اهمیت انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودک

اسباب بازی برای کودک نوعی تغذیه به حساب می‌آید! شاید کمی متعجب شوید اما اسباب بازی جزو یکی از نیازهای بسیار مهم کودکان در زندگی به حساب می‌آید. در صورتی که شما بدانید از ابتدا چه وسایلی را برای بازی و سرگرمی فرزندتان انتخاب کنید، قطعا به رشد و شکل‌گیری شخصیت فرزندتان کمک زیادی کرده‌اید. در غیر این صورت ممکن است با انتخاب اسباب بازی نامناسب به شخصیتی که فرزندتان قرار است در آینده داشته باشد، لطمه بزنید.

اگر توجه کرده باشید پس از اینکه به کودکتان یک اسباب بازی هدیه می‌دهید، وابستگی خاصی بین او و این وسایل بازی شکل می‌گیرد. گاهی اوقات ممکن است فرزندتان این اسباب بازی را در پارک، مهمانی، سفر و... با خود حمل کند و برای مدت‌های طولانی به آن وابستگی داشته باشد. پس باید اسباب بازی که برای فرزندتان انتخاب می‌کنید، مناسب سن و شخصیتش باشد.

اسباب بازی هولی تویز کلبه حیوانات مدل 935اسباب بازی هولی تویز جاز و درام مدل 3130اسباب بازی هولی تویز ماشین شادی مدل 988

 

چه اسباب بازی‌هایی برای کودکان زیر 2 سال مناسب است؟

حالا که متوجه اهمیت انتخاب اسباب بازی برای کودک شدید، لازم است تا ببینیم اسباب بازی‌های مناسب کودک در هر سن، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ در اینجا اسباب بازی‌هایی که برای کودکان زیر دو سال مناسب است را برایتان توضیح می‌دهیم.

اولین و مهمترین نکته‌ای که باید برای انتخاب اسباب بازی برای کودک زیر 2 سال در نظر بگیرید، امنیت است. ترجیحا باید اسباب بازی‌هایی انتخاب کنید که دارای قطعات ریز یا تیز نباشند. در هر صورت کودکان زیر 2 سال علاقه فراوانی به چشیدن طعم اسباب بازی‌هایشان دارند!  بنابراین بهتر است اسباب بازی‌هایی را انتخاب کنید که از نظر فیزیکی بزرگتر باشند. در این سن کودکان به اسباب بازی‌های موزیکال و چراغدار علاقه زیادی نشان می‌دهند. همچنین اسباب بازی‌هایی که متحرک هستند، برای آنها از جذابیت بالایی برخوردارند. اگر قصد دارید استعداد و مهارت‌های فرزندتان را شکوفا کنید، در این سن می‌توانید بازی‌های فکری برای فرزندتان تهیه کنید. اما لازم است تا بدانید پس از خرید و تهیه بازی فکری، باید پا به پا با فرزندتان بازی کنید و او را با این بازی‌ها آشنا کنید.


راکر کودک اسب صورتیاسباب بازی هالی تویز مدل خرگوش تپلعروسک خرگوش مینیاتوری طرح سرویس بهداشتی


مناسب‌ترین اسباب بازی برای کودک تا قبل از پیش‌دبستانی

مناسب‌ترین اسباب بازی برای کودک باید با ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی او سازگارترین باشد. در خصوص کودکانی که به پیش‌دبستانی می‌روند و یا بیشتر از 2 سال سن دارند، شما دیگر نمی‌توانید به تنهایی تصمیم بگیرید. بلکه باید در انتخاب‌هایتان سلیقه و نظر فرزندتان را نیز به خاطر بسپارید. معمولا پس از 3 سالگی، کودک تا حدودی صاحب نظر و سلیقه می‌شود. معمولا کودکان پس از اینکه 3 سالگی را پشت سر می‌گذارند، یک سری ترس‌های خیالی به سراغشان می‌آید. این ترس‌ها کاملا طبیعی و به اقتضای سن‌شان هستند. البته مراقبت خانواده از روحیات و خلقیات کودک در کنترل این ترس‌ها بی‌تاثیر نیست.

با توجه به سن کودک و همچنین شخصیتش، برای کنترل خشم، اضطراب و یا ترس‌های او می‌توانیددر این سن از وسایل نقاشی و کاردستی کمک بگیرید. انتخاب اسباب بازی برای کودک 3 سال به بالا، بهتر است به گونه‌ای  باشد که ذوق و هنر او را به وجد بیاورد. پس می‌توانید وسایلی همچون پازل، ماژیک، مدادرنگی و... را برای آنها تهیه کنید.

در خصوص انتخاب اسباب بازی برای کودک 4 سال به بالا، باید به سراغ وسایلی بروید که به تقویت اعتماد به نفس کودکان کمک زیادی می‌کنند. در این سن کودکان باید اعتماد به نفسشان را تقویت کنند و زمینه‌ای برای شکوفایی ایده‌های جدید را داشته باشند. معمولا والدین در این سن برای فرزندشان وسایل نجاری، تعمیرات، پزشکی، بازی‌های فکری و... تهیه می‌کنند. البته اگر از وسایلی که باعث تقویت قوه تخیل کودکان می‌شوند، استفاده کنید نیز انتخاب فوق‌العاده‌ای داشتید.

انتخاب اسباب بازی برای کودک 5 سال به بالا باید کمی حالت جدی‌تر به خودش بگیرد. به عنوان مثال بازی‌هایی مانند جدول هوش، تردستی، بازی فکری‌های مختلف و... می‌توانند گزینه مناسبی برای کودکان در این سن باشند. زیرا آنها باید کم کم برای رفتن به پیش‌دبستانی آماده شوند. از این رو لازم است تا یک سری آمادگی‌هایی برای ورود به این فضا پیدا کنند. شما می‌توانید با پرورش مهارت‌هایی همچون مهارت دست‌ورزی کودکتان را به خوبی آماده کنید.

همیشه به خرید اسباب بازی اکتفا نکنید!

تا به اینجا اطلاعاتی در خصوص انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودک در اختیارتان قرار دادیم. اما همیشه خرید اسباب بازی برای کودک نیازهای او را برطرف نمی‌کند. بلکه گاهی لازم است شما از خلاقیت خودتان نیز استفاده کنید و برای فرزندتان اسباب بازی‌های ساختگی تهیه کنید. به طور مثال عروسک‌های بافتنی یکی از گزینه‌هایی هستند که می‌توان آنها را برای کودکان تهیه کرد. عروسک‌های پولیشی نیز قابل دوخت و تهیه در منزل هستند. یکی از مهمترین مزیت‌های تهیه اسباب بازی در منزل این است که کودک شما خلاق‌تر می‌شود. زمانی که او مراحل ساخت اسباب بازی را ببیند، می‌تواند در آینده خودش با وسایل بسیار ساده، اسباب بازی تهیه کند.


واکر کودک هولی تویز 4 کاره قطار  8990واکر کودک هولی تویز موزیکال مدل 8997واکر کودک هولی تویز مدل Activity Table


این چند نکته را به خاطر بسپارید

هنگام انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودک، این چند نکته را به خاطر بسپارید.

  • اسباب بازی هرچقدر هم که کاربردی و مفید باشد، باید برای کودک جذابیت ظاهری داشته باشد. پس به ویژگی‌های ظاهری اسباب بازی توجه داشته باشید.
  • در هر دوره سنی، اسباب بازی‌های مناسب کودکتان را فراهم کنید. همچنین همیشه تنوع را در نظر بگیرید و فقط سبک‌های مختلف اسباب بازی را برای فرزندتان تهیه کنید.
  • گاهی اوقات به او حق انتخاب دهید و نظر و سلیقه‌اش در خصوص اسباب بازی را بپرسید.
  • به طور کلی کودکان به کشف نکات جدید و بازی‌های پیچیده‌تر علاقه دارند. سعی کنید هر از گاهی چنین مواردی را در انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودک در نظر بگیرید.


منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close