بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

تاثیر گهواره برقی و تاب برقی بر کاهش کولیک نوزاد

تاثیر گهواره برقی و تاب برقی بر کاهش کولیک نوزاد

ابتلای نوزاد به کولیک از آن جمله مشکلاتی است که می‌تواند هر پدر و مادری را با چالش‌های جدی مواجه کند. والدین برای مقابله با این مشکل روش‌های مختلفی را امتحان می‌کنند و استفاده از تاب برقی نوزاد و گهواره برقی نیز یکی از روش‌های محبوب برای درمان کولیک نوزاد است.

اما آیا گهواره برقی به کاهش کولیک نوزادان کمک می‌کند؟
تاب برقی برای کولیک نوزاد بهتر است یا گهواه برقی؟
از چه روش‌های دیگری می‌توان برای کاهش علایم کولیک نوزاد استفاده کرد؟

این سوالات از جمله سوالات رایجی هستند که ممکن است برای شما پیش آمده باشند و در این مطلب به پاسخ آنها خواهیم پرداخت.

 

کولیک نوزاد چیست؟

اصطلاح کولیک نوزاد به معنی بی‌قراری و گریه‌های طولانی، مداوم و شدید نوزاد بدون علت خاص پزشکی است. کولیک پدیده ناآشنایی برای خانواده‌ها نیست. در حقیقت از هر ۴ خانواده‌ای که صاحب نوزاد می‌شوند، حداقل یکی با مشکل ابتلای بچه‌ها به کولیک دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

 

ابتلای نوزاد به کولیک چه مشکلاتی به همراه دارد؟

گریه‌های طولانی و بی‌وقفه بچه‌ها می‌تواند استرس شدیدی به پدر و مادر تحمیل کرده و آنها را دچار سردرگمی و کلافگی کند. از طرف دیگر، این گریه‌ها از به خواب رفتن نوزاد جلوگیری کرده و استراحت کودک را مختل می‌کنند. به همین دلیل، اغلب خانواده‌ها دائما برای پیدا کردن راهکارهای موثر برای رفع کولیک نوزاد تلاش می‌کنند.

 

چرا کاهش علایم کولیک دشوار است؟

کولیک نوزاد اگرچه مشکل رایجی است، اما همچنان کنترل کردن آن برای والدین کار پرزحمت و پیچیده‌ای است. اغلب اوقات پدر و مادر هیچ راهی برای آرام کردن کودک پیدا نمی‌کنند، چرا که کولیک دلیل مشخصی ندارد و این پیدا کردن یک راهکار موثر برای کاهش گریه بچه‌ها را بسیار سخت می‌کند.

علت کولیک نوزاد چیست؟

به طور کلی، کولیک با گریه و بهانه‌گیری طولانی مدت بدون دلیل پزشکی خاص شناخته می‌شود و دلایل ابتلای بعضی بچه‌ها به کولیک مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد برخی عوامل در ابتلای نوزاد به کولیک نقش داشته باشند. در ادامه به مرور بعضی از دلایل احتمالی کولیک نوزاد می‌پردازیم.

رشد سیستم گوارشی

در زمان تولد سیستم گوارشی نوزاد هنوز به طور کامل شکل نگرفته است و رشد آن در ماه‌های ابتدایی پس از تولد ادامه پیدا می‌کند. کامل نبودن رشد سیستم گوارشی باعث می‌شود بچه‌ها در حین هضم غذا احساس درد و ناراحتی داشته باشند که گاهی با گریه‌های شدید و طولانی همراه است.

آلرژی و حساسیت

بعضی از بچه‌ها نسبت به غذاها و ترکیبات خاصی در شیر مادر یا شیر خشک حساس هستند که می‌تواند به علایم کولیک منجر شود. بررسی رژیم غذایی مادر و یا تغییر شیر خشک یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

بیش‌تحریکی

بچه‌ها به راحتی تحت تاثیر علایم محیطی قرار می‌گیرند. عواملی همچون نور شدید و سر و صدای زیاد محیط می‌تواند به راحتی نوزاد را آشفته کرده و به گریه‌های طولانی، بهانه‌گیری و بی‌قراری شدید منجر شود.

گریه تسکین‌ناپذیر

ممکن است چندان عادلانه به نظر نرسد اما بعضی از بچه‌ها به طور طبیعی بیشتر از سایر نوزادان گریه می‌کنند و عده‌ای از پدر و مادرها ناچار هستند زحمت بیشتری برای آرام کردن بچه‌های خود متحمل شوند.

مهم است که بدانید پدر و مادر در ابتلای نوزاد به کولیک مقصر نیستند و نباید خود را برای وضعیت نوزاد سرزنش کنید. با این حال توجه کردن به علایم و استفاده از بعضی روش‌های رایج برای کاهش علایم کولیک می‌تواند کار شما را راحت‌تر کرده و آرامش بچه‌ها را افزایش دهد.

تاب برقی و گهواره برقی چیست؟

تاب و گهواره برقی لوازمی هستند که با کمک موتور الکتریکی، حرکات ریتمیک و ملایمی را برای آرام کردن بچه‌ها در حین گریه و بهانه‌گیری فراهم می‌کنند. بخش اصلی تاب یا گهواره برقی یک صندلی نرم و پددار برای نشستن نوزاد است که ممکن است از فریم تاب برقی معلق شده و یا روی پایه قرار گرفته باشد.

 

مدل‌های مختلف تاب و گهواره برقی چه فرقی دارند؟

مدل‌های متنوعی از تاب برقی و گهواره برقی با قابلیت‌های متفاوت در بازار وجود دارند. به طور کلی تاب برقی به سمت جلو و عقب حرکت می‌کند که هیجان بیشتری دارد و گهواره برقی با حرکت به چپ و راست آرامش بیشتری برای نوزاد به همراه می‌آورد.

بعضی از مدل‌ها به صورت دوکاره طراحی می‌شوند و می‌تواند هم به جلو و عقب و هم به پهلو حرکت کنند. در مدل‌های پیشرفته‌تر، حرکات پیچیده‌تر همچون حرکت به بالا و پایین و حرکات ترکیبی مانند موج، قوس و ۸ انگلیسی (8) نیز در نظر گرفته می‌شود که دست والدین را برای انتخاب باز می‌گذارد.

تاب برقی گراکو مدل Move With Meگهواره و تاب برقی ماستلا مدل 3in1تاب برقی و یا نی نی لای لای برقی فور مامز (4مامز) مدل مامارو 4


تاب و گهواره برقی چه قابلیت‌های دیگری دارد؟

اکثر مدل‌های تاب برقی و گهواره برقی به قابلیت‌های متنوع اضافه‌ای همچون ویبره، سایه‌بان، موسیقی ملایم و اسباب‌بازی‌های نرم نیز مجهز هستند. این قابلیت‌ها می‌توانند به آسایش و سرگرمی بیشتر نوزاد کمک کرده و کار والدین در آرام کردن بچه‌ها را آسان‌تر کنند.

آیا گهواره برقی به کاهش کولیک نوزاد کمک می‌کند؟

با اینکه دلایل کولیک به طور کامل مشخص نشده‌اند اما خانواده‌ها با آزمون و خطای روش‌های مختلف، راه حل‌های متعددی برای آرام کردن نوزاد و کاهش گریه و بیقراری بچه‌های مبتلا به کولیک پیدا کرده‌اند.

تاب و گهواره برقی یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در این میان هستند که اکثر والدین از عملکرد آن در کاهش گریه بچه‌ها ابراز رضایت می‌کنند. مطالعات متعدد نیز نشان داده‌اند که استفاده از لوازمی همچون تاب برقی و گهواره برقی می‌تواند برای آرام کردن بچه‌های مبتلا به کولیک موثر باشد.

گهواره برقی چگونه به کاهش علایم کولیک کمک می‌کند؟

گهواره برقی و تاب برقی معمولا از لوازم محبوب خانواده‌هایی هستند که نوزاد مبتلا به کولیک دارند. حرکت ملایم و ریتمیک این لوازم اثر آرامبخش روی اکثر بچه‌ها داشته و به نحو چشمگیری به کاهش گریه و ناآرامی نوزاد کمک می‌کند.

همچنین اکثر مدل‌ها مجهز به قابلیت ویبره هستند که یکی از راه‌کارهای رایج برای کاهش ناآرامی بچه‌های مبتلا به کولیک است. به علاوه، نشاندن بچه‌ها در داخل گهواره برقی در زاویه نشسته و نیمه‌نشسته، با کاهش فشار وارد به معده هضم غذا را آسان‌تر می‌کند که خود به کاهش درد و علایم کولیک کمک می‌کند.

برای کولیک نوزاد تاب برقی بهتر است یا گهواره برقی؟

همان طور که پیش از این اشاره شد، حرکت تاب برقی به سمت جلو و عقب، و حرکت گهواره برقی به سمت چپ و راست است. به طور معمول حرکت به چپ و راست با آرام شدن نوزاد همراه است و حرکت به جلو و عقب (تاب‌بازی) با هیجان و سرگرمی.

به همین دلیل به نظر می‌رسد گهواره برقی تأثیر بهتری بر روی نوزادان مبتلا به کولیک داشته باشد. حرکت تاب برقی در برخی موارد حتی می‌تواند با هیجان بیش از حد، وضعیت کولیک بعضی بچه‌ها را تشدید کند که در تاب برقی‌های جدید قابلیت چرخش صندلی به همین منظور اضافه شده است. بر اساس تجربه برخی والدین، حرکت‌های دورانی و حرکت به بالا و پایین نیز نقش موثری در قطع گریه بچه‌ها دارند.

تصمیم نهایی با نوزاد است ....

گهواره برقی کیکابو مدل Sway Meگهواره برقی ماستلا مدل 4in1گهواره برقی فورمامز مدل مامارو


در نهایت مهم است که بدانید بچه‌های مختلف واکنش یکسانی به هیچ یک از روش‌های درمان کولیک ندارند. پدر و مادر برای انتخاب بهترین روش همیشه باید وضعیت بچه‌ها را در نظر بگیرند و بهترین روش را بر حسب روحیه نوزاد خود انتخاب کنند. در حقیقت، تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه نوزاد است.

در استفاده از تاب و گهواره برقی به چه نکاتی توجه کنیم؟

با اینکه گهواره برقی و تاب برقی می‌تواند به رفع علایم کولیک در بسیاری از نوزادان کمک کند، اما مانند هر وسیله دیگری، در صورت استفاده نادرست می‌تواند با مشکلاتی همراه باشد. در ادامه به مرور مهمترین نکات در استفاده از تاب و گهواره برقی برای رفع کولیک نوزاد می‌پردازیم.

بچه‌ها را تنها نگذارید

هیچ گاه نباید کودکان را در داخل تاب برقی و گهواره برقی تنها بگذارید. می‌توانید زمانی که بچه‌ها در داخل تاب برقی هستند به کارهای ضروری خود بپردازید اما همیشه باید به صورت دورادور مراقب نوزاد باشید.

محدودیت زمانی را در نظر بگیرید

گهواره و تاب برقی برای استفاده بلندمدت و خوابیدن بچه‌ها طراحی نشده‌اند. بسیار مهم است که زمان استفاده از تاب یا گهواره برقی را به حداکثر نیم ساعت در هر بار استفاده محدود کنید. در صورت به خواب رفتن بچه‌ها  در داخل گهواره برقی، لازم است آنها را به محل خواب‌شان منتقل کنید.

محدودیت وزنی را جدی بگیرید

هر مدلی از تاب برقی و گهواره برقی، ظرفیت وزنی محدودی دارد که بر روی محصول درج می‌شود. پس از رسیدن بچه‌ها به حداکثر ظرفیت وزنی محصول، استفاده از وسیله متوقف می‌شود. همچنین زمانی که بچه‌ها بتوانند به تنهایی بنشینند و چهار دست و پا راه بروند، استفاده از تاب و گهواره برقی متوقف می‌شود.

چه روش‌های دیگری برای کولیک نوزاد توصیه می‌شود؟

ویبره و حرکات گهواره‌ای ملایم راه موثری برای آرام کردن بچه‌های مبتلا به کولیک است. با این حال، استفاده از این لوازم تنها روش تسکین کولیک نوزاد نیست و ممکن است روش‌های دیگر کارایی بهتری برای نوزاد شما داشته باشند.

قنداق کردن نوزاد مبتلا به کولیک

بچه‌های تازه متولد شده تا چند ماه پس از تولد هنوز به محیط آزاد عادت ندارند و قنداق‌پیچ کردن احساس امنیت و راحتی پیش از تولد را برای آنها تداعی می‌کند. پیچیدن بچه‌ها در یک قنداق یا پتوی گرم که دور بدن‌شان کیپ می‌شود به کاهش واکنش‌های غیرارادی کمک کرده و به نوزاد آرامش می‌دهد.

تاثیر تماس پوست به پوست روی کولیک نوزاد

خواباندن بچه‌ها روی شکم و سینه پدر و مادر به آنها احساس گرما، امنیت و راحتی داده و از این طریق به تسکین درد و ناراحتی کمک می‌کند. این روش به خصوص در مورد کودکان مبتلا به کولیک بسیار موثر است.

تاب دادن در آغوش پدر و مادر

گاهی بچه‌ها فقط و فقط در داخل اغوش پدر و مادر آرام می‌شوند و تاب دادن آنها در دستان خودتان بهترین تأثیر را در کاهش علایم کولیک دارد. ترکیب حرکت و احساس نزدیکی به والدین، اثر آرامش‌بخشی روی کودکان بی‌قرار و کاهش بهانه‌گیری آنان دارد.

اثر نوفه سفید روی کولیک

دستگاه نوفه سفید و پخش صداهای ملایم در زمینه، با کاهش سر و صدای محیط می‌تواند به آرام شدن بچه‌ها کمک کند. شما می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلف گوشی‌های هوشمند نیز برای پخش صدای نوفه سفید استفاده کنید.

 

منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close